Jump to content

Dodatkowe opłaty przy zamówieniu z Massdrop


Mails
 Share

Recommended Posts

Witam. Zamówiłem wczoraj na Massdropie słuchawki AKG M220 Pro i teraz pytanie na jakie ewentualne dodatkowe opłaty/komplikacje związane z cłem/vatem itp powinienem byc przygotowany? Ile mogą one wynieść? Z góry dziękuję i proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Poniekąd łączy się to z tym wątkiem: https://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/2944-aliexpress-i-vat-cło-od-zakupów-z-chin-po-zmianach-przepisów/

Pomoc w czym dokładnie? Forum nie pomoże w samym fakcie naliczenia opłat bądź nie :). Co najwyżej na jakieś szacunkowe wyliczenia. Przy takich zakupach liczyć można na opłatę celną w stawce procentowej bodajże jak za elektronikę użytkową + liczony wtedy od całości podatek VAT 23%. Przy imporcie może być konieczne skorzystanie z usług agencji celnej, dla której także będzie należała się gaża w różnej wysokości, często 90-250 zł. Tu już zależy z której się korzysta i jak towar zostanie zadeklarowany przez wysyłającego. Możliwe, że ze względu na niską wciąż wartość kwota zakupu będzie jedyną, jaką poniesie nabywca, ale muszą być spełnione pewne kryteria:

  • towary do 22 EUR są zwolnione z opłat – w tym z cła i podatku VAT (wyjątek od tej reguły stanowią towary objęte akcyzą)
  • towary od 22 EUR do 150 EUR – za takie przesyłki trzeba zapłacić podatek VAT i opłaty celne
  • towary od 150 EUR wzwyż – tego typu paczki wymagają uiszczenia opłat celnych, cła oraz podatku VAT.

To na zamawiającym towar spoczywa odpowiedzialność podatkowa/celna, więc nawet jeśli paczka przejdzie przez UC bez opłat, w świetle tego co pisałem w w/w wątku o zmianach przepisów, należy się upewnić, że wszystkie opłaty zostały uiszczone. Przykładowo przy 50 USD (ok. 200 zł) i zakładając, że cło będzie wynosiło 8%, uzyskamy ok. 266 zł z cłem i podatkiem. Zakładając np. dodatkowe 100 zł dla agencji celnej przy danej firmie kurierskiej, zakup rozrasta się do 366 zł. 

Przy okazji dopowiem, że sporo osób, a nawet sklepów internetowych, ma to gdzieś i import realizują jako "gift", aby nie płacić za sprowadzenie nic. Problem polega na tym, że jest to celowe zaniżenie wartości przesyłki i o ile gift funkcjonuje jako forma wysyłki między dwiema osobami prywatnymi, to jest on nadużywany i skutkuje wprowadzaniem w obrót na rynek krajowy produktów bez dopuszczenia do obrotu. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...