Jump to content

Muzyka Motywująca ? d(>.<)b ?

ArthassIsHere
 Share

Recommended Posts

Kawałki, które budzą w was ukryte pokłady siły i wytrwałości niczym dobra, mocna kawa kiedy padacie ze zmęczenia lub brakuje motywacji.
Mnie od pierwszego zetknięcia się z teledyskiem motywuje ten kawałek. Niby proste, oklepane przesłanie - zawsze dawaj z siebie wszystko, nie zwracaj uwagi na hejterów, skup się na wyznaczonym celu - ale sposób w jaki zostało to ukazane ma w sobie magię.

• 11 months later...

Ale powiem szczerze... Nie słucham muzyki na siłowni. Wolę unikać przetrenowania. Kiedyś odpaliłem Prodigy jak biegałem i moment siadłem - ciężko się biegnie żeby nie przesadzić z tempem. Ale może jak trochę wrócę do formy... Mam listę z mocniejszymi kawałkami - ale od razu powiem że nie słucham tekstów tylko motywuje mnie agresywny mocny beat.

Kiedyś pracując po ponad 12h nocami słuchałem Faith No More. Dziś oszczędzam uszy, poza tym w pracy wolę słyszeć współpracowników. No chyba że była by jakaś rzeźnia w pracy ale odpukać dawno nie było :)

• 5 months later...
  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Czasem takie kawałki z motywami tragicznych historii dodają mi motywacji.

Teledysk inspirowany motywem Prometeusza. Protoplasty Jezusa, który z miłości do ludzkości przeciwstawił się woli bogów (greckich) - alegorii instynktów - i dał ludzkość dar ognia...
Można to interpretować na kilka sposobów. Dosłowny ogień, jako umiejętność tworzenia i posługiwania się ogniem, co jak wskazują dowody antropologiczne było jednym z głównych powodów rozwoju mózgu kosztem jelit (obróbka termiczna żywności) i pozwoliło na wykształcenie struktur neurologicznych zdolnych do pojawienia się samoświadomości (nie mylić z wytworzeniem samoświadomości! - raczej "odbieraniem" i przetwarzaniem zjawiska samoświadomości).
Inna interpretacją tego daru, bardziej psychologiczną/metafizyczną jest postrzeganie ognia jako alegorii duszy, czyli momentu przemiany naszego gatunku ze zwierzęcia - małpy, w człowieka - istotę rozumną.
Tak czy inaczej, Prometeusz dał ludzkości to co upodobniło ją do samych bogów - możliwość wyboru, decydowania o własnym losie. I za to otrzymał karę wiecznej tortury.
Throes of Perdition wydaje mi się nawiązuje do stanu przed darem Prometeusza i procesu przemiany po otrzymaniu daru. Nawiązując do greckiego powiedzenia "Humans are the playground of the Gods". Tutaj Bogów w rozumieniu alegorii pierwotnych, wiecznych instynktów.

Edited by Arthass

• 1 month later...

Z rocka progresywnego. Słuchałem jakieś 20 lat temu. Zwróćcie uwagę na tekst:

It's easy to say, when you're so down,
That everything's pointless;
Your eyes burn, your ears howl,
Your limbs are disjointed.
Barren fields, the barren earth, never more will it flower.
Rub your face and your hands in the dirt:
Now is the hour!
So stand straight, looking over your shoulder;
Walk on, though you fear to arrive;
Don't wait till you know that it's over,
Be strong - it's your place to survive.

• Like 3

51 minut temu, Tommy66 napisał:

moja przygoda z VDGG/P.Hammil zaczęła się od Pawn Hearts blisko 40dychy wstecz. Chyba już nie wyrosnę...:)

Moja przygoda z VDGG i Hammillem zaczęła się nieco później, ale na pewno ponad 30 lat temu - audycja Tomasza Beksińskiego, utwór "After The Flood" i się zakochałem. Ale teraz  właśnie już nie mogę ich słuchać. Zbyt intensywnie wałkowałem ich płyty, szczególnie właśnie "Pawn Hearts" oraz "Godbluff". Ale ten jeden kawałek "A Place To Survive" z płyty "World Record" był dla mnie mocno motywujący. Ogólnie teraz z rocka progresywnego został mi tylko King Crimson. Zmiana klimatów: głównie jazz (szczególnie free/avant), ponadto elektronika ambientowa, trochę muzyki klasycznej, folk, eksperymenty awangardowe itp.

Edited by Bednaar
  • Like 2

No to nie jest z Tobą jeszcze tak żle jak się obawiałem.🙃

Z  R.Fripp'em mam podobnie jak z Hammill'em . Zakochałem się od Starless and Bible Black.

Wczoraj oglądałem Live in Mexico., piękny koncert i płyta/płyty ,,Meltdown''  Namiastka - 

• Like 2

19 godzin temu, Tommy66 napisał:

Jazz'u słucham ok 12lat [wcześniej robiłem kilka podejść bez specjalnych skutków] , po tym jak ,,Dark Magus'' chodził za mną z rok.

Z oszczędności zakupiłem ten box bo akurat się ukazał. No i się zaczęło...

Piękny box. Ja jazzu słucham ok. 20 lat, też zaczynałem od Davisa: Kind Of Blue, Water Babies, Tutu. Ale taki przełom, który spowodował u mnie radykalne odejście od rocka do jazzu był po usłyszeniu Soft Machine "Third". Niestety, zaczynałem od ściągania jazzowych klasyków z torrentów - mam jeszcze do dziś sporo tych plików, ale sukcesywnie wymieniam na CD. Winyli obecnie nie mam - wyprzedałem swoją kolekcję i gramofon tuż przed przyjściem mojego syna na świat mając w pamięci to, w jaki sposób traktowałem winyle swoich rodziców ;)

A teraz - jak wspomniałem, słucham głównie (ale nie tylko) jazzu, szczególnie free, jestem fanem Art Ensemble Of Chicago, a to projekt jednego z muzyków tej zacnej kapeli (muzyka motywująca, więc pasuje do wątku):

• Like 1

Nie , noo... Kind of Blue czy Sketches of Spain , jakieś winyle P.L Komedy to mialem na półce sporo wcześniej. Jednak przed tym Box'em nie mialem żadnej motywacji by brnąć w to głębiej. Motywacją było jak pisałem, wielokrotne wysłuchanie Dark Magus - dla mnie to jazz rock. Na własny użytek dodaję Hard , podobnie jak do ,,Starless and...''

Jazz rocka słucham kuuuupe lat, jestem fanem R.W. 

Jak wszedłem głębiej w twórczość M.D to zacząłem słuchać min. J.Coltrane , K.Jarret , J.Garbarek i wielu innych.

Wcześniej po kilku taktach muzyki jak poniżej zmieniałem klimat.... a dzisiaj jestem zachwycony, jedna z najlepszych  płyt dla mnie.

• Like 3

W dniu 3.12.2021 o 12:43, Tommy66 napisał:

Nie , noo... Kind of Blue czy Sketches of Spain , jakieś winyle P.L Komedy to mialem na półce sporo wcześniej. Jednak przed tym Box'em nie mialem żadnej motywacji by brnąć w to głębiej. Motywacją było jak pisałem, wielokrotne wysłuchanie Dark Magus - dla mnie to jazz rock. Na własny użytek dodaję Hard , podobnie jak do ,,Starless and...''

Tzn. ja w ogóle pierwszą płytę jazzową kupiłem jeszcze w 6 klasie podstawówki, później słuchając głównie rocka miałem jakieś 2-3 płyty jazzowe na wypadek, jakby mnie naszła ochota: Miles Davis, no i Mahavishnu Orchestra - tę kapelę jazz-rockową słucham już chyba od prawie 30 lat. Po prostu 20 lat temu nastąpił u mnie taki radykalny zwrot w stronę jazzu. I to przez płytę jazz-rockową: Soft Machine "Third" :) U mnie po prostu zawsze (nawet, jako dzieciak) była jakaś sympatia w stronę jazzu, która w pewnym momencie eksplodowała.

• Like 1

Je też zaczynałem raczej od rocka progresywnego (ale chyba trochę później niż Koledzy) i zapalałem miłością do Pink Floyd (w sumie od płyty DSOtM, później Animals, the wall, WYWH i albumy live: w szczególności pulse). Później moje zainteresowanie prog rockiem się rozszerzało (Pink Floyd już chyba za bardzo osluchalem, teraz po odkryciu i pokochania Camel odkrywam VDGG) ale polubiłem też jazz (choć akurat do Milesa Davisa dopiero się przekonuje). Aktualnie bardzo lubię GoGo Penguin, Kamasi Washingtona, Sons of Kemet czy z polskich EABS, Błoto czy Jazzpospolita. To chyba dość częsty przypadek że ktoś z prog rocka skręca w stronę jazzu (lub odwrotnie)

• Like 2

Godzinę temu, dot198 napisał:

Je też zaczynałem raczej od rocka progresywnego (ale chyba trochę później niż Koledzy) i zapalałem miłością do Pink Floyd (w sumie od płyty DSOtM, później Animals, the wall, WYWH i albumy live: w szczególności pulse). Później moje zainteresowanie prog rockiem się rozszerzało (Pink Floyd już chyba za bardzo osluchalem, teraz po odkryciu i pokochania Camel odkrywam VDGG)

Chyba większość osób zaczynała słuchanie rocka progresywnego od Pink Floyd. U mnie po wielu latach eksplorowania tego nurtu wytworzyła się pierwsza trójka ulubionych grup: King Crimson, VDGG, Jethro Tull - i tylko tę ostatnią kapelę widziałem na żywo, ale za to dwa razy (w Warszawie: Colosseum i Sala Kongresowa). Nie wszystkie kapele prog-rockowe podchodziły pod mój gust, nie przepadałem za Yes czy Emerson, Lake And Palmer. Wolałem za to Gong i Franka Zappę. 

Edited by Bednaar

@Tommy66 Przyznaję się, że pod koniec podstawówki trochę błądziłem muzycznie: jazz, Depeche Mode, Pet Shop Boys, The Cure - jak to czasem z dzieciakami bywa ;)

A Colosseum poznałem w liceum za sprawą audycji Tomasza Beksińskiego, jednak jakoś nie trafiło nigdy do końca w mój gust.

Obecnie jestem m.in. na takim etapie (zgodnie z tytułem wątku - bardzo motywująca muzyka):

• Like 1