Jump to content
Sign in to follow this  
leśne słuchadło

czemu wzmacniacz bierze tylko 30 wat zamiast 300

Recommended Posts

Witam

Własnie kupiełam amplituner Harman Kardon HK3700 i po podłączeniu do watomierza pokazuje przy pełnej głośności pobór góra 30 watt, a w instrukcji jest napisane, że bierze ponad 300 watt, to jak to jest, czemu watomierz pokazuje tak mało?

Powodami nieprawidłowego pomiaru mogą być:

- miernik został podłączony w złym miejscu,

- użytkownik źle odczytuje wynik miernika,

- nieprawidłowa procedura testowa.

Co do ostatniego: pobór z instrukcji to maksymalny pobór pod obciążeniem.

Edited by Tux

18 godzin temu, saudio napisał:

Co to za wattomierz?

zwykły jakiś ale raczej napewno działa poprawnie

Godzinę temu, Tux napisał:

Powodami nieprawidłowego pomiaru mogą być:

- miernik został podłączony w złym miejscu,

- użytkownik źle odczytuje wynik miernika,

- nieprawidłowa procedura testowa.

Co do ostatniego: pobór z instrukcji to maksymalny pobór pod obciążeniem.

watomierza nie da sie podłaczyc w niewłasciwym miejscu

odczytuje własciwie

procedura jest prosta jak cep, wkładasz wtyczke, włączasz urządzenie, odczytujesz

pod obciązeniem oznacza że po prostu działa i dzwięk idzie z głośników?

1) Podaj producenta i model

2) Zdziwiłbyś się gdzie ludzie potrafią to podłączyć, często również multimetry podłącza  się do gniazd wyjściowych

3) Możesz testować wzmacniacz:

- bez sygnału wejściowego

- bez podłączonych głośników

- głośniki podłączone, nic nie gra, tylko regulacja wzmocnienia

- kombinacja powyższych

4) głośniki podłączone, jakikolwiek sygnał leci z wejścia - nie musisz ryzykować uszkodzenia kolumn, chodzi o maksymalne wzmocnienie, które powinno umożliwić maksymalny pobór prądu. W końcu głośność będzie niska jeśli wzmacniacz ciągnie tylko 30 W. Ponieważ wzmacniacz może wypuścić mniej mocy, niż sam wziął, to nawet i 30 W nie będziesz miał na wyjściu. Przy takiej mocy różnica powinna być słyszalna nawet gołym uchem :) .

używam tego watomierza do ustawiania obrotów odkurzacza, tzn zmniejszam regulatorem obrotów prąd aż na watomierzu z 1600watt zejdzie do 980watt, więc watomierz jest sprawny, nie wiem jaki producent , chyba nie jest to nigdzie napisane na nim, a teraz jest za komoda w przedłuzaczu i nie chce mi sie schylac i oglądac go. Nic nie tłumaczy czemu amplituner bierze tylko 30 watt kiedy wszedzie pisza w standby 0,5watt(i to sie zgadza) a max pobór 310watt(i to sie nie zgadza), no to mnie to dziwi bardzo

Jak dla mnie tłumaczy bardzo dużo: niczego na wzmacniaczu nie słuchasz albo słuchasz cicho :) . Każdy sprzęt ma swoją sprawność. To znaczy, że tylko część mocy pobranej bezpośrednio przekłada się na granie. Reszta idzie w gwizdek, głównie powoduje nagrzewanie wzmacniacza nawet jeśli niczego nie słuchasz - fizyki nie oszukasz. Jednym z winowajców jest transformator.

Zrób pomiary z podłączonymi głośnikami i muzyką. Jeśli dalej będzie to samo, to może ktoś coś wymyśli.

nosz pomiar robiłem z grającymi głośnikami i brał ok 30 watt przy duzej głośności, więc zdziwienie mnie ogarnęło wielkie

jak ktoś ma amplituner jakikolwiek i watomierz to niech sprawdzi ile mu bierze prądu przy grającej muzyce, zobaczymy czy bedzie sie zgadzac z tym co podaje producent i ogólnie jestem ciekaw czy znajdzie sie amplituner który brałby góra 30 watt jak mój hk3700

Edited by leśne słuchadło

Harmany mają zasilacze impulsowe więc nic dziwnego że dużo nie bierze, poza tym 310 jest przy maksymalnej mocy, czyli obciążenie nisko skutecznymi nisko omowymi kolumnami, na maksymalnej głośności. Tego nie sprawdzisz jak masz kolumny o wysokiej skuteczności i impedancji >4omów.

14 minut temu, Tux napisał:

Ale nie napisałeś czy coś wtedy gra :)

nie rozumiem, no grało radio FM jak mierzyłem, z tym że była podłączona tylko jedna kolumna, czy mozliwe, ze przy 2 kolumnach będzie brać 2x więcej prądu czyli ok 60 watt?