Jump to content

Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.


Recommended Posts

Potrzebuję porady dotyczącej nagrania sprzętu w komnacie bezechowej. 

Sympatycy mojego zespołu złożyli się na wykonanie masteringu w Abbey Road i wytłoczenie winyla. Teraz chcę wynająć komorę bezechową w katedrze Wibroakustyki AGH o wymiarach 5m x 5m x 6m, ustawić tam wysokiej jakości sprzęt audio i dokonać tam nagrania audiowizualnego.

Mam problem, bo im bliżej realizacji pomysłu, tym rodzi się więcej pytań! :)

Nie przeszkadza mi, że to będzie całkiem co innego. Przecież winyl to już jest i inny miks, i zupełnie inny mastering, i muzyka jest przetworzona przez proces przygotowania matrycy (tutaj pod kontrolą Roberta Matery z Dezertera i inżynierów dźwięku z niemieckiej tłoczni).
To wszystko powoduje, że winyl jeszcze bez przejścia przez tor audio (które ma kolosalne znaczenie dla jego brzmienia) ukazuje zupełnie inne warstwy muzyki. :)

Pytanie jest jak to zaprezentować szerokiej grupie osób, które nie mają gramofonu. 

Jaki sprzęt mam rozstawić? Gramofon audiofilski, pro audio czy może topowy hi-fi z lat '70? 
Czym najlepiej go wzmocnić i na jakiej głośności dokonać nagrania?

Pogłos nie stanowi problemu, za to jego brak tak ;) Jakie wybrać i rozstawić kolumny - co będzie z odzwierciedleniem niskich częstotliwości? W komorze nie ma nawet podłogi, bo "lewituje" się na metalowej siatce nad klinami dźwiękochłonnymi, więc specyfikacja rozmieszczenia kolumn nie będzie miała tutaj zastosowania. 

Są też zagadnienia bardziej techniczne :o
Która technika mikrofonowa? A-B, X-Y, Multi, Hybryda, a może sztuczna głowa z 3 metrów?
Jaki wybrać cel nagrania - powinno się go odsłuchiwać na słuchawkach, a może jednak głośniki?
Jakich użyć mikrofonów? Studyjnych (których?) czy laboratoryjnych, służących zazwyczaj na AGH do pomiarów technicznych?

Wiem, że zarówno dla sympatyków zespołu, jak i dla moich zaznajomionych realizatorów dźwięku, którzy gramofony mają, takie porównanie, to będzie coś wyjątkowego, ciekawa i niecodzienna gratka.

Moje uszanowanie dla użytkowników forum i miłośników audio! Przeczytam i docenię każdą myśl związaną z realizacją mojego nagrania w komnacie bezechowej.

Na zakończenie taka myśl :) Zastanów się, czy chciałbyś posłuchać swojej ulubionej płyty odegranej w jednakowych sterylnych warunkach na 3 różnych zestawach audio do porównania? Jeśli tak, to w jaki sposób chciałbyś, żeby przygotować dla Ciebie takie nagranie?

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem zamysł. :)

Jest już gotowy, wytłoczony vinyl i teraz chcecie go puścić na sprzęcie audio w komorze bezechowej i nagrać to, co się zeń wydobywa, tyle, że na trzech różnych konfiguracjach sprzętowych?

W dniu 25.11.2018 o 17:51, Szafran Wokal Gitara napisał:

muzyka jest przetworzona przez proces przygotowania matrycy

Na brzmienie vinyla ma również wpływ np. zastosowana wkładka w samym gramofonie. Jakość matrycy to jedno, a elementy toru, na którym chcesz puścić krążek, to drugie. ;) Z tego powodu (i nie tylko) nie mam ochoty na zabawę z gramofonami.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli taką sesję nagraniową chcielibyście potem wydać w formie płyty, to i tak, przy finalnym, konsumenckim odsłuchu, swoje zmienne wprowadza tor, na którym następuje odsłuch. :)

Mikrofony AGH raczej należą do tych bardzo neutralnych, w końcu to sprzęt pomiarowy, więc przy założeniu, że chodzi o to, o czym wyżej napisałem, powinny się sprawdzić, aczkolwiek to tylko spekulacje.

Pomysł ciekawy, ale odpowiadając na wcześniejsze pytania:

W dniu 25.11.2018 o 17:51, Szafran Wokal Gitara napisał:

Pytanie jest jak to zaprezentować szerokiej grupie osób, które nie mają gramofonu.

W dniu 25.11.2018 o 17:51, Szafran Wokal Gitara napisał:

w jaki sposób chciałbyś, żeby przygotować dla Ciebie takie nagranie?

Jest kilka możliwości:

  • Wykonanie Vinyl-RIPa, z dokładnym opisem zastosowanego gramofonu, wkładki, przetwornika itd. i zapisanie tego w jakimś formacie w Hi-Res: FLAC/WAV 24-bit, załóżmy, minimum 48 kHz jako częstotliwość próbkowania. Można się pokusić o DSD64, ale to już bardziej egzotyczny kodek. To chyba najlepsza metoda na doświadczenie gramofonowego brzmienia w swoim domu, bez potrzeby posiadania gramofonu.
  • Jeżeli chodzi wyłącznie o samą jakość nagrania, a nie o zachowanie analogowego charakteru grania, to dobry mastering wersji studyjnej, bez uciekania się do zabiegów typu loudness, i wydanie tego w którymś z wyżej wymienionych formatów, lub - ogólnie - czymś bezstratnym, powinno również załatwić sprawę.

Oba warianty wiążą się z jedną rzeczą - niejako wymusza to dystrybucję materiału w formie cyfrowej. :)

Oczywiście, nie zniechęcam do realizacji tego, o czym pisałeś wyżej, bo przyznam, że jest to dość kreatywne(?) podejście do realizacji nagrań, jednak - z punktu widzenia konsumenta - przytoczone przeze mnie pomysły wydają się łatwiejsze w realizacji, a - dla odbiorcy końcowego - taka, a nie inna forma jest bardziej przystępna. Szczególnie, jeżeli mówimy tu o osobach, które gramofonu w domu nie posiadają.

Jest to oczywiście zdanie subiektywne, niejako opisujące mój aktualny pogląd na to, co udało mi się wywnioskować. Jeśli coś źle zrozumiałem, to proszę o sprostowanie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...