Jump to content

Pomysły na nagranie w komnacie bezechowej.

Recommended Posts

Potrzebuję porady dotyczącej nagrania sprzętu w komnacie bezechowej. 

Sympatycy mojego zespołu złożyli się na wykonanie masteringu w Abbey Road i wytłoczenie winyla. Teraz chcę wynająć komorę bezechową w katedrze Wibroakustyki AGH o wymiarach 5m x 5m x 6m, ustawić tam wysokiej jakości sprzęt audio i dokonać tam nagrania audiowizualnego.

Mam problem, bo im bliżej realizacji pomysłu, tym rodzi się więcej pytań! :)

Nie przeszkadza mi, że to będzie całkiem co innego. Przecież winyl to już jest i inny miks, i zupełnie inny mastering, i muzyka jest przetworzona przez proces przygotowania matrycy (tutaj pod kontrolą Roberta Matery z Dezertera i inżynierów dźwięku z niemieckiej tłoczni).
To wszystko powoduje, że winyl jeszcze bez przejścia przez tor audio (które ma kolosalne znaczenie dla jego brzmienia) ukazuje zupełnie inne warstwy muzyki. :)

Pytanie jest jak to zaprezentować szerokiej grupie osób, które nie mają gramofonu. 

Jaki sprzęt mam rozstawić? Gramofon audiofilski, pro audio czy może topowy hi-fi z lat '70? 
Czym najlepiej go wzmocnić i na jakiej głośności dokonać nagrania?

Pogłos nie stanowi problemu, za to jego brak tak ;) Jakie wybrać i rozstawić kolumny - co będzie z odzwierciedleniem niskich częstotliwości? W komorze nie ma nawet podłogi, bo "lewituje" się na metalowej siatce nad klinami dźwiękochłonnymi, więc specyfikacja rozmieszczenia kolumn nie będzie miała tutaj zastosowania. 

Są też zagadnienia bardziej techniczne :o
Która technika mikrofonowa? A-B, X-Y, Multi, Hybryda, a może sztuczna głowa z 3 metrów?
Jaki wybrać cel nagrania - powinno się go odsłuchiwać na słuchawkach, a może jednak głośniki?
Jakich użyć mikrofonów? Studyjnych (których?) czy laboratoryjnych, służących zazwyczaj na AGH do pomiarów technicznych?

Wiem, że zarówno dla sympatyków zespołu, jak i dla moich zaznajomionych realizatorów dźwięku, którzy gramofony mają, takie porównanie, to będzie coś wyjątkowego, ciekawa i niecodzienna gratka.

Moje uszanowanie dla użytkowników forum i miłośników audio! Przeczytam i docenię każdą myśl związaną z realizacją mojego nagrania w komnacie bezechowej.

Na zakończenie taka myśl :) Zastanów się, czy chciałbyś posłuchać swojej ulubionej płyty odegranej w jednakowych sterylnych warunkach na 3 różnych zestawach audio do porównania? Jeśli tak, to w jaki sposób chciałbyś, żeby przygotować dla Ciebie takie nagranie?

Nie bardzo rozumiem zamysł. :)

Jest już gotowy, wytłoczony vinyl i teraz chcecie go puścić na sprzęcie audio w komorze bezechowej i nagrać to, co się zeń wydobywa, tyle, że na trzech różnych konfiguracjach sprzętowych?

W dniu 25.11.2018 o 17:51, Szafran Wokal Gitara napisał:

muzyka jest przetworzona przez proces przygotowania matrycy

Na brzmienie vinyla ma również wpływ np. zastosowana wkładka w samym gramofonie. Jakość matrycy to jedno, a elementy toru, na którym chcesz puścić krążek, to drugie. ;) Z tego powodu (i nie tylko) nie mam ochoty na zabawę z gramofonami.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli taką sesję nagraniową chcielibyście potem wydać w formie płyty, to i tak, przy finalnym, konsumenckim odsłuchu, swoje zmienne wprowadza tor, na którym następuje odsłuch. :)

Mikrofony AGH raczej należą do tych bardzo neutralnych, w końcu to sprzęt pomiarowy, więc przy założeniu, że chodzi o to, o czym wyżej napisałem, powinny się sprawdzić, aczkolwiek to tylko spekulacje.

Pomysł ciekawy, ale odpowiadając na wcześniejsze pytania:

Pytanie jest jak to zaprezentować szerokiej grupie osób, które nie mają gramofonu.

w jaki sposób chciałbyś, żeby przygotować dla Ciebie takie nagranie?

Jest kilka możliwości:

• Wykonanie Vinyl-RIPa, z dokładnym opisem zastosowanego gramofonu, wkładki, przetwornika itd. i zapisanie tego w jakimś formacie w Hi-Res: FLAC/WAV 24-bit, załóżmy, minimum 48 kHz jako częstotliwość próbkowania. Można się pokusić o DSD64, ale to już bardziej egzotyczny kodek. To chyba najlepsza metoda na doświadczenie gramofonowego brzmienia w swoim domu, bez potrzeby posiadania gramofonu.
  • Jeżeli chodzi wyłącznie o samą jakość nagrania, a nie o zachowanie analogowego charakteru grania, to dobry mastering wersji studyjnej, bez uciekania się do zabiegów typu loudness, i wydanie tego w którymś z wyżej wymienionych formatów, lub - ogólnie - czymś bezstratnym, powinno również załatwić sprawę.

Oba warianty wiążą się z jedną rzeczą - niejako wymusza to dystrybucję materiału w formie cyfrowej. :)

Oczywiście, nie zniechęcam do realizacji tego, o czym pisałeś wyżej, bo przyznam, że jest to dość kreatywne(?) podejście do realizacji nagrań, jednak - z punktu widzenia konsumenta - przytoczone przeze mnie pomysły wydają się łatwiejsze w realizacji, a - dla odbiorcy końcowego - taka, a nie inna forma jest bardziej przystępna. Szczególnie, jeżeli mówimy tu o osobach, które gramofonu w domu nie posiadają.

Jest to oczywiście zdanie subiektywne, niejako opisujące mój aktualny pogląd na to, co udało mi się wywnioskować. Jeśli coś źle zrozumiałem, to proszę o sprostowanie. ;)