Jump to content

Polecanki Youtube│Kanały z wartościową wiedzą specjalistyczną. Najbliżej obiektywności.


ArthassIsHere
 Share

Recommended Posts

Temat zaadoptowany - mam nadzieję, że nie będzie problemem jak w poprzednim przypadku, jeśli zrozumie się prawidłowo jego intencję. Intencją jest zebranie kanałów, które propagują opartą na faktach wiedzę - mających na celu przybieranie w przeważającej części formę informacyjną, zamiast interpretacyjnej. Choć nie łudźmy się - element interpretacyjny zawsze będzie do pewnego stopnia występował - nawet dane najlepiej przeprowadzonych badań naukowych ostatecznie muszą zostać zinterpretowane przez badaczy i umieszczone w wybranych kontekstach. Jest natomiast różnica w próbie analizy jakichś zjawisk, a propagowaniu jakichś zjawisk. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z szerzeniem postaw światopoglądowych, opiniotwórczych - ewidentne źródła tego typu są właśnie elementem, który stara się odfiltrowywać ten temat. Warto też zauważyć, że omawianie funkcjonowania jakichś zjawisk nie jest równoznaczne z propagowaniem takich zjawisk - dla przykładu, religioznawstwo analizujące podstawy funkcjonowania danych religii w formie informacyjnej, nie jest równoznaczne z propagowaniem danej religii, ponieważ ocenę wartościującą pozostawia odbiorcy. Tutaj wychodzi właśnie naukowa postawa podchodzenia do tematu - nauka opiera się na badaniu zjawisk, a nie interpretacji ich subiektywnej wartości dla odbiorcy.

Przechodząc do kwestii formalnych. Oprócz kanałów youtube, mogą być inne (najlepiej darmowe) źródła audio/audio-wizualne np. jakieś podcasty. Staramy się wrzucać tematykę, w obrębie której czujemy się kompetentni do oceny jej wartości względem faktów. Oprócz samego wpisywania propozycji, celem tematu jest również dyskusja na temat samych kanałów pod względem wyżej wymienionych kryteriów. Jak wspomniałem, element interpretacyjny zawsze będzie w jakimś stopniu obecny i to właśnie nasza rola, by ocenić czy nadmiernie wykracza poza obiektywne przedstawianie wiedzy.

Po co ten temat:
│1│Szerzenie wartościowej wiedzy
│2│Ułatwienie odnajdywania takiej wartościowej wiedzy (nikt nie jest ekspertem w każdej dziedzinie, a "śmieciowej" wiedzy jest ogrom)
│3│Zaoszczędzanie czasu na samodzielne wyszukiwanie i weryfikację kanałów (trzeba zwykle oglądnąć kilka materiałów, by móc wysnuć jakieś wnioski na temat wartości kanału)

Zamieszczam na początek wstępną listę opierającą się na wcześniejszej inkarnacji tematu. Recenzje muzyki - tak jak i każdej formy sztuki - są z natury subiektywnymi odczuciami, jednak może przymkniemy na to oko, kiedy autor wyraźnie wykazuje się szerokim rozumieniem "technicznych" aspektów tematyki starając się w przedstawić temat w analityczny sposób? Wybór należy do was. Część tematów z poprzedniego wątku pominąłem, bo wydają mi się bardziej opiniotwórcze niż informacyjne.

Audio
? ReduktorSzumu

Muzyka
? theneedledrop
? fantano
? Live Act

Nauki Ścisłe i Przyrodnicze
? Kurzgesagt – In a Nutshell
SciShow

Informatyka
? 3Blue1Brown ( sieci neuronowe / deep learning )

Astronomia
? PBS Space Time
? SciShow Space

Majsterkowanie / Homemade
? Made in Poland
? De-Kompozytor

Budownictwo / Remonty
? Mario Budowlaniec

Psychologia
? SciShow Psych

Rozwój Osobisty / Produktywność
? Freedom in Thought
? The Financial Diet
? How to Adult

Ekonomia
? Prosta Ekonomia ( austriacka szkoła ekonomii )

Zdrowie, Aktywność i Odżywianie
? Pod Mikroskopem
? dr Damian Parol
? dr Petter Attia ( niestety, nie posiada własnego kanału, kilka materiałów na innych kanałach z jego udziałem )


Językoznawstwo
? The Audiopedia

Edited by ArthassIsHere
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...