Jump to content

Wzmacniacz słuchawkowy za ok. 1000 zł

Recommended Posts

Szukam wzmacniacza słuchawkowego, który póki co grał będzie głównie z AKG K712 PRO, Philips Fidelio X2, Beyerdynamic DT990 Edition 600 ohm, Pioneer SE-A1000 oraz AKG M220 PRO. W niedalekiej przyszłości planuję kupić AudioQuest Nighthawk, Sennheiser HD600, AKG K701/K702 oraz Sennheiser HD800 (ale to dopiero jak potestuję te tańsze). Pewnie wypróbuję tez jakieś słuchawki planarne. DAC również będę niedługo zmieniał, ale póki co korzystam z układu opartego na 2x PCM1796 lub Creative SB X-Fi HD.

Na chwilę obecną rozważam takie urządzenia:

- iFi iCan SE (spora moc 4W@32 ohm, niska impedancja wyjściowa, funkcje XBass i 3D),

- Xduoo TA-20 (również spora moc 2W@32ohm, bliżej nieokreślona impedancja wyjściowa, choć powinna być niska, wejście/wyjście zbalansowane, lampy dające możliwość korekty dźwięku)

- Musical Fidelity X-Can V3 (moc podana przez producenta to "typically 1 Watt" bez podania impedancji, nieokreślona impedancja wyjściowa, lampy dające możliwość korekty dźwięku, zdecydowanie najniższa cena, bo używkę ze zmienionym zasilaczem mogę mieć za 450 zł).

iFi iCan SE jest ogólnie chwalony, choć na pierwszy rzut oka ciężko uwierzyć, że takie małe i lekkie pudełeczko generuje taką moc. O Xduoo TA-20 w zasadzie nie ma informacji w sieci i na palcach jednej ręki można policzyć opinie użytkowników. MF X-Can V3 to leciwa konstrukcja, ale podobno bardzo udana i firmowe lampy są rzekomo bardzo dobre.

Oczywiście otwarty jestem na inne propozycje.

Hmm trudno doradzic z taka roznorodnoscia w takim budgecie. Moze chord Mojo uzywany bedzie pasowal jako taki so tego wszystkiego. Jak chodzi o ican se to sluchalem idsd Bl i wedlug mnie nie jest on warty swojej ceny ale szczegolnie przez kiepska sekcje Dac i nie testowalem wersji z samym wzmacniaczem. Mozna rowniez sprobowac Audioquest Dragonfly Red.

Ja szukam typowo stacjonarnego wzmacniacza. W przyszłym tygodniu będę miał MF X-Can V3 to się przekonam jak gra ta hybryda. Wtedy by wypadało zapolować na Sennki HD600/HD650 oraz AKG K701/K702, bo spotkałem się z masą opinii, że fajnie się ze sobą zgrywają.

Z tym iFi to mnie trochę zdzwiłeś, bo wydawało mi się, że iDSD to solidny sprzęt. Tego iCan SE testowałem, ale wyszło to przypadkowo i nie miałem swojej muzyki, ale przynajmniej słuchawki były mi znane, bo DT990. Podbicie basu działało dobrze, ale w zasadzie to samo mam w swoim wzmacniaczu Onkyo. Z kolei ten tryb 3D mnie rozczarował, bo różnica była minimalna, ale podobno dużo zależy od samego utworu/albumu.

16 godzin temu, Hayabusa napisał:

Ja szukam typowo stacjonarnego wzmacniacza. W przyszłym tygodniu będę miał MF X-Can V3 to się przekonam jak gra ta hybryda. Wtedy by wypadało zapolować na Sennki HD600/HD650 oraz AKG K701/K702, bo spotkałem się z masą opinii, że fajnie się ze sobą zgrywają.

Z tym iFi to mnie trochę zdzwiłeś, bo wydawało mi się, że iDSD to solidny sprzęt. Tego iCan SE testowałem, ale wyszło to przypadkowo i nie miałem swojej muzyki, ale przynajmniej słuchawki były mi znane, bo DT990. Podbicie basu działało dobrze, ale w zasadzie to samo mam w swoim wzmacniaczu Onkyo. Z kolei ten tryb 3D mnie rozczarował, bo różnica była minimalna, ale podobno dużo zależy od samego utworu/albumu.

Jak chodzi o ifi to po pierwsze jakosc wykonania jest wedlug mnie kiepska (przynajmniej w wersjach nie pro i w przypadku iDSD bl). Jest to ladnie zapakowany bardzo sredni sprzet. NP. guziki sterowania ktore odpadaja klejone na pur to jakis zart. po drugie jak tranzystor ci mocno strzela do ucha przy kazdym odpaleniu to znaczy ze niektore sluchawki moga tego nie przetrwac (tutaj to juz problem wzmacniacza ale to nie ten sam co w Ican SE). Sekcja DAC w idsd bl jest po prostu bardzo kiepska, nie precyzjna, widac to juz przy pierwszym utworze na pianinie gdzie dzwiek sie zlewa ze soba, nie jestes czesto w stanie odroznic pojedynczych nacisniec klawiszow jak tylko rytm przyspiesza. Tryb 3d to chwyt marketingowy. To co dziala np w hugo 2, nie istnieje de facto w ifi (i to rownierz w wersji pro w tym wypadku). Podbicie basu dziala, malo finezyjnie ale dziala.

Po drugie ja jednak gustuje w lampowkach i tak jak nie sluchalem MF X-Can V3 to bylby to rowniez moj wybor jezeli mialbym wybierac w ciemno chociaz zawsze lepiej posluchac oczywiscie.

Teraz @Hir0ma dobre doswiadczenie z ICanSE ktory jest produktem starszej generacji niz idsd bl (https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-ifi-micro-idsd-black-label/) i smiem podejrzewac ze Ifi wyrobilo sobie dobra reputacje wlasnie na sprzecie poprzedniej generacji bo na pewno nie na idsd bl (oprocz hypu marketingowego). Teraz z mojego puntu widzenia jezeli kupowac Ifi to ja bym poszedl w tak jak to zrobil @vonBaron w wersje ican pro (ale to juz inne pieniadze) ktora tez ma swoje lata ale to jest w pewnym sensie przeciwienstwo do wersji retail czyli wlasnie bardzo solidne wykonanie. Teraz to nie moj typ dzwieku. plusem ifi can se ze mozna go kupic w niemczech ze 600 zl uzywanego i jest kilka ofert.

Czytałem recenzję iFi Micro iDSD BL. Trochę wpadek zaliczyli, a sprzęt do tanich nie należy. Jak odsłuchiwałem iCan Micro SE to muszę przyznać, że potencjometr był świetny. Dla mnie trochę za lekko chodził, ale to kwestia gustu. Natomiast balans był wręcz idealny od samego początku, a testowałem to na Koss Porta Pro i najniższym gainie.

A znasz jakieś wzmacniacze lub DAC, które posiadają coś w stylu crossfeeda z Hugo 2? W iFi całość odbywa się na stopniu analogowym, z kolei w Hugo 2 jest to obróbka cyfrowa. Wiem, że seria wzmacniaczy Phonitor od SPL ma podobne rozwiązania, ale to wszystko są dość drogie sprzęty. Z tańszych urządzeń to poza iFi i leciwym Headroom nie znam żadnych, które miałyby jakąś formę CF. Pozostają chyba tylko rozwiązania typowo softwareowe?  Np. wtyczka bs2b do foobara, która swoją drogą też specjalnie dużo nie daje.

Edited by Hayabusa
literówki

osobiscie nie przywiazywal bym jakies duzej wartosci do tej funkcji. W hugo 2 dziala ona dobrze ze sluchawkami ktore maja duza scene (HD800) a jest anekdotyczna przy sluchawkach ze scena mala jak np lcd-xc i jeszcze to bardzo zalezne od typu muzyki ktora sluchasz. W crossfeedzie chodzi generalnie o lepsza separacje instrumentow ktora jest przydatna jak sluchasz wielu instrumentow o podobnej tonacji... generalnie dobrze to dziala w muzyce klasycznej przy duzej orchiestrze np.

Nie lubie polecac osobiscie czegos czego nie sluchalem a nie mam tak szerokiego spektrum odsluchu jak niektorzy z forumowiczow tutaj. Moge z reku na sercu odradzic idsd bl oprocz przez jakosc wykonania to przez to co Pan Jakub nazywa w resumme recenzji "drobne uproszczenia w dźwięku" bo jest dyplomata.

Ja bym sie zainteresowal  Aune X1S anniversary edition, tutaj recenzja i dluga dyskusja na jego temat https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-daca-wzmacniacza-aune-x1s/ wersji normalnej ktora ma 1,2W na 32ohm a wersja anniversary jest z tego co mowi Palpatine jeszcze troche mocniejsza i ktory dostal zreszta rekomendacje w Audiofanatyk. Jest on zreszta doradzany w innym temacie DOKLADNIE do AKG K712 PRO przez @Palpatinektory go mial i post poparty przez Pana Jakuba. Wedlug mnie w tym momencie to idealny wybor bo jest co do zlotowki w twoim budgecie. Wedlug to najlepszy wybor masz 3 rekomendacje a Meyster jest dystrynutorem na polske a wiec trzeba isc wyzebrac jakas znizeke pure forma :)

jak bym mial wybierac w ciemno to na tym bym sie opieral.

Edited by ysis
  • Like 1

Wiem, że podałem szerokie spektrum potencjalnych słuchawek, ale cały czas próbuję czegoś nowego i nie jestem w stanie określić co zostanie, a co pójdzie w świat. Na chwilę obecną stwierdzam, że SE-A1000 pójdą na sprzedaż z uwagi na płytkie nausznice oraz długi i na stałe przytwierdzony kabel. Z kolei DT990 nie dają mi tyle frajdy co Fidelio X2, więc też je pewnie sprzedam, ale chce jeszcze poczekać na MF X-Can V3.

Poprzez lepszy wzmak masz na myśli mocniejszy?

Edited by Hayabusa

wyzszej proby. Do HD800 to juz jednak przydal by sie albo dedykowany od senka (absurdalna cena) albo lampa albo przynajmniej jakas bardzo ciepla hybryda za mini 2,5k jak lyr 2 z cieplymi lampami (a i tak to malo imo) bo inaczej to sluchawki nie daja pelnego wymiaru ich mozliwosc, to sie  nazywa trudnosc w napedzaniu ale inni to lepiej wyjasnia. JA teraz do nich miedzy innymi biore hybryde Pathos Aurium (cena nowej 5,5k).

Edited by ysis

Do HD800 tylko nie HDVD800 bo to strata pieniędzy, nie wiem jak nowy, ale ten stary moim zdaniem kompletnie nie pasuje, choć ma sporo mocy to, tak krótko o dźwięku to on gra cyfrowo, co słabo do 800 pasuje. Piszę o wzmacniaczu bo DAC też jest dość przeciętny.

Do 800 wzmacniacze o sporym napięciu wyjściowym, one nie potrzebują za dużo prądu, ale wymagają kontroli bo impedancja faluje. Dlatego pasują lampki, np. Dubiel HV-1, Leben CS300 (X,XS,F), ale i tranzystory Taurus, 933, BHA-1...

A jeżeli chodzi o crossfeed, to psucie tego co zostało nagrane, dodanie trochę przesuniętego lewego do prawego i prawego do lewego kanału:) Dzięki temu pojawia się przestrzeń, ale sztuczna. Zwykle we wzmacniaczach walczymy o separację kanałów, a tu .....

10 minut temu, saudio napisał:

Do HD800 tylko nie HDVD800 bo to strata pieniędzy

Rev z forum.mp3store kiedyś zrobił mi niezłą awanturę pod recenzją HD800 aby tylko obronić sensowność i zasadność tego urządzenia w koniunkcji z 800tkami. Choć tam w tle był komis, więc motyw też był dosyć jasny.

11 godzin temu, ysis napisał:

JA teraz do nich miedzy innymi biore hybryde Pathos Aurium (cena nowej 5,5k).

?

9 godzin temu, saudio napisał:

Do HD800 tylko nie HDVD800

9 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Rev z forum.mp3store kiedyś zrobił mi niezłą awanturę pod recenzją HD800 aby tylko obronić sensowność i zasadność tego urządzenia w koniunkcji z 800tkami. Choć tam w tle był komis, więc motyw też był dosyć jasny.

?

To jeszcze raz pokazuje ze nie mozna wypowiadac sie o sprzecie ktorego sie nie sluchalo. Bylem przekonany z doswiadczenia z Audeze deckard ze jezeli firma ktora  robi sluchawki to jest na najlepszym miejscu aby zrobic proawidlowy do nich wzmacniacz a tak nie jest.

9 godzin temu, saudio napisał:

A jeżeli chodzi o crossfeed, to psucie tego co zostało nagrane, dodanie trochę przesuniętego lewego do prawego i prawego do lewego kanału:) Dzięki temu pojawia się przestrzeń, ale sztuczna. Zwykle we wzmacniaczach walczymy o separację kanałów, a tu .....

To troche jednak bardziej skomplikowane niz tutaj prezentujesz nawet jezeli jak pisalem wczesniej to na pewno nie jest funkcja do brania pod uwage w wyborze wzmaca. To funkcja ktora ma w pewnym stopniu sobie poradzic z problematyka ktora jest pokazana tutaj : 

Jeszcze raz nie na wszystkich dziala to tak samo ale  w moim przypadku przy przejsciu z racji narodzin drugiego dziecka z odsluchu z 20m2 pomieszczenia zaadaptowanego za ciezkie pieniadze do odsluchu na kolumnach high end (focal utopia diva BE) na sluchawki to byla tragedia. Trzy lata temu, przy odsluchu na sluchawkach mialem wrazenie ze siedze w jakies spelunie z orchiestra wylanych z konserwatorium przed soba scisnietych na estradzie za jakas krata zabezpieczona folia... Mozg potrzebowal duzo czasu aby sie zaadaptowac ale jeszcze niedawno mialem ten sam problem z lcd-xc (patrz moj wpis na temat tych sluchawek w fanklubie Audeze). dopiero dwa miesiace temu udalo mi sie zaczac czerpac z tych sluchawek naprawde przyjemnosc bo mozg potrzebuje czasem duzo czsu aby sie zaadaptowac i to tez dzieki mojej zonie ktora mi pomogla zrozumiec jak to wszystko dziala spedzajac kilka dobrych godzin na EQ aby zrobic w pewnym sensie taki spersonalizowany Crossfeed pod XC dla mnie ktore sama uwaza za rewelacyjne.

Godzinę temu, ysis napisał:

To jeszcze raz pokazuje ze nie mozna wypowiadac sie o sprzecie ktorego sie nie sluchalo. Bylem przekonany z doswiadczenia z Audeze deckard ze jezeli firma ktora  robi sluchawki to jest na najlepszym miejscu aby zrobic proawidlowy do nich wzmacniacz a tak nie jest.

Byłoby to prawidłowe stwierdzenie, gdyby nie dwa fakty:

• był posiadaczem duetu HD800 + HDVD800
  • miał je wystawione w komisie na sprzedaż, a moja recenzja nie do końca stawiała achy i ochy nad tym modelem słuchawek.

Argumentacja i obrona HDVD800 miały za zadanie dyskredytację recenzji i podważenie jej negatywnego wpływu na sprzedaż, jak sądzę.

8 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Byłoby to prawidłowe stwierdzenie, gdyby nie dwa fakty:

• był posiadaczem duetu HD800 + HDVD800
  • miał je wystawione w komisie na sprzedaż, a moja recenzja nie do końca stawiała achy i ochy nad tym modelem słuchawek.

Argumentacja i obrona HDVD800 miały za zadanie dyskredytację recenzji i podważenie jej negatywnego wpływu na sprzedaż, jak sądzę.

Nie bardzo rozumiem o czym piszesz?

Ja akurat miałem i jedno i drugie, akurat HDVD800 to całkiem fajny wzmacniacz tylko nie do HD800, jest hmmm ... suchy, taki aż nadto precyzyjny, zwłaszcza ze swoim DACiem. No i mocy mu nie brakuje.

@saudio @EvilKillaruna chyba to ja nie zostalem dobrze zrozumialy i wprowadzilem zamet. Przepraszam ale  jezyk polski to dopiero moj trzeci jezyk i tak naprawde tlumacze swoje mysli z francuskiego. Pisalem ze sie mylilem bo zalozylem ze HDVD800 dobrze sie sparuje do HD800 (jak reklamuje producent zreszta), nie sluchajac go a i Evill i saudio ktorzy go sluchali twierdza ze tak nie jest a rozumie ze Evill zrozumial ze mowie wrecz odwortnie.

Edited by ysis

@saudio Tak, pisałem o pasowaniu fabrycznego zestawu i o tym, jak Rev gloryfikował poza skalę ten zestaw pod recenzją HD800 na AF. Zupełnym przypadkiem właśnie wtedy, gdy miał go w jaglanym komisie. Dlatego pisałem o dosyć jasnym motywie :). Znasz mnie już tyle czasu, że wiesz iż staram się nie krytykować/gloryfikować sprzętu, którego nie znam. 

@ysis To ja może również sprostuję, że HDVD800 nie słuchałem i tu ma Pan rację, że nie należy odnosić się do niego w takiej sytuacji. I ten błąd popełnił u mnie w komentarzach Rev, który założył, że Yamaha M-35 gra tak jak współczesne Yamahy (a to kompletnie co innego i ich końcówki mocy od STK grają niemalże jak stereotypowa lampa), a na czym go złapałem. No i wtedy zorientowałem się też, że w tle wystawił w jaglanym komisie HD800 + HDVD800 jako zestaw przewspaniały i przecudowny. No i oczywiście standardowo, że jeśli nie słuchałem ich razem to ja nie wiem jak HD800 w rzeczywistości grają, nie poznałem tych słuchawek do końca, stwierdzono wadliwość metodologii i toru testowego etc. Tylko do tej historii nawiązywałem. Kwestie językowe nie są tu przeszkodą.

• 2 weeks later...

Dotarł Musical Fidelity X-Can V3 i póki co jest naprawdę spoko. Jeszcze nie przesłuchałem go porządnie, a trochę tych słuchawek jest, ale z AKG K701 gra to cudnie. ;)

W ogóle bardzo pozytywne wrażenie zrobiły na mnie K701, a obawiałem się, że będzie basu brakowało (szczególnie po polubieniu się z Philips Fidelio X2), ale jest w porządku tzn. tyle ile być powinno. Nie odczuwam też zbytniej analityczności, chłodu itd. Natomiast przestrzeń jest naprawdę super i nie wiem czy to przynajmniej częściowo nie zasługa kątowych padów, ale słuchawki nie grają typowo "w głowie" i nie męczą nawet po paru godzinach słuchania.

• 2 years later...
W dniu 3.11.2018 o 15:04, Hustler napisał:

Czytałem recenzję iFi Micro iDSD BL. Trochę wpadek zaliczyli, a sprzęt do tanich nie należy. Jak odsłuchiwałem iCan Micro SE to muszę przyznać, że potencjometr był świetny. Dla mnie trochę za lekko chodził, ale to kwestia gustu. Natomiast balans był wręcz idealny od samego początku, a testowałem to na Koss Porta Pro i najniższym gainie.

A znasz jakieś wzmacniacze lub DAC, które posiadają coś w stylu crossfeeda z Hugo 2? W iFi całość odbywa się na stopniu analogowym, z kolei w Hugo 2 jest to obróbka cyfrowa. Wiem, że seria wzmacniaczy Phonitor od SPL ma podobne rozwiązania, ale to wszystko są dość drogie sprzęty. Z tańszych urządzeń to poza iFi i leciwym Headroom nie znam żadnych, które miałyby jakąś formę CF. Pozostają chyba tylko rozwiązania typowo softwareowe?  Np. wtyczka bs2b do foobara, która swoją drogą też specjalnie dużo nie daje.

Gdyby ktoś był zainteresowany bo na stronie iFi pojawiło się wytłumaczenie dlaczego niby tak działa potencjometr:

Regulacja głośności - brak równowagi między kanałami? (krótkie i szczegółowe) Ostatnia aktualizacja 3 miesiące temu (z grudnia 2020) Krótkie wyjaśnienie: Analogowa regulacja głośności zapewnia lepszą jakość dźwięku niż cyfrowa regulacja głośności. W przypadku niewielkiej nierównowagi kanałów przy bardzo niskich ustawieniach głośności, dostosuj tryb iDSD micro power i ustawienia iEMatch tak, aby regulacja głośności znajdowała się na godzinie 12 dla normalnych poziomów odsłuchu, co pozwala uniknąć stosowania bardzo niskich ustawień. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej. Szczegółowe wyjaśnienie: IDSD micro wykorzystuje analogową regulację głośności, w szczególności potencjometr dwutorowy. Bycie analogowym odróżnia go od cyfrowej regulacji głośności wbudowanej w chipy DAC, ponieważ zapewnia „perfekcyjną” integralność sygnału. Cyfrowe regulatory głośności zmieniają oryginalne informacje muzyczne (dane cyfrowe) i często tracą efektywną rozdzielczość (bity) nawet przy umiarkowanym tłumieniu; analogowe regulatory głośności są wolne od tej wady. Jednym z drobnych punktów korzystania z dwutorowych analogowych regulatorów głośności jest to, że czasami dochodzi do drobnych mechanicznych błędów śledzenia między dwoma kanałami. Może to spowodować niewielki brak równowagi między kanałami przy godzinie 9:00 lub niższych ustawieniach głośności, powodując, że jeden kanał będzie głośniejszy. Mikro iDSD nie powinno być używane z tak niską głośnością, ponieważ nie zapewni to najlepszej jakości dźwięku ze względu na nadmierny szum i zniekształcenia spowodowane nadmiernym wzmocnieniem. W tym celu iDSD micro zawiera zarówno tryby zasilania, jak i regulacje iEMatch, które zapewniają prawidłowe dopasowanie słuchawek w celu uzyskania optymalnego ustawienia głośności i jakości dźwięku. Zapoznaj się z instrukcją obsługi tych ustawień i ustaw iDSD micro tak, aby normalny poziom odsłuchu był ustawiony na regulatorze głośności w okolicach godziny 12 do 3. Zapewnia to nie tylko prawidłowe śledzenie, ale także najlepszą jakość dźwięku. 

Ustawiłem następująco parametry w swoim egzemplarzu; power mode: eco, Filter: Bit Perfect i iEMatch: High Sensitivity. Po sprawdzeniu brak nierównowagi, czyli teoretycznie wszystko ok.

Wcześniej rzeczywiście przy godzinie 9:00 miałem delikatną nierównowagę. Potencjometr chodzi bardzo dobrze. Mam jednak delikatne pyknięcie przy włączeniu i wyłączeniu iFi, koryguje to wcześniejszym wyjęciem słuchawek :(.

Generalnie micro iDSD BL jest rewelacyjny, przynajmniej u mnie świetnie zgrał się z NF Carbon i Aune Jasper. Mam taki dźwięk jaki bardzo lubię i szukałem.