Jump to content

Jaki zestaw kart dźwiękowych

Recommended Posts

Witam.

Od pewnego czasu noszę się z wymianą kart dźwiękowych w swoim PC. Aktualnie mam SB Audigy 4 i SB Omni, pierwszy niestety odszedł w stan spoczynku, drugie chciałbym wymienić na coś lepszego. Mój sprzęt grający to AKG K612 Pro, i wysłużone Logitech Z4 - niby bez szału, ale z dobrym źródłem naprawdę potrafią pozytywnie zadziwić. 

Miałem przez chwilę AIM SC808 (a dokładniej jego wariację od Power Colour) i dźwięk był dla mnie idealny, niestety sama karta wywoływała bluescreeny i miała problemy z działaniem po restarcie, przez co zraziłem się do tego układu i mimo świetnego dźwięku musiałem się go pozbyć. 

Zastanawiam się nad Sound Blaster Z do głośników i Dragonfly Black do słuchawek (ewentualnie Audriotrack Prodigy 2HD) - styl odsłuchu to 60% gry, 30% muzyka, 10% filmy. 

Czy mógłby ktoś powiedzieć, czy będzie duża różnica do wymienionych wyżej kart (Audigy 4 i Omni) i ile mniej więcej brakuje do AIM SC808.

Zaznaczę, że nie chcę używek (złe doświadczenia) i dużych DACi, gdyż lubię mieć "pusto" na biurku - coś co można schować za obudową PC, albo w środku, dlatego też myślę nad wyżej wymienionymi.

6 godzin temu, Palpatine napisał:

Jeśli poszukujesz dźwięku zbliżonego do Aim SC808 to pomyśl nad Dragonfly Red (440 zł w promocji). Black jest znacznie cieplej grającym układem.

Przyznam, że mocno się nad nim zastanawiam. Jedyny problem to fakt, że będę jeszcze chciał kupić kartę wewnętrzną i te 440zł dość wyraźnie ograniczy mi budżet. 

Swoją drogą jak wygląda scena i pozycjonowanie dźwięku w Dragonfly Red?

3 godziny temu, Danek napisał:

Przyznam, że mocno się nad nim zastanawiam. Jedyny problem to fakt, że będę jeszcze chciał kupić kartę wewnętrzną i te 440zł dość wyraźnie ograniczy mi budżet. 

Swoją drogą jak wygląda scena i pozycjonowanie dźwięku w Dragonfly Red?

Scena budowana bardzo szeroko na boki mniej w głąb, pozycjonowanie również przyzwoite.

8 godzin temu, Palpatine napisał:

Scena budowana bardzo szeroko na boki mniej w głąb, pozycjonowanie również przyzwoite.

A jak spisuje się to w grach. Czy głośność jest regulowana z poziomu systemu i można to na luzie przełączyć na inną kartę bez utraty ustawień głośności?

52 minuty temu, Palpatine napisał:

W grach spisuje sie bardzo dobrze. Głośność ustawia się z poziomu systemu na trzecie pytanie nie znam odpowiedzi bo zawsze używam jednego źródła

ALe jest normalnie wykrywana jako źródło w zasobniku systemowym? Do do pamięci głośności, to czy po wypięciu Dragonfly, restarcie kompa i wpięciu ponownie jest ta sama głośność która była ustawiona wcześniej czy powiedzmy domyślna ustawiona przez producenta (np 100%)?

Przyznam, że zaczynam się przekonywać do wersji czerwonej, choć wtedy druga karta będzie musiała miesiąc poczekać:P 

35 minut temu, Palpatine napisał:

Głośność jest zachowana.

No i takie coś chciałem usłyszeć:) W takim razie zostaje mi przemyśleć sprawę czy brać czerwony czy czarny i co robić z wewnętrzną kartą. 

Dzięki za pomoc.

W dniu 25.10.2018 o 21:41, Palpatine napisał:

Czarny gra ciepło a czerwony jasno. Wszystko zależy czego czekuiesz od brzmienia. Red to klas wyżej jeśli chodzi o jakość dźwięku.

No więc kupiłem wersję czerwoną. Gra naprawdę fajnie, choć mimo wszystko nie jest to ta sama półka jakościowa co AIM SC808 - trochę lepiej niż SB Omni, w muzyce nie ma kosmicznej różnicy, trochę bardziej szczegółowo i lepsza separacja dźwięków, ale spodziewałem się trochę więcej. Mimo to w grach bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Wprawdzie brakuje trochę basu (jest fajnie podkreślony i pozycjonowany, ale mało mięsisty), ale wielkość sceny i to jak dźwięk się po niej rozchodzi naprawdę jest super - nie jest to sztuczne podbijanie dźwięków pomagające namierzyć przeciwnika na drugim końcu mapy (jak w gamingowych wynalazkach) tylko "zwykłe" stereo, które w odnajdowaniu dźwięku sprawuje się lepiej niż wiele systemów 7.1, przy zachowaniu jego naturalności - tutaj naprawdę duży plus dla karty.  

Ogólnie bardzo fajna karta. Jak w moim prywatnym zestawieniu Omni to takie 6/10, AIM (lub jego klon od PowerColor) to 10/10, tak ten Dragonfly to takie 8/10 - w cenie 450zł, w jakiej kupiłem ciężko znaleźć coś lepszego, mimo wszystko za standardowe 700zł mamy już kilka alternatyw, które często wypadają trochę lepiej. 

Edit:

Po kilku dodatkowych godzinach odsłuchu i kilku różnych stylach muzyki stwierdzam, że jednak bas nie jest taki zły i potrafi fajnie zagrać, a do tego karta naprawdę przyjemnie pokazuje detale w muzyce czy grach. Dalej podtrzymuje, że SC808 jest lepsze, ale nie tak bardzo jak wydawało mi się na początku:)

Edited by Danek
Uzupełnienie recenzji.
  • Like 1