Jump to content

Recenzja słuchawek Audeze Mobius

Recommended Posts

Jest to prawdopodobnie pierwsza w Polsce, pełnowymiarowa recenzja tych słuchawek. Niesamowicie ciekawych z perspektywy gracza, zwłaszcza biorąc pod uwagę zachowanie się ich w trybie wirtualizacji dźwięku opartej o system żyroskopowy. Cena? Skromne 1900 zł.

audeze_mobius_02.jpg

Link do recenzji: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-audeze-mobius/

• Like 3

A jak wypada Latency w tych sluchawkach po bluetooth ? Czy da sie ogladac video po BT bez wyraznego opoznienia ? Czy mozna by bylo zmierzyc  to opoznienie  ? Do sluchawek BT ktore sluza przy komputerze do bardzo wazna informacja a niestety programy do korygawania tego opoznienia bardzo czesto nie wspolpracuja w programach firm trzecich.

Czy mial Pan dostep do wersji music creators Edition z dolaczonymi pluginami Waves ? https://www.audeze.com/products/mobius-series/mobius-creators-edition

W recenzjach sprzętu BT od jakiegoś czasu jest specjalny akapit poświęcony lagom. Nie stwierdziłem jednak na słuch przesunięć, ale wiadomo - słuch to słuch, narzędzie nieidealne. Plus aby mierzyć opóźnienia po BT, musiałbym mieć raczej coś lepszego niż Asus BT400. Nie doszukałem się też takiej informacji nigdzie na stronie producenta.

Nie, były to wersje normalne. Niebieska przedpremierowa i miedziana pudełkowa. 

Czytalem sekcje poswiecona laga ale czy sie dobrze rozumie ze nazywamy lagiem w takim razie roznice czasowa (stala) miedzy tego co jest slyszalne w sluchawkach a tym co jest wyswietlane na ekranie ? Dla mnie lag to byly przeciagania nagle przerywanie itd

chodzi mi o to :

https://www.rtings.com/headphones/tests/active-features/latency

Mozna zmierzyc Bluetooth latency dysponujac urzadzeniem pod androidem (np smartfon) i dwoma dobrym mikrofonami, nie potrzebujemy miec do milisekundy wiarygodnego pomiaru. Na +/- 20 ms jest wystarczajaco do naszego uzytku.

Edited by ysis

O ironio na rtings zrobiono "recenzję" Mobiusów, niestety bez testu latencji. Wg recenzenta jest "a bit too much", a od pomiarów wykręcili się tym, że ich sprzęt nie obsługuje Bluetooth 5.0 i LDAC.

Swoją drogą jestem ciekaw jak powstaje  wykres "perceived soundstage" ilustrujący scenę w recenzjach na blogu. Wg sposobu oceny sceny na rtings Mobiusy wypadają tak sobie. Pomijając temat konkluzywności takiej oceny dodam, że test nie uwzględnia DSP i żyroskopowego head-trackingu. Ocena byłaby wyższa, jak przyznał recenzent, gdyby mieli opracowane sposoby pomiaru efektów tych funkcji.

• Upvote 1

17 minut temu, damian_em napisał:

że test nie uwzględnia DSP i żyroskopowego head-trackingu. Ocena byłaby wyższa, jak przyznał recenzent, gdyby mieli opracowane sposoby pomiaru efektów tych funkcji.

No tak ocenili sluchawki bez ich glownych funkcji przestrzennych. To troche jak by podlaczyc stereo do systemu glosnikow 5.1 i uznac ze efekty z tylnych glosnikow sa kiepskie...

1 godzinę temu, Palpatine napisał:

Jeśli założymy, jak chce producent że to są słuchawki głownie skierowane dla graczy to latency wydaje się być jednym z kluczowych parametrów, jeśli nie najważniejszy. To tak jak z myszkami BT, które do dzisiaj nie przyjęły się w esporcie.

To tez powod dlaczego sluchawki in ear bez dodoatkowego okablowania (zwane true wireless) oprocz jednego wyjatku nie sa uzywane w pracy biurowej. np zakupilem ostatnio WF-1000x od sony i do sluchania muzyki podczas biegania sa ok (oprocz absurdalnie niskiej jakosci dzwieku) bo latency nie wplywa na jakosc muzyki ale juz do pracy (skype, ogladanie video itd) sa nie do uzycia. Latency mierzona wynosi 370 ms przy jednej sluchawce wlaczonej (mono) ale juz quasi 750 ms przy stereo czyli niedaleko sekundy roznicy miedzy tym co widac na ekranie a dzwiekiem. Aby opoznienie nie bylo zauwazalne musi one wynosic ponizej 250 ms a dla gier podejrzewam ze powinno spasc ponizej 100 ms. 

Naszczescie jest mozliwosc podlaczenia kabla gdzie latency sie rusza prawdodpobnie miedzy 0 a 20 ms.

No tak górę wzięły jakieś kwestie projektowo techniczne, ale z punktu widzeniu użytkownika jeśli ktoś zapłaci za te słuchawki 1900 zł to on będzie priorytetyzował działanie po BT, a kabel będzie podłączany jedynie do ładowania. Producent dając słuchawkom opcję BT automatycznie sugeruje ich używanie bezprzewodowo, w końcu za tą technologie się płaci i to nie mało.

W Mobiusach płaci się za BL 5.0 i LDAC, czyli za stabilność i wysoki bitrate. Potencjalnemu użytkownikowi gamingowych słuchawek BT powinien wystarczyć krótki research, żeby na górze listy priorytetów wpisać obsługę aptX(LL), jeśli słuchawki mają być głównie używane po BT.

Edited by damian_em
  • Upvote 1

Zgodze sie z @damian_em to ze jest opcja bt nie znaczy ze produkt jest przeznaczony do uzycia priorytetowo przez BT tym bardziej przy braku aptX (co tez nie daje gwarancji niskiego latency). Tak jak wspomnial @Palpatine w grach zrecznosciowych nie uzywa sie zazwyczaj BT (np. na myszkach) i jezeli gram moim Logitechiem w EU4 to jade po BT a jak ide sobie poterpedowac w WOWS to jade po kablu usb.

Tak naprawde uwazam ze to sa sluchawki w 100% przeznaczone do VR.

Oczywiscie mozna w nich grac i sluchac muzyki ale pierwsze i najmocniejsze zastosowanie to VR bo ich glowna funkcja czyli Wirtualizacja zyroskopowa dzwieku ma male przelozenie w grach 2D a bardzo duze w VR (sadze ze czytajac recenzje przy fragmencie o odwracanie sie tylem do monitora i dzwiek plynie z tylu, nawet ktos kto nigdy nie uzywal occulus rift like albo innego htc vive umie sobie wyobrazic dlaczego). 

Dodatkowo jezeli mowimy o VR to latency juz nie jest taka wazna bo mozna ja ustawic w urzadzeniu VR i wybor technologi BT nagle zaczyna byc logiczny bo to jeden kabel mniej ktory nie trzeba ze soba nosic a dodatkowo przy VR nie m juz zazwyczaj wolnych portow USB bezposrednich na kompie i dlatego jest zaimplemetowane BT.

Edited by ysis
  • Upvote 2

• 2 years later...

A jak jakość dźwięku pod kątem muzyki w tych słuchawkach można by porównać do Focal Listen, AKG K550 MKIII czy ATH-A990Z?

Testuję Focal Listen (Ifi Audio ZEN Dac, Qudelix 5K) i podoba mi się sygnatura ale chciałbym sprawdzić jeszcze coś neutralnego do 1700 zł, może być na kablu. Na forach polecono mi w opozycji do Focali te Audeze, AKG K550 MKIII i ATH-A990Z. Czy jakość dźwięku jest lepsza/dużo lepsza od Focal Listen i w jakich kwestiach konkretnie i w ogóle, które z tych słuchawek grają najlepiej? (Myślę o słuchawkach na kablu do muzyki plus jakieś tanie BT do youtube itp. ale gdyby można dopłacić i mieć 2w1 to też dobra opcja).

A czy jest Pan w stanie subiektywnie ocenić jak wypada jakość muzyki w tych słuchawkach do testowanych przez Pana ATH-SR50BT? Długo testowałem właśnie te Audio-Technica z Focal Listen i pomijając bas, który jest wyraźnie bardziej mięsisty i mniej punktowy w Focalach to reszta brzmienia jak dla mnie zaskakująco podobna.

20 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Niestety do żadnej z tych par nigdy nie przyrównywałem tych słuchawek i nie testowałem żadnej z nich (jedynie K550 ale tylko MKI).