Jump to content

Karta dźwiękowa z przeznaczeniem do gier

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Stanąłem przed dylematem zakupu karty dźwiękowej do mojego komputera PC. W chwili obecnej korzystam ze zintegrowanej karty dźwiękowej na mojej płycie głównej - Realtek ALC1220, która podobno jest w porządku jak na kartę zintegrowaną, ale pomyślałem, że może dedykowana karta oferowałaby więcej. Przede wszystkim zależy mi na dokładnym określaniu źródła dźwięku w grach typu FPS. W drugiej kolejności na słuchaniu muzyki. Nie ma dla mnie większego znaczenia czy będzie to zewnętrzna karta na USB, czy też wewnętrzna na PCI-E.

Słuchawki, których używam są dość podstawowe - stereofoniczne Superlux HD681 polecane przez Audiofanatyka i jestem z nich zadowolony. Ale jestem w stanie je zmienić na inne, jeśli będzie to uzasadnione.

Budżet, którego nie chciałbym przekraczać to powiedzmy +/- 600 zł, ale z drugiej strony nie chciałbym wydawać pieniędzy bez sensu. Dlatego moje podstawowe pytanie brzmi - czy jest sens inwestować w dedykowaną kartę dźwiękową (w tym przedziale cenowym) posiadając Realtek ALC1220?

Sens jest zawsze. Pytanie jak odbiorą to uszy a raczej słuch.

Polecane układy dźwiękowe znajdują się tutaj https://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

Ja osobiście polecam zmianę sluchawek na coś pokroju Somic V2 czy AKG K240 Studio, przetestować i wtedy ewentualnie kupić DAC DragonFly Black. Mały niepozorny, ale wariat :)

KORG DS-DAC - 100M. Widzę, że pojawia się w niskich cenach od czasu do czasu. Bez sensu w tej sytuacji wchodzić w te wszystkie DF redy czy blacki czy inne Sabaje. Chyba, że będziesz potrzebować mocy - wtedy trzeba szukać czegoś z zasilanie innym niż USB.

W tej chwili KORG wg ceneo w jednym sklepie jest za 599.

KORG DS DAC - 100 M to jednak jak chodzi o sama jakosc dzwieku przynajmniej jeden poziom ponizej Dragonfly Red. Ladna obudwa nie czyni niestety dobrego dzwieku tak jak sie przekonalem  miejac oba urzadzenia na posiadaniu w swoim czasie. Tylko wtedy DF red kosztowal okolo 800 zl a wiec mozna bylo sie zastanawiac, dzisiaj przy cenie 440 zl za reda to nie ma nad czym sie zastanawiac.

Edited by ysis
  • Like 2

Wielkie dzięki za sugestie. Do tej pory kompletnie nie brałem pod uwagę rozwiązań typu "pendrive". Myślałem, że to raczej sprzęt dla laptopów i przenośnych urządzeń.

Przejrzałem przed momentem dwie recenzje DF Red i wydaje się to być fajne... ale chyba jego głównym przeznaczeniem jest odsłuch muzyki. Czy aby na pewno sprawdzi się w grach?

Martwi mnie też, że jedynym wyjściem jest mini-jack.

@FreeQ Zdaję sobie sprawę, że Superluxy to budżetowe rozwiązanie, ale są chyba bardzo zbliżone do AKG K240. Czy Twoim zdaniem powinienem zacząć od zmiany słuchawek zanim przejdę do wyboru karty dźwiękowej?

OK. Może to i racja. W takim razie inaczej zapytam. Od pewnego czasu przyglądam się słuchawkom Snab Euphony AF100, ale na razie nie udało mi się ich nigdzie znaleźć do odsłuchu (i może być to niełatwe zadanie). W każdym razie bardzo prawdopodobne, że mój wybór będzie skłaniał się ku nim. Czy waszym zdaniem Realtek ALC1220 sobie z nimi poradzi?

A jeśli nie, to jaka byłaby rozsądna alternatywa (dla karty dźwiękowej)?

Miałem i tego i tego. Blacka mam nadal do wzmacniacza z kolumnami. Reda miałem krótko bo trafił się KORG w rewelacyjnej cenie i DFR był już niepotrzebny. Wiele rzeczy stało się zresztą niepotrzebnych i już ich nie mam. Zostało tylko jeszcze kilka słuchawek AKG - też już nieużywane.  KORG plus Grado i ja nic więcej nie chcę. Jedynie RS Grado w przyszłym roku. Dla mnie jeśli chodzi o DAC ten Korg to tzw. EOG. Jeśli chodzi o słuchawki to SR jeszcze chyba nim nie są, choć tu pewności nie mam.

19 godzin temu, ysis napisał:

dzwieku przynajmniej jeden poziom ponizej

Swoją drogą to jak mierzysz te poziomy?

Edited by Rafacio

4 godziny temu, Rafacio napisał:

Miałem i tego i tego. Blacka mam nadal do wzmacniacza z kolumnami. Reda miałem krótko bo trafił się KORG w rewelacyjnej cenie i DFR był już niepotrzebny. Wiele rzeczy stało się zresztą niepotrzebnych i już ich nie mam. Zostało tylko jeszcze kilka słuchawek AKG - też już nieużywane.  KORG plus Grado i ja nic więcej nie chcę. Jedynie RS Grado w przyszłym roku. Dla mnie jeśli chodzi o DAC ten Korg to tzw. EOG. Jeśli chodzi o słuchawki to SR jeszcze chyba nim nie są, choć tu pewności nie mam.

Swoją drogą to jak mierzysz te poziomy?

Odsluchowo. To nie jest mala roznica. Glownie w kwesti dynamiki i muzykalnosci korg odstaje na minus. W porownaniu do reda korg jest przymulony, brak mu punchu. Jest to bardzo widoczne przy utworach gdzie rytmika jest bardzo wazna (np. rap). Nie jest az tak ekspresyjny i zapraszajacy do odsluchu. W kwestii muzykalnosci tez sa duze ubytki. Korg brzmi malo naturalnie i jest dosyc tempy w swoim przekazie. Wykazuje poza tym bardzo malo precyzje w oddaniu nagran, bardzo dobrze to slychac np przy szybkim pianinie gdzie Korg sie gubi i nacisniecia klawiszy sie zlewaja ze soba.

Wedlug mnie to jest raczej dosyc kiepski DAC, niezaleznie od jego ceny tak naprawde w dniu dzisiejszym bo sa Daci za 200 zl chinskiej produkcji ktore radza sobie lepiej niz on ale to jest normalna konsekwencja postepu technologicznego bo DACio jednak bardzo nowy segment stosunkowo i sprzet ktory jeszcz kilka lat temu byl na poziomie dzisiaj juz w porownaniu do tego co wychodzi jest po proste przestarzaly. Dlatego zreszta w redzie masz update firmaware co jakis czas aby poprawic brzmienie biorac pod uwage zmiany ale to oczywiscie ma tez swoje ograniczenia.

Edited by ysis
  • Like 1

Mam dokładnie odwrotne zdanie co do jakości na temat tych dwóch daców. Zresztą to zupełnie nieporównywalne sprzęty są. Używałeś go z Audiogate?

Osobiście uważam, że i cena niegdyś regularna chyba coś ok 1000 zł jest bardzo dobra jak za taki dac.  

Nie uzywalem Audiogate bo nie mialem plikow DSD (i dalej ich nie mam). Kupilem Korg 100 bo a/ mi sie bardzo spodobal jak chodzi o design i sluchalem korg DS-DAC-10 wczesniej u znajomego i sobie pomyslalem ze mam tutaj kolumienki w domku wakacyjnym do ktorych potrzebuje zrodla i to dobra opcja ale mi sie dzwiek nie spodobal. Za to technicznie jest bez zarzutow moze oprocz ze to jedyny dac gdzie musialem instalowac dodatkowo wtyczke aby dzialal na macu.

Teraz moze to jest kwestia gustow jak mowisz. Kazde ma inne i faktycznie trudno o tym rozmawiac. Moze jest tez tak ze ostanio sluchalem duzo roznego sprzetu  (ostatnie 2 lata) jak chodzi o daci  i nawet niektory sprzet ktory ja posiadalem (np Ifi dsd bl) brzmi duzo gorzej jak posluchalem kilku innych w podobnej cenie.

Edited by ysis

Godzinę temu, Rafacio napisał:

Skoro nie używałeś Audiogate tzn. że nie używałeś w zasadzie tego Korga.

Autor pyta o dac pod gry? Może warto podczas polecania Korga mu wytłumaczyć jak ma używać Audiogata podczas grania? ?

A jeśli chodzi o muzykę to jeśli faktycznie trzeba go używać aby cieszyć się dźwiękiem dobrej jakości czy optymalnej jakości to taki sprzęt jest u mnie skreślony. Używam foobara i tidal wiec Red ze swoim wsparciem mqa jest znacznie lepszym wyborem, bardziej uniwersalnym i tańszym przy okazji.

Edited by Palpatine
  • Like 2

25 minut temu, Rafacio napisał:

Skoro nie używałeś Audiogate tzn. że nie używałeś w zasadzie tego Korga.

Tak nie jest bo nie uzywalem Audiogate nie znaczy nigdy nie sluchalem przez Audiogate. Sluchalem przez Audiogate i przy plikach Flac np nie ma roznicy dzwiekowej.

Jezeli zreszta przesledzisz sciezke przez program networkowy ze wzbudowana taka fubkcja, zauwazysz ze plik FLAC jest wysylany nie zmodifikowany do daca i tylko pliki DSD przechodza tak zwany "entry" do first gate unfold. i stwierdzajac takie zachowanie odinstalowalem AG. Wiez mi ja naprawde nie chcialem sprzedawac tego sprzetu bo za niego zaplacilem i byla mi szkoda a wiec go przetestowalem doglebnie. Gdyby audiogate robil roznice na plikach FLAC to bym go odstawil ale nie bylo roznicy zadnej przy plikach FLAC.

To plik DSD potrzebuje audiogate a audiogate to jest tylko i wylacznie Music player. Jezeli wybierzesz te same ustawienia co w innym programie muzycznym to masz ten sam dzwiek. 

Edited by ysis
  • Like 1

Niezła dyskusja nam się wytworzyła :)

Chciałbym jednak jeszcze raz podpytać - czy jesteście w stanie mi pomóc dobrać kartę dźwiękową, której głównym przeznaczeniem będą gry, a w drugiej kolejności muzyka (rock) pod słuchawki, które najprawdopodobniej nabędę, czyli Snab Euphony AF100?

1 minutę temu, EvilKillaruna napisał:

W recenzji AF100 są wskazówki, że DragonFly Black jest tu rekomendowanym układem.

OK. Ale jak dałem znać we wcześniejszym poście - wydaje mi się to raczej rozwiązaniem mobilnym... wezmę je oczywiście pod uwagę, ale nie mam przekonania, że ważka to właśnie to, czego szukam.

Czy macie może jakieś inne propozycje? Słuchawki podobno należą do jasnych, więc chętnie przytępiłbym je nieco na górze i nieco podkreślił dół.