Jump to content

Upgrade względem K701

jackork
 Share

Recommended Posts

Witam.

Prowadzę moje poszukiwania odnośnie upgrade-u słuchawek z AKG K701 na coś wyraźnie wyższej klasy. Jestem zadowolony z charakteru grania owego modelu lecz chciałbym wejść na wyższy poziom słuchawkowych standardów.

Słucham bardzo wielu gatunków muzyki, m.in.: koncertów orkiestrowych, ambient i dark ambient, najróżniejsze sountrack-i z filmów i gier, minimalistyczna elektronika, "chamber music" itp.

Mój obecny setup składa się z:

• 2 sztuki Audioquest Jitterbug
  • Digital Interconnect USB - Audioquest Forest
  • DAC - ifiAudio iDAC
  • Analog Interconnect - Audioquest Big Sur
  • Wzmacniacz słuchawkowy - Aune X1S

Tor jest dosyć jasny, lecz obydwa jitterbugi łagodzą przekaz dzięki odbiór jest czysty i przyjemny.

KANDYDACI:

• Sennheiser HD800 - 5000zł
  • Zestaw elektrostatyczny firmy STAX - 1400€ ~ 6000zł
  • Audio-Technica ATH-W1000Z - 3400zł lub sprowadzane z japonii wraz z opłatami - 2500zł
  • Grado rs1e/i - 3000zł
  • Audioquest Nighthawk - 2600zł
  • AKG K1000 - Zależy od sprzedającego
  • AKG K812 - 5400zł

Oczywistym wyborem są HD800 które, przynajmniej z opisów, grają pod moje gusta, lecz jeżeli już posiadam jedne słuchawki które grają przestrzennie i po jasnej stronie mocy to czy warto szukać podobnego grania za pięciokrotność ceny?

Kolejnym pomysłem jest zestaw elektrostatyczny firmy STAX który gra szybciej i bliżej słuchacza co może byłoby ciekawą odskocznią od lekko grających AKG? Prawdopodobnie bym celował w SRS - 3170 gdyż starsze zestawy mają słabą dostępność (STAX SRS-3030 / SRS-3050 II), a z nowych ten zestaw prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Cena jest dosyć duża, lecz w zestawie od razu jest wzmacniacz dlatego STAX podejmuje godną walke

Audio-Technica mnie interesuje ze względu na pozytywne, lecz nadal wczesne, opinie. Jak tylko będę miał okazję to wybieram się do Top Hi-Fi na odsłuch. Wiem, że słuchawki z serii ATH-WXXXX mają bardzo charakterystyczny sposób grania dlatego osobiście dokonam inspekcji, szkoda tylko, że nie mam możliwości odsłuchu innych modeli które mnie interesują (z wyjątkiem Nighthawk). Cena jest wybitnie niska tym bardziej jak zdecydowałbym się na sprowadzanie z japonii, lecz nie są to zarazem słuchawki flagowe.

Rs1 również charakteryzuje się bardzo specyficznym przekazem muzyki lecz miałem możliwość słuchać słabszego modelu Grado, sr80e i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony dlatego znajduje się na mojej liście rozważań. Cena jest również dosyć niska co jest sporą zaletą.

Flagowe i jedyne słuchawki Audioquest-a, również doczekają się moich odsłuchów i pewnie tylko dlatego są jeszcze na liście. Nie ważne gdzie o nich wyczytamy to wszędzie będzie napisane, że grają wyraźnie ciemno co nie jest w moim guście... ale kto wie? Może jak zrzucę z mojego toru "łańcuchy" które mają za zadanie łagodzić odbiór (jitterbugi) to zagra to nad wyraz przyjemnie? Cena jest kusząco niska dlatego chcę dać tym słuchawką szanse.

Legendarne K1000, są ciężkim orzechem do zgryzienia. Małym lecz zawsze wartym zaznaczenia problemem jest to, że potrafią hałasować przy głośniejszych odsłuchach, a ja lubię do późnych godzin siedzieć i mógłbym w ten sposób przeszkadzać współlokatorom. Owym orzechem jest cena która bardzo mocno różni się zależnie od sprzedającego. Można kupić je taniej niż większość modeli które wymieniałem, lecz w jakim będą wtedy stanie?

Na poprawę humoru pojawiają się K812. W teorii ten model byłby bardzo dobrym wyborem lecz czy jest w stanie przebić konkurencje? Bariera cenowa jest dosyć spora lecz zalety tego modelu krzyczą do mnie zza jej bariery...

Co wybrać? Jak żyć? Oto jest pytanie...

Mam nadzieję, że duża ilość tekstu i akapitów nie była męczącą lekturą. Z góry wysoce dziękuję za propozycje lub naprowadzenie na zakup. xD

Z poważaniem

Jacek G.

Witam Panie Jacku,

Przede wszystkim w tak wysokim przedziale cenowym odsłuchy są jakkolwiek wskazane. Ale spróbuję z własnego doświadczenia odpowiedzieć Panu na każdą pozycję.

HD800 - moim zdaniem bardzo dobry wybór i będzie to pewien progres względem K701, ale do nich definitywnie wymagany będzie dobry tor, w domyśle drogi DAC + jakaś lampa, lub przynajmniej przestrzenna i dociążona integra. Najtańszy układ, z jakim udało mi się na nich uzyskać dobrą synergię, to NuForce Icon HDP. Przyjemniejsze w odbiorze mogą okazać się HD800S, ale są droższe i mają mniejszą od non-S analizę wraz ze sceną. Słuchawki jednak dla wielu osób stały się dynamikami ostatecznymi. 

SRS-3170 - uważam je za model gorszy od starszych 3030/3050. W Pana przypadku bardziej do gustu będą podchodzić jaśniejsze 3050 i przyznam, że pod względem czystej jakości zagrają lepiej od HD800. Mając zestaw dedykowanych wobec siebie urządzeń, ta opcja oznacza dla Pana najmniejsze wydatki dodatkowe związane z torem. Problemem może być to jak ktoś się obchodził z takim sprzętem. ES to wrażliwa technologia.

ATH - to według mnie słaby wybór. Co prawda nie wiem jak grają najnowsze Z, ale słuchałem modelu X i w wielu miejscach nie dorasta do tej pory wymienionym przeze mnie słuchawkom. Audio-Technica musiałaby dokonać prawdziwego przełomu, żeby sprzęt ten w wariancie Z nadrobił to, co wypunktowałem mu przy okazji modelu X.

RS1 - odrzuciłbym ze względu na awaryjność i niską wygodę. K701 będą dla Pana znacznie wygodniejsze moim zdaniem w bezpośrednim porównaniu, choć naturalnie jest to kwestia indywidualnej anatomii i różnie to bywa u różnych ludzi.

Nighthawk - zupełnie nie ten kierunek. Obawiam się, że nie będzie Pan w stanie pogodzić ze sobą ich sposobu grania z K701. W NH będzie za ciemno i za gęsto, a w K701 za jasno i sucho. 

K1000 - tak, to już można traktować za bezpośredni i pełny upgrade ponad K701. Wbrew pozorom kompletny brak izolacji i wyciek dźwięku jest w nich na tym samym poziomie co w STAXach, a więc duży. Czy będzie to przeszkadzało? Bardzo możliwe, że nie, ale życie zawsze jest na samym końcu ostatecznym weryfikatorem. Stan może być różny, ale spokojnie są szanse na dostanie modelu jeszcze jako tako wyglądającego i w pełni sprawnego za dobrą cenę. W modelach takich najczęściej problemem są:
- inwazyjne przeróbki właścicieli nie mających pojęcia o tych słuchawkach,
- zużyte poduszki skroniowe (przy odrobinie pomysłowości można je sobie odtworzyć samodzielnie),
- brakujące emblematy lub ze zdrapaną ze starości farbą na nich się znajdującą (też do odtworzenia),
- zdeformowane maskownice boczne (spokojnie można je naprostować, choć to robota dla cierpliwych).
Do nich najlepiej mieć już albo mocny wzmacniacz, albo najlepiej końcówkę mocy do głośników. Dobrze grające modele vintage z dawnych lat można kupić na Allegro za grosze, a zrobią z nimi kapitalną w efekcie robotę. Obok SRSów mogą się tym samym okazać słuchawkami o najmniejszym nakładzie finansowym na poczet toru. Opis można traktować jako pisany z perspektywy posiadacza - posiadam model z późniejszego okresu produkcji, ale też byłbym w stanie być może pomóc pozyskać jeden egzemplarz, jeśli to właśnie na K1000 padłby Pana wybór.

K812 PRO - mocne analizatory i obawiam się, czy ponad K701 będzie Pan potrafił z nimi wytrzymać w zakresie sopranu. Modele te cierpią też na niedoróbki techniczne i jakościowe, najczęściej deformacje nausznic, luźne wkręty, rezonanse oraz przerywająca taśma sygnałowa od prawego przetwornika. Przynajmniej tak było kiedyś, nie wiem jak jest teraz. Model ten wymagać też będzie od startu inwestycji w lepszy kabel, ponieważ fabryczny jest słabszej jakości niż wiele konkurencyjnych modeli na rynku.

Gdybym miał uszeregować czysto subiektywnie i wg tylko moich uszu wszystkie modele w kolejności od "najlepszego" do "najgorszego", wyglądałoby to w taki sposób:
K1000 > 3050/3030 > HD800 > 3170 > K812 PRO > RS1 > ATH > Nighthawk. Podkreślę: uszeregowanie słuchawek jest czysto subiektywne i dopasowane zarówno do mojego gustu, jak i gatunków oraz anatomii.

• Upvote 2