Jump to content

[ROZWIĄZANY] Buczenie przy obciążeniu PC z tylnego i przedniego panela

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Dźwięk nadawany jest z integry na płycie głównej Asus P8P67 LE.
Używam słuchawek Somic V2.

Problem jest następujący - przy obciążeniu komputera bardziej wymagającymi grami, w słuchawkach da się usłyszeć nieprzyjemne buczenie, które wzmaga się i słabnie wraz ze zmianą scenerii podczas gry. Jest to dźwięk cichy jednak dający się ze znaki.
Próbowałem przeinstalować sterowniki.
Pobierałem nowe sterowniki ze strony Realteka oraz strony Asusa.
Odłączałem panel przedni.
Sprawdzałem kable w obudowie - nic się nie dotyka.

Może to być wina słabego ekranowania układu dźwiękowego na płycie głównej ?
Jeśli tak to czy istnieje jakiś sposób naprawy / obejścia problemu ?
Przez myśl przeszła mi zewnętrzna karta dźwiękowa na USB dobrej jakości, jednak taka kosztuje około 100zł i wyżej a wtedy zbliżamy się do ceny Asus Xonar DGX.

Ktoś jest coś w stanie doradzić ? Może coś pominąłem, czegoś nie sprawdziłem ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

Witam

Takich tematów jest w sieci multum: https://www.google.pl/search?rlz=1C1CHWL_plPL766PL766&ei=oRWiW_yYCqGSrgSwn4jABQ&q=przebicia+w+słuchawkach&oq=przebicia+w+słuchawkach&gs_l=psy-ab.3..0i22i30k1.6659.11597.0.11836.31.28.1.1.1.0.196.2592.16j10.26.0....0...1c.1.64.psy-ab..3.28.2582...0j0i67k1j0i131k1j33i160k1.0.lUEnCFmciXo

Po prostu jest to problem implementacji układu na płycie głównej. Czyli odpowiadając na pytanie nr 1: tak.

1 godzinę temu, Bar napisał:

Jeśli tak to czy istnieje jakiś sposób naprawy / obejścia problemu ?

Tak, zakup innego urządzenia. Jeśli chce Pan mieć ABSOLUTNĄ izolację od przebić, musi Pan wyeliminować komunikację sygnałami elektrycznymi. Najlepiej więc posłużyć się zewnętrznym DACiem mogącym przyjąć sygnał optyczny, wyprowadzony z komputera za pomocą np. zintegrowanej kostki optycznej z tyłu obudowy. Przykładem takiego DACa jest FX-Audio DAC-X3. 

Po użyciu innego zasilacza o większej mocy, zakłócenia podczas obciążenia nadal występują więc to chyba nie to jest przyczyną.
Odnośnie propozycji zainwestowania w DAC-X3 to ma to wszystko sens. Do tej pory nie orientowałem się czym dokładnie jest złącze optyczne. Fakt, że polega na przesłaniu sygnału poprzez światłowód rzeczywiście może zniwelować zakłócenia, a kwota 200zł za to urządzenie jest w moim zasięgu.
Bardzo Państwu dziękuję za porady. Odezwę się kiedy zakupię tego FX-Audio w ramach informacji, czy wszystko gra jak należy :)

EDIT: będę musiał również zakupić kabelek do złącza optycznego aby połączyć DAC z płytą główną, więc mam jeszcze pytanie - czy są jakieś konkretne "modele" kabli którym powinienem się przyjrzeć, czy może wystarczy pierwszy lepszy kabel ?

Edited by Bar

Polecałbym Cordiala. Tanie i dobre kable. W ostateczności jakiś Prolink. Unikałbym za to tanich marek na "V": Veoz, Vitalco, Vedion itd. Jeśli faktycznie ma to być porządny kabel: QED Performance Graphite lub niemiecki ViaBle H-Flex, którego sam używam. 

Co do połączenia optycznego - tak pracuje u mnie zazwyczaj Conductor V2+. 

Nie ukrywam, że mimo faktu iż nie jestem "audiofanatykiem", to dla mnie sprzęt tego typu ma w sobie sporo uroku, jak i sama tematyka audio. Z braku czasu też zaglądam na tą stronę dość sporadycznie, jednak stąd właśnie wyszła decyzja o słuchawkach Somic V2.
Dlatego też mimo problemów z obecnym układem dźwiękowym cieszę się, że wyląduje u mnie w domu DAC za parę dni. Taka "zachcianka z dzieciństwa" od kiedy pierwszy raz dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak osobna karta dźwiękowa :D  Jednak zawsze był jakiś wydatek, który odsuwał tego typu kwestie na bok. 
Jak tylko przyjdzie do mnie DAC oraz kabel dam znać jak to wszystko działa :)

• Like 1

Więc DAC przyszedł dzisiejszego dnia, kabel również i wszystko działa i gra bardzo ładnie :)
Buczenie i brzęczenie ustało w 100%.
Jednak mam jedno pytanie - DAC nie chciał działać kiedy na moim PC były zainstalowane sterowniki do zintegrowanej karty dźwiękowej. Dźwięk zaskoczył dopiero kiedy odinstalowałem sterowniki bez instalowania nowych.
Domyślam się, że to przez to, iż DAC do działania nie wymaga żadnych sterowników, a jedyne co mu potrzebne to sygnał z komputera, który sam potem przetwarza ?

Edited by Bar

Właśnie w tym był problem i głowiłem się nad tym prawie godzinę - DAC nie dawał dźwięku kiedy ustawiałem go jako urządzenie domyślne (digital output optical).
Reinstalowałem sterowniki, próbowałem również starszych wersji i nic nie pomagało. Nie było dźwięku.
Dopiero kiedy odinstalowałem sterowniki wszystko zaczęło działać (cały czas używając złącza optycznego).

Edited by Bar

Oczywiście, wszystko jest już jak należy.
Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Naprawdę jestem wdzięczny za pomoc oraz zainteresowanie. Problem zniknął, a ponadto wszedłem w posiadanie bardzo przyzwoitego urządzenia ^^
Pozdrawiam i wszystkiego dobrego :)

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

• Create New...