Jump to content

AIM SC8000 przestała działać po wyjęciu

Recommended Posts

Witam. Z bólem serca jestem zmuszony dziś napisać, że najlepsza karta dźwiękowa jaką kiedykolwiek posiadałem - AIM SC8000 z jakiegoś powodu obecnie nie chce działać na moim komputerze. Zmieniałem cooler na procesorze przez co byłem zmuszony zdjąć całą płytę główną i wyjąć wszystkie karty, w tym także kartę dźwiękową. Nie mam pojęcia w jaki sposób mogła się uszkodzić. Odkręciłem nakrętkę zabezpieczającą, wyjąłem kartę,  odłożyłem na bezpieczne miejsce, po zamontowaniu coolera, przykręciłem z powrotem płytę główną, włożyłem kartę dźwiękową. I cisza. Jedynie szum. Słychać tylko i wyłącznie szum po podłączeniu do niej słuchawek. System wykrywa kartę, brakuje po prostu dźwięku. Robiłem reinstall sterowników, sprawdziłem pod innym slotem, nawet w bios wszedłem, ale niczego tam nie widziałem związanego z pci, więc dałem sobie spokój. Gwarancja minęła w styczniu niestety. Jest coś jeszcze co mógłbym spróbować? Dodam, że karta jeszcze wczoraj działała bez zarzutu. Nie mam pojęcia jak mogła się uszkodzić, ale no jakimś cudem nie ma zamiaru odtwarzać dźwięku jak kiedyś. Podejrzewam, że nic więcej nie mogę zrobić, chyba że ktoś na forum ma pomysł. Ktoś poleci w razie czego jakiś serwis, żeby mógł na to rzucić okiem ktoś bardziej zaawansowany? Zapomniałem dodać - przy kręceniu pokrętłem do zmiany głośności w słuchawkach (hyperx cloud) słychać szum, głośność się zmienia, nie wiem czy to cokolwiek pomaga. Karta wygląda dokładnie tak jak w momencie w którym wyjąłem ją z opakowania w styczniu 2016.

EDIT: W sumie nie wspomniałem o tym, ale może jest szansa, że nie podłączyłem jakiegoś kabla czy coś? Chociaż ta karta chyba nie wymaga żadnego kabla, z tego co pamiętam, prawda?

Edited by Karp

Witam,

Karta nie wymaga żadnego kabla do działania. Natomiast uszkodzić mogła się poprzez ESD, wyładowanie elektrostatyczne. To częsty problem przy rozbiórkach PC i powód, dla którego sam osobiście wszystko robię przy w pełni wyłączonym komputerze, dotykaniu kaloryfera i w rękawiczkach gumowych. Choć miałem kilka sztuk SC8000 w przeszłości, żadna nie sprawia problemów takich jak opisany. Obawiam się, że raczej pozostaje szukać innej sztuki po aukcjach z drugiej ręki. Niestety nie znam w tej chwili żadnego solidnego serwisu, za który mógłbym osobiście poręczyć. 

Komputer był wyłączony, odłączony, kaloryfera nawet dotknąłem zanim zabrałem się do pracy, a karty dotknąłem TYLKO dwa razy. Raz przy odłączaniu jej od płyty głównej, drugi raz przy ponownym wkładaniu jej w slot. Zabawne, bo w sumie odpisała mi ta sama osoba, która poleciła tą kartę. Chciałem tylko podkreślić, że SYSTEM WYKRYWA KARTĘ, co wydaje mi się nieco dziwne - gdyby to było ESD to chyba nie wykrywało by jej wcale, prawda?

EDIT: jeszcze w sumie chciałem dodać, że niczego innego nie uszkodziłem i wszystko działa, więc ESD średnio brałem pod uwagę, zwłaszcza, że nie miałem jak się "naeelektryzować", kartę dźwiękową włożyłem po zamontowaniu karty graficznej, dotykałem obu + płyty głównej, tylko jedna z kart nie działa, nie ruszałem się ani trochę w międzyczasie, nie wiem, ciężko jest mi to ocenić, ale nie wydaje mi się, że to ESD, chociaż jakimś specem nie jestem. Pierwszy raz mam taką sytuację, a komputer już wielokrotnie rozbierałem także sytuacja wydaje mi się conajmniej dziwna. Zwłaszcza, że SYSTEM WYKRYWA kartę.

Edited by Karp