Jump to content

Pomiar akustyczny słuchawek


42n4
 Share

Recommended Posts

Jak przeprowadzacie pomiary akustyczne słuchawek, aby sprawdzić nowe pady, nowy kabel? Czy wystarczy zwykły miernik poziomu db klasy C, wyciszone pomieszczenie? Jakiś drogi sprzęt Grasa to dopiero początek? Czy jest jakiś szybki sposób dociśnięcie dłonią miernika (może nawet wyprowadzonego z telefonu komórki) w padzie słuchawki itp.? Można uzyskać choćby przybliżony wykres częstotliwości z poziomem w db?

Link to comment
Share on other sites

https://www.audiofanatyk.pl/sprzet-i-procedury-testowe/

Na tej stronie z grubsza wyjaśnione mam wszystkie najważniejsze rzeczy dot. wykonywanych pomiarów. Oczywiście mówiąc tylko za siebie. Konwencjonalne mierniki i decybelomierze się do takich zastosowań nie nadają. Dociskanie dłonią czegokolwiek zawsze będzie miało wpływ na pomiar. Wyciszone pomieszczenie zawsze jest korzystne dla pomiarów.

Link to comment
Share on other sites

Na SBAF jest cały wątek dotyczący "sprzętów pomiarowych". Do uzyskania przybliżonego wykresu pasma przenoszenia potrzeba przyzwoitego mikrofonu i jakiejś obudowy, do tego program REW lub ARTA.  Sprzęt taki kalibruje się mierząc słuchawki hd600/650 i obliczając krzywą kompensacyjną względem referencyjnych pomiarów. Wyniki są całkiem sensowne patrząc po bazie pomiarów w forumowych wątkach. HATSy i EACSy to sporo droższa sprawa i z reguły pozwalają sobie na nie większe fora typu Innerfidelity (Tyll) czy Head-Fi (Jude).

Link to comment
Share on other sites

Tyll nie tworzy już InnerFidelity i nie jest to forum. Przypomnę też, że EACS jest użytkowany przez AF, więc zalicza się on do tego grona :). InnerFidelity miał samodzielnie zbudowany system pomiarowy z komorą tłumiącą oraz oparty m.in. o analizator Audio Precision. Head-Fi to jeśli dobrze pamiętam system KEMAR, bardzo drogi i zaawansowany, ale też przy okazji pomiarów Sony Z1R wyszło, że pomiary mogą być fabrykowane na potrzebę ukrywania problemów akustycznych słuchawek. Sony było wtedy sponsorem Head-Fi. Wyszła z tego awantura również dlatego, że Head-Fi zaatakowało pomiary/recenzję InnerFidelity w bardzo brzydki sposób podważając wiarygodność Tylla i wykonywanych przez niego pomiarów. Sęk w tym, że pomiary wykonywane przez innych użytkowników wskazywały na ich prawidłowość i systematyczność. 

Link to comment
Share on other sites

Chciałem AF, IF i Head-Fi objąć jedną kategorią, jednak precyzyjniej chyba nazwać wspomniane twory serwisami i zgadza się, Tyll już nie redaguje IF i nie prowadzi bloga, serwis ten oferuje jednak forum. Wspomniana afera do dziś rezonuje w wątkach na SBAF i przejawia się głównie niechęcią do Jude'a Mansilla, wygląda na jakieś poplątanie konstruktywnej krytyki z resentymentem.

Wracając do pytania @42n4, jeśli chodzi o poważniejsze pomiary trzeba uderzyć w sprzęt spełniający normy ISO i IEC, a zbudowanie systemu pomiarowego opartego na takim sprzęcie to nie "jakiś szybki sposób" i niemałe pieniądze. Sprzęt G.R.A.Sa i podobne to sprzęt dla poważnych pasjonatów a przede wszystkim dla fachowców z branży pomiarów audio. Można mniej lub bardziej amatorsko uzyskać przyzwoite wyniki pozwalające na zmierzenie wpływu modyfikacji słuchawek (pady, damping, kable ciężko, chyba że podłej jakości) naśladując konstrukcje adminów i użytkowników SBAF. Sam sobie podobny sprzęt sprawiłem, żeby sprawdzić popularne mody niektórych słuchawek. Na zaspokojenie hobbystycznych zapędów w zupełności starcza.

Edited by damian_em
Link to comment
Share on other sites

Wg mojej wiedzy InnerFidelity nigdy nie miał pod sobą forum. Jedyną formą dyskusji były tam komentarze. SBAF jest tworem niezależnym i powstałym po zamknięciu Changstara. Choć fakt faktem była między nimi współpraca i przyjazne stosunki, tj. między SBAF a Tyllem. Nigdy jednak nie była to symbioza w rozumieniu per se. 

Niechęć do jego osoby była widoczna jeszcze na forum Head-case, które powstało w bezpośredniej opozycji do Head-Fi. Całość generalnie sprowadza się do tego, że z head-fi eliminowane były na pewnym etapie konkretne osoby, a samo forum było coraz bardziej komercjalizowane i uzależniane od sponsorów. Jeśli jakiś użytkownik unaocznił niewiedzę lub niewygodne fakty dla danego producenta (np. Schiita), był pałowany i banowany, tudzież wprowadzano elementy cenzury. Stąd właśnie obserwacja, że konstruktywna krytyka miesza się z zaszłościami i animozjami. Nie jestem do końca przekonany czy jest to prawda, ale chyba sprawa Z1R była pierwszym tak wyraźnym przykładem malwersacji pomiarami. Pokazała, że jeśli w grę wchodzą pieniądze i zacieranie niewygodnych faktów, wszystko da się sfabrykować lub wygładzić. Obecnie head-fi często nazywa się hype-fi i przypisuje infantylne, dziecięce wręcz zachowania tamtejszym użytkownikom, którzy na każdą nowość reagują wypiekami na twarzy i wrzaskiem jakby właśnie odkryto ogień i koło jednocześnie.

13 minut temu, damian_em napisał:

Wracając do pytania @42n4, jeśli chodzi o poważniejsze pomiary trzeba uderzyć w sprzęt spełniający normy ISO i IEC, a zbudowanie systemu pomiarowego opartego na takim sprzęcie to nie "jakiś szybki sposób" i nie małe pieniądze. Sprzęt G.R.A.Sa i podobne to sprzęt dla poważnych pasjonatów a przede wszystkim dla fachowców z branży pomiarów audio. Można mniej lub bardziej amatorsko uzyskać przyzwoite wyniki pozwalające na zmierzenie wpływu modyfikacji słuchawek (pady, damping, kable ciężko, chyba że podłej jakości) naśladując konstrukcje adminów i użytkowników SBAF. Sam sobie podobny sprzęt sprawiłem, żeby sprawdzić popularne mody niektórych słuchawek. Na zaspokojenie hobbystycznych zapędów w zupełności starcza.

Dokładnie tak. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

Obecnie head-fi często nazywa się hype-fi i przypisuje infantylne, dziecięce wręcz zachowania tamtejszym użytkownikom, którzy na każdą nowość reagują wypiekami na twarzy i wrzaskiem jakby właśnie odkryto ogień i koło jednocześnie.

Potwierdzam, czasem jak się czyta to trudno nie zauważyć że cześć "recenzji" lub sposób opisywanie nowych produktów to naganianie klientów do sklepów... choć z drugiej strony część producentów odpowiada na problemy i przekierowuje do swoich inżynierów wsparcia.

Link to comment
Share on other sites

@EvilKillaruna Nieduże i niemrawe, ale jest https://www.innerfidelity.com/forum  ;) 

W ramach tematu dorzucam masywny wątek z HF poświęcony modyfikacjom Fostexów T50rp mk2 https://www.head-fi.org/threads/fostex-t50rp-incremental-mods-and-measurements.618659/#user_DIYMeasurementKit, będący ekstremalnym przykładem modyfikacji i pomiarów DIY. Ciekawe są zwłaszcza odnośniki dotyczące pomiarów i konstrukcji mikrofonu dousznego. Zastrzeżenie, że wykresy nie mogą być bezpośrednio porównywane do tych z innych źródeł dotyczy w zasadzie całej kategorii pomiarów amatorsko-hobbystycznych.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...