Jump to content

Na co zwrócić uwagę, przy kupnie wzmacniacza lampowego?

Recommended Posts

Właśnie planuje jechać jakieś 250 km, by sobie kupić używany lampowy wzmacniacz słuchawkowy, a dokładniej Feliks Audio Elise z końca 2016 roku.

Czy macie może jakieś rady nauczeni doświadczeniem, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odsłuchu? Co może wskazywać na jakieś uszkodzenia lub wady wzmacniacza?

Tym bardziej mam obawy, bo nigdy nie słuchałem na lampowym wzmacniaczu i nie wiem czego się spodziewać, co może być wadą a co normą.

Cena wyjściowa za ów wzmacniacz to 2 350 zł mam przeczucie, że trochę dużo, co myślicie?

Zakładam, że ten Elise to mój były wzmacniacz :D Końcówka 2016, więc na 90% to ten. Nic mu nie było jak jeszcze był u mnie, także możesz być dobrej myśli. 

Lubi czarować, fajnie to grało z HD600 i T1v2. Do sześćsetek nawet lepszy niż mój obecny Sinus, bo one potrzebują bardziej magii niż technicznego sznytu. Ale ogólnie dla mnie była za duża różnica między tranzystorem, a lampą pod względem kontroli, separacji, rozdzielczości - no ogólnie technicznych aspektów, dlatego go sprzedałem, a kupiłem Sinusa.

Nówka kosztuje teraz chyba z 5000 jak nie więcej, ale też pytanie jakie lampy w zestawie. Jeśli sprzedający dorzuci Ci ken rady vt231 ( jeśli je jeszcze ma ) to wg. mnie cena dobra. Jeśli nie, to można się potargować.

• Like 1

Podstawowo czy wszystkie lampy sie swieca. :) Bez urzadzenia pomiarowego i tak lamp nie sprawdzisz ale jezeli sa fabryczne nie ma powodu sadzic ze nie sa rowne po 2 latach.

Cena prawidlowa (MW 50% ceny). To dobra okazja bo Feliks Audio to polska firma ktora produkuje naprawde solidne wzmacniacze do kolumn. Jezeli jakosc wzmacniacza sluchawkowego odpowiada jakosci wzmcniaczy kolumnowych to masz poczatej high end za pol darmo. 

Posluchaj przez 30 minut po nagrzaniu. To pozwoli ci zobaczyc czy wzmacniacz ci odpowiada i jak napedza twoje sluchawki. A potem musisz popchnac wzmacniacz tak glosno jak mozesz sluchac (nie nie musisz ogluchnac :) ) i posluchaj czy nie masz takich jakby spowolnien, dzwieku bez dynamiki.

Trudno tak naprawde uszkodzic amp lampowy w sposob "dyskretny". Sama mechanika zazwyczaj dziala. Problemy moga sie pojawic z tubami jezeli zaczynaja juz padac i wtedy trzeba je wymienic ale przy dwuletnim nie powinno byc problemu z lampami.

Edited by ysis

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie są bardzo pomocne. 

@FIREGON czy twój wzmacniacz wylądował w Łodzi? Bo właśnie do Łodzi jadę na odsłuch. Lampy są raczej standardowe. 

Co do ceny to z tym tak nie do końca 50% bo na eardrummer'rze, blogu jest recenzja z listopada 2016 roku i cena tam widnieje bodajże 2700 za nowke. A obecny Elise od tamtego modelu nieco się różni parametrami. Ale to i tak jak pewnie wielu uważa, że ceny wzmacniaczy Pana Feliksa w ciągu krótkiego czasu, skończyły znacznie za wysoko, ale tak to jest jak się celuje w rynek zachodni. 

@compton też spoglądalem na ten model, ale gabarytami jest poprostu za duży, ale te grado i Bayer t1 kuszą które ma w swej ofercie, ale za dużo na raz.

@ysis postaram się wdrożyć rady podczas odsłuchu :)

Dzięki wszystkim, jesteście ?