Jump to content

Trójwymiarowe Stereo


Recommended Posts

Dobry wieczór.

Około dwóch lat temu miałem okazje w markecie słuchać zestawu stereo. Mam przygotowane kawałki testowe mp3 320 CBR które bardzo dobrze znam i często z nich korzystam właśnie na odsłuchach. A więc były to kolumny Dali Lektor 8 + jakiś Amplituner Denona AVR (prawdopodobnie AVR 2100/2300). Kolumny były podłączone zwykłymi kablami bez końcówek, a muzykę puszczałem z Galaxy S3 podłączonego kabelkiem mały jack na 2x cinch stereo. To co tam usłyszałem po prostu zwaliło mnie z nóg. Stereo, głębia, przestrzeń, szerokość sceny, bas, również wysokie ponad przeciętnie świdrowały w kosmos szczególnie te około 16 kHz. Po prostu wylewało się to z tych kolumn, nie mogłem w to uwierzyć - trójwymiarowy dźwięk w pełni kontrolowany i zwarty. Zaznaczę tylko - Rock, metal czy muzyka POP brzmiała na tym zestawie zwyczajnie. Amplituner był prawdopodobnie wyciągnięty z pudła i podłączony przez pracownika bez żadnej kalibracji i ustawień, nawet nie było pilota żeby coś zmienić więc jakieś audyssey czy podbicie skrajów pasma najprawdopodobniej było na zero(wiem Denon"w standardzie" ma podkręcone skrajne zakresy). Wracałem tam chyba 5 razy żeby upewnić się czy przypadkiem mi się coś nie przesłyszało. Nie, nie przesłyszało się. Lektory 8 już kupiłem i teraz chce kupić właśnie jakiś amplituner Denona i tu pojawią się moje pytania:


1. Czy po wyciągnięciu z pudła jest znaczna różnica w charakterze dźwięku(stereo) amplitunerów np AVR 2300 a AVR 4300 a AVR 6200.

2. Czy nie jest przypadkiem tak, że te tańsze amplitunery są domyślnie "wysterowane/podkręcone" w taki sposób, że mają oczarować (w stereo) tym trójwymiarowym dźwiękiem przeciętnego Kowalskiego, a droższe będą grały bardziej naturalnie/liniowo bez większej ingerencji w tor audio?

3. Czy wrazenia odsłuchowe których miałem przyjemność doświadczyć wynikają po prostu z tego, iż Lektory 8 (nie wygrzane), (łatwo napędzalne) zupełnie przypadkiem świetnie się zgrały z tamtym Denonem który mógł mieć coś podkręcone? i teraz ciężko będzie mi odnaleźć właśnie ten właściwy/"unikalny" model amplitunera ?

Chcę teraz kupić amplituner, ale nie wiem czy paradoksalnie droższy model nie zagra gorzej(dla mnie) od tańszego. Ktoś może parsknąć śmiechem i powiedzieć ze to niemożliwe ,że usłyszałem trójwymiarowy dźwięk pełnym przestrzeni, powietrza, super głębokiego kontrolowanego basu jak i górze pełnej blasku na takim gównianym sprzęcie, że takie efekty to tylko we wzmakach stereo (wydajnych prądowo) od 5 tysia i w górę.... ale tak, tak właśnie było szanowni panowie, nawet jeśli była to zasługa jakiejś obróbki cyfrowej w torze adio to ja to kupuje.! Tylko chciałbym wiedzieć co to było..! Mam dobry słuch, kupę lat słucham muzyki elektronicznej. Sam mam w domu Yamahe a-s700 + Mission mx6 i średnio to gra.. wiem wiem Yamaha sucho gra przynajmniej ta która mam ja(niski model)...  Podkreślam, wielokrotnie później chodziłem na odsłuchy zestawów (w tym amplitunerów Denona, ale już nie z Lektorami ) za 10 koła za wzmaka i 15 za kolumny i takiego efektu nigdy więcej nie uświadczyłem.
    


Panowie, proszę o poradę i wypowiedzi. Wszelką krytykę biorę na klatę. 

 

O w mordę to forum o słuchawkach... z pośpiechu dałem ciała . Sory chłopaki...

Edited by SNR
Link to comment
Share on other sites

Zadałeś sobie i nam trudne pytanie. Akurat mam doczynienia z amplitunerami Denona i musze powiedzieć że np AVR-2400 gra jeśli chodzi o kino to fajnie, dobre wyposażenie,solidna konstrukcja i dobry kinowy dzwięk. W muzyce jest akurat tyle na ile kosztuje tzn. gra uczciwie jak na swoją cenę ale nie licz na dziki szał bo go nie będzie . Z 4300 jest trochę lepiej ale i tak nie zagra tego o co ci chodzi . AVR-6200 to klocek premium ale już model zastąpiony nową linią .   W kinie pozamiata ,ale w stereo już nie .  Będzie grał dobre stereo ale za te pięniądze integta 2 kanałowa rozłoży go we wszystkich aspektach -przestrzeni, dynamiki, kontroli basu,  Ja bym kupił dobry amplituner do Lektorów 8 i cieszył sie dzwiękiem . W pozniejszym czasie dobry subwoofer .

Modele takie jak 2300 ,2400 graja podobnie , 4300 zagra trochę inaczej bardziej rozdzielczo .

Nie stwierdziłem w żadnym modelu aby był po wyciągnięciu z kartonu  podrasowany, wręcz przeciwnie wszystko trzeba ustawić do odsłuchu bo będzie słabo- gra chudo jeśli wiesz co to oznacza .

Niewygrzane lektory zagrały by słabiej jak po kilkudziesięciogodzinnym odsłuchu .

Denon chyba był dobrze skonfigurowany,ale czy to była aż taka jazda ,

Powiem na koniec cos co może się niektórym nie spodobać  te tanie amplitunery do 3k tak nie graja ,te za 6 k też tak nie graja i te za dychę moga nie podołać w stereo .

.?

Edited by pablo650
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...