Jump to content

Wzmacniacz do Beyerdynamic DT-150

Recommended Posts

Hej,

W tym roku skompletowałem swoje pierwsze stereo. Teraz zabieram się za słuchawki. Zdecydowałem się na Beyerdynamic DT-150, gdyż po przeczytaniu Internetu uznałem, że to sprzęt dla mnie. Okazało się jednak, że podłączone do wyjścia słuchawkowego w amplitunerze (Pioneer SX-N30AE), z którego słucham muzyki, pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie w kwestii basu, który jest niemal nieobecny (a nie z tego słynie ten model). Szukam więc wzmacniacza słuchawkowego i... właśnie. W Sieci można spotkać opinię, że bardzo dobrze z tymi słuchawkami zgrywa się Aune X1S. Z kolei w recenzji DT-150 na tym blogu sugerowany jest m.in. Aune T1. Uznałem, że lepszy będzie ten T1, bo podobno "Aune T1 SE często wybiera się ponad identycznie wycenionym X1S w sytuacjach, gdy zamiast funkcjonalności potrzebujemy wyraźnie więcej mocy i wspomnianej nuty muzykalności w brzmieniu." - i tutaj mam pytanie. Otóż muzyki nie słucham z komputera, tylko na amplitunerze z Tidala (FLAC).

Pytanie I: Jak podłączyć takiego Aune'a do amplitunera?

Pytanie II: Co mi da ten DAC?

Bo do napędzenia słuchawek służy wzmacniacz słuchawkowy, prawda? Czy w związku z tym DAC jest mi potrzebny? I czy da się go w ogóle jakoś wykorzystać bez komputera, a jeśli tak, to jak? Może powinienem poszukać samego wzmacniacza słuchawkowego. Co byście w takim razie polecili do tych Beyerów? Preferuję ciepłe brzmienie, z solidnym basem i gładką górą. Budżet ok. 1000 zł.

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

Tomek

DAC to skrót od Digital-to-Analog Converter - odpowiada za konwersję sygnału cyfrowego (pliczek na dysku albo płyta CD itd.) na analogowy, który leci do wzmacniacza i dalej do słuchawek/kolumn. Niezbędne to odpalenia muzyki :)
Każda karta dźwiękowa to zestaw DAC + wzmacniacz.

Patrząc na złącza Aune T1, to mając kabla RCA podepniesz  go do innych urządzeń tak, że będzie pracował albo jako DAC - sygnał idzie DO wzmacniacza zewnętrznego - albo jako wzmacniacz - i wtedy potrzeba oddzielnego DACa.
Aune-T1SE-main.jpg

Mając odpowiedni kabelek OTG i np. względnie nowy smartfon możesz wpiąć takim kabelkiem do Aune i odpalać z telefonu bezpośrednio.

Z drugiej strony masz amplituner - nie masz w nim wyjścia słuchawkowego?

Edited by Guest

W sumie mając Aune T1 możesz zrezygnować z Pioneera. T1 to samodzielne urządzenie do którego możesz podłączyć np: CD (po złączu RCA) lub komputer po USB lub tak jak pisał bachankas przez kabel OTG smartfon lub tablet. 

W twoim przypadku masz dwa rozwiązania:

a/. wpinasz komputer poprzez USB do Aune T1 potem przez RCA (Audio OUT) do Pioneer SX-N30AE i dalej na kolumny - w takim rozwiązaniu w sumie masz coś w rodzaju "preampa" lampowego przed wzmacniaczem kolumnowym.

b/. wpinasz komputer poprzez USB do Pioneer SX-N30AE a potem do Aune T1 przez wejście liniowe (Audio IN).

Wszytko powinno być ok. - czytałeś recenzję: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-wzmacniacza-aune-t1-mk2/

@bachankas, wiem, czym jest DAC. :) Zastanawiam się tylko, czy jest jakikolwiek sens kupować DAC/AMP, kiedy mam amplituner, który przecież posiada przetwornik cyfrowo-analogowy. Wnioskuję, że sam AMP słuchawkowy by mi wystarczył. Pytam tylko, czy taki dodatkowy DAC może się do czegoś przydać, bo może o czymś nie wiem.

2 godziny temu, bachankas napisał:

Z drugiej strony masz amplituner - nie masz w nim wyjścia słuchawkowego?

Mam. Pisałem o nim w pierwszym poście...

@Corvin74, A czy jest jakiś scenariusz, w którym nie występuje komputer? :) Bo w tym pokoju nie mam komputera, mam za to konsolę PS4, na której gram i oglądam Netflixa. ;) Słuchawki chciałbym też wkładać do gry i oglądania filmów. Coś czytałem, że takie DAC/AMPy podłącza się do amplitunerów przez złącze cyfrowe - optyczne lub koaksjalne. Niestety Aune T1 nie jest w nie wyposażony... Ale chyba da się podłączyć też kablami RCA do wyjścia liniowego, prawda...?

Z Pioneera nie zrezygnuję też dlatego, że mam w nim darmowe radio TuneIn, którego lubię posłuchać i też fajnie byłoby móc to robić w słuchawkach. :)

Moje niedoczytanie, proszę o wybaczenie.
Jak wyjście z amplitunera się ze słuchawkami nie dogaduje, to dam DAC może nie pomóc i lepiej pójść w taką hybrydkę DAC/AMP dedykowaną słuchawkom.

Jest kilka opcji na dostawienie osobnej dziurki z porządnym wzmocnieniem np.: Fiio K5, Aune X7s, Schiit Asgard 2, Magni 3. Wzmacniacz czerpie sygnał z daca ampli przez jego wyjście liniowe. Żeby używać słuchawek podpiętych do ampa razem z konsolą musi ona być podłączona do amplitunera i tv.

PS4 w wersji Slim, którą posiadam, nie ma żadnego złącza audio. Dźwięk idzie po HDMI przez TV, do którego najczęściej podłączony jest amplituner kablem optycznym. W moim przypadku zamiast TV jest monitor, wyposażony w złącze AUX i do niego mam podpięty swój amplituner. Działa tak samo. Ale mniejsza o to. Kiedy pisałem, że chciałbym używać słuchawek do gier, nie chodziło mi o odpowiedź, jak ma być podłączona konsola, żeby to było możliwe. ;) Ja tylko chciałem tym podkreślić, że DAC/AMP czy sam AMP słuchawkowy musi być podłączony do tego amplitunera, nie do komputera, którego nie mam.

19 godzin temu, damian_em napisał:

Jest kilka opcji na dostawienie osobnej dziurki z porządnym wzmocnieniem np.: Fiio K5, Aune X7s, Schiit Asgard 2, Magni 3. Wzmacniacz czerpie sygnał z daca ampli przez jego wyjście liniowe.

No właśnie, czyli nie potrzebuję integry DAC+AMP, sam wzmacniacz wystarczy, skoro podłączam to do amplitunera, tak?

Bardziej mnie zastanawia po co wzmacniacz do wzmacniacza chcesz podłączać.
A słuchałeś DT150 po innymi źródłami? Bo może nie kwestia Pioneera, a słuchawki nie grają Ci tak, jakbyś chciał.

4 hours ago, Tommy Gun said:

No właśnie, czyli nie potrzebuję integry DAC+AMP, sam wzmacniacz wystarczy, skoro podłączam to do amplitunera, tak?

DACa w T1 SE nie wykorzystasz bez komputera/smartphone'a. Przydałoby się sprawdzić czy na line out'cie pojawia się sygnał z wybranego źródła w każdym scenariuszu w jakim korzystasz ze sprzętu.

4 hours ago, Tommy Gun said:

W moim przypadku zamiast TV jest monitor, wyposażony w złącze AUX i do niego mam podpięty swój amplituner.

Wydaje mi się, że omijając złącza S/PDIF konwersją D/A zajmuje się monitor. Źródła podłączone po RCA powinny grać na line out'cie, pozostałe funkcje amplitunera również muszą się na wyjściu pojawić, żeby ewentualny wzmacniacz słuchawkowy mógł przejąć rolę wyjścia słuchawkowego.

Edited by damian_em