Jump to content

Pomoc w doborze karty dźwiękowej.

Recommended Posts

Cześć wszystkim. Na wstępie chciałbym zaznaczyć że to mój pierwszy post na tym forum. 

Obecnie posiadam Zestaw Głośnikowy Tonsil ZG 10/8-S2 (dwie kolumny Unitry) z roku '75 ale sprzęcik ma jeszcze moc.

Do tego jakiś tajemniczy amplifier DUKE S 505. Nigdzie nie umiem znaleźć informacji na jego temat:D

No i wisienka na torcie Headset Nateca H44. 

Sprzęt napędzający dźwięk to integra Realtek ALC892 z płyty MSI B350 PC MATE.

I teraz pytanie właściwe.

Czy i jeśli tak to jaką kartę dźwiękową byście mi polecili.

Słuchawki będę wymieniał jeszcze w tym roku na jakieś Superluxy lub inne w budżecie do 250 plnów. Ale to temat na inny wątek.

Oprócz tego że gram w gry i wtedy żona mówi włącz słuchawki, to na kolumnach prawie stale leci jakaś muza.

I tutaj rozrzut mamy fatalny. Od latino poprzez zwykłe radio do muzyki "towarzyskiej" i klasyki. 

Chciałbym znaleźć coś optymalnego do grania i słuchania co poprawi wrażenia z odbieranego dźwięku. 

Budżet? hmmm jeśli się okaże że za 100 pln będzie coś w sam raz to świetnie. Ale górna granica to 250 pln. 

Z góry dzięki za pomoc. 

Dzięki, te artykuły trochę otwarły mi głowę:) Zacznę od słuchawek i zdecyduję się najprawdopodobniej na ISK HP2011. Do tego osobny mikrofon Zalman ZM-MIC1. Myślę że jak na moje potrzeby na ten moment to wystarczy:)

Teraz pytanie odnośnie napędzenia tych słuchawek. W wzmacniaczu który posiadam jest wyjście słuchawkowe. Stary Din-5 krzyżowy. Czy zaopatrując się w przejściówkę będzie to wystarczające? 

Z góry dzięki:)

• 3 weeks later...
  • 1 month later...

No dobra:D doprecyzuję pytanie:)

Posiadam wzmacniacz kolumnowy. Nie wiem jakiej firmy ale kolumny chodzą.

Ma tez wyjście słuchawkowe ale stare Din. Pięciopinowe w krzyżu.

Znalazłem na allegro przejściówkę Din-Jack i się nad nią zastanawiam.  (chcę sprawdzić te słuchawki na tym wzmacniaczu)

Druga sprawa karta dźwiękowa. Jakie tutaj mogą być propozycje?:)  

• 5 months later...

Hej hej, temat wraca. Słuchawki myślę już wygrzane, grają fajnie. W międzyczasie padł mi amp i wymieniłem go na Unitrę Traviatę. I sądzę że chyba wystarczy mi do tego zestawu jakiś DAC. 
Teraz w X-Komie jest na promce Maya i Cube. Zastanawia mnie to. I czy są jeszcze jakieś opcje warte rozważenia?? Z Góry dziękuję.

Chciałbym aby zestaw był skomponowany optymalnie. Wiem że są polecane DAC i karty dźwiękowe. Nawet do ISKów w recenzji.

Ale słuchawki idą przez wzmacniacz. I chciałbym aby DAC obsługiwał i słuchawki i kolumny. 

Jeśli potrzebujesz wyjścia liniowego to myślę, że Cube załatwi sprawę. Podłączysz do niego słuchawki oraz wzmacniacz do wyjścia liniowego.

Czy coś jest jeszcze wartego rozważenia? Zapewne tak, lecz nie znamy ani budżetu, ani słuchawek.

Czytałem recenzję. Do samych słuchawek wiem że jest ok. Jeśli będzie ok podpiąć DFB do PC, potem wzmacniacz i dalej kolumny lub słuchawki to git. Ale czytałem też opinie na innym forum, że w takim układzie dźwięk może zostać zniekształcony(przesterowany)

A mówili dlaczego, czy tylko to była taka luźna rozmowa, gdzie wydawało im się, że coś tam się stanie?

Korzystałem już z dwóch wzmacniaczy w trybie liniowym, w tym momencie nawet nie na głośniki, a całość idzie na słuchawki i zero zniekształceń czy czegokolwiek.

Zresztą DF ma tryb liniowy z którego sygnał możesz puścić analogowo na inne urządzenia, więc nie wiem skąd by miały się wziąć zniekształcenia.

Zresztą przesterowanie powstaje jak podasz zbyt mocny sygnał, w przypadku DF zbyt dużego napięcia, lecz nie wiem czy on ma stałe napięcie czy można je regulować. Jednak to napięcie co ma DF w trybie liniowym to jest dosyć niskie. Ja na Chordzie Mojo mam chyba napewno 2V czy może ciut ponad nie pamiętam i jest wszystko okej.

Zresztą to kolumny Ci powiedzą czy dźwięk jest przesterowany.

Bo idąć tokiem myślenia to na dobrą sprawę każde połączenie może wywołać przesterowanie, nawet DF plus jakieś słuchawki, jeśli będzie się potencjometrem sprawdzać granice wytrzymałości danych głośników czy słuchawek.

Może u kolegów z innego forum problem nie polegał w DF Black tylko w tym drugim urządzeniu na który szedł sygnał od DF.

No ewentualnie po stronie laptopa czy PC z którego sygnał startował były jakieś brudy.

• Thanks 1

Cytat z innego forum:

"Jest to możliwe ale dfb nie ma wyjścia liniowego A jedynie sluchawkowe wiec jest ryzyko przesterowania wzmacniacza" .

Jak chcesz mogę podać link do całego wątku. 

Wychodzi na to że macie odmienną wiedzę. Ale Twoja wypowiedź przekonuje mnie bardziej:) Ten tryb liniowy się jakoś uruchamia? czy to się "dzieje" automatycznie?

Tu jest odpowiedź Jakuba na pytanie też dotyczące wyjścia liniowego w komentarzach pod recenzją DF Black

"Sygnał DFB jest bardzo mocny, więc po prostu należałoby sprawdzić to w praktyce. Nie podłączałem pod DFB amplitunera, a jedynie wzmacniacz stereo, ale nie miałem problemów z sygnałem wejściowym w takiej konfiguracji."

Tu mamy cytat ze strony sklepu Top HiFi:"Na gniazdo jack 3,5mm wyprowadzono sygnał analogowy. Można do niego podłączyć słuchawki, kolumny aktywne lub wzmacniacz. Dzięki temu dźwięk z Twojego urządzenia będzie dynamiczny, rozdzielczy i pełen barw."

I tak samo w moim Chordzie Mojo jest rozwiązane wyjście liniowe razem z wyjściem słuchawkowym jako jedno.

U mnie można wejść w ten tryb liniowy, ale jak zauważyłem jest to nic innego jak automatyczne ustawienie odpowiedniego napięcia i nic więcej. Wyjście z niego poprzez restart urządzenia powoduje powrót do zapamiętanych ustawień o ile w tym trybie liniowym nie zmienię napięcia, bo jeśli zmienię, to po restarcie zostaną ustawienia z tego trybu.

Czy ten "tryb liniowy" poza tylko zwiększeniem napięcia coś zmienia więcej to nie wiem. Ale wydaje mi się, że nie.

To teraz mogłoby paść pytanie, to dlaczego nie każde urządzenie może pełnić taką rolę jeśli tu wpinam pod wyjście słuchawkowe i tyle wystarczy. No właśnie jak przechodzę w ten "tryb liniowy", to napięcie zwiększa mi się do chyba 2V, lub coś koło tego. To znaczy, że przy normalnym korzystaniu z słuchawkami tam musi siedzieć sporo poniżej tych 2V.

Czyli wniosek taki, że taki wzmacniacz na wejściu potrzebuje sporo większego napięcia niż takie słuchawki. Ale też nie wiem czy na 100% jest to poprawnie sformułowane. Przynajmniej z takich przemyśleń tak wynika.

• Thanks 1