Jump to content

Godny następca K240 Studio

luke_f
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie :)

Obecnie posiadam zestaw FiiO E07K Andes + AKG K240 Studio, który po przesiadce z budżetowych słuchawek za 50 zł, a potem tańszych Superluxów na początku robił na mnie spore wrażenie, ale po tych 2-3 latach czuję apetyt na więcej :) Chciałbym przejść z mid-fi na wyższy poziom o to jedno oczko. Chciałbym kupić nowe słuchawki mniej więcej w granicy 500-800 zł, ale może być nieco więcej jeśli będzie warto. DACa na razie nie chce zmieniać, w dalszej przyszłości z pewnością to nastąpi, ale na razie nie chcę wydawać aż tyle pieniędzy, a jestem ogólnie zadowolony z tego urządzenia :)

Przejdźmy do moich oczekiwań:

Przeznaczenie: muzyka i gry, ale przede wszystkim muzyka. Nie gram w sieciowe strzelanki, więc dla gier wystarczy że będzie działać "poprawnie" (gram trochę w skradanki, więc jakieś sensowne pozycjonowanie przeciwników będzie mile widziane, ale nie jest to wielki mus). To przy muzyce chcę odpłynąć z zachwytu :)

Gatunki muzyczne: Przede wszystkim muzyka filmowa,  zarówno bardzo spokojne, delikatne utwory jak i intensywną orkiestrę w wykonaniu Hansa Zimmera.  Muzyka instrumentalna (np. Secret Garden), również relaksacyjna. Drugorzędnie - lekki rock, pop z lat 70-80.

Czego NIE słucham: hip-hop, metal, trance, dubstep, wszelkie ciężkie i agresywne brzmienia całkowicie odpadają

Oczekiwane brzmienie: Chciałbym wsłuchać się w bogactwo różnych instrumentów, wyłapać smaczki, ale jednocześnie nie ryzykować zbyt głębokich szpilek przy różnych niedoskonałościach (to pewnie stoi ze sobą w sprzeczności?). Nie szukam "pieprznięcia" w muzyce, ale chciałbym wyraźnie i czysto słyszeć wszelkie subtelności, chciałbym żeby przy dźwięku skrzypiec wypływał mi miód z uszu :) Szukam delikatnej, subtelnej, kojącej, wysokiej jakości w której można się zatopić. Scena nie może być duszna, nie musi być super szeroka, ale pewne poczucie przestrzeni musi być. Wielogodzinne słuchanie nie może być męczące, często pracuje przy muzyce, więc nie chcę żeby ona zbyt męczyła czy rozpraszała. Przepraszam za mało techniczny opis, ale tak lepiej oddam moje oczekiwania niż używając pojęć, których nie do końca jeszcze czuję od strony praktycznej.

Anatomia: głowa i uszy zwyczajne, ale mam okulary, więc wolałbym żeby uszy nie były zbyt mocno dociskane

Użytkowanie: tylko w domu, często wielogodzinne sesje, więc komfort będzie ważny

Typ słuchawek: bez mikrofonu, ideał to półotwarte, ewentualnie otwarte byleby za dużo dźwięku nie uciekało do otoczenia, bo metr dalej siedzi moja partnerka, więc z jednej strony nie chcę jej przeszkadzać, ale z drugiej też chce usłyszeć jak coś do mnie mówi (zamknięte więc odpadają). K240 Studio sprawdzają się tutaj w sam raz dając mi pewien złoty środek, nie chciałbym za bardzo od tego odbiegać.

Po kilkugodzinnym researchu najbardziej wpadły mi w oko AKG K702, ale mam pewne poważne wątpliwości. Przede wszystkim konstrukcja niby otwarta, niby opisywana miejscami jako pół-otwarta. Czy ktoś ma porównanie z K240 czy jest duża różnica w izolacji dźwięku? Po drugie, trafiłem też na informacje że muzyka klasyczna będzie brzmieć super, ale filmowa to już nie bardzo. A mi jednak bliżej do tej filmowej i sam już nie wiem co mam myśleć.

Może po przeczytaniu moich prefrencji ktoś będzie miał jakiś lepszy pomysł? :)

Dziękuje za odpowiedź, K7XX rzeczywiście wyglądają bardzo zachęcająco, ale przyznam że zamawianie przez massdrop mnie trochę odstrasza. Zamawiać pewnie będę dopiero za jakiś czas, jak odłożę całość potrzebnej kwoty, więc nie wiadomo jak będzie z dostępnością plus czas oczekiwania po zamówieniu - nie chciałbym też aż tak długo czekać. Będę musiał jeszcze nad tym pomyśleć. Słabszą izolację przeboleję, mam tylko nadzieje, że nie będzie to bardzo duża różnica w generowaniu hałasu na zewnątrz :)

A czy jest jakaś sensowna, krajowa alternatywa dla tych słuchawek wpisująca się w te moje muzyczne potrzeby? Może K712 PRO też dadzą radę?

EDIT:

Jeśli chodzi o K240 to ja chciałbym się tu kierować TYLKO izolacją, same słuchawki wybierałem dłuższy czas mając też nieco mniejszą świadomość pewnych rzeczy, więc jeśli chodzi o brzmienie to nie chce żeby one tu były wyznacznikiem czegokolwiek :)

Edited by luke_f

Tak, K712 PRO są bardzo podobne, choć grają trochę jaśniej. 

Jeśli chodzi o izolację w AKG, to nie do pobicia są w tym względzie nieprodukowane i rzadkie dziś modele z serii K270. To prekursorzy dzisiejszych K271, całkiem zaawansowana technologia, jednocześnie jakość dźwięku, która jest tak wysoka, że nie chciałbym oficjalnie nawet o niej spekulować, aby nie sugerować sprzedającym cen. 

• Thanks 1

Akurat jutro wyjeżdżam, więc później jeszcze bardziej zagłębie się w temat, ale chyba rzeczywiście K712 Pro będą dla mnie dobrym wyborem. Widziałem jakieś zagraniczne testy (nie wiem na ile rzetelne) gdzie oceniono poziom "wyciekania" dźwięku na zewnątrz praktycznie identycznie w porównaniu z K240 Studio - różnica 0.1 punktu w skali 1-10 i to jeszcze na korzyść K712, :) także ta kwestia pewnie nie będzie dla mnie problemem.

A tak trochę wybiegając na przód - do tych K712 PRO jest sens dokupywać później E09K dla mojego E07K Andes czy lepiej od razu myśleć o wyższej półce pokroju Aune X1S? :)

E09K nie są już produkowane, ale wraz z E07K pełni to formę dobrego uzupełnienia, choć trochę specyficznie grającego. To tak naprawdę decyzja, która należy do Pana. K712 PRO to już słuchawki klasy premium i jeśli się spodobają, generalnie wskazane byłoby wtedy zrobić dobry upgrade w sprzęcie źródłowym :).

Rzeczywiście E09K odpada, więc to trochę z góry rozwiązuje mój dylemat :) Jak przyjdzie czas i przede wszystkim pieniądze, to zainteresuje się czymś z nieco wyższej półki. Do tego czasu mam nadzieje, że E07K jakoś uciągnie nowy nabytek :) Troszkę nie mogłem się doczekać, więc po ustaleniach z moją drugą połową i odrobiną kreatywnej księgowości w domowym budżecie, zamówiłem już K712 PRO :D Z pewnością podzielę się wrażeniami jak już dojdą i trochę ich posłucham.

Dziękuje za pomoc i przy okazji chciałbym dodać, że bardzo się cieszę, że są w sieci jeszcze takie miejsca prowadzone przez prawdziwych pasjonatów, z jednocześnie dojrzałym i profesjonalnym podejściem, zarówno do samej pasji, jak i innych ludzi. Bardzo miło mi się czytało tutejsze artykuły i wpisy na forum :)

• Thanks 1

Słuchawki wczoraj rano przyszły, ale dopiero teraz jestem w stanie coś napisać, ponieważ całymi godzinami odkrywałem muzykę na nowo :)

Przesiadka z K240 Studio na K712 PRO to naprawdę zauważalny skok jakości w górę. Te pierwsze to naprawdę fajne i dobre słuchawki w swoim przedziale cenowym, ale przy K712 wyglądają naprawdę blado. Jak przesiadałem się z pierdziawek na pierwsze Superluxy, a potem z tych na K240 to czułem i doceniałem różnicę, ale tutaj po raz pierwszy mam efekt takiego ogromnego wow, które nie odpuszcza nawet po wielu godzinach odsłuchów :) Zdaje sobie sprawę, że to nie jest jeszcze perfekcja, szczególnie że na razie jadę na E07K Andes i przy lepszym DACu pewnie będzie jeszcze lepiej, ale czuję że to są słuchawki, które po prostu mnie satysfakcjonują i dalej wolę się nawet nie zapuszczać dla dobra swoich finansów :D

To jest niesamowite jak świetnie brzmi głos Leonarda Cohena, jak bardzo można poczuć klaskanie gdzieś tam w tle, jak pięknie i czysto brzmi dźwięk. W końcu czuję, że to wszystko brzmi po prostu tak. jak powinno brzmieć.

Jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to to że trochę zjeżdżają z głowy i od czasu do czasu, muszę sobie je poprawić(delikatnie podciągnąć w górę, bo się rozjeżdżają w dół), ale nie jest to dla mnie jakaś wielka uciążliwość.

Mi się udało dorwać nówki za 940 zł, co według mnie jest bardzo dobrą ceną jak na taką jakość i dla mnie jest to zakup warty każdej złotówki :) Także jeśli ktoś zastanawiałby się nad podobnym upgrade'm, to osobiście polecam :)

Fajnie, że jesteś zadowolony. K712 PRO też były moimi pierwszymi słuchawkami z klasy premium (wcześniej miałem i w sumie nadal mam Pioneer SE-A1000 oraz AKG M220 PRO) i uważam je za bardzo uniwersalne i niesamowicie wygodne. Mnie z kolei wydaje się, że słuchawki mają całkiem niezły docisk, ale widocznie wcale nie mam tak małej głowy jak mi się wydawało. Ciekawy jestem co by było gdybyś założył wspomniane SE-A1000, bo te naprawdę miały luźną opaskę i się zsuwały, więc bez modyfikacji się nie obyło.

Teraz pozostaje słuchać muzyki na nowo. ;)

Na przyszłość polecam niemiecki sklep thomann, bo mają naprawdę dobre ceny i gwarancję.