Jump to content

[O HD669 w poście #6, o Sabaj DA3 w #15] Słuchawki o charakterystyce grania Superluxów HD681, ale z szerszą sceną

senes
 Share

Recommended Posts

Cześć wszystkim, na początek wstawię taki oto schemat, a rozpiszę się niżej

• obecnie używam SL HD681, kilka dni temu przyjechały do mnie Somice V2
  • źródło to Auidotrak Maya u5
  • używane będą przy komputerze, więc głowinie gry z domieszką muzyki. Filmów na komputerze nie oglądam.
  • jeśli chodzi o gatunki muzyczne to głównie heavy metal, czasem rock
  • obecnie katuję Fortnite, a jak wiadomo dźwięk nie jest tam idealny.
  • budżet to około 200-250 zł
  • to czy będą otwarte czy zamknięte jest nieistotne
  • duża średnica mile widziana

A więc przechodząc do sedna sprawy. W październiku moim Superluxom HD681 stuknie 5 lat. Po tym okresie materiał nausznic zaczyna pękać, a ten materiał na przetworniku też odpada i muszę go wpychać do środka. Jak wspomniałem na górze, od kilku dni mam u siebie Somice V2 i jeśli chodzi o moje wrażenia to jestem zadowolony połowicznie. Do gier rzeczywiście są świetne - lokalizacja przeciwników banalna, nie ma opcji żeby mnie zaskoczyli od boku. Jednym słowem dopiero teraz uświadomiłem sobie co to znaczy usłyszeć innych na mapie. Co do muzyki - elektroniczne utwory są odtwarzane bardzo poprawnie, nie mogę się przyczepić. Ale gdy odtworzycie sobie You've got another thing comin' zespołu Judas Priest (w formacie flac) to zacznie się zgrzytanie zębami. Ogólny dźwięk jakiś taki przytłumiony, gitary nie są żywe. Na Superluxach było słychać, że KK Downing nie żałuje palców i daje wycisk swojej gitarze. Na Somiczkach  tego nie uświadczycie, a instrumenty są zdecydowanie dalej. Pytanie brzmi czy w tak niskiej półce cenowej są jakieś słuchawki będące połączeniem ww modeli. Może HD669? Najważniejsze, aby nie doskwierały przy heavy metalu i oferowały odpowiednią przestrzenność.

Edited by senes

• 2 weeks later...

Mimo, że wy olaliście mnie koncertowo. to ja o tym temacie nie zapomniałem. Przez brak odpowiedzi sam postanowiłem zakupić niżej wymienione słuchawki

W dniu 14.08.2018 o 19:07, senes napisał:

Może HD669?

Nie nadają się do niczego. Słuchawki zamknięte to zdecydowanie nie jest kierunek do jakiego powinna dążyć ludzkość i rynek muzyczny. Zapomnijcie, że usłyszycie cokolwiek w grach multiplayer. Trzeba bazować na znajomości mapy aby mniej więcej oszacować, gdzie przeciwnik się znajduje. Utwory heavy metalowe brzmią odpowiednio, przyznaję. Ale taką samą przyjemność będziecie mieli słuchając ich na HD681 i to bez podbijania nadmiernie głośności.

Przypomnę że korzystanie z forum jest dobrowolne. Wystarczyło przeczytać regulamin, który jasno tłumaczy, że nie ma żadnego obowiązku udzielania się na nim, ani przymusu udzielenia odpowiedzi. Jeśli ktoś w danym zakresie tematycznym ma coś mądrego do powiedzenia, po prostu pisze. Jeśli nie - nie spamuje niepotrzebnie. Poza tym każdy z użytkowników ma także własne obowiązki, pracę, życie. W kwocie 200-250 zł niestety trudno oczekiwać cudów i być może użytkownicy widząc kolejny z rzędu wątek o tym samym po prostu stwierdzili, że dość jest już w sieci na ten temat informacji.

Pana opis wskazuje natomiast na zupełnie inne słuchawki niż sam miałem okazję testować. Potwierdza to jednak przypuszczenia, że model ten musiał przejść jakąś zmianę i teraz nie prezentuje poziomu sprzed paru lat. Na co dzień pracuję w słuchawkach zarówno otwartych, jak i zamkniętych i nie mam z żadnymi z nich problemu, o ile są zaprojektowanie poprawnie. Niemniej dziękuję za opisanie swoich wrażeń. 

39 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Wystarczyło przeczytać regulamin

Pierwsze zdanie miało raczej charakter żartobliwy, źle to sformułowałem, przepraszam. Będąc przez 4 lata moderatorem dużych for związanych ze sprzętem elektronicznym całkiem nieźle (chyba ;) ) orientuję się, jak wygląda ruch na forum. 

model ten musiał przejść jakąś zmianę i teraz nie prezentuje poziomu sprzed paru lat.

Być może po dwóch tygodniach używania Somicow będę teraz narzekał na każde tańsze słuchawki (śmiesznie to trochę brzmi), aczkolwiek podczas czytania pańskiej recenzji pozytywnie się nakręciłem na te Superluxy, a tu proszę. Rzeczywistość zweryfikowała. Może to i lepiej - wtyczka jack jest wyjątkowo słabo usztywniona, mam wątpliwości co do trwałości złączą. Niech kupi je fan zamkniętych konstrukcji i niech mu służą. 

Niestety nie udało mi się go odszukać, ale nie ma problemu. Również moderowałem fora tego typu i właśnie na bazie tych doświadczeń miała miejsce moja reakcja :)

To w sumie całkowicie normalne zjawisko i jednocześnie duży problem dla osób takich jak ja, które na co dzień użytkują znacznie droższe i wyższe klasowo słuchawki, a testują sprzęt bardzo różnorodny. Teraz np. testowałem LCD-MX4 za 14 tysięcy, a zaraz po nich TH900 za 6500 zł oraz Kossy Porta PRO Wireless za 400 zł, także rozrzut cenowy jest naprawdę ogromny. W takich sytuacjach konieczne jest resetowanie się na parach znacznie tańszych, które też posiadam i to właśnie w tymże celu, choć też je lubię i także w nich pracuję od czasu do czasu (od paru dni przykładowo męczyłem K240 DF z racji zmiany padów), a taka przesiadka raz na jakiś czas potrafi wyresetować także chęci na jeszcze droższy sprzęt oraz niepotrzebne w tym kierunku kombinacje.

Człowiek potrafi bardzo szybko przyzwyczaić się do dobrego, a także ma swoje własne preferencje, dlatego nie zawsze sprzęt w recenzji może okazać się dokładnie tak samo odbierany jak u użytkownika docelowego. Niemniej problem z Superluxami jest bardziej skomplikowany, ponieważ w recenzji występuje produkt, którego de facto nie można już kupić. Producenci z Chin bardzo często zauważyłem lubią zmieniać swoje produkty na gorsze. Superlux jest tu dobrym przykładem i wcześniej zmieniono w taki sposób modele HD681 EVO - te na początku produkcji były całkiem dobre co do potencjału, ale późniejsze były jakąś masakrą. Kompletnie zamulone, głucho grające. Później doszły słuchy o HD669, które także miały grać inaczej. Pana ocena ich brzmienia dodatkowo uwiarygadnia te sugestie, za co dziękuję - zostały dziś przeze mnie zdjęte z Polecanych. Dopisze później informację w samej recenzji. 
Najgorsze jest to, że teoretycznie stoję w takiej sytuacji na linii frontu, bowiem recenzja "zachwala" dany produkt, który w rzeczywistości wypada gorzej niż u mnie w teście. Tymczasem problemem nie jest brak rzetelności opisu, a działania producenta, na które ja, jako zwykły "widz" opisujący gotowy produkt lata temu, nie mam żadnego wpływu.

Moim zdaniem jeśli szuka Pan alternatywy dla HD681, to prędzej HD9999 powinny się tu pojawić na wokandzie. W klasie mid-fi dosyć sceniczne są AKG K240 Studio lub ich warianty. Czasami można na nie trafić z drugiej ręki za mniej. Może takim tropem warto się udać. 

• Upvote 1

A gdyby tak zaoferować lepsze źródło Somicom? Kiedy w 2013 roku kupowałem Mayę U5 korzystałem z laptopa, a  na forach można było przeczytać, że do 200 zł produkt Audiotraka jest niczym złapanie Jezusa za nogi. Teraz wpisując frazę maya u5 forum można przeczytać coś całkowicie odwrotnego. Myślałem nad używanym SMSL M2, patrząc na znany portal aukcyjny to cena nie przekroczy 200 zł za model z gwarancja. Czy też może dozbierać i wziąć DragonFly/Prodigy Cube (choć parowanie z Cube może dać zbyt jasny efekt)?

Zawsze pozostaje przepinanie się pomiędzy HD681, a Somicami w zależności od tego co chcę robić :P

Dwa słowa dodatkowo o HD669. Postanowiłem jeszcze raz wyciągnąć je z pudełka przed ostatecznym zapakowaniem. Odbyło się to neutralnym gruncie jakim jest telefon Asus Zenfone 2. Na co dzień słucham z niego muzyki korzystając z Maxelli Retro DJ i to z nimi je porównałem. Parę wniosków:

1. Superluxy zdecydowanie lepiej separują pasma. Można wszystko wychwycić, nic się nie zlewa
  2. Efektem tego jest wycofanie i ugrzecznienie słuchawek, Maxelle są bardziej dynamiczne
  3. Superluxy najbardziej eksponują średnicę (szczególnie dobrze słyszalne w utworach popowych, gdzie basów jest mało).
  4. Maxelle są bardziej basowe. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale to prawda. Po dłuższym korzystaniu z HD669 bas Maxelii potrafi trochę zmęczyć.

Nie powiedziałbym, że SL są gorsze, po prostu inne. Seperacja to ich zdecydowany plus, ale ich wycofanie już niespecjalnie, brakuje im "pazura". Mimo wszystko da się ich słuchać, gdybym nie miał porównania byłbym zadowolony. Gdybym miał określić jakie słuchawki są podobne brzmieniowo - Encore Rockmaster Live (HD669 mają tylko lepszą separację).

Edited by senes

• 2 weeks later...

Kupiłem sobie S.M.S.L M2. Somice naprawdę odżyły. Jestem pod wrażeniem co potrafi to małe pudełeczko.

Męczy mnie jedna rzecz - czy da się to ustrojstwo zmusić do słuchania się głośności Windowsa? Przez pokrętło na obudowie przyciski multimedialne na klawiaturze odpowiedzialne za regulację głośności są bezużyteczne, a dodatkowo trzeba nurkować pod biurko w celu regulacji. Czy pozostaje mi jedynie zakup dłuższego kabla Micro USB, abym mógł postawić DAC obok klawiatury? 

Edited by senes

Dopowiem do tematu, że miałem 681b i wymieniłem na 669 i w moim odczuciu nowsze słuchawki są lepsze niemal pod każdym względem, może jedynie 669 brzmią nieco mniej detalicznie w górze, ale i nie sybilują prawie wcale, co w 681b bardzo mnie męczyło. Scena też lepsza (na szerokość) w 669 i to pomimo zamkniętej konstrukcji. Ogólnie jestem dosyć zadowolony z ich brzmienia, kupiłem je jakoś rok temu i zastanawiam się, czy już miałem do czynienia z gorszą partią, czy jednak nie. Z smslką fajnie się zgrały.

15 godzin temu, damian_em napisał:

Jeśli jesteś w stanie sterować klawiaturą poziomem głośności w mikserze to M2 też powinien reagować.

Niestety, pobożne życzenia. Trzeba będzie jednak wziąć ten kabel bądź oddać SMSL do sklepu i wziąć jakiegoś Audiotraka Cube, aby miał zapas mocy na przyszłość. Myślę, że temat można zamknąć. 

Edited by senes

CUBE również ma osobny potencjometr. ;)

21 godzin temu, senes napisał:

Przez pokrętło na obudowie przyciski multimedialne na klawiaturze odpowiedzialne za regulację głośności są bezużyteczne, a dodatkowo trzeba nurkować pod biurko w celu regulacji.

Ustaw mikser Windowsa na 100%, wyreguluj sobie potencjometrem głośność, jaką chcesz mieć na poziomie 100%, ściszaj mikserem Windowsa.

O proszę, w Windowsie 7 takich bajerów nie ma. Całkiem sprytnie, że dodali to bezpośrednio z paska zadań. Ale tak, M2 jest ustawiona jako urządzenie domyślne.

Cytat

Stawiałbym na winę systemu, bo ostatnio świrował mi w W10 mikser właśni

Właśnie empirycznie dowiodłem, że nie jest to wina systemu. Podłączyłem SMSL do tabletu z Windowsem 10. Tutaj mikser również nie robi na nim wrażenia. Widać ten typ tak ma

Edited by senes

Dziś otrzymałem paczkę z brytyjskiego Amazonu, a w niej bohater tego posta - Sabaj DA3.

Spoiler

AkdAZCL.jpg

sV83aqj.jpg

Jeśli chodzi o wielkość urządzenia to porównałbym ją do leżących obok siebie 4 pendrive (2x2). To niedużo, ale może przeszkadzać jeżeli ktoś chciałby DAC do telefonu. Dodatkowo lubi raczej stabilne prądowo USB, a jak wiadomo z urządzeniami mobilnymi różnie to bywa. Podświetlenie ekranu może działać cały czas bądź wyłączać się po 5/10/15/30 sekundach. Przyciski do sterowania są luźno osadzone; na początku miałem wrażenie, że DAC podczas transportu został uszkodzony i coś w środku "lata". Całe szczęście to tylko przyciski. Co ważne - reaguje na regulację głośności przy pomocy miksera (wstydź się SMSL M2!).

Teraz najważniejsze, czyli jakość dźwięku. W przypadku muzyki jest bardzo dobrze, w przypadku gier wręcz fantastycznie. Dźwięk posiada głębię, poszczególne pasma współgrają ze sobą, a nie są od siebie odseparowane. Podoba mi się, że Sabaj nie narzuca charakterystyki grania, a jest tylko solidną bazą i pozwala się im wykazać. Gry multiplayer: poczułem się jak nietoperz. Mam wrażenie, że dopiero teraz Somice V2 pokazały na co je stać. Scena miód malina, wszystko słychać idealnie.

Cena. Zapłaciłem za niego dokładnie 72.34£ czyli 360 zł. Na polskim rynku kupicie go w postaci SMSL IQ, cenę każdy może sprawdzić sobie sam :) Dodam jeszcze, że na niemieckim Amazonie oraz Aliexpress kosztuje więcej, odpowiednio 99 euro oraz 119$.