Jump to content

HD660s vs dt1990pro?

Kult102
 Share

Recommended Posts

Mam aune x1s, postanowiłem wspiąć się o szczebel wyżej na drabinie dźwiękowych doznań. Biorę pod uwagę w/w modele. Proszę o pomoc jeśli ktoś miał z nimi do czynienia. Obecnie mam dt 990 edition, akg 550 mk2 i hd 598. Raczej nie mam foworyta-wszystkie uwielbiam, lubię różnorodność. Wziąłbym dwie pary ale niestety portfel protestuje. 

Tak się składa, że mam te słuchawki. Kupiłem z myślą, że jedną parę sprzedam, ale zostawiłem obie. Co do samego dźwięku, to wypowiadać się kwieciście i ze szczegółami nie będę, bo spec jest ze mnie żaden a ucho mam nieosłuchane jeszcze. Ale to, co jest zauważalne dla mnie jak na dłoni, to scena, która jest w DT 1990 Pro większa i "lepiej zorganizowana". DT 1990 Pro mają też namacalnie więcej basu (choć w obu przypadkach mówimy o racjonalnych jak dla mnie ilościach).

Zostawiłem natomiast obie pary z prozaicznego dość powodu - DT 1990 Pro są bardziej angażujące i niewygodne. Z powodu tej pierwszej cechy nie mogę w nich pracować, a z powodu tej drugiej muszę ograniczać się do mniej więcej dwugodzinnych sesji (choć i tak jest teraz lepiej, bo przez pierwsze dni praktycznie odpadała mi szczęka – albo pałąk się wyrobił, albo szczęka ;)). Tak więc HD660S używam głównie jak pracuję (co nie oznacza, że są to złe słuchawki – wręcz przeciwnie, bardzo je lubię), a DT 1990 Pro jak słucham muzyki dla słuchania muzyki, a nie jako tła. Jak dla mojego plebejskiego ucha DT 1990 Pro to lepsze słuchawki i gdybym miał zostawić tylko jedne, to je właśnie bym wybrał.

Ale z góry uprzedzam że to tylko moja subiektywna perspektywa. Uszy i szczęki są różne i zawsze najlepiej samemu pójść do salonu i posłuchać. Co do synergii ze wzmacniaczem się nie wypowiadam, bo go nie słuchałem.

4 minuty temu, mjm napisał:

Tak się składa, że mam te słuchawki. Kupiłem z myślą, że jedną parę sprzedam, ale zostawiłem obie. Co do samego dźwięku, to wypowiadać się kwieciście i ze szczegółami nie będę, bo spec jest ze mnie żaden a ucho mam nieosłuchane jeszcze. Ale to, co jest zauważalne dla mnie jak na dłoni, to scena, która jest w DT 1990 Pro większa i "lepiej zorganizowana". DT 1990 Pro mają też namacalnie więcej basu (choć w obu przypadkach mówimy o racjonalnych jak dla mnie ilościach).

Zostawiłem natomiast obie pary z prozaicznego dość powodu - DT 1990 Pro są bardziej angażujące i niewygodne. Z powodu tej pierwszej cechy nie mogę w nich pracować, a z powodu tej drugiej muszę ograniczać się do mniej więcej dwugodzinnych sesji (choć i tak jest teraz lepiej, bo przez pierwsze dni praktycznie odpadała mi szczęka – albo pałąk się wyrobił, albo szczęka ;)). Tak więc HD660S używam głównie jak pracuję (co nie oznacza, że są to złe słuchawki – wręcz przeciwnie, bardzo je lubię), a DT 1990 Pro jak słucham muzyki dla słuchania muzyki, a nie jako tła. Jak dla mojego plebejskiego ucha DT 1990 Pro to lepsze słuchawki i gdybym miał zostawić tylko jedne, to je właśnie bym wybrał.

Ale z góry uprzedzam że to tylko moja subiektywna perspektywa. Uszy i szczęki są różne i zawsze najlepiej samemu pójść do salonu i posłuchać. Co do synergii ze wzmacniaczem się nie wypowiadam, bo go nie słuchałem.

Dzięki, no to wychodzi że w tym miesiącu jedne a za miesiąc drugie?. DT grają bardziej na V niż HD? 

9 minutes ago, Kult102 said:

Dzięki, no to wychodzi że w tym miesiącu jedne a za miesiąc drugie?. DT grają bardziej na V niż HD? 

Już odpowiedź na to pytanie zostawię ludziom, którym słoń mniej na ucho nadepnął niż mi ;)

4 godziny temu, vonBaron napisał:

1990 są dosyć ostre, lubią dać po uszach sykami na średnicy, mają bardzo fajny ale twardy bas i faktycznie mocno ściskają uszy, szczególnie czuć to na szczęce.

Czyli nie mają wycofane średnicy? A jak się mają do DT990e?

Natomiast ja nie testowałem żadnych, ale typowym polskim zwyczajem się wypowiem :).

Z tego co widziałem HD660S zostały przyjęte na rynku bardziej pozytywnie niż DT1990. Te pierwsze powinny zagrać między HD600 a HD650, a więc z mocniejszym basem, ale nadal czytelnie. Te drugie jak pamiętam często opisywano jako grające "dziwnie" i obawiam się, że będą współdzieliły takie właśnie zachowanie znane mi z T1 v2.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego się oczekuje. Posiadane przez Pana słuchawki to kilka różnych sygnatur i kilka opcji możliwego progresu. Osobiście optowałbym więc za HD660S jako parą bezpieczniejszą.

• Haha 1

Taka moja drobna uwaga: nie musi mnie Pan cytować za każdym razem, jeśli rozmawiamy tylko we dwóch post pod postem :)

HD700 kiedyś chciałem przetestować, ale wprost odmówiono mi tej przyjemności, nawet mimo faktu, że zapytanie miało podtekst zakupowy. Wtedy po prostu wykosztowałem się na HD800, jako że miałem je już i znałem. Z tego jednak co wiem, HD700 są uznawane za słuchawki średnio atrakcyjne, grające mocno skrajami, a więc basem i górą, nawet mocniej niż DT990. Mało jest ich posiadaczy, a jeszcze mniej takich, którzy wprost piszą o preferowaniu takiego stanu rzeczy. Co prawda HD800 mają duży peak w 6 kHz, ale też jest to jedyny element, z którym trzeba w nich na ogół walczyć. Przy oferowaniu lepszych parametrów od HD700, dorobiły się nieporównywalnie większej pozycji i renomy na rynku.

Z tego co widziałem HD660S również przyjęto bardziej pozytywnie niż HD700. Kiedyś HD700 kosztowały ok. 3500 zł, więc obniżki cenowe do 1700-2000 zł biorą się stąd zapewne, że ciężko jest je sprzedać po cenie MSRP i bez takich obniżek byłoby to już kompletnie niemożliwe przy takiej a nie innej prasie. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zakupić i sprawdzić osobiście, zwłaszcza że w promocji jest się znacznie do przodu względem ceny katalogowej.

Godzinę temu, EvilKillaruna napisał:

Natomiast ja nie testowałem żadnych, ale typowym polskim zwyczajem się wypowiem :).

Dobre :D To nie będę gorszy i też się nieco wypowiem :E

44 minuty temu, Kult102 napisał:

Skuszę się w takim razie na660 chyba że w tym przedziale cenowym jest jeszcze coś co brzmiałoby rozsądnie z x1s? Rozumiem że Aune x7s nie zmieni brzmienia x1s. 

Mnie zastanawia dlaczego HD660s a nie HD600. W wielu recenzjach hd660s dostały przytyki w stylu, że mają mniej harmonicznych i w ogóle gorsze są od starej serii (niektórzy recenzenci nowości hajpują jako lepsze bezapelacyjnie, swoją drogą z HD820, po ostatnich reckach też mam wrażenie, że może być podobnie ;) ). Ogólnie w ciemno to lepiej używki. Może pomogę mówiąc, że HD660/600 bliskość wokali będą miały zbliżone do HD598. DT1990 wokaliza to pewnie raczej coś bliższego DT990E(ale pewnie nie aż tak) czy K550.

Edited by oblivion

Z HD820 niestety obawiam się, że będzie działała stara zasada, iż drogiego sprzętu krytykować nie wypada. Powodów nie podam, bo te są naprawdę różne i często zależne od konkretnej umowy z dostawcą sprzętu. Pomiary w tym konkretnym przypadku mówią jednak same za siebie. Warto też śledzić inne pomiary, jakie będą się zapewne na przestrzeni miesięcy ukazywały. Jeden z niemieckich artykułów praktycznie potwierdza pomiary, które wykonałem:

YDDxiaJ.png

hd820-frequency-response-graph-01m.jpg

Wykres HD660S wygląda natomiast o niebo lepiej.

• Like 1

1990 Pro to są wg. mnie lepsze słuchawki, natomiast trzeba je temperować/wygładzać torem albo kablami, bo potrafią być zbyt ostre.

660S na pewno będą spokojniejsze, ale z drugiej strony tak jak pisał @oblivion ciężko powiedzieć, że to są lepsze słuchawki od 600. Fakt, grają inaczej, ale różnica w cenie między używanymi 600 ( albo nowymi massdropowymi 58x bodajże ), a nowymi 660s jest po prostu zbyt duża. 

Nie słyszałem niczego z serii 600, przy wyborze jak narazie kieruję się recenzjami próbując dopasować je do swojego gustu. Powiem tak-nawet gdybym wybierał w ciemno to i tak nie będę zawiedziony bo lubię różnorodnośc, poza tym tak w to wpadłem że słuchawki pewnie nie jedne jeszcze nabęde. Aktualnie szukam synergii z x1s. 

Edited by Kult102

1 minutę temu, Palpatine napisał:

Szukając synergii z X1S warto posłuchać na nim ATH-R70x oraz AKG K712Pro. Wiem, że pytanie tytułowe jest inne, ale to najlepsze synergie jakie słyszałem z X1S. Może to podpowiedź na przyszłość zatem. 

Dzięki, postaram się sprawdzić. 

W dniu 12.08.2018 o 12:35, EvilKillaruna napisał:

Co do zasady nie zmieni jej diametralnie, ale doda głębi i wygaru na basie z racji większej mocy.

Czy coś jeszcze może Pan rozważyć? W sumie K7XX lub K712 PRO. Ewentualnie używane Fostex TH610. W ostateczności są też ATH-R70X. 

Przejrzałem Pańskie wykresy i na sucho doszedłem do wniosku że akg 712pro to takie uzupełnienie się przez siebie dt 990e i k550, może jednak się mylę.  

Edited by Kult102

Jestem na etapie poznawania swoich nauszników i doszedłem do wniosku że gdyby do 990 dodać średnicy to byłaby fajna sprawa. 

W dniu 12.08.2018 o 20:52, Palpatine napisał:

Szukając synergii z X1S warto posłuchać na nim ATH-R70x oraz AKG K712Pro. Wiem, że pytanie tytułowe jest inne, ale to najlepsze synergie jakie słyszałem z X1S. Może to podpowiedź na przyszłość zatem. 

Powoli dochodzę do wniosku że 712 to może być to. Dzięki.