Jump to content

Słuchawki półotwarte do 400 PLN dla AIM SC808

Paweł
 Share

Recommended Posts

Poniższy prawie identyczny tekst dodałem pod recenzją AIM SC808, a więc z góry przepraszam za dublowanie.

Przede wszystkim witam wszystkich forumowiczów i jednocześnie proszę o pomoc w wyborze słuchawek. Moja znajomość tematu jest bardzo mierna, choć się uczę.

Dzięki świetnej recenzji na portalu (jednej z wielu) moim pierwszym wyborem "dobrych" słuchawek były Superluxy HD681 EVO i wybór ten uważam za trafiony w mój gust. Był to przeskok jak dla mnie dość spory bo ze słuchawek za powiedzmy 20 PLN przesiadłem się na słuchawki ówcześnie za 160 PLN. Do czasu zakupu tych słuchawek można powiedzieć że byłem głuchy - nie miałem pojęcia że dźwięk może mieć aż tak różne brzmienie. Niestety po dwóch latach użytkowania słuchawki padły i stanąłem raz jeszcze przed wyborem odpowiedniego dla mnie sprzętu.

Posiłkując się recenzjami doszedłem do wniosku, że będzie to też czas na pewne inne zmiany. Dlatego po kilkugodzinnych badaniach postanowiłem nabyć recenzowaną na portalu kartę dźwiękową AIM SC808 wraz z opcjonalnymi opampami (mam nadzieję że nie skrzywdziłem odmianą) 2x LME49720 + 1x LM4562NA. Mam nadzieję że przesiadka z integry na AIM SC808 będzie dla mnie miłym doznaniem i ponownie w pewien sposób "objawieniem".

Jednak aktualnie mam problem nad wyborem odpowiednich dla mnie słuchawek i dlatego chciałbym zasięgnąć rady kogoś bardziej doświadczonego i obeznanego w temacie. W zasadzie nie wiem jak to opisać - w EVO bas był świetny i jego brzmienie również (wybuchy itp. przy filmach zrywały z nóg) jednak przy dłuższym użytkowaniu słuchawek czułem lekki dyskomfort (być może z powodu zbyt głośnego słuchania, a być może z uwagi na twarde nauszniki). Dodam że słucham głównie muzyki elektronicznej - techno, dubstep, house itp. - w której dla mnie mocny bas to podstawa, używam słuchawek również do grania - czyli pozycjonowanie dźwięków jest bardzo przydatne. Filmy, muzyka i gry zajmują po 1/3 czasu spędzonego w słuchawkach. Zastosowanie - przy komputerze w pokoju.

Przechodząc do sedna - jakie słuchawki można mi polecić z mocnym, a jednak nie męczącym basem, ale jednocześnie wyrywającym z kapci ? Ewentualnie jestem w stanie żyć z lekkim bólem głowy jeśli miało by to zredukować mocne wrażenia.

Czy słuchawki AKG K240 Studio będą dobrym wyborem ? Cena tychże słuchawek w mojej miejscowości wynosi 370 PLN (i z tego co się orientuję jest to obecnie cena najniższa ogólnie) i to jest też obecnie górna granica na jaką mogę sobie pozwolić przy zakupie słuchawek - biorąc pod uwagę że i tak wydałem już dzisiaj 500 PLN na zakup AIM SC808. (No, przy pewnej dozie sugestii mogę wydać ciut więcej :))

Również mam dużą głowę i noszę okulary, a Superluxy były prawie idealne wielkością nauszników, choć po dłuższym użytkowaniu męczyły i moje uszy czuły dyskomfort (choć to pewnie wina twardych nauszników oraz chyba zbyt dużego docisku).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

PS. nie jestem "małolatem" po prostu lubię mocnego kopa jeśli chodzi o bas :)

Edited by Paweł

Witam Panie Pawle, 

Dobrze że założył Pan wątek na forum, ponieważ komentarze pod recenzją nie służą celom zakupowym, a jedynie dyskusyjnym. Od zakupów jest właśnie niniejsze forum :).

Mógł Pan zaoszczędzić na karcie, ponieważ istniała opcja nabycia jej taniej w komisie w formie egzemplarza potestowego, który znajduje się u mnie w redakcji: http://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/263-s-wyprzeda%C5%BC-sprz%C4%99tu-potestowego/

K240 Studio będą znacznie jaśniejsze od EVO, choć z basem faktycznie zrobią Panu dobrą robotę. Trudno jest powiedzieć jednak czy będzie to dokładnie taki bas, jakiego Pan szuka. Nadmiar tonów niskich lub wysokich powoduje właśnie efekty zmęczenia, przewrażliwienia, dyskomfortu, bólu głowy. Niektóre osoby są wrażliwe na niski bas i preferują słuchawki średniobasowe, innym przeszkadza z kolei najwyższy bas, a jeszcze innym właśnie owy środkowy, którym najczęściej posługuje się właśnie AKG. 

Być może pewnym wyjściem i udaniem się w stronę bardziej EVO będą słuchawki takie jak Encore Rockmaster OE, które będą znacznie wygodniejsze od EVO i brzmiały w podobny ton, choć w lepszej jakości i trochę słabszym basem, który najwyżej będzie wymagał podbicia w razie konieczności. Jeszcze lekko ponad 8h będzie trwała promocja na ten model na Satysfakcja.pl, więc zaoszczędzi Pan w ten sposób parę groszy. 

Pozdrawiam.

Dziękuję za błyskawiczną wręcz odpowiedź.

Jestem osobą która nie kupuje rzeczy używanych bądź nawet lekko używanych - jest to spowodowane doświadczeniami i ogólnie zasadami - więc kwestia zaoszczędzenia w moim wypadku nie wchodziłaby w rachubę.

Pytanie co do innego modelu - otóż czy mogę brać jeszcze pod uwagę Superluxy HD685 ? Czy będzie znacząca różnica w odbiorze porównując z EVO ? Jeśli miał Pan styczność, będę wdzięczny za odpowiedź.

A subiektywnie wybrał by Pan AKG K240 Studio czy może Encore Rockmaster OE ?

Proszę uprzejmie.

W sytuacji gdyby chodziło o słuchawki lub sprzęt od osoby prywatnej kompletnie nieznanej, zrozumiałbym. Uważam, że starając się o sprzęt tego typu, który raz, że można zaoferować czytelnikom taniej, dwa, że sam go wcześniej przetestowałem pod kątem sprawności działania, trzy, że jest to pełnoprawny produkt na pełnoprawnej gwarancji, czynię dobrze, ale naturalnie decyzje należą do Pana i pozostaje każdą z nich uszanować.

Słyszałem trochę niepochlebnych opinii o tym modelu. Byłem umówiony z dystrybutorem na recenzję, ale chyba właśnie z tego powodu nie doszła do skutku. 

Subiektywnie interesowałyby mnie zapewne zupełnie inne słuchawki niż podane modele i o innym brzmieniu. Słuchawki nabywa Pan i to Pan będzie ich używał, także decyzja jaką ja bym podjął w zasadzie nie ma w tym kontekście większego znaczenia :). Mogę najwyżej zasugerować na które warto rzucić uchem i brać pod uwagę zakupowo.

Pozdrawiam.

Witam, podłącze się pod temat (mam nadzieję że nikt się  nie obrazi...). Mam AIM SC808 w stanie fabrycznym i używam jej z Superlux HMC631 głównie do gier-90%. Chciałbym wymienić słuchawki na coś lepszego również z przeznaczeniem do gier fps. Czy kupując słuchawki np. Roccat kave 5.1 analog zyskam na pozycjonowaniu czy może lepiej trzymać się stereo ale z wyższej półki niż obecne HMC631? 

Witam,

Osobiście nie jestem zwolennikiem słuchawek wielokanałowych i gubię się w tego typu rozwiązaniach w zakresie pozycjonowania dźwięku, jak też nie jest to dostateczna jakość w danej cenie, aby przebić poziom słuchawek konwencjonalnych. Osobiście trzymałbym się więc dalej zwykłego stereo. W prostej linii modelem będącym ewolucją dla HMC631 będzie AKG K550 pierwszej generacji. Co jakiś czas można je dostać tanio na Allegro.

Pozdrawiam.

Po dalszych wykopaliskach i czytaniu wielu recenzji i opinii postaram się spróbować opisać czego oczekuję od słuchawek.

Używając do odsłuchu na obecnych słuchawkach tj. douszne od telefonu LG G3 :D (wiem, wiem, tragedia, ale jak już wspominałem EVO padły i nie mam nic innego) np. tego -> https://www.youtube.com/watch?v=bYRhf8Y_gBQ podoba mi się dźwięk w zakresie od 50 do 70Hz. Jeśli chodzi o bas nie lubię kiedy jest szybki, szybko znika. Wydaje mi się że generalnie lubię tony niskie bądź średni. Słuchając EVO czułem się czasem jakbym był zamknięty w kartonowym pudle, dlatego może nieco jaśniejsze słuchawki były by lepsze. Ponownie podkreślę że jestem laikiem i choć studiowałem wiele tekstów, aby opisać lepiej czego oczekuję, to jednak mogę się mylić w doborze słownictwa.

Wracając jednak do tematu słuchawek to muszę stwierdzić, że jakoś mnie ciągnie bardziej do AKG K240 S niż do wspomnianych przez Pana Encore Rockmaster OE z uwagi na, jak to Pan określił "z basem faktycznie zrobią Panu dobrą robotę ". W wypadku gdybym zdecydował się na zakup K240 S to czy gdybym uznał, że jednak bas jest inny niż oczekiwałem to czy mając je podpięte do AIM SC808 będę mógł je odpowiednio wyregulować equalizerem ? Do tej pory miałem tylko zwykłą integrę, próby wyregulowania EVO nie były zbyt owocne.

Również zacząłem się zastanawiać nad AKG K271 Sudio MKII. Więc jaka będzie różnica między K271, a K240 ? I czy biorąc pod uwagę wyżej nakreślone preferencje, a także decyzję o zwiększeniu budżetu do 500 PLN (choć mimo wszystko skłaniałbym się do kupna K240 z uwagi na cenę 370 PLN) może mi Pan polecić jakieś inne słuchawki ?

Za dotychczasową pomoc pięknie dziękuję.

Oczywiście takie korekcje są jak najbardziej możliwe, a i sama karta ma bardzo dobry wbudowany EQ, aczkolwiek tonalność SC808 wprost z pudełka bardziej dopasowana jest do Rockmasterów.

K271 MKII będą grały dosyć podobnie do K272 HD, które testowałem. Raczej unikałbym na Pana miejscu tych słuchawek ze względu na bardzo szybki i lekki bas. K240 dają go znacznie więcej, lepiej budują scenę, ale też dają nieco więcej sopranu. W 500 zł próbowałbym nabyć M220 PRO wraz z nausznicami welurowymi Beyerdynamica lub próbował dozbierać do DT150.

Pozdrawiam.

Zdecydowałem się w końcu w sumie na takie słuchawki o jakich myślałem od początku, czyli zakupiłem AKG K240 Studio.

Cóż mogę powiedzieć grają fajnie, ale, no właśnie jest ale. Otóż, są za ciche. Dlatego też mam pytanko - czy jak podłącze je do AIM SC808 (przyjdzie dopiero w poniedziałek, a więc K240 są obecnie podłączone do integry) to czy zauważę znaczącą różnicę ?

Po godzinie użytkowania (a więc są to moje spostrzeżenia out of the box), faktycznie mam na nich wrażenie że słychać znacznie więcej w porównaniu do EVO, są bardzo wygodne (zmieniłem nauszniki welurowe które miałem w komplecie z EVO). Co do basu to średnio jestem puki co zadowolony, jest taki jakby "wycofany". Fakt jest on słyszalny i jest go odpowiednio dużo, jednak brak jest mu trochę kopa. I teraz dochodzę do drugiego pytania - czy po podłączeniu słuchawek do AIM SC808, odczuję też w tym względzie różnice, ewentualnie czy uda mi się je trochę wyregulować equalizerem  ? Dodam też że AIM przyjdzie z opampami 2x LME49720 + 1x LM4562NA, jednak dokupiłem tak na wszelki wypadek LM6172 - czy ciężko jest zamienić opamp na tej karcie ?

Edited by Paweł

Różnica w głośności z racji mocnego wzmacniacza na pokładzie SC808 będzie kolosalna. Zalecam dlatego na starcie ściągnąć głośność na karcie do 10% i dopiero wtedy podłączyć słuchawki oraz dostroić finalne natężenie dźwięku.

Zależy jaką ma Pan percepcję słuchu. W tej chwili pyta obcą osobę o to co sam usłyszy :). Słuchawki są łatwo podatne na korekcję punktową. Jeśli sprzęt ma już na pokładzie wymienione wzmacniacze operacyjne, najpewniej są onw e stolikach, a to bardzo mocno upraszcza wymianę takich układów.