Jump to content
Sign in to follow this  
Krystian89

AKG K702 vs SUPERLUX 681 - brak różnicy w jakości dźwięku

Recommended Posts

Nie dawno kupiłem dragonfly black + słuchawki akg k702. Wcześniej korzystałem ze słuchawek superlux 681, ale postanowiłem przesiąść się na coś lepszego i chodziło mi przede wszystkim, żeby uzyskać lepsze pozycjonowanie w grach. Na forum został polecony mi ww. zestaw, tak więc kupiłem i po podłączeniu nowych słuchawek okazało się, że superlux grają czyściej i chciałbym się dowidzieć czy tak powinno być, że słuchawki superlux 681 grają czyściej niż akg k702? Dwa to to, że nie słyszę różnicy, kiedy słuchawki akg są podpięte do integry, różnica według mnie jest tylko taka, że z dragonfly grają głośniej. Spodziewałem się, że słuchawki kilka razy droższe od superlux 681 będą o niebo lepiej grały a tu taka niespodzianka.

Przepraszam, jeżeli pisze w złym dziale.

AKG K702 to słuchawki wyższej klasy niż HD681 i powinny grać od Superluxów czyściej. Nie bez powodu jednak wiele zapytań zakupowych kończy się informacją, że to uszy właściciela decydują o wszystkim i jeśli ktoś z doradzających słyszy mocną różnicę, to pytający może w ogóle jej nie dostrzec. Tak samo jest z OPAMPami, kablami, wszystkim innym. 

• Upvote 1

Mnie się wydaje, że skoro te słuchawki są wszędzie chwalone i ogólnie ich opinie są bardzo pozytywne to ucho uchem, ale różnice w lepszej jakości dźwięku powinienem bez zastanowienia wskazać na korzyść tych AKG. Może znajdzie się osoba, która ma dostęp do tych słuchawek, żeby wyraziła swoją opinię czy będzie zupełnie inna. Mam czas, bo słuchawki odebrałem w piątek i myślę je zwrócić w ciągu 14 dni, bo skoro nie słychać różnicy to bez sensu przepłacać.

Pytanie co masz na myśli pisząc, że Superluxy grają czyściej - są bardziej detaliczne, mają więcej góry? Jak wygląda sprawa ze sceną, bo tu różnica powinna być dość duża?

Na Twoim miejscu dałbym K702 trochę czasu, pozwól im pograć i potestuj za parę dni, najlepiej na dobrze znanej sobie muzyce. Jeżeli rzeczywiście nie słyszysz różnicy to w zasadzie pozostaje się cieszyć, bo zaoszczędzisz ładnych parę stówek. W kwestii DAC-a i integry to raczej nic wielkiego, że nie słyszysz różnic, bo wbrew pozorom sporo osób ich nie słyszy - tym bardziej przy obecnych, dość dobrych układach dźwiękowych na płytach głównych. Natomiast brak różnic między słuchawkami jest dość zaskakujący.

Dla mnie te akg ogólnie grają dość dobrze, ale w porównaniu z superluxami dźwięk jest bardziej jakby przytłumiony, coś jakby muszle słuchawek były przysłonięte np. szmatką, przez co nie słychać czystego dźwięku. Nie bardzo potrafię nazywać tych różnych pojęć audio, ale na pewno w superluxach góra jest lepsza i mają niezłą dynamikę. W AKG scena jest chyba trochę lepsza, ale i w superluxach moim zdaniem jest niezła.

Polecam się z nowym słuchawki "osłuchać". Nie raz wydawało mi się, że nowa para gra gorzej i dziwnie, a to z racji małego doświadczenia w obcowaniu ze sprzętem audio z tej trochę wyższej półki(to tak mocno upraszczając bo słuchawki za te kilkaset złotych na pewno nie są sprzętem premium). Po jakimś czasie różnicę usłyszysz(w ogólnej jakości dźwięku), a może nawet docenisz. Tak przynajmniej było ze mną i nie wyobrażam sobie obecnie przesiadki na właśnie superluxy, których kilka par w życiu miałem. Inna sprawa, że konkretny model może nam zwyczajnie nie pasować i koniec kropka. Polecam odtworzyć sobie znane        i lubiane utwory i zrobić rodzaj szczegółowego porównania, zwracać uwagę na różne elementy składowe. Osobiście zawsze testuję nowy sprzęt na płycie Rumors Fleetwood Mac i London Calling The Clash. Posiadam cyfrowe wersje tych albumów w bardzo dobrej jakości i całkiem dobrze oddają to jakiej muzyki słucham przez większą część czasu. Najlepiej znaleźć sobie taki odpowiednik, jako że po krótkim czasie płyty te zna się na wylot i łatwiej zarejestrować różne detale :)

Po kilku dniach osłuchania się ze słuchawkami postanowiłem, że zostają. Do pozycjonowania w grach są całkiem dobre, mam wrażenie, że słyszę więcej szczegółów i mniej problemów z dokładnym określeniem pozycji przeciwnika. Najgorzej wypada pozycjonowanie, kiedy przeciwnik jest za plecami i potrafi to być mylące, bo nie do końca wiadomo czy przeciwnik jest z tyłu, czy przodu i stąd moje pytanie, czy można coś takiego poprawić np. poprzez wymianę przewodu lub jakieś inne modyfikacje?

Tak, nausznikami i kablem można poprawiać tego typu elementy. Ale pozycjonowanie to suma zdolności i potencjału całego toru. Słuchawki + pady + źródło + kabel, w kolejności od najbardziej kluczowego elementu do teoretycznie najmniej. 

A czy dragonfly black to wystarczające źródło, żeby bawić się w ewentualną wymianę padów/ kabla? Jakie pady byłyby dobrym rozwiązaniem dla mnie?

Ujdzie.

Przy K702 ma Pan w zasadzie najbardziej przestrzenne pady w zestawie. Nie wiem czy dałoby się wyciągnąć coś więcej np. na Dekoni, ale raczej nie ma to sensu.

Pozycjonowanie w porównaniu z superluxami jest bardziej szczegółowe i ogólnie to, co dzieje się za naszymi plecami w tych AKG jest lepiej słyszalne, szczególnie kiedy przeciwnik jest oddalony. Sprawa wygląda gorzej, kiedy coś dzieje się blisko za plecami, bo dźwięk jest za bardzo w środku słuchawek. Fajnie, gdyby pozycjonowanie z tyłu działało tak jak z przodu czy np. lewo prawo. Co by pan proponował, żeby ten element poprawić, czy po prostu muszę się pogodzić, że w tym przedziale cenowym nic więcej nie zrobię.

W K702 wymieniłbym więc kabel na konfekcjonowany (hybryda lub srebro) i źródło na coś bardziej przestrzennego. Nie będzie to tanie, ale DFB sam z siebie gra bardziej na szerokość niż głębokość.

Poza tym zdolności przestrzenne w razie czego są też uwarunkowane anatomią użytkownika. 

Jeśli miałoby to być po kosztach, to najprościej byłoby wymienić DFB na DFR. Druga opcja to AIM SC808 + wymiana wzmacniaczy operacyjnych na 3x Burson SS V5i (łącznie ok. 1000 zł i zakładając, że trafi się na kartę sprawną). Trzecia opcja to poszukiwanie używanych NuForce Icon HD lub HDP. Czwarta to normalny system w postaci NuForce DAC-80 (z Massdropa) + Aune X7S. Jest więc trochę opcji, choć każda to konkretny wydatek. 

Widzę, że nowi użytkownicy mają problem z korzystaniem z wyszukiwarki. Polecam odszukać mój post odnośnie zastosowania słuchawek AKG K701/702 w grach. 

• Like 1

Przepraszam, że tak męczę, ale chciałbym się trochę dowiedzieć, bo moja wiedza na temat słuchawek i wzmacniaczy jest bardzo mała.

W Droższy sprzęt nie będę się pchał dla słuchawek za nie całe 600 zł. Poza tym nie jestem audiofilem i nie zależy mi na dźwięku jak żyleta. Jeszcze mam pytanko Aune X7S bez innych dodatków byłby dla mnie dobrym pomysłem czy nie bardzo.

Palpatine - Niestety nie znalazłem twojego postu.

Bycie audiofilem nie oznacza preferowania dźwięku jak żyleta. Często wprost przeciwnie.

Teoretycznie tak, jako że X7S daje niezłą głębię. Ale każdy tor gra tak jak najsłabsze jego ogniwo.

Przed chwilą przeczytałem recenzje FX-Audio DAC-X7 i wydaje mi się, że jest to ciekawy sprzęt za rozsądne pieniądze. W recenzji nie ma szczegółowo opisanej sceny i chciałbym się dopytać czy pod tym względem będzie lepiej w porównaniu do DFB, bo pisał pan, że DFB gra bardziej na szerokość niż głębokość?