Jump to content

AKG K550 Mk1 problem z lewą słuchawką

Recommended Posts

Witam,

od jakiegoś czasu zauważyłem pogorszenie się jakości dźwięku w lewej słuchawce AKG K550. Czasami dźwięk był ledwo słyszalny, a czasem było ok, ale wysokie i niskie częstotliwości powodowały trzeszczenie w lewej słuchawce. W poszukiwaniu problemu zdjąłem pady i odkryłem, że membrana na lewej słuchawce jest zdeformowana. Próbowałem rozebrać słuchawkę, ale głośnik jest prawdopodobnie przyklejony do obudowy na stałe. Dlatego mam pytanie, czy jest jakaś łatwa droga do naprawienia tego problemu? Ewentualnie czy zna ktoś jakiś serwis (preferencyjnie koło Wrocławia), który jest w stanie naprawić takie słuchawki?

Pozdrawiam,
Krzemien

Spoiler

membrana lewa.jpg
Lewa membrana

membrana prawa.jpg
Prawa membrana

Edited by Krzemien

Tak powinien wyglądać talerz od K550 MKI:

k550_mod_07.jpg

Brak osłon otworów zdradza ingerencję. Przetwornik zdradza natomiast fizyczne uszkodzenia powstałe w trakcie użytkowania. Albo coś było wtykane w otwory, albo słuchawki były użytkowane na bardzo dużych głośnościach, przez co membrana uderzała o maskownicę, albo sprzęt źródłowy powodował np. przy wyłączaniu duże skoki parametrów elektrycznych powodując gwałtowne wychylenie przetwornika poza zakres użyteczny. Uszkodzeniu uległ lewy, ponieważ w słuchawkach single-side jest to kanał dominujący. Raczej tylko kontakt z serwisem głównym, jeśli się nie mylę, to https://www.jbl.com.pl/kontakt.html

Jeśli dostać się do środka, być może udałoby się membranę jakoś naprostować, ale nigdy nie będzie miała ona kształtu wyjściowego i nie wiadomo, czy w ogóle to pomoże. Może wyjść tak, że tylko serwis i kupno jednego lub pary nowych driverów, o ile będzie to jakkolwiek opłacalne. 

Jedno jest dla mnie pewne: tego typu uszkodzenia same z siebie nie powstają. 

Ok, dziękuje bardzo za pomoc. Skontaktowałem się z serwisem AKG/JBL i napisali, że jedyną opcją jest serwis pogwarancyjny w Katowicach. Jak wrócę z urlopu to będę próbował je wysłać do naprawy (albo może czas na zmianę?).