Jump to content

Słuchawki wokółuszne, zamknięte do 500zł

KamilB
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Kocham słuchać muzyki, jednak audiofilem nigdy nie byłem. Od kilku lat korzystałem ze słuchawek dousznych Sennheisera MX 375 albo MX 175 - byleby można było posłuchać muzyki w drodze do pracy lub w pracy, nie wydając na to dużej ilości pieniędzy. W domu często korzystałem z głośników, a kiedy już była potrzeba, to również ze wspomnianych Sennheiserów.

Postanowiłem jednak to zmienić i zainwestować w lepsze słuchawki wokółuszne, zamknięte z 2 powodów:

1. Chęć wyciszenia dźwięków dopływających z / wypływających na zewnątrz. Na pewno zwiększy to radość czerpaną ze słuchania muzyki oraz poprzez odgrodzenie dzwięków zewnętrznych umożliwi zmniejszenie głośności, co na pewno mój słuch uzna za strzał w dziesiątkę.

2. Poprawę jakości dźwięku. Wprawdzie domyślam się, że źródła dźwięku, które aktualnie posiadam (o nich dokładniej później), za bardzo tego nie umożliwią, to myślę jednak, że chociaż częściowo dźwięk powinien być lepszy poprzez samą zmianę słuchawek na znacznie lepsze. Na razie zależy mi na słuchawkach, bo nie mam aktualnie żadnych i czas to zmienić. Sprzęt dokupię później w miarę możliwości finansowych.

Przeznaczenie słuchawek:

1. Przede wszystkim muzyka. Muzyka słuchana w drodze, w pracy, w domu. Najbardziej zależy mi na dobrej jakości odtworzeniu muzyki, jednak w związku ze słuchaniem muzyki w drodze zależy mi więc na tym, aby słuchawki nie były przesadnie duże.

2. Drugoplanowo granie na PS4 oraz komputerze, rzadziej oglądanie filmów (chociaż też na pewno się zdarzy nie raz:)). Jeśli udałoby się znaleźć słuchawki, które odnalazłyby się w obu przeznaczeniach, byłoby super.

Źródło dźwięku:

1. Przenośnie i w pracy - odtwarzacz mp3; być może kupię tez jakiś przenośny wzmacniacz, jeśli znacznie poprawi on jakość dźwięku. Na razie jednak chciałbym wybrać słuchawki. Sprzęt będę dokupywał później. Docelowo ma to być odtwarzacz w przedziale 300-400 zł, który wykorzysta jak najlepiej się da zakupione słuchawki, ale jednocześnie nie będzie uciążliwy w użytkowaniu (zacinanie się, spowalnianie, problemy z czytaniem kart) plus przenośny wzmacniacz jeśli będzie potrzebny i w opłacalnym stopniu poprawi jakość dźwięku.

2. Stacjonarnie w domu - komputer ze zintegrowaną kartą dźwiękową Realtek ALC892. Czytałem, że zintegrowane karty dźwiękowe dyskwalifikują uzyskanie dobrego dźwięku. Dużo stracą moje słuchawki przy takim źródle? Jeśli dobrze zrozumiałem, to dokupienie wzmacniacza dobrze dobranego do słuchawek powinno rozwiązać sytuację i w zadowalającym stopniu poprawić jakość dźwięku?  Będę ewentualnie rozważał ten zakup w niedalekiej przyszłości, jeśli uznacie, że przyniesie to wymierny efekt

Rodzaje słuchanej muzyki:

Dość zróżnicowana. Przede wszystkim hip-hop, ale również ambient (szczególnie z elementami elektronicznych brzmień np. Carbon Based Lifeforms), delikatniejsze rockowe brzmienia (np. postrockowy zespół God Is an Astronaut), czy spokojne utwory z orkiestrowymi motywami (np. Cinematic Orchestra). Rzadziej ostrzejsze brzmienia (np. symfoniczny metal, gothic metal)

Jakość słuchanej muzyki:

Do tej pory nie przywiązywałem do tego większej wagi, i były to standardowe .mp3 max 320kbps, bardzo rzadko .flac. Na pewno zacznę teraz bardziej dbać o jakość dźwięku. Poczytam i pokombinuję ze zgrywaniem płyt CD w lepszej jakości, programowym poprawianiem jakości dźwięku (znalazłem jakiś tutorial z audacity - czy taki zabieg w ogóle jest w stanie w zadowalający sposób poprawić jakość mp3?), poszerzę bibliotekę plików .flac. Będzie to jednak długotrwały proces i nadal część słuchanej przeze mnie muzyki będzie słabszej jakości, tak więc jeśli to możliwe, dobrze byłoby, gdyby słuchawki nie były jakoś mocno wyczulone na złą jakość pliku.

Rozmiar słuchawek:

Uszy mam stosunkowo małe i nieodstające, natomiast mam zdecydowanie dużą głowę :)

Preferencje brzmieniowe:

Niestety mimo przeczytania słownika pojęć z tej strony, to jakoś nie potrafię ze świadomością opisać tego, czego oczekiwałbym po brzmieniu. Mój gust pod tych względem jest jeszcze nieokreślony, bo nie miałem dłuższej styczności ze słuchawkami z prawdziwego zdarzenia. Musiałbym poczytać opisy i znaleźć dany model do przetestowania w centrum handlowym, co oczywiście po sugestiach konkretnych modeli w miarę możliwości zrobię. Na razie mogę jedynie dać Wam 2 poniższe wskazówki, które niestety nie precyzują za bardzo sprawy, ale chociaż może dadzą jakiś mały znak odnośnie tego, co mogę preferować.

1. W sklepie przetestowałem kilka modeli słuchawek - niestety pamiętam, że były wśród nich jedynie Sennheisery HD205 oraz HD449. Źródło było słabe, bo z odtwarzacza Sansa Clip puściłem zwyczajnej jakości mp3 - był to hip-hop. Natomiast ze wszystkich przetestowanych słuchawek zdecydowanie najbardziej odpowiadało mi brzmienie HD205, bardziej niż HD449. Oczywiście test był raptem kilkunastominutowy, jakość utworów słaba, a moje dotychczasowe doświadczenia z tańszymi słuchawkami dousznymi mogą aktualnie wypaczać mój gust, który zmieni się pod wpływem obycia z lepszymi modelami. Może zatem głównie skupić się na rodzajach muzyki, które podałem wyżej i próbować dobrać najodpowiedniejsze słuchawki pod rodzaj muzyki?

2. To pewnie słaba wskazówka, ale z dotychczas posiadanych słuchawek dousznych, wspomniane na początku posta Sennheisery MX 375 oraz MX 175 przypasowały mi zdecydowanie bardziej niż różne posiadane przeze mnie douszne słuchawki Panasonica, Sony czy Creativa z tej samej półki cenowej (nie pamiętam niestety konkretnych modeli)

Zainteresowanie:

Wstępnie po przejrzeniu recenzji i komentarzy zainteresowałem się poniższymi modelami: Encore Rockmaster OE oraz Sennheiser hd 380 pro

Czy któryś z nich powinien być dla mnie z większym prawdopodobieństwem satysfakcjonujący? Czy jednak szukać innych modeli i jeśli tak to jakich?

Wiem, że pomoc w wyborze słuchawek, zwłaszcza przy tak nieokreślonym guście brzmieniowym jak mój, to duża loteria. Proszę jednak o jakieś wskazówki i z góry dziękuję za pomoc :)

Pozdrawiam,

Kamil.

Edited by KamilB

Witam Panie Kamilu,

Bardzo dziękuję za rozbudowane opisanie swojego problemu. Jak na tą chwilę to jeden z najbardziej dokładnych postów tego typu na forum.

Odpowiadając na Pana pytania:
- tak, układ zintegrowany na płycie najczęściej jest ogranicznikiem dźwiękowym, dlatego warto zapewnić sobie słuchawki o dużej elastyczności,
- nie każde słuchawki sprawdzą się w każdej muzyce, więc chyba najlepsze byłoby szukanie między nimi kompromisu,
- z podanych moim zdaniem większe prawdopodobieństwo trafienia w Pana gust mają Rockmastery OE. Ew. rozważałbym dołożenie do K550, nawet używanych. Zyskają na tym gatunki ambientowe, straci trochę hip hop. Jeśli nie chce Pan ryzykować lub wydawać większej kwoty, to jednak najlepiej byłoby trzymać się tańszych Rockmasterów. Przynajmniej moim zdaniem.

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Dziękuję Panu za odpowiedź.

Dzisiaj również czytałem od samego rana o różnych słuchawkach, wzmacniaczach oraz odtwarzaczach i doszedłem do wniosku, że chyba czas dostarczyć sobie sprzęt, który dostarczy mi podczas muzyki wrażeń jakich do tej pory nie miałem. Finansowo również zatem bariera 500zł może zostać znacznie przekroczona.

Sprawdziłem opinie o K550 i bardzo obrazowo napisana przez Pana recenzja tych słuchawek sprawiła, że moje nastawienie na zakup nowych słuchawek + ewentualnego dodatkowego sprzętu stało się aktualnie priorytetem :). Chcę zatem poruszyć przy okazji zakupu tych słuchawek tutaj temat odpowiednich wzmacniaczy i dobrego odtwarzacza. Dotyczą one ściśle zakupu słuchawek, więc wstępnie uznałem, że nie powinno być problemu, ale jeśli uzna Pan, że te tematy, dla porządku, powinienem poruszyć w innych działach, proszę dać znać.

Słuchawki:

a. AKG K550 - jestem niemal zdecydowany na ich zakup. Po Pana opisie już wyobrażam sobie słuchania moich ulubionych ambientowych kawałków.

- martwi mnie jedynie to, że jako fan rapu mogę, tak jak niektórzy, odczuwać braki basu słuchając muzyki tego rodzaju (mam jednak na to pewien pomysł, o którym napiszę dalej).

- mam jeszcze pytanie jak w tych słuchawkach odbiera się metal symfoniczny czy gotycki, a więc ostrą muzykę z dużą ilością mocnych gitarowo-perkusyjnych brzmień. Nie będzie wrażenia zbytniej delikatności takiego rodzaju muzyki?

b. Rocmastery - tak jak pisałem we wstępie postu, nakręciłem się, aby naprawdę dostarczyć sobie odpowiedni sprzęt do słuchania każdego rodzaju muzyki.

- czy miałby Pana zdaniem sens taki zabieg, aby kupić K550 do słuchania muzyki instrumentalnej, ambientowej, orkiestrowej, post-rockowej, natomiast Rocmastery zakupić do słuchania rapu? Bo jeśli dobrze zrozumiałem poprzedni post, to kupując K550, to hip-hop straci właśnie porównując jego odbiór na Rocmasterach. Czy jednak przy zapoznaniu się z K550 jednak Rocmastery będą razić mnie gorszej jakości dźwiękiem i byłby to zakup raczej z góry skazany na nieudany?

- jak Pana zdaniem metal brzmi na takich słuchawkach? Lepiej niż na K550?

c. SoundMAGIC HP100 - jak wobec powyższych modeli ma się HP100? Jest to całościowo patrząc ten sam poziom co K550? Jedynie bardziej muzykalny, jak opisał Pan w alternatywach dla K550? Czy na nich hip-hop lub metal brzmiałby lepiej niż na K550 i Rocmasterach? Jak z ambientem i pozostałymi gatunkami?

Wzmacniacze:

a. NuForce uDac-3 - chcę zakupić ten wzmacniacz.

- jeśli dobrze rozumiem, to w połączeniu z K550 powinien poprawić odbiór  hiphopu?

- rozumiem, że jakość dźwięku na K550 będzie zdecydowanie lepsza w kombinacji z uDac-3 niż samych słuchawek podłączonych wprost do wspomnianej zintegrowanej Realtek ALC892?

- czy dobrze wywnioskowałem, że w relacji uDac-3 z K550 wprawdzie braki brzmieniowe słuchawek, które niektórzy dostrzegają, zostaną poprawione, ale jednocześnie część zalet, o których Pan pisał w recenzji, zostanie częściowo zniwelowanych?

b. FiiO E10K Olympus 2 - rozważam też zakup tego wzmacniacza, nawet równolegle z uDac-3 w związku z tym, że opisuje go Pan jako bardziej zbliżonego do uDac-2, którego dostać już nie można. Jeśli dobrze zrozumiałem to uDac-3 zabiera trochę z zalet AKG 550, mam rację? dlatego rozważam też zakup zbliżony bardziej do uDac-2, aby zalety K550 wzmocnić. Nie pomyliłem się gdzieś w swoim podejściu do sprawy?

- czy zatem ten wzmacniacz, pozwoli K550 pokazać wszystkie zalety, czy jednak musiałby to być jakiś lepszy wzmacniacz?  

Odtwarzacze:

Tutaj nadal szukam i nim przedstawię swoje propozycje, chcę się troszkę bardziej rozeznać w temacie.

Pozdrawiam.

Edited by KamilB

Co do odtwarzacza, to wstępnie zainteresowałem się Hifiman hm-700. FiiO są mniej funkcjonalne z tego co czytałem. 

Ciągle jednak słuchawki i wzmacniacz przysparzają mi najwięcej wątpliwości :)

Edited by KamilB

Panie Kamilu,

Tak, do takiej muzyki K550 nadają się całkiem dobrze, choć powiem Panu wprost - w ambiencie i elektronice przestrzennej osobiście używam tylko i wyłącznie modeli otwartych lub półotwartych. Dają po prostu najlepsze wrażenia, często też scenę, barwę dźwięku. Modele zamknięte, ale zachowujące się jak otwarte, to na ogół odległy punkt akustyczno-finansowy. Pamiętam o wymogach które Pan opisywał w temacie na forum, po prostu staram się odnotować wspomniany fakt dla Pana świadomości, że w ambiencie i wszystkim, co jest sceniczne, najlepsze rezultaty osiąga się modelami otwartymi.

Posiadanie dwóch różnych par słuchawek może przynieść Panu tyle samo zalet, co i wad. Co rusz będzie się Pan doszukiwał cech obecnych w jednej parze w drugiej i na odwrót. Im większy kontrast, tym większa chęć godzenia dwóch skrajnych brzmień w ramach jednej pary. Nie każdy może się poszczycić zdolnością szybkiej adaptacji między parami. Po RMOE K550 mogą dla Pana brzmieć np. przeraźliwie jasno. Z kolei po K550 RMOE będą przysłowiowo "muliły". Uważam, że najsłuszniejszą koncepcją jest posiadanie z perspektywy użytkownika jak najmniej par o jak największej liczbie wspólnych cech i jednocześnie uniwersalności. Dla osoby słuchającej wielu gatunków lub takich, które mieszają w sobie różne style, im bardziej uniwersalny model, tym myślę lepiej. Na mój przykład proszę nie patrzeć - raz, że jestem poniekąd kolekcjonerem modeli vintage, dwa, że znakomita większość tych modeli gra z tego samego fundamentu brzmieniowego, a konkretne różnice są przeze mnie kompensowane albo za pomocą korekcji cyfrowej (najczęściej dot. to K501 i K301, jako odstających najmocniej), albo odpowiednio dobranych źródeł i DACów. W Pana przypadku obawiam się właśnie tego rozstrzału między uniwersalnymi K550, a ciemniejszymi i wolniejszymi RMOE. Żeby przypadkiem nie żyło to ze sobą jak pies z kotem, dlatego skupiłbym się albo na K550, albo rozważył dołożenie do najnowszej wersji MKII, która wyniosłaby nieco mniej lub tyle samo w tej chwili, co zakup dwóch par wymienionych w temacie.

HP100 mieć się będą do nich w taki sposób, że aktualnie będzie to "biedniejsze" wydanie K550 MKII. Bliższa średnica i nieco przyjemniejsze granie od K550 MKI, ale za cenę powietrza i sceny. Przynajmniej w zakresie rewizji, którą słyszałem dawno temu (jedna z pierwszych).

Przy różnych brzmieniach trudno będzie nabyć coś, co będzie w zakresie źródła grało bardzo dobrze z każdymi słuchawkami. Najwyżej dobrze, a bardzo dobrze - tylko z nielicznymi. Najbliższe takiemu ideałowi są np. Aune X1S oraz najnowsza rewizja ich flagowego S16 (starsza grała jaśniej i agresywniej, nowsza jest spokojniejsza). W przypadku wymienionych przez Pana urządzeń, oba DACi nie będą złe (E10K / uDAC-3), choć żaden nie będzie też w 100% optymalny pod wszystko. E10K teoretycznie jest najbardziej uniwersalny chociażby ze względu na równe granie, odpowiednią scenę, możliwość podbicia basu (wtedy jakiekolwiek wątpliwości co do jego ilości w K550 znikną, choć dla mnie było go tam aż nadto, dlatego preferowałem chudsze granie uDACa-2 w zamian za zysk sceniczny).

Z odtwarzaczem przyznam mocno nie pomogę - oferta tego producenta nie była mi dana ku poznaniu, ale też ogólnie za sprzętem przenośnym dopiero teraz pojawiają się konkretne opinie i recenzje. Niestety nie wykorzysta Pan moich spostrzeżeń w praktyce w tej sytuacji, bowiem jest to sprzęt droższy, także wątpię w chęć wydania ponad 2k zł na np. Colorfly'a C10 czy 5k zł na Acoustic Research AR-M2. Mogę jednak powiedzieć Panu, że K550 (w sumie także i RMOE) są słuchawkami wydajnymi - one nie potrzebują wzmacniacza, bardziej ceniąc sobie klasę źródła i czystą tonalność. 

Także podsumowując:
- ambient i przestrzenność najlepsze są moim zdaniem w modelach otwartych lub półotwartych,
- na Pana miejscu skupiłbym się na zakupach metodą "raz a porządnie",
- kilka par niekoniecznie będzie rozwiązywało problem, a być może tylko zmuszało do szukania czegoś mającego wszystkie ich cechy jednocześnie,
- K550 + E10K wydają się najbardziej uniwersalnym i bezpiecznym połączeniem na każdą okazję i gatunek,
- w odtwarzaczach HiFiMANa brakuje mi osłuchania by móc udzielić sensownej odpowiedzi.

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Dziękuję bardzo za pomoc w wyborze. Naprawdę mi Pan pomógł i teraz wypada jedynie czekać na kuriera :)

Zamówiłem właśnie K550 MKII oraz E10K. Słuchawki te będą mi towarzyszyć w domu, pracy i czasem w podróży. Co do lepszego dźwięku na słuchawkach otwartych, to dziękuję za radę. Może w przyszłości spróbuję któregoś z modeli półotwartych lub otwartych, ale na ten moment mocno zależało mi na tłumieniu dźwięku w obie strony.

Zamówiłem również wspomniany odtwarzacz Hifiman HM-700 32GB w zestawie ze słuchawkami Hifiman RE-400b. Trochę poszukałem i porównując z konkurencyjnymi modelami z tej samej półki cenowej HM-700 zbiera naprawdę dobre recenzje. Oczywiście są ponoć braki, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonalność, ale jak za tę cenę dźwięk ponoć robi wrażenie. Wiadomo, nie można sugerować się jedynie opiniami w internecie, szczególnie kiedy jest ich naprawdę mało, ale mam dobre przeczucie :) Wstępnie pisałem, że interesują mnie jedynie słuchawki wokółuszne, stwierdziłem jednak, że K550 niekoniecznie zawsze będą nadawać się do użytkowania przenośnego, są to w końcu słuchawki stacjonarne i przenośne słuchawki zdecydowanie nie raz mi się przydadzą. Uznałem, że skoro RE-400b zbierają dobre opinie, a dodatkowo w połączeniu z odtwarzaczem tej samej firmy tworzą zgrany duet i brzmią naprawdę dobrze, to szkoda nie skorzystać z zestawu, kiedy całość wychodzi odrobinę taniej.

Gdy już osłucham się ze zakupionymi słuchawkami w różnych konfiguracjach, na pewno dam znać jakie wrażenia towarzyszą mi na początku mojej audiofilskiej przygody :) Czas zakupić kilka płyt .flac, pozgrywać bezstratnie kilka płyt i aż nie mogę się doczekać testów :)

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i gratuluję świetnego (po tych kilku dniach wertowania stron internetowych moim zdaniem nawet najlepszego) portalu o tematyce audio.

Serdecznie pozdrawiam.

Edited by KamilB
  • Upvote 1

14 hours ago, misionv said:

nie wiem jak to jest możliwe że niektórzy odczuwają braki na niskich tonach w słuchawkach AKG K550

jest go w sam raz 

To jest normalne. Wystarczy tylko zrozumieć, że każdy jest inny i różnie odbiera to co słyszy oraz ma inny gust i słucha innej muzyki . Nie ma w tym nic dziwnego. Ja np zdecydowanie bardziej wolę HM5 niż k550, bo te drugie maja dla mnie pewna wadę która odbiera całą przyjemność z odsłuchu, tą sama wadę mają również SHP9500. 

Dokładnie. Ja rownież zdaje sobie sprawę, że słuchawki, które wybrałem przecież w ciemno bez próbnego odsłuchu mogą nie do końca przypaść mi do gustu. Zawsze jednak w jakimś stopniu istnieje możliwość korekty dźwięku do słuchawek poprzez kupno odpowiednich DACów, więc furtka w razie ewentualnego niezadowolenia jest ciągle otwarta

Czuję jednak, że będzie ok :)

O jakiej wadzie w K550 piszesz?

Rozumiem.

Myślę, że ja jako zupełnie nieobeznany z dobrym dźwiękiem nie będę póki co słyszał tego problemu :) Pewnie dopiero po zapoznaniu się z kilkoma różnie grającymi modelami człowiek zaczyna dostrzegać niuanse, bo ma punkt odniesienia.

Dla mnie przeskok z dousznych Semnheiserów za 30-60zł na K550 / RE-400b to będzie tak duży skok jakościowy, że na znajdywanie wad nie będe miał chęci :) No chyba że dźwięk totalnie by mi z jakichś względów nie przypasował, bo zapewne i takie sytuacje się zdarzają, kiedy okazuje się, że ktoś ma specyficzne upodobania, a zakupione słuchawki to drugi biegun brzmienia.

Edited by KamilB

31 minutes ago, KamilB said:

Rozumiem.

Myślę, że ja jako zupełnie nieobeznany z dobrym dźwiękiem nie będę póki co słyszał tego problemu :) Pewnie dopiero po zapoznaniu się z kilkoma różnie grającymi modelami człowiek zaczyna dostrzegać niuanse, bo ma punkt odniesienia.

To dotyczy tylko wersji MKI. Ty zamówiłeś MKII, nowa wersja, inne brzmienie. Także gratuluję wyboru i zdaj relację jak już dojadą bo sam jestem ciekaw nowej wersji.:)

Odebrałem już dzisiaj K550 MKII. Na razie bez wzmacniacza i odtwarzacza, a więc podpięte są one jedynie pod zintegrowaną kartę dźwiękową.

Odpaliłem 2 pierwsze z brzegu mp3, a więc źródło naprawdę przeciętnej jakości i mówiąc krótko jestem wniebowzięty :) Słuchałem 2 utworów DJ Krusha, których wcześniej słuchałem wielokrotnie i niektórych dźwięków wcześniej nawet nie wyłapywałem. Te detale po prostu pozwalają odkryć mi tę muzykę na nowo .... naprawdę jest to niesamowite uczucie, które zapewne Wam jest dobrze znane :)

Normalnie aż strach pomyśleć, jak muzyka brzmi na sprzętach wartych kilka tysięcy złotych kiedy wszystko od źródła po słuchawki jest na najwyższym poziomie.

Ciary, ciary, ciary :) Zakochałem się w muzyce na nowo.

• Upvote 1

Owszem, jest to uczucie faktycznie dobrze znane, a i całkiem normalne w Pana przypadku przy pierwszym kontakcie z lepszymi słuchawkami :). Przez blisko 4 lata używałem zestawu elektrostatycznego STAXa, dziś zaś słuchawek panoramicznych o wolnym polu akustycznym, także mogę zaręczyć, że różnice między K550 a kolejnymi etapami odkrywania słuchawkowego świata audio będą coraz dobitniejsze. I niestety coraz droższe. Choć i na to są możliwości, aby obejść takie ograniczenia i kupić sprzęt co prawda używany, ale o wartości brzmieniowej przekraczającej wielokrotnie koszt pieniężny. Na to zapewne przyjdą jeszcze chwile do namysłu w następnych latach.

Tymczasem życzę miłego obcowania z nowym nabytkiem i cieszę się, że udało się dosyć precyzyjnie trafić na tym etapie w oczekiwania.

Pozdrawiam.