Jump to content

Fanklub słuchawek elektrostatycznych

Recommended Posts

Zakładam nowy fanklub, chyba nie ma takiego miejsca zbierającego informację o elektrostatach, a jest ich już kilka nie tylko Sennheiser i Stax, a kiedyś Koss, 

teraz dochodzą MrSpeaker, Shure, Kingsound, Sonoma, HiFiMan, Perun Voice ..... te ostatnie to rosyjskie elektrostatytak też wyglądają http://perun.prfi.ru/index.php ;)

Jest też sporo hybryd, ale to pewnie osobny temat.

Sama technologia elektrostatyczna daje niebywałą lekkość i detaliczność dźwięków. Jest też spora niedogodność nie posłuchamy ich bez specjalnego wzmacniacza lub przystawki, która jest w stanie powiększyć napięcie wyjściowe wzmacniacza, jak również wygenerować odpowiednie napięcie BIAS.

Miałem okazję posłuchać starego Orfiego HE90 w porównaniu z nowym  bratem HE-1, do tego kilku Staxów z czego najdłużej 009, jak również 007 mkI, kliku wersji Lambd wszystkie grały inaczej i dość mocno rożniły się od siebie, wszystkie dzielą ze sobą niezwykłą detaliczność, ale już sygnatura jest bardzo różna.

Edited by saudio
  • Like 1

Moje doświadczenie natomiast opiewa na dzień dzisiejszy o konstrukcje podstawowe, takie jak SR-202, 303 i 507. Były też KingSound KS-H03 z energizerami M10 i M20, a także hybrydy D1000. Posiadałem na własność dwa zestawy: SRS-3010 z modyfikacjami oraz SRS-3030. Dziś z hybryd ostały mi się tylko zabytkowe AKG K4 oraz K340. 

EKHPIJ1.jpg

• Like 1
  • 3 months later...

Kolejne elektrostatyczne sluchaweczki odsłuchane, mr Speaker Voce. Nie odbiegają od elektrostatycznych stereotypów, jeszcze przyjdzie czas na ocenę, na razie wydaje mi się że trzeba poczekać na Voce 2. Dan musi jeszcze popracować nad basem i odciążyć nieco przekaz i złagodzić, górę ale nie przez dodanie kilku wkładek tylko dopracowanie wersji bez.

53ED51A6-32C0-4ECD-8B8E-63243906FC23.jpeg

Edited by saudio

Nie miałem za dużo czasu, aby je dobrze poznać, ale też pierwsze wrażenie nie powodowało tego, aby się chciało słuchać. Możliwe że nie mam odpowiedniego toru.

Są wygodne, lekkie, choć troszkę cisną, mają dużo miejsca na uszy i wyglądają lepiej w realu niż na zdjęciach. 

Dźwiękowo zbliżone do STAXów 009, choć są bardziej metaliczne, przynajmniej pianino gdzie wyższe oktawy potrafią zakłóć w uszy. Ich główna zaleta to wokale oraz głębia sceny. Bardzo ładnie separują wykonawcę umiejscawiając/separując go ładnie na scenie, jest bardzo realny. Grają nieco z przodu choć blisko, mają niesamowitą głębię, na szerokość bez rewelacji. No mioim torze Voce wykazywały niedostatki w najniższym zakresie, który stanowi tło dla reszty pasma, niby jest ale w tle, co w typowo basowych fragmentach muzycznych pozostawia sporo niedosytu. Zwłaszcza dźwięk kontrabasu pokazuje pewne niedostatki w najniższym zakresie, niby jest bas, przerysowując jakby ktoś struny kontrabasu rościągnął na wiolonczeli. Dźwięk kotłów jest, ale go nie czuć. Moim zdaniem ogólnie brakuje wypełnienia zwłaszcza w porównaniu do D8000, w stosunku do 009 już mniej.

Dostajemy też różnego rodzaju wkładki, ale moim zdaniem to coś co powinno zmieniać dźwięk z referencyjnego a nie go naprawiać, więc sobie odpuściłem sprawdzanie ich wpływu. Pozostaje czekać na V2, na pewno Dan coś poprawi.

• Like 3

Dobre wkładki nie są złe. Z ES ciężko jest wyciągnąć mocny dół i niestety to zawsze będzie moim zdaniem trudna sztuka, która będzie zderzała się z koniecznością pójścia na mniejszy bądź większy kompromis. 

Z pamięci lub bezpośrednio jesteś w stanie określić która para - K1000 vs Voce - ma więcej niskiego basu?

2 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

Dobre wkładki nie są złe. Z ES ciężko jest wyciągnąć mocny dół i niestety to zawsze będzie moim zdaniem trudna sztuka, która będzie zderzała się z koniecznością pójścia na mniejszy bądź większy kompromis. 

Z pamięci lub bezpośrednio jesteś w stanie określić która para - K1000 vs Voce - ma więcej niskiego basu?

Nie podejmę się, jedynie jak dla mnie bas w Voce jest bardziej schowany niż ten w K1000, czyli tak na prawdęnie nie najniższego brakuje a bardziej po całości.

• 1 month later...

Ja mogę się pochwalić, że osiągnąłem elektrostaty grające w stylu, dla uproszczenia określając, Audeze.

L700 już same w sobie są dość średnicowe i z solidnym basem. W połączeniu z SRM-Xh jest basowo, z wypełnionym środkiem i wygładzoną górą. Zdecydowanie daleko tu od obiektywnej pełni możliwości technicznych tych nauszników, ale za to mam swoistą hybrydę szybkości i precyzji elektrostatycznej z gęstością i barwną muzykalnością zwykle kojarzoną z planaromagnetykami. Bardzo mi się taka hybryda podoba. Granie to bardzo angażujące i przyjemne. Jeden aspekt daleki niestety od ideału to scena - nie jest zbyt szeroko, choć na szczęście nie duszno.

• Like 1

Więc L700 muszą wtedy grać naprawdę zjawiskowo w takim połączeniu. Możliwe natomiast, że mogłyby tu pomóc głębsze pady i fizyczne zwiększenie odległości ucha od przetworników. Aczkolwiek stawiałbym, że jeśli coś by się miało zmienić, to konstrukcja sceny na środku i ogólne wrażenie przestrzenności, nie zaś tylko szerokość. Takie zmiany przechodziły dawno temu moje SR-202 na padach od DT150. Widziałem tu i ówdzie specjalnie kity umożliwiające montowanie konwencjonalnych padów od innych producentów na serii L, prawdopodobnie drukowane na drukarce 3D.

HE1000 niestety nie znam.

L700 na energizerze SRM-006t z kolei grały sporo inaczej - swobodniej, z dużym rozciągnięciem w górę i w dół, masywnie i przestrzennie. Sporo tu też oczywiście zależy od użytych lamp. Myślę, że to nauszniki dość uniwersalne pośród modeli Staxa i w połączeniach z różnymi energizerami można całkiem nieźle dopasować sobie ich brzmienie i osiągnąć pożądane efekty.

Z kolei 404 Signature na SRM-006t były w stylu, który opisałem wyżej dla L700+SRM-Xh. Nie tak swobodnie i muzykalnie i jakościowo, ale w tym kierunku.

Edited by timecage

Bazując jedynie na moim doświadczeniu ze starszymi modelami STAXa, stawiałbym na to, że trójwymiarowość sceny będzie nieco lepsza na L700, ale objętość, szerokość, dystans wokalu od słuchacza będą większe na HE1000, zwłaszcza z dobrym kablem. WireWorld który dostarczył mi wraz z nimi saudio był kapitalny w tym względzie. Lambdy praktycznie zawsze grały mi mniejszą, ale bardziej sferyczną sceną. Taki był urok tych konstrukcji. Lambdy są w stanie nauczyć człowieka, że nie tylko wielkość sceny ma znaczenie, a intymność i angaż mogą wynikać z bliskości wokalu i właśnie owej sferycznej sceny w 3D. Tego bym się spodziewał w L700 i gdyby tak było, to każdemu szukającemu podobnego zachowania, ale z dalszym wokalem i większą objętością, radziłbym posłuchać przed zakupem jeszcze albo HE1000, albo ADX5000, choć zapewne więcej wspólnych mianowników ze STAXem miałyby HE1000.

• Thanks 1

W Staxach szerokość i scena zastępowane są zwykle holograficznością, którą ja rozumiem przez czarowanie planami i pozycjonowaniem dźwięków względem siebie i głowy słuchacza zamiast grania z dystansu i z przestrzenią. Aczkolwiek L700 z lekkiej odległości również potrafią zagrać, 404 signature są ciaśniejsze.

• 2 months later...

W Indiach tworzą nowe słuchawki elektrostatyczne mające kosztować około $500 (niedługo ma rozpocząć się sprzedaż, przedsprzedaży brak)

Kaldas Research RR 1 Conquest  -  http://kaldasresearch.com/

section4.png

Pomiary w porównaniu z innymi wysokiej klasy słuchawkami:
10250437.jpg

10250436_thumb.jpg

10250439_thumb.jpg

Wątek na head-faju https://www.head-fi.org/threads/kaldas-research-rr-1-conquest-500-electrostatic.900147/

Kto się skusi? Bo ja pewnie wezme :D

• Like 2
  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Hajpowane strasznie w paru miejscach, z tego co wiem jednak awaryjne dosyć (wraz z KSE1200). Styczności jednak nie miałem. Spodziewałbym się jasnego i szybkiego brzmienia. W Polsce nikt nie jest zainteresowany ich specjalnym promowaniem czy przytaczaniem szerszemu gronu. Jako zakup w ciemno bardzo ryzykowne.

• Like 1

Panowie jaką macie opinię o modelu słuchawek Stax SR-507 ?

Mam okazję wejść w posiadanie takowych w ramach pewnych rozliczeń z kolegą .

Z tekstu powyżej wynika ,że różne modele oceniane są różnie w zależności do czego są podłączone ,mi chodzi

o jakąś w miarę obiektywną ocenę brzmienia samych słuchawek .

Recenzja tego modelu jest na blogu, więc moja opinia jest znana. Model uważam za kontrowersyjny i awaryjny, wprowadzony niedługo po przejęciu przez Edifiera. Do tego moje retaśmowane SR-202 grały wtedy lepiej. Choć energizer nie był jakichś wysokich lotów podczas testów, z SR-202 świetnie sobie dawał radę i to na polu czystości czy sceny. Osobiście wolałbym się trzymać albo starszej serii 303/404, albo nowej z odpinanymi nausznikami lub najlepiej najnowszej z odpinanymi dodatkowo kablami. Teoretycznie 507 można modyfikować, ponoć grają po tym lepiej... ponoć. 

Ta seria to była jeszcze przed Edifier, ale nie wydaje mi się, żeby to miało jakieś znaczenie. Jak odpowiada ci granie elektrostatów i Stax, a do tego lubisz analityczne i agresywne granie to 507 powinny ci podejść. Mi się wydaje, że jednak większości ten model nie przypadł do gustu. Stax to dobra firma i kiepskich modeli raczej nie mają. Kwestia, który tobie najbardziej podpasuje. Wśród Staxów masz 507 po jednej stronie i Omegi 2 po drugiej stronie. Pośród Lambd różnice polegają na grubości membrany, rodzaj i ułożenie względem ucha padów, jak pałąk układa się na głowie i nachylenie membrany w obudowie. Do tego dochodzą jeszcze zmiany w kablu i to jak folia jest użyta, bo tu były zmiany na przestrzeni lat. Ja osobiście jakbym szedł w Lambdy to nie kombinowałbym i wybrałbym nową serię z samego faktu odpinanych padów lub kabli. Fakt, że to w miarę nowy sprzęt też na plus i możliwe, że łatwiej go sprzedać. Do tego są fajnie zestrojone.

Edited by nsk