Jump to content

Wzmacniacz do HE-500 1500-2500 zł

Recommended Posts

Witam.

Potrzebuję porady w kwestii wyboru wzmacniacza do HE-500.

Aktualny tor AIM SC808 [2x LME49720 + OPA301] - Lovely Cube [OPM401] - HE-500 (balans/niebalans).

Od wzmacniacza oczekiwałbym dociążenia dźwięku, zwłaszcza w dolnych partiach. W tym momencie pierwsze skrzypce grają wyższe rejestry, których nie chciałbym tracić jeśli to nie będzie konieczne. Z przyjemnością uniknąłbym też przybliżania wokali - są wystarczająco blisko, może nawet ciut ZA blisko.

Skan wątków na headfi i forum mp3store przyniósł następujące propozycje:

EF-5 2 000,00 zł
Lyr 2 350,00 zł
Audio-gd SA-31 SE 2 200,00 zł

Przy czym wypowiadający się Panowie prawie nigdy nie przywołują źródła, ani co konkretnie im "synergizuje" w tych połączeniach, o gatunkach muzycznych też z rzadka piszą.

Jakieś inne opcje poza powyższymi? Który z powyższych (teoretycznie) powinien dać mi to czego szukam?

Będę dźwięczny za pomoc.

Konrad

Edited by Magnikus

Witam,

Zapewne dlatego, że dla nich zawsze gra coś innego i subiektywnie są to inne walory, które wpadają w ucho. Dlatego też mają miejsce bezpieczne generalizacje i pominięcia sprzętu źródłowego. 

Tak grający wzmacniacz to generalnie dosyć trudna kwestia, ale wydaje mi się, że ze wszystkich wymienionych najciekawszy będzie Lyr. Z alternatyw jest oczywiście też wspomniany EF-5.
Być może warto zainteresować się jeszcze Violectric V100 i SPL Phonitor Mini, ale tu niestety nie pomogę doświadczeniami z tym sprzętem. Audio GD ze względu na problemy jakościowe bym odrzucił. 

Inną opcją jest dokupienie integry grającej w taki sposób. Aktualnie mam na warsztacie Cayina HA-3, ale jest jeszcze nierozpakowany i czeka w kolejce na swoją kolej w ramach recenzji. W najbliższym czasie mogę sprawdzić Panu, czy być może właśnie on gra w taki sposób.

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Dziękuję za odpowiedź.

Ja rozumiem, subiektywności, preferencje, ale jak ktoś pisze, ze słuchawki (w tym wypadku HE500) z wzmacniaczem XXX grają wyjątkowo przestrzennie i basowo to dobrze by było wiedzieć czy "źródłem" basu jest w tym wypadku DAC czy wzmacniacz. Wiem, to takie czepialstwo z mojej strony, bo mimo wszystko lepsza taka wiedza niż żadna, ale jakby nie było często przydałoby się zasygnalizowanie jaki sprzęt robi za DAC albo chociaż jaką ma sygnaturę.

Co do Cayina - śmieszna sprawa, ale po założeniu tego wątku pomyślałem sobie, że mogłem zapytać przy okazji o integrę, myślałem własnie o tym Cayinie. Szkoda by mi było tylko poczciwego AIMa, który - proszę mi wybaczyć kolokwializm - tak zaorał Audigy 2, że do tej pory szukam szczęki :). Czysto hipotetycznie - czy HA-3 ma szansę jakościowo przebić kombo SC808 + Lyr? Czy większą rolę odgrywałyby tu już preferencje nad konkretną wyższością jakościową?

Witam,

Generalnie w tym budżecie bez odsłuchu bym się na zakup nie decydował.  Swego czasu chwalono połaczenie HE-500 ze wzmacniaczem earstream black pearl, więc może hedonic? No i jeszcze na pewno nie podejmowałbym pohopnej decyzji wymiany wzmaka po ilu? Jedym? Dwóch, dniach obcowania z nowymi słuchawkami?

Osobiście zdanie o komercyjnym DIFY mam bardzo dokładnie sformułowane, ale może faktycznie lepiej jest pobawić się samą kartą i spróbować dotrzeć ją np. wzmacniaczami operacyjnymi. Przynajmniej ostatnio mocno siedzę w tym temacie i przyznam, że efekty naprawdę zaczynają mnie zastanawiać, czy aby nie zaoszczędzić mnóstwa pieniędzy w tej materii.

Dla formalności, u mnie za sprzęt źródłowy robiły kiedyś Xonar STX, potem NuForce Icon HDP, a ostatecznie od paru lat niezmiennie NuForce DAC-80, uzupełniany do niedawna przez Aune S16. Przyjmijmy więc DACa-80 za punkt odniesienia w zakresie wszystkich rekomendacji, tak będzie najbezpieczniej. DAC ten jest przestrzenny i czysty, bardzo wyrównany i z gładką, przepiękną górą, niestety tylko pod sprzęt Single ended i to tak naprawdę jest jego największą wadą. 

Czy HA-3 ma szansę - nie wiem, musiałbym faktycznie wyjąć z pudełka i posłuchać ;). Może dziś się uda znaleźć czas na to, ale przyznam aktualnie dosłownie tonę w sprzęcie i nie wiem w co ręce włożyć. Prawdopodobnie skupię się na szybkim wykończeniu najnowszych Momentum M2, póki mam je jeszcze w głowie po niedawnym podesłaniu prawowitemu właścicielowi.

@brewamator założenie jest takie, żeby wybrać ze dwa potencjalnie najlepsze wzmacniacze, znaleźć sklep, który ma oba na stanie, kupić, jeden odesłać :D. Po trzech dniach :) ale żeby była jasność, nie szukam wzmacniacza, żeby zmienić balans tonalny całości. Głównym powodem jest to, że ten, który mam (Lovely Cube za 450zł) dosyć szybko się gubi, zaczyna pierdzieć, zwłaszcza w metalu, którego u mnie dużo na playliście. Oprócz tego przy podkręcaniu potka wysokie (których jest sporo) idą do przodu a niskie (których jest raczej mało) się cofają. Także nie jest tak, że koniecznie chcę wydać kasę tylko po prostu widzę ewidentną tego potrzebę. A sprzedawać słuchawki, wiedząc, że wąskie gardło jest gdzie indziej, to słaby pomysł :). Zresztą sporo naczytałem się na zagranicznych forach o ludziach, którzy kupili slogan "easy to drive" (o HE500) i nie wzmocnili ich czymś konkretnym, sprzedali słuchawki po czym u kogoś usłyszeli co można z nich wyciągnąć i podeszli do tematu należycie. Co do Earstream - ich wzmacniacze są chwalone za transparentność i za to, że nic od siebie nie dokładają, ja dla odmiany chciałbym, żeby wzmacniacz dołożył mi szeroko pojętej masy w dolnych rejestrach :) przy czym nie mówię o takiej ilości masy, żeby się zastanawiać nad zmianą słuchawek.

@EvilKillaruna końcowe szlify opampami będą miały miejsce jak wymienię wzmacniacz, na ten moment używam 2xLME49720 + OPA301 + OPM401, Full Audiofeel Combo do sprawdzenia. Co do DACa to mniej więcej wiem jaki ma Pan sprzęt i jaki dźwięk Pan preferuje dlatego tak kurczowo trzymam się tego bloga :) bo mam wyraźny punkt odniesienia. Jak się nad tym zastanowić to nawet trochę śmieszne, że w zasadzie 'wszyscy' notorycznie powtarzają, że "gra cały tor" jednocześnie tak często zapominając o podaniu jednego z kluczowych elementów owego toru, ale to tak btw.

Z Cayinem - jeśli o mnie chodzi - nie musi się Pan spieszyć. Zakupy najwcześniej po marcowej wypłacie ;) 

Edited by Magnikus

Bardziej chodziło mi o to ( a przynajmniej Ja tak mam), że przy zmianie słuchawek potrzebuję sporo czasu aby przestawić się na inny sposób prezentacji dzwięku. Zwłaszcza, jeśli wcześniej przez dłuższy czas korzystałem tylko z jednej pary słuchawek.

Co do earstream, to myślę, że nie powinno być problemu z dostosowaniem wzmacniacza pod konkretnego klienta.

A, to z tym się zgadzam całkowicie. Przesiadka prosto z DT150 przeszła pod hasłem "dlaczego ten dźwięk jest taki chudy?!". Teraz natomiast w DT się z lekka duszę :D

Z tym dostosowaniem wzmaka byłoby fajnie gdyby nie to, że taki spersonalizowany raczej nie podlega zwrotowi, a taką furtkę mimo wszystko muszę sobie zostawić (2000zł piechotą nie chodzi), bo może oczekuję od lepszego wzmacniacza Bóg wie czego (te kwieciste opisy działają na wyobraźnie :)).

On 7.02.2016, 17:35:04, Magnikus said:

Z tym dostosowaniem wzmaka byłoby fajnie gdyby nie to, że taki spersonalizowany raczej nie podlega zwrotowi, a taką furtkę mimo wszystko muszę sobie zostawić (2000zł piechotą nie chodzi), bo może oczekuję od lepszego wzmacniacza Bóg wie czego (te kwieciste opisy działają na wyobraźnie :)).

Nowa ocieplona brzmieniowo wersja headonic'a jest już dostępna do odsłuchu :).

Bóg wie czego na pewno nie oczekuj, bo możesz się srodze zawieść. 

• Upvote 1

@Magnikus Moje zdanie nt. sprzętu DIY Pan zna, także nie będę się powtarzał ;). Posłuchałem jednak wreszcie Cayina HA-3 i niestety choć jest to przyjemne, muzykalne brzmienie, to w tej cenie nie uzyska rekomendacji. Brzmienie jest na poziomie fabrycznego SC808 (klasa odsłuchu, nie tonalność), zaś mój drugi SC808 z Bursonami i Musesem zademonstrował lepszą dynamikę, lepszą czystość, lepszą holografię, lepszą głębię, generalnie lepsze wszystko i kosztując przy tym mniej niż połowę ceny HA-3. Wracając więc do pytania o możliwość przebicia duetu AIM + Schiit, będę bardzo sceptyczny przy jakichkolwiek tezach na tak. Uważam, że z dobrym osobnym DACiem (w tej roli karta) oraz mądrze dobranym stopniem wyjściowym i na sensownych kablach, efekty będą po prostu lepsze. 

• Upvote 1

@brewamator Do tej pory na żadnej zmianie się nie zawiodłem tak, żeby się zastanawiać na co mi to w ogóle było. Zmiany były od kolosalnych po "wyraźnie zauważalne" i zawsze na plus, także do momentu pierwszego sparzenia się oczekiwania będą :)

@EvilKillaruna Tak więc z czystym sumieniem AIM zostawiam na pokładzie, aż pojawią się fundusze na jakiś konkretny upgrade. Co do sprzętu DIY... Panie Jakubie, zgrzeszyłem... a raczej zgrzeszę, niebawem. Chodził za mną ten Lyr ale jak się naczytałem o lampach, ograniczeniach związanych z ich użytkowaniem, o żonglerce w celu dopasowania dźwięku, brumieniu i przede wszystkim sporym wpływie prądu na efekt końcowy, ostatecznie stwierdziłem, że sobie daruję na razie lampowca.

A wybór (przynajmniej tymczasowo) padł na... Headonica, choć tak się zarzekałem, że to nie to. Skusiła mnie jego bateryjność i rzekoma uniwersalność. W razie czego poleci na sprzedaż. Na razie muszę zobaczyć i na własne ucho ocenić skalę różnic między wzmacniaczami za 500 zł i 3000 zł. Wnioski - tradycyjnie- w dziale Luźne rozmowy :). Dziękuję obu Panom za wkład w niniejszy wątek :) 

• 6 months later...