Jump to content
MarKar

Przestery?

Recommended Posts

Witam,

Miałbym prośbę do Szanownych Forumowiczów o odtworzenie tego 10 sekundowego wycinka utworu Prodigy - Claustrophobic Sting i potwierdzenie, że w momentach kiedy uderzają bębny (chyba tak je można zaklasyfikować) słychać jakby przesterowania, "pierdzenie", zanieczyszczenie dźwięku. Sprawdzałem to na 3 różnych słuchawkach (dokanałowe, gamingowe i AKG 550MK2) z 3 różnych źródeł (wzmacniacz, PC, komórka) i zawsze jest to samo. Próbka jest wycinkiem z utworu w formacie FLAC. Zresztą ten sam utwór na Youtube czy Spotify brzmi tak samo. Zastanawiam się czy to moje sprzęty są jakieś uszkodzone czy to nagranie jest słabej jakości. Co więcej ,utworów z podobnymi nieczystościami jest bardzo dużo i po zakupie AKG 550 wiele z nich po prostu nieprzyjemnie się słucha.

Pozdrawiam,

Marcin

sound.wav

Edited by MarKar

Witam Panie Marcinie,

Jest to kwestia nagrania. The Prodigy zawsze miało "brudne" utwory i lubiło loudness. Proszę sobie wyobrazić więc, co musi się dziać na słuchawkach za jedno zero więcej niż K550. Dla pocieszenia powiem, że ich najnowsze albumy były dla mnie niesłuchalne i na akceptowalnym jeszcze poziomie utrzymywały się właśnie ich stare klasyki.

Przykład jak powinien brzmień czysty bas w dosyć dobrej realizacji: https://charmdays.bandcamp.com/track/ball-and-train (swoją drogą polecam przesłuchać sobie cały album).

Również pozdrawiam.

Dziękuję za odpowiedź. Jak rozumiem u mnie jest wszystko OK - po prostu tam gdzie słyszę tego typu nieczystości to wina nagrania. Albumik całkiem przyjemny ;)

2 godziny temu, MarKar napisał:

Jak rozumiem u mnie jest wszystko OK - po prostu tam gdzie słyszę tego typu nieczystości to wina nagrania.

Dokładnie. :) Co ciekawe, nie występuje tu nawet zjawisko loudness'u, przynajmniej w podesłanym wycinku. Tak jest po prostu nagranie zrealizowane. Może to jakaś forma artystycznego manifestu? :D

37ca02d694.png

Z jednej strony cieszy mnie to, że to wina nagrania z drugiej strony martwi, że 1/4 utworów tak jest zrealizowana (nie mówię tu tylko o Prodigy) :/

Pozwolę sobie podczepić się pod temat, bo to co słyszę przypomina przestery właśnie.

Mam od niedawna Aune T1, i jestem zaniepokojony pewnym faktem - dokładnie "brudem" gitarowym w niektórych nagraniach.

Otóż mamy np. utwory Iron Maiden. Na Audiotrak Prodigy HD2 Advance - Foobar Wasapi na 30% głośności i gitary brzmią czysto. Głośniej nie zrobię bo wiadomo co.

Na Aune T1 ten sam foobar z głośnością 100%, gałka Aune lekko odkręcona - czyli wszystko tak jak być powinno - gitary "pierdzą" i ogólnie jakość jest naprawdę słaba. Sporo lepiej jest jak zrobię w foo 50% a w Aune mocniej odkręcę gałkę. O co chodzi? Czy coś może być nie tak z T1? Czy czegoś nie ustawiłem w Foobarze? W innym playerze jest w sumie to samo. Po wyłączeniu Wasapi też. Na innym kompie to samo.

Poproszę o porady co z tym zrobić, co ewentualnie jeszcze sprawdzić.

To tzw. clipping. Sygnał jaki trafia do urządzenia jest za mocny. Można spróbować ustawić w urządzeniu mniejszy gain (przełącznikami na spodzie i zgodnie z instrukcją) i wtedy sprawdzić, czy problem nadal powstaje. Warto też spróbować innych sterowników XMOS (jak mniemam problem występuje po USB).

Aune dostałem ustawione z najwyższym gainem (zresztą komentarz w Twojej recenzji T1 dotyczący tego jest mój), zmieniłem na najniższy ale nic to nie zmienia. Zmiana gniazda USB też nie. 

Poszukam jeszcze innych sterowników.

O, właśnie, RCA. Out jest raczej ok, idzie na integrę NAD i dzisiaj jak słuchałem to było wszystko ok, aczkolwiek jednak na słuchawkach łatwiej wyłapać takie rzeczy niż na podłogówkach.

Jutro zobaczę w trybie RCA IN, podłączę T1 do audiotraka.

Edit: W Spotify to samo, więc to nie kwestia odtwarzacza na pewno.

Starsze sterowniki w ogóle nie chciały wykryć Aune...

Brzmi to tragicznie, nie tak miało być:(

Ale tak naprawdę o co chodzi z tym zbyt mocnym sygnałem? Że słuchawki nie są w stanie wyrobić przy tym urządzeniu? Przecież w takim wypadku nikomu by to dobrze nie działało.

A czy to normalne, że wtyk słuchawek po wyjęciu z włączonego T1 jest tak gorący, że aż parzy?

Edited by cezar1125

Niekoniecznie musi to być DAC. Może być to też sama lampa, ponieważ znajduje się na stopniu wejściowym DACa. Jeśli sprzęt ma Pan na gwarancji, na pewno warto z niej skorzystać. Można też wymienić lampę samodzielnie. O ILE to jej wina.

Wtyk gorący że aż parzy i buczenie - nie powinno tak być. O ile T1 SE się faktycznie nagrzewa, jak każde urządzenie lampowe, to jednak nigdy nie miałem tak że oparzyłem się wyjętym z niego wtykiem. Buczenie lubi wskazywać na problemy z uziemieniem, zwłaszcza gdy po dotknięciu obudowy ustaje.

Chodzi o to, że sygnał analogowy ma swoje właściwości elektryczne. Trafiając do T1 SE prawdopodobnie przekracza zakres parametrów, jakie urządzenie jest w stanie przyjąć. Stąd trzaski przy głośniejszych partiach utworów i ogólnie większym natężeniu dźwięku. Jeśli to kwestia uszkodzonej lampy, jest to nawet bardzo prawdopodobne. 

Akurat lampy nie mam innej, żeby wymienić 😉

Czytałem w Pana recenzji, że właśnie nie grzeje się specjalnie mocno, a u mnie jednak jest mocno ciepłe. Sama obudowa oczywiście nie parzy, ale jest gorąca. Natomiast wtyk 6,3 nakręcany po wyjęciu z Aune trzeba odkręcić przez jakiś materiał - inaczej można się sparzyć.

Nie pozostaje mi chyba nic innego jak pisać do sklepu...

No więc tak...

Sprzedawca wymienił mi na inny egzemplarz, wcześniej sprawdzając pierwszy i twierdząc, że wszystko z nim ok.

Sprzęt odebrałem, podłączyłem wszystko, uruchomiłem... i to samo.   Już miałem go brać do brata aby sprawdzić u niego, ale stwierdziłem, że zobaczę jak będzie bez podłączonego RCA w Line out. I trafiłem. Interkonekt łączący Line out z Nadem 316 powoduje zakłócenia. Nie wiem jeszcze, czy to kwestia jakości kabla (prolink exclusive) czy jego długości (5 metrów), a może i jednego i drugiego. Podłączyłem do tego gniazda inny, krótszy kabel i było ok, choć nie był on podłączony do NADa. W życiu bym nie pomyślał, że to może być przyczyną problemów. Jak wtedy sprawdzałem na laptopie to tylko przełożyłem usb z jednego kompa do drugiego, stąd brak efektu. Idzie do mnie inny 5-io metrowy RCA i zobaczę, co prawda też nie najwyższych lotów ale z drugiej strony nie mam pewności, że jakaś melodika za 3 stówy załatwi sprawę, bo może to kwestia długości. A krótszy być nie może bo mam taką a nie inną odległość od biurka do NADa.  Reasumując - T1 jest super, ekstra zgrywa się z moimi V-kami:-)

W tym miejscu chciałbym też wystawić jak najlepszą laurkę sklepowi Audeos za super podejście do klienta:-)

Historia ma ciąg dalszy. Może znajdzie się ktoś kto będzie miał jakąś radę.

Inny kabel 5m nic nie zmienił. Krótki interkonekt dobrej jakości też nie, tak więc to nie kwestia kabli RCA.

Co ciekawe jak są podłączone słuchawki do Aune i mając je na uszach włączę NADa to ewidentnie zmienia się dźwięk w słuchawkach na plus - jest głośniej i znikają zniekształcenia. Dodatkowo mimo maksymalnego skręcenia gałki w dół w Nadzie słychać cichy dźwięk z kolumn - czy to normalne? Co prawda tak też było na audiotraku ale nie zwracałem na to uwagi. Może to jednak świadczy, że coś jest nie tak z Nadem?

Spotkał się ktoś z czymś takim? Szczególnie dziwna jest zmiana dźwięku w słuchawkach po włączeniu wzmacniacza.

Nie powinno być to normalne.

Czy NAD ma kontrolę głośności cyfrową, czy analogową?

Czy problem występuje również, gdy NAD jest odłączony kablami RCA od Aune?

Hmm nie wiem szczerze mówiąc czy to kontrola analogowa czy cyfrowa, a nigdzie w specyfikacji tego nie widzę. Jak to sprawdzić?

No właśnie jak jest odłączony to jest ok ale to nie jest rozwiązanie:-(

Edit: analogowy

Edited by cezar1125

Prościej byłoby podać nazwę modelu :). Kontrola cyfrowa jest np. w mojej A-S201 - pokrętło nie jest na stałe przypisane do poziomu głośności, regulacja jest pokazywana na wyświetlaczu, można sterować spokojnie pilotem. Skok następuje co 1 o określoną, zaprogramowaną głośność. Jeśli potencjometr mimo skręcenia do zera nie odcina całkowicie dźwięku, możliwe że jest uszkodzony, a odpięcie urządzenia od Aune jasno wskazuje, że to NAD jest tu problemem.

Model to 316bee.

Jeśli miałby to być problem z potencjometrem to tak samo powinno być podczas korzystania z odtwarzacza BD czy CD? Jutro to sprawdzę też. 

Foobar volume na maks, Windows na Maks, Nad na min a kolumny grają. Dopiero jak w foobarze zejdę na połowę to milkną. Coś jest chyba nie tak z nim. 

Dlatego przyznam wolę Yamahę. Tak, jeśli to potencjometr, to problem będzie występował zawsze. Tu jednak wygląda to tak, jakby NAD miał problem z opanowaniem sygnału wejściowego o większym natężeniu. Teoretycznie problem może Pan rozwiązać właśnie tą drogą, tj. ściągnąć głośność dla Aune w systemie np. na 50%. Zwłaszcza że można nią wygodnie sterować np. za pomocą klawiatury, jeśli tylko takowa posiada odpowiednie dla tego celu klawisze. 

Tylko że to nie jest rozwiązanie, bo według wszelkich prawideł głośność powinna być maksymalna w odtwarzaczu i systemie. 

Sprawdziłem na odtwarzaczu BD/CD i jest to samo, to znaczy gałka NADa skręcona a dźwięk jest. Ponadto nawet wyłączenie NADa wyłącznikiem z tyłu nie zmienia faktu, że się gryzie z Aune. Czy rzeczony problem z potencjometrem może też powodować zakłócenia Aune? Jeżeli sobie NAD nie radzi to chyba wtedy właśnie powinien być problem jak jest włączony a nie wyłączony... 

Jeżeli dla głośności w foobarze na 50% dźwięk jest ok, to po co na siłę go rozkręcać, "bo według wszelkich prawideł głośność powinna..."?
Może foobar w jakiś niewyjaśniony sposób przekracza 0dB sygnału i przesterowuje go przez to.

Foobar jak i wiele innych odtwarzaczy - aimp, musicbee, wmp itp. Problem w tym że coś jest nie tak i warto wiedzieć co i sobie z tym poradzić, skoro po odłączeniu interkonektu dźwięk na słuchawkach jest idealny i nie przeszkadza mu maksymalna głośność foobara i miksera Windowsa. 

Mam podobny problem, tyle że z DACiem od Creative soundblaster E5. Po podłączeniu do nich słuchawek lub głośników dźwięk całościowo jest lepszy od tego z integry w kompie, ale w niektórych albumach występują trzaski przy mocnym natężeniu dźwięków lub przy mocnych uderzeniach bębna, czego na integrze nie uświadczyłem. Wydaje mi się, że może być to wina w samym procesie post-produkcji albumów, ponieważ gdy odsłuchałem tego samego kawałka na yt, przestery zniknęły kosztem dokładności (wiadomo, że yt nakłada swoją kompresje na dźwięki audio).