Jump to content

AKG K702 + integra = kilka opcji

Recommended Posts

Hej,

Okazuje się że wystartuję swoją przygodę audio ze słuchawkami z tytułu, czyli AKG K702. Teraz chcę znaleźć DAC/amp a właściwie integrę pod te słuchawki. Przeczytałem forum pod kątem tych słuchawek + recenzje sprzętu o którym będę pisał niżej. Sytuacja w jakiej się znajduję jest następująca:

1. szukam urządzenia będącego jako punkt startowy. Obecnie się zbytnio nie znam i pewnie nie od razu będę słyszał różnicę między sprzętem/brzmieniem "dobrym" lub "trochę lepszym". Pewnie między "słabym" a "dobrym" to już usłyszę :) W efekcie, chcę kupić i zapomnieć o poniesionych kosztach ale w zamian chcę mieć sprzęt na którym będę miał możliwość uczyć się słyszeć słabe, dobre, lepsze, bardzo dobre, itd. brzmienie - ogólnie żeby sobie wyrobić własne preferencje oparte już na doświadczeniu a nie tylko na czytaniu recenzji czy forum.
  2. mam możliwość kupić polecaną integrę NuForce Icon HDP (stan: używana z 2014r) w cenie ok 1100zł
  3. mam możliwość kupić również polecaną do K702 Chord Mojo  (stan: nowa)
  4. zastanawiam się nad kupnem Aune X1S (stan: nowa)
  5. zastanawiam się nad kupnem  Aune S6  (stan: nowa)

Opcję 3, 4 mogę kupić w podobnych pieniądzach co opcja 2. Opcja 5 troszkę drożej ale w zasięgu.

Opcja 2 i 3 pod kątem synergii, dociążenia brzmienia wyprzedzają pozostałe dwie propozycje.

Opcja 4 - neutralna brzmieniowo i bardzo funkcjonalna.

Opcja 5 ciąży bardziej w jasną stronę brzmienia (więc chyba "najsłabiej" pasuje do K702) ale również bardzo funkcjonalna. Dodatkowo ogólnie wyższa klasa urządzenia od X1S.

Brzmieniowo jestem za opcją 3 która gra chyba w podobnej klasie co S6, natomiast funkcjonalnie mnie trochę blokuje. Cenowo również wypada bardzo dobrze. Ogólnie nie szukam urządzania mobilnego tylko stacjonarnego ale ostatecznie mobilny również może być (chociaż nie ukrywam że jest pewien opór przed takim małym pudełeczkiem - pewnie nieuzasadnione, patrząc na recenzję). Natomiast czuję dyskomfort z braku możliwości podłączenia aktywnych monitorów - ale tutaj albo będę potrzebował taką możliwość albo nie. W efekcie pomyślałem że może jednak X1S, może nie dociąży brzmienia ale bezpieczniej funkcjonalnie i neutralnie w brzmieniu. Idąc dalej to jak X1S to może właśnie S6, która wygląda na bardziej przyszłościowe rozwiązanie  :)

Dodam tylko że urządzenie musi wspierać system macOS

Podsumowując, szukam czegoś bezpiecznego ale i rozwojowego z szansą na pozostanie w setupie, bez konieczności za kilka miesięcy rozglądania się za czymś innym (wiadomo wtedy trzeba sprzedawać, kupować nowe itd.). Rok to takie chyba minimum, jeśli się da :)

Jeśli widzicie jakieś inne podejście godne uwagi to będę wdzięczny.

Jak byście podeszli do tematu?

Edited by Apollo888

Podsumowując, szukam czegoś bezpiecznego ale i rozwojowego z szansą na pozostanie w setupie, bez konieczności za kilka miesięcy rozglądania się za czymś innym

Icon HDP... Za rok bym dokupił używkę S6 aby porównać.

Przez rok będziesz miał najlepszą możliwą synergię i zaoszczędzisz czas i nerwy

2 godziny temu, gatto_nero napisał:

Podsumowując, szukam czegoś bezpiecznego ale i rozwojowego z szansą na pozostanie w setupie, bez konieczności za kilka miesięcy rozglądania się za czymś innym

Icon HDP... Za rok bym dokupił używkę S6 aby porównać.

Przez rok będziesz miał najlepszą możliwą synergię i zaoszczędzisz czas i nerwy

To mnie zaskoczyłeś :) Mojo mogę kupić nowy, z gwarancją za dokładnie te same pieniądze, wspiera również gęste pliki na czym mi zależy. Myślałem że Mojo to  jednak klasa wyższa w stosunku do Icon HDP.

Jeśli S6 da się porównać do Icon HDP to czy nie lepiej od razu wskoczyć w S6. Rozumiem że z Icon HDP mamy pewność że będzie ok (z racji najlepszej synergii) a z S6 niekoniecznie? Dodam że S6 mogę kupić za "niewiele" więcej niż Icon HDP. Wiem że to trochę taka jałowa dyskusja i najlepiej byłoby je ze sobą porównać od razu, natomiast Icon HDP jest używany i nie da się kupić z możliwością odesłania w razie niezadowolenia albo w razie zadowolenia z S6 przy porównaniu z HDP.

Precyzując, oczywiście nie bronie się rękami/nogami żeby nie kupić HDP ale próbuję ustalić czy da się kupić coś nowego z gwarancją i synergią na poziomie HDP. Natomiast z tego co pisze @gatto_nero przytoczone przeze mnie propozycje tego aspektu nie zapewniają.

Edited by Apollo888

Na początku chciałbym pochwalić autora wątku  za samodzielne poszukiwania sprzętu, zestawienie ich w porównaniu skrótowym, ale jakże celnym, ujmujących ich różnice względem siebie.

Apollo88, teoretycznie podszedłeś do tematu wyśmienicie. Teraz tylko  najtrudniejsza część - pozostaje przesłuchać słuchawki na przedstawionym sprzęcie:)

Bo jednak te niuanse odgrywają zasadniczą rolę w wyborze .

Na każdym wymienionym sprzęcie k702 brzmią przynajmniej dobrze. Może z wyjątkiem S6 , który w połączeniu z tymi słuchawkami , w mojej opinii nie brzmiało to oszałamiająco. Co było na tyle zastanawiające, że na s16 brzmiały świetnie.

Ciężko skierować autora na trop wyboru, bo gusta i opis sprzętu to jedno, a odsłuch niejednokrotnie weryfikuje nasze oczekiwania:), zwłaszcza że wybrał dość dobrze zgrywający się sprzęt.

Im dłużej mam styczność z różnymi sprzętami tym niechętnie wypowiadam się autorytatywnie co komu może się podobać:)

• Like 1

2 godziny temu, bulbozaur napisał:

Na początku chciałbym pochwalić autora wątku  za samodzielne poszukiwania sprzętu, zestawienie ich w porównaniu skrótowym, ale jakże celnym, ujmujących ich różnice względem siebie.

Apollo88, teoretycznie podszedłeś do tematu wyśmienicie. Teraz tylko  najtrudniejsza część - pozostaje przesłuchać słuchawki na przedstawionym sprzęcie:)

Bo jednak te niuanse odgrywają zasadniczą rolę w wyborze .

Na każdym wymienionym sprzęcie k702 brzmią przynajmniej dobrze. Może z wyjątkiem S6 , który w połączeniu z tymi słuchawkami , w mojej opinii nie brzmiało to oszałamiająco. Co było na tyle zastanawiające, że na s16 brzmiały świetnie.

Ciężko skierować autora na trop wyboru, bo gusta i opis sprzętu to jedno, a odsłuch niejednokrotnie weryfikuje nasze oczekiwania:), zwłaszcza że wybrał dość dobrze zgrywający się sprzęt.

Im dłużej mam styczność z różnymi sprzętami tym niechętnie wypowiadam się autorytatywnie co komu może się podobać:)

@bulbozaur Dzięki za miłe słowa. To bardzo motywujące.

S16 jest troszkę droższy od S6 ale nie wrzuciłem do zestawienia ponieważ z recenzji S6 wynikało że prawie w każdym aspekcie gra lepiej od S16. Pochylę się nad tą integrą jeszcze raz. Dzięki za nową propozycję.

No i wszystko zmierza do tego że bez posłuchania nie da się sensownie wybrać :( Myślałem że się jakoś da - zdobyć teraz te trzy urządzenia (z HDP nie da rady) może być kłopotliwe.

Edited by Apollo888

1 godzinę temu, Apollo888 napisał:

@bulbozaur

S16 jest troszkę droższy od S6 ale nie wrzuciłem do zestawienia ponieważ z recenzji S6 wynikało że prawie w każdym aspekcie gra lepiej od S16. Pochylę się nad tą integrą jeszcze raz. Dzięki za nową propozycję.

S6 jest ewolucyjnie dopracowaną wersją s16, dodatkowo może grać po balansuje. Można ująć to tak, że S6 ogólnie jest lepszy od s16, nie jest to jednak przepaść.  Jest świetną integrą uniwersalną na średniej półce. Niemniej słyszałem lepsze połączenia z k702. Jak chociaż nuforce icon hdp, s16 , które przypadkowo posiadam.  Przymierzałem się do S6, ale stwierdziłem, że przyrost progresu jaki uzyskam, nie uzasadnia w moim poczuciu przesiadki z S16. I właśnie wtedy testowałem swoje Q701, BD T1 na S6 .

Q701 zabrzmiały wtedy dość ostro i męcząco w stosunku do tego co prezentowały na s16.  Ja wiem że q 701 są jasne, ale tu były aż za bardzo. Prezentowały przesadną jasność, i to nie na górze, tylko wyższej średnicy lub przełomu średnicy i wysokich  tonow.  Mnie  jako użytkownika BD  T1 zazwyczaj  takie granie nie męczy, ale w tym połączeniu była jakaś krzykliwość. Sam byłem zaskoczony , bo oczekiwałem lepszych efektów, słyszalnego postępu. Ale to tylko moje zdanie w sprawie jaki narzuca temat wątku. Wszystko należy jednak samemu sprawdzić przed zakupem.

7 godzin temu, Apollo888 napisał:

Myślałem że Mojo to jednak klasa wyższa w stosunku do Icon HDP.

W zakresie czystości dźwięku? Tak. HDP jest bardziej podatny na pokazanie szumu własnego. 

5 godzin temu, Apollo888 napisał:

16 jest troszkę droższy od S6 ale nie wrzuciłem do zestawienia ponieważ z recenzji S6 wynikało że prawie w każdym aspekcie gra lepiej od S16.

Tak też jest w rzeczywistości. Różnica nie jest duża, ale jest in plus dla S6. 

@EvilKillaruna dzięki za doprecyzowanie

Mam jeszcze jedno pytanie. Itegra będzie głównie pracować z laptopem po USB + gęste pliki. Wg specyfikacji Icon HDP dla USB2.0, urządzenie pracuje maksymalnie z parametrami: 96kHz /24-bit. W Mojo, S6, S16 wygląda to znacznie lepiej (na papierze). Jak to wygląda w praktyce? Np. Miles Davis Kind Of Blue jest już dostępny dla sample rate: 192kHz/24bit lub DSD64. Czy wsparcie ze strony sprzętu daje coś realnego?

Edited by Apollo888

Tak. Daje natywną obsługę takich plików, bez up/downsamplingu lub konwersji w locie do PCM. W praktyce liczy się również finalna gęstość bitowa uzyskiwana na wyjściu oraz sposób, w jaki dane nagranie było tworzone. Jeśli faktycznie od startu w plikach o dużej gęstości znajduje się realnie zapisana takowa informacja i nie jest to sztucznie powiększony container, różnicę w jakości na lepszym sprzęcie powinno dać się odczuć. Być może ułatwi to wybór, ale osobiście, mając znacznie lepszy i droższy sprzęt niż ten, który jest w Pana posiadaniu i zamiarze użytkowania, brałbym właśnie Mojo lub S6. Jeden i drugi układ mają swoje zalety. Do K702 najbardziej pasuje tonalnie ten pierwszy, jest też znacznie bardziej mobilny. Ten drugi to większe connectivity, balans i brak konieczności zwracania uwagi na baterię. 

• Thanks 1

1 godzinę temu, EvilKillaruna napisał:

Tak. Daje natywną obsługę takich plików, bez up/downsamplingu lub konwersji w locie do PCM. W praktyce liczy się również finalna gęstość bitowa uzyskiwana na wyjściu oraz sposób, w jaki dane nagranie było tworzone. Jeśli faktycznie od startu w plikach o dużej gęstości znajduje się realnie zapisana takowa informacja i nie jest to sztucznie powiększony container, różnicę w jakości na lepszym sprzęcie powinno dać się odczuć. 

Rozumiem

Być może ułatwi to wybór, ale osobiście, mając znacznie lepszy i droższy sprzęt niż ten, który jest w Pana posiadaniu i zamiarze użytkowania, brałbym właśnie Mojo lub S6. Jeden i drugi układ mają swoje zalety. Do K702 najbardziej pasuje tonalnie ten pierwszy, jest też znacznie bardziej mobilny. Ten drugi to większe connectivity, balans i brak konieczności zwracania uwagi na baterię. 

To są dla mnie bardzo pomocne informacje, dzięki. Taki właśnie miałem plan, czyli sprawdzić S6 i Mojo, następnie jeśli z jakiegoś powodu nie wyłoni się "zwycięzca", najprawdopodobniej w ciemno kupię używany Icon HDP (chyba że w międzyczasie pojawi się jakaś inna alternatywa).

brak konieczności zwracania uwagi na baterię. 

W rozumieniu że trzeba kontrolować czy bateria jest naładowana i żeby jej nie przeładować, tak? Pierwotnie bałem się tego że jeśli bateria jest rozładowana to żeby korzystać z urządzenia trzeba najpierw ją naładować. Wątpliwość się rozwiązała ponieważ czytałem że w trakcie ładowania baterii urządzenie jest gotowe do pracy.

Edited by Apollo888

Icon HDP jest bardzo dobry pod wszystkie klasyczne K7, a także droższe modele, jak HD800 czy T1 pierwszej generacji. Drażnić może trochę szum własny na wydajnych słuchawkach oraz nie do końca precyzyjny potencjometr, ale miałem i polecałem ten sprzęt przez długi czas. Tak naprawdę każde z tych urządzeń jest warte swojej ceny i nie miałbym osobiście nic przeciwko, aby obok S6 posiadać także Mojo jako sprzęt bardziej przenośny. 

Generalnie tak. 
Dokładnie tak. Mojo można używać również podczas ładowania bez żadnego problemu.

• Upvote 1

• 1 month later...

Hej, mogło wydawać się że opuściłem wątek ale to tylko pozory.

Weekend majowy, wyjazd poza Polskę, itd. sprawiły że było mało czasu żeby wszystko ogarnąć jak należy. W każdym razie temat wyboru DAC nie umarł tylko intensywnie się toczy. 

Obecnie mam na testach Mojo i S6 :) Nurtuje mnie jedna kwestia. Oba urządzenia posiadają automatyczne wykrywanie sample rate odtwarzanego pliku. W przypadku odtwarzania za pomocą dedykowanego music player-a, widać na wyświetlaczy S6 oraz odpowiedni kolor kulki w Mojo poprawnie wartości, natomiast nie do końca rozumiem jak to się odbywa gdy odtwarzam muzykę z przeglądarki lub odtwarzacza filmów? Przykładowo gdy odsłuchuję pliki z hdtracks dla różnych sample rate to na S6 czy Mojo na wyświetlaczy czy kulkach nic się nie zmienia - jakby pracował dla ostatnio wykrytym sample rate po odtwarzaniu z music player-a lub może jakoś pobiera ustawienia z systemu. W efekcie nie bardzo wiadomo czy muzyka jest odtwarzana z oryginalnym sample rate (bez konwersji) plików z hdtracks czy jednak urządzenie konwertuje do aktualnej wartości z wyświetlacza czy koloru kulki. Wiecie może jak to jest?

Edited by Apollo888

Nie wiem czy jeszcze to kogoś będzie interesowało ale wybrałem chord mojo. Kilka powodów podjęcia decyzji:

• nie umiem jeszcze dobrze opisywać tego jak słyszę ale w tym przypadku opiszę to tak. Brzmienie od razu podpasowało, jakby było łatwiej przyswajalne, łatwiejsze w ogólnym odbiorze. Nie wiem co jest tego powodem ale to odbyło się zupełnie "bez stresu". W  S6 musiałem się bardziej wysilać, skupiać, czegoś brakowało. Fakt detale w S6 dawały bardziej o sobie znać, łatwiej skupiały swoją uwagę ale brzmienie w mojo jakby było bardziej pełne. Brzmienie tego maleństwa zaskakuje i warto uprzedzenia odłożyć na bok.
    BTW znowu potwierdziło się że nie jestem basolubnym słuchaczem :)
  • mobilność. Pierwotnie nie zakładałem że to będzie plus, natomiast jak wziąłem urządzenie dosłownie do ręki, zmieniłem zdanie. W dowolnym momencie mogę urządzenie odstawić na półkę (i to malutką :); chciałbym posłuchać w salonie - no problemo, chcę posłuchać w łóżku (w sypialni) - no problemo, itd. Nie sądziłem że ta wygoda będzie miała dla mnie znaczenie. Okazało się że ma ogromne.
  • mojo kupiłem 32% taniej od S6.

Wielkie dzięki za pomoc Wam wszystkim. Setup na start już jest. Teraz kompletuję listę płyt w wydaniach hi res na najbliższe miesiące :)

Edited by Apollo888
  • Like 2