Jump to content

Słuchawki wokółuszne skupiające się na wokalu

Alan
 Share

Recommended Posts

Witam, 

Poszukuję, tak jak w tytule, słuchawek wokółusznych, w których wokal odgrywa główną rolę. Słucham różnych gatunków, jednak kwintesencją muzyki są dla mnie utwory artystów z "powerem" w głosie. Dźwięk instrumentów schodzi na dalszy plan.

Na słuchwawki chciałbym przeznaczyć 600-700 zł, ewentualnie trochę więcej, gdyby było na prawdę warto. Nie posiadam aktualnie żadnego wzmacniacza, dlatego zależy mi, aby grały dobrze podpięte do smartphona, laptopa, czy telewizora.

Jeśli chodzi o dodatkowe informacje, to myślę, że najlepsze dla mnie byłyby słuchawki zamknięte (lubię być odizolowany i nie słyszeć nic poza muzyką), z wymiennym kablem (wtedy mógłbym wybierać jego długość w zależności od miejsca, w którym sie znajduję). Jednak w tych aspektach mogę iść na kompromis, zależy mi przede wszystkim na wokalu.

Czy znacie jakieś modele odpowiadające moim preferencjom? Będę wdzięczny za każdą propozycję. 

W tym budżecie z tymi wymaganiami niełatwo w zamkniętych. Ale proponuję sprawdzić Focal Listen obecnie za 499 zł w promocyjnej cenie.

Plusy:

+dobre, czyste bliskie wokale,

+zagrają dobrze już ze smartfona,

+odpinany kabel, można wymienić na dłuższy,

+bardzo dobra izolacja i zamknięte,

+wysoka jakość dźwięku i dobra jakość wykonania

Minus: względna wygoda, przy dłuższym korzystaniu spory nacisk (pałąk).

Edited by Bernie
  • Like 1

Proponowane przez Ciebie słuchawki maja bardzo dobre opinie, dzięki @Bernie Wybiorę sie do jakiegoś salonu na ich odsłuch. A gdybym zrezygnował z wymiennego kabla i/lub wybrał kontrukcję otwartą/półotwartą, znalazłoby się coś jeszcze lepszego ? 

Spróbowałbym najpierw odsłuchać te Listen, np. w salonach Denona są dostępne w dobrej cenie i naprawdę grają jak słuchawki za wyższe kwoty.

Trzeba wziąć pod uwagę, że otwarte słuchawki nie izolują w ogóle i są zazwyczaj bardzo głośne, wszyscy słyszą co słuchasz i np. w domu w nocy komuś będzie to przeszkadzać, a półotwarte trochę tłumią, ale też się nie nadają do odizolowania od otoczenia.

Tak, niestety np. takie jak AKG K501 czy AKG K280 Parabolic mógłbym tu polecić. Ale to po pierwsze słuchawki już zabytkowe, które potrzebują wzmacniacza, bo nie zagrają z dziurki słuchawkowej laptopa czy smartfona. A po drugie trudne do nabycia nawet na rynku wtórnym, zwłaszcza w lepszym stanie. No i przede wszystkim używki, chociaż mogą się trafić egzemplarze NOS (czyli New Old Stock - nowe ze starych zapasów -  jeśli wierzyć takiemu sprzedawcy, w ogóle nieużywane. Ale to rzadkość, więc nawet nie ma co rozwijać tematu. Jakby kogoś to jednak interesowało jest do poczytania artykuł autorstwa @EvilKillarunana ten temat: http://www.audiofanatyk.pl/jak-bezpiecznie-kupowac-sluchawki-uzywane/

Warto wejść w takie rozwojowe tematy, bo odpłaca się to naprawdę dobrymi słuchawkami za mniejsze pieniądze, ale wiąże się z pogłębieniem wiedzy na temat starych słuchawek oraz szukaniem źródła, wzmacniacza itd.

Do wokalu z otwartych słuchawek wśród dostępnych nowych polecane są nieraz np. AKG K701, Sennheiser HD600 (też trudniejsze do napędzenia i temat rozwojowy w zakresie wzmacniacza i okablowania, w tym podanym budżecie tylko używane) i niektórzy bardzo cenią sobie słuchawki Grado ( RS1, RS2 są bardzo drogie, ale w podanym zakresie cenowym mieszczą się z niższych modeli np. SR60e, łatwe do napędzenia, ale to nauszne). Można też spróbować półotwarte Beyerdynamic DT880 ( wersja 32 ohm). Jednak każde z nich grają inaczej, to już trzeba sobie posłuchać, co pasuje.

Alternatywą w podobnym budżecie dla używanych Sennheiser HD600 mogą być Sony MDR-MA900, porównywane i nieraz określane jako lepsze i nie tak nudne jak HD600. Mam te Sony i osobiście polecam. Nie potrzebują wzmacniacza, ale mają nieodpinany kabel. Niegdyś jedne z najwyższych słuchawek Sony. Jednak są trudno dostępne na rynku, a jeśli są, to często w spekulanckich cenach, co dotyczy zresztą wielu nieprodukowanych już słuchawek.

Do jakiej konkretnie muzyki?

Jeszcze z zamkniętych wziąłbym pod uwagę nawet starszą wersję AKG K550 lub nowe K550 MK2 (tylko nieodpinany długi kabel). Jest nowsza wersja z odpinanym kablem, ale dużo droższa K550 MK3. (Była też wersja bardziej mobilna AKG K551, ale już niedostępna. Chyba, że znajdzie się używane).

Edited by Bernie
  • Like 2

@Bernie, zdaję sobie sprawę, z różnic między konstrukcjami i wiem, że zamknięte odpowiadałyby mi najbardziej. Jednak gdyby jakiś model powalił mnie na kolana, mógłbym mu wybaczyć brak dobrej izolacji.

Jeśli chodzi o rodzaj muzyki jakiej słucham, to poniżej wrzucam po jednym utworze moich ulubionych wykonawców :

• Johnny Hallyday 
  • Florent Pagny 
  • Marina Kaye 

Zapewniam, że proponowane Focal Listen powaliły już na kolana niejednego melomana. Mam je do dzisiaj, więc wiem co proponuję. :) Posłuchałem na nich podanej przez Ciebie  muzyki i według mnie nawet na youtube z laptopa czy smartfona brzmi to nieźle. Wokale brzmią dobitnie, angażująco, wyraźnie, naturalnie z lekkim ociepleniem, bez ostrości. Ładnie słychać przy tym w tych Focalach instrumenty perkusyjne, klawiszowe, smyczkowe, talerze. Oczywiście nie zakładam, że każdemu się wszystko spodoba. Ale żeby się przekonać, trzeba już posłuchać samemu.

Uniwersalne, spełniają wszystkie podane wymagania i są zoptymalizowane pod słabsze źródła, zagrają z telefonu. Ale z lepszego źródła też, jeszcze lepiej. Jedynie na wygodę zwracam uwagę, warto je przymierzyć i potrzymać dłużej na głowie. Niektórzy rozginali pałak, ja sobie radziłem zawsze przesuwając go trochę w przód, żeby tak nie cisnął.

Jako otwarte małe, nauszne Grado SR60e, te co już podawałem dla odmiany też warto spróbować. Miałem je kiedyś w wersji trochę modyfikowanej. Kosztują teraz poniżej 400 zł. Ale Grado są trochę specyficzne. Z innych miałem lub słuchałem te co podawałem, ale są to słuchawki trudniejsze i bez wzmacniacza nie pokażą swojego potencjału. No może poza zamkniętymi AKG K550 jeszcze, dla porównania warto posłuchać. Miałem, ale przegrały u mnie z Listen, chociaż nie są złe i na pewno bardziej wygodne.

Tak poza tym nie ma za bardzo czegoś co rzuca na kolana i jednocześnie będzie grało z telefonu w tym budżecie. Jedynie te Sony MA900, ale tylko używane i trudno dostępne.

Wspomniane Beyerdynamic DT880 32 ohm powinny zagrać ze słabszego źródła, ale też nie muszą Cię rzucić na kolana. 

Powtórzę więc, jeśli pomyślisz o jakimś wzmacniaczu, pod telefon czy pod laptop, możesz pomyśleć też o K701, które podałem Ci jako polecane też do wokalu w ogóle. Tak samo HD600 też, ale nowe to już i tak wyższy koszt i miałem kiedyś, niektórzy lubią, mnie nie rzuciły na kolana.

Wyższa półka to już wyższe koszty i mało co gra z telefonu, więc nie ma co rozwijać tematu.

Edited by Bernie
  • Like 1

W grę wchodzą tylko produkty fabrycznie nowe. 

Co do polecanych słuchawek, w weekend zrobie tournée po salonach muzycznych i spróbuje je wszystkie przesłuchać. Głowy nie mam jakoś specjalnie dużej, więc myślę, że byłbym mniej podatny na ewentualne dociski.

Tak sobie myślę i może zainwestuję też w jakiś wzmacniacz. Jednak wybiorę słuchawki, które bedą grały dobrze również bez niego. I jeśli jesteśmy przy wzmacniaczu, co mógłbyś mi doradzić z jak najlepszym stosunkiem jakości do ceny ? Nie znam się na tym kompletnie i nie wiem od jakiej kwoty możne mówić o czymś wartym zakupu.

12 minut temu, Alan napisał:

I jeśli jesteśmy przy wzmacniaczu, co mógłbyś mi doradzić z jak najlepszym stosunkiem jakości do ceny ?

Jest wiele takich produktów i mają one bardzo różne ceny. Dobry stosunek ceny do jakości ma np. Aune S7 oraz Burson Soloist SL MKII, oba są za 2500 zł. Przy czym sam wzmacniacz to nie wszystko, bo i tor jako całość się liczy, a więc razem z DACiem.

1 godzinę temu, Palpatine napisał:

Jesli wybierzesz Focal Listen to one pięknie grają z Dragonfly Black oraz Chord Mojo

Szczególnie, że jest promo na Mojo w mp3 store

A Dragon Fly widziałem chyba taniej w Top HiFi o ile dobrze pamiętam.

Skąd pewność, że słuchawki niedostępne na rynku od paru lat są faktycznie nowe? :). Dodatkowo jak to bywało u HFM w latach wcześniejszych z tym modelem, warto mieć gwarancję. Tymczasem choć emejzon brytyjski (jeśli patrzymy na to samo ogłoszenie), faktyczny sprzedawca jest realnie z Czech. Dostawa zaś realizowana za sprawą Royal Mail, o której było dosyć głośno ostatnio chociażby na żółtym.