Jump to content

upgrade dla HD668B - techno/ambient/etc

maslonatoscie
 Share

Recommended Posts

Szanowni Panstwo,

na wstepie chcialbym sie przywitac z racji, ze jest to moj pierwszy post na forum.

Teraz przejde do rzeczy - obecnie jestem bardzo zadowolonym posiadaczem Superluxow - model HD 688B. Pod katem preferencji muzycznych byl to swietny wybor - sa bezlitosne, szczegolowe, dosc przestrzenne i nie pozwalaja basowi wytracic sie z rownowagi.

Maja jednak kilka problemow. Przede wszystkim, sa malo wygodne. I brzydko wygladaja.

Tak wiec zastanawialem sie nad kupnem AKG K240 Studio - slyszalem jednak, ze nie sa one wzgledem 668B lepsze, a nawet ktos pokusil sie o stwierdzenie, ze graja jakosciowo gorzej. Czy ktos jest w stanie zweryfikowac ta informacje?

Innym pomyslem jaki wpadl mi do glowy, byl Takstar HI2050. Przesluchalem je chwilowo w sklepie, kupujac prezent dla ojca - zachwycily mnie wygoda, jakoscia wykonania (jak na ta cene) i podlaczone do iPhone graly Recondite - Pages wyjatkowo przyjemnie.

Problem jednak w tym, ze do wszelkiego zakupu podchodze bardzo powaznie - nie chce kupowac czegos, co mimo dwu- lub trzykrotnosci ceny HD668B nie bedzie wyraznie lepsze.

Muzyki slucham z komputera - uwaga szok - ze zintegrowanego ALC1150 na plycie MSI B85i Gaming - teoretycznie plyta ma zintegrowany wzmacniacz sluchawkowy (brandowane jako MSI Audio Boost). Mysle, ze jesli chodzi o sluchawki w granicach 200-300-400zl jest on wystarczajacy - po podlaczeniu FiiO E17 nie zaobserwowalem znaczacej roznicy jakosciowej. Brzmieniowa - owszem, lecz wciaz niewielka. Przynajmniej biorac pod uwage koszt przedsiewziecia, ktory wynioslby 350zl. To wszystko mimo, ze mam wyksztalcenie muzyczne i gram na dwoch instrumentach i zawsze mialem sie za osobe bardzo wrazliwa jesli chodzi o bodzce dzwiekowe.

Serdecznie prosze o opinie i/lub luzne spostrzezenia w temacie. Pozdrawiam!

PS

Rozwazalem takze kupno welurow. Jednak taki zakup wynioslby mnie doslownie tyle, ile warte sa same sluchawki. Ma to sens?

Edited by maslonatoscie

Witam,

Przede wszystkim musiałby Pan je przesłuchać i porównać. K240 Studio mają przetworniki 32mm i inaczej konstruują akustykę od 668B. Dla mnie są "lepsze", ale to pojęcie bardzo umowne i zależne od użytkownika. Pisałem o tym obszernie w jednym z artykułów: http://www.audiofanatyk.pl/dlaczego-najlepsze-sluchawki-nie-istnieja/
Były na sieci także teorie, że HD668B grają jak słuchawki za 1000-2000 zł, a co było kompletną bzdurą.

Dla mnie osobiście mocnym ulepszeniem kierunku 668B są Beyerdynamic DT990/600 Edition lub AKG K701/K702/Q701 z odblokowanymi portami bass reflex. Z tym że to ceny już ponad budżet oraz wymóg posiadania normalnego sprzętu źródłowego. 

Spróbowałbym na Pana miejscu mimo wszystko K240 Studio, ale z opcją 14 dni na zwrot. To będzie chyba najlepsza dla Pana opcja, aby przekonać się co i jak na własnych uszach.

Welury magicznie nie zwiększą Panu wygody, jeśli np. słuchawki generują mocny docisk do głowy. Także obawiam się, że nie będzie miało to sensu.

Pozdrawiam.

• 2 weeks later...

Dzień dobry,

Pozwolę sobie rozwinąć temat bo również jestem na etapie zmiany słuchawek ponieważ w moich Technicsach RP-F500 (http://headphones.opinion-on.com/technics/rpf500.html) uległa uszkodzeniu  lewa membrana słuchawki i niestety przy różnych dźwiękach - zwykle basowych - wydają nieprzyjemne trzeszczenie.

Ważnym elementem jest dla mnie czysta i przestrzenna barwa,  która obecna jest w Superlux 668B. Jednak jakość wykonania i pady mnie odstraszają (trzeszczenie przy każdym poruszeniu,  nieprzyjemne pady po dłuższej chwili skóra się poci). Do tej pory miałem pady materiałowe i w tym kierunku szukałem zamiennika do 300zł. Testowałem też model 669 jednak mają również za duży docisk + trafiłem felerny egzemplarz - jedna słuchawka przerywała.

Do tej pory kupiłem panasonic RP-HTF600E-S które grają nieźle ale to jeszcze nie to i minusem są pady. Trafiłem także na model Panasonic RP-HTF890E-S, którego chciałem sprowadzić z zagranicy i niespodziewanie pojawiła się ostatnia sztuka na aukcji allegro. Po testach okazuje się jednak że nie grają tak czysto (w porównaniu do moich starych technicsów oraz Superlux 668B)i brakuje im basów (pomimo sprawdzania ich z amplitunerem Yamaha RX-V567 gdzie liczyłem że uda się wydobyć z nich coś więcej), za to konstrukcyjnie są bardzo wygodne dokładnie takie jak bym chciał. Widziałem również na allegro protoplastę RP-HTF890-E-S - przynajmniej  tak mi się wydaje - czyli Technics RP-F880 i zastanawia mnie czy grają tak samo, może byłby mi pan w stanie powiedzieć?

Czytałem również o Pioneer SE-A1000 które obecnie są dostępne tylko jako używane w tym mocno podniszczone ale bardzo ciekawi mnie jak grają.

Reasumując poszukuję wygodnych konstrukcyjnie podobnych do RP-F500 / RP-HTF890E-S/RP-F880  z welurowymi/materiałowymi padami które grają wyraźnie i czysto.
Lubie słuchać utworów instrumentalnych - dlatego wyraźnie chciałbym słyszeć przestrzeń oraz poszczególne instrumenty/dźwięki (np. A.Vollenweider - Caverna Magica ale również utwory grupy KAMP! czy STING - The Last Ship). Pasmo przenoszenia 7Hz i 25000+ Hz

Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź ponieważ ten temat chodzi za mną już dłuższy czas i spędza mi sen z powiek:(

Pozdrawiam.

Witam,

Niestety żadnego z podanych przez Pana modeli Panasonica lub Technicsa nie znam. Modele takie jak SE-A1000 są dosyć precyzyjnie nakreślone w Polecanych, także tam bym odsyłał. Przykro mi również, ale nie usłyszy Pan generalnie niczego poza przedziałem 20 Hz - 20 kHz, chyba że odbiera Pan ultradźwięki, a w co proszę wybaczyć śmiem przy całej swojej skromnej wiedzy anatomicznej dot. ludzkiego ucha wątpić :).

Prawdopodobnie szuka Pan słuchawek pokroju Dharm D1000, Beyerdynamiców T1.2 oraz w przypadku tańszych słuchawek, np. AKG K701 z odblokowanymi portami bass reflex. Przynajmniej na tyle, na ile zdążyłem się zorientować w Pana opisie.

Pozdrawiam.

Dziękuję za odpowiedź,

W kwestii pasma przenoszenia ma pan oczywiście rację, chciałem pozostać w zakresie specyfikacji słuchawek które do tej pory miałem. Podobnie z proponowanymi pozycjami, jednak aż tyle - na ta chwilę - przeznaczyć na słuchawki nie mogę. (AKG K701 tak bardzo bym chciał jednak cena).

Szukałem u pana opisu produktów z serii AKG K77 Perception (40mm) / K99 (40mm) / AKG K514 MKII (40mm + pady z materiału perforowanego), ale znalazłem tylko wzmiankę odniesienie do K99 przy recenzji K420 i w polecanych opis do K514.

Czy jest tu ogromna różnica w odsłuchu/jakości wykonania w porównaniu do AKG K240 Studio które jak dobrze wyszukałem mają większy przetwornik - 45mm?

Proszę uprzejmie.

Rozumiem, jedynie czysto pro forma wylistowałem modele, które faktycznie spełniałyby Pana wymagania i zaznaczyć tym samym, że wszystko poniżej będzie w pewnym sensie kompromisem w niektórych aspektach, na który trzeba będzie się godzić.

K240 Studio mają przetworniki 32 mm i jednocześnie grają od wszystkich wskazanych modeli AKG subiektywnie lepiej. Nie średnica przetwornika czyni ze słuchawek model lepszy / gorszy. Przykładem są tu np. Superluxy, które przy dużych przetwornikach często mają problem z przebiciem właśnie modelu Studio lub innych z tej serii. Ostatnio w ramach Etymotica także spotkałem się z taką sytuacją, gdzie model z przetwornikami 8 mm zagrał mi subiektywnie gorzej od identycznie wycenianego bliźniaka z innej serii tego samego producenta z przetwornikiem 6 mm. Jak więc widzi Pan zjawisko wykracza swobodnie poza ramy tylko jednego producenta, ale tez i typ słuchawek.

Skalę różnicy bardzo trudno ocenić i sam często w zakresie modeli budżetowych mam z tym problemy. Głównie winę ponosi tu bardzo częste obcowanie z modelami o wartości znacznie przekraczającymi budżet większości użytkowników, zarówno w testach, jak i prywatnie. Taka sytuacja nie sprzyja ocenie i dla mnie różnica może być potężna, ale dla kogoś z mniej wprawnym uchem - już niekoniecznie. Ogólnie uważam jednak różnicę na plus dla K240 Studio za wyraźną. 

Ponownie dziękuję Panu za poświęcony czas na odpowiedź. 

Zgadzam się z panem całkowicie " Głównie winę ponosi tu bardzo częste obcowanie z modelami o wartości znacznie przekraczającymi budżet większości użytkowników" dotyczy to nie tylko tematu słuchawek.Dlatego staram się na tą chwilę wybrać ten kompromis, ponieważ jak już się usłyszy to lepsze brzmienie to poprzednie które się miało zawsze już będą słyszalnie gorsze^^

W takim razie sprawdzimy K240 studio dziękuję za pomoc!

Dzień dobry, Chciałem jeszcze zapytać o pana odczucia z odsłuchu porównując model k240 studio = K240 MKII (bo z tego co wyczytałem na pana blogu to to samo tylko z lepszym wyposażeniem) i K271 MKII? Oraz gdzie kupował pan pady EDT-T1V :)?

// oddalam ostatnie pytanie o pady, właśnie znalazłem w pana odpowiedzi http://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/104-s%C5%82uchawki-akg-k240-studio/#comment-370.

Edited by SpeeDyLOCO

Generalnie odpowiedzi udzieliłem w innym temacie: http://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/273-s%C5%82uchawki-p%C3%B3%C5%82otwarte-do-400-pln-dla-aim-sc808/#comment-1270

K27x są dla mnie bardziej rozwinięciem w stronę K550, choć naturalnie grające w niższej klasie. W K240 będzie miał Pan większe granie na planie "V", ale też wyraźnie lepszą scenę. K27x są bardziej płaskie, monitorowe, zwyczajne w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

• 3 weeks later...

Znam ten model, pewnie pyta Pan o egzemplarz z Allegro. Jeśli tak, to proszę pamiętać, że to egzemplarz z jednej strony klejony, zaś wystawiającego warto zapytać o więcej zdjęć, bowiem unika pokazania wnętrza muszli słuchawek oraz prawej nausznicy i kapsla. Brzmienie ogólnie dosyć interesujące, ale z gatunku spokojniejszych i ciemniejszych. Taka trochę mieszanka Sextettów z lat 70-tych z K240 Monitor.

Dokładnie tak:) Jest pan bardzo spostrzegawczy, drugi to te 4letnie k240 studio ściągane  z usa, ale wydaje mi się że cena nie jest atrakcyjna... cały czas mam dylemat czy kupować nowe chińskie czy polowac na takie z Austrii:/

Edited by SpeeDyLOCO