Jump to content
vonBaron

Fanklub dynamików

Recommended Posts

Na pewno w kierunku HD800S idą. Mają go więcej niż moje 800. Jest też od nich twardziej. To poziom w okolicach moich K270. Na pewno nie można narzekać na jego niedostateczną ilość. Myślę że LCD-XC też by stały pod względem ilości niedaleko.

K270 S - mniej niskiego basu, wyraźnie mniej wyższego, średni zbliżony. Bardziej przyjemne basowo, też potrafią załoić, ale bez twardości. Do zejścia można się trochę przyczepić co najwyżej.

XC - więcej niskiego basu, troszkę mniej średniego, mniej wyższego. Są bardziej techniczne ale bez wrażenia twardości, tak jak tutaj.

HD800 - wszystkiego mniej, spokojniej, równiej. Średni bas nie przelewa się, niski w dobrych proporcjach, wyższy też nie przeszkadza.

Kolejne obserwacje:

• brzmienie się chyba już unormowało, jest lepiej, ale cechy własne pozostały się w ramach ich charakteru,
  • mocny bas z twardym nacechowaniem, lepiej zachowujący się pod XLR i moim zdaniem jest to jedyna opcja na sensowny odsłuch HD820. Znika wtedy mocno wrażenie pudełkowatości wyższego basu.
  • średnica jednak w porównaniu do HD800 jest nieco bardziej oddalona, ale wrażenie to uzupełnia się z jej nieco większym rozlaniem przed słuchaczem,
  • góry słucha się bardzo przyjemnie, czytelna i podjaśniona, ale nie przepajacowana jak w HD800, duży plus.
  • scena troszkę jakby pustawa w środku, nastawiona na efekt hali (stąd rozlanie średnicy), szersza niż głębsza, z mniejszą holografią niż HD800. 
  • można w nich siedzieć godzinami, najwygodniejsze zamknięte jakie miałem.

Założenie HD800 (+ OCC7n) zaraz po HD820 (+ stock) to:

• od razu 6 kHz daje po uszach
  • większa agresja przez to na sopranie, a także wrażenie surowości
  • słabszy, ale bardziej wyrównany i miększy bas
  • wrażenie bardziej kompleksowo poukładanej i trójwymiarowej sceny
  • wrażenie mniejszej ogólnej czystości dźwięku
  • wokal bardziej skupiony w punkcie na środku przed nami
  • Like 1

Z pamięci, ale różnica w ilości basu powinna być mniejsza między tymi modelami (800S mają więcej basu od 800), tak samo kontrast z górą powinien być mniejszy (800S mają mniejszy nacisk na punkt 6 kHz, choć wciąż mają tam peak), scena 800S powinna być również bardziej zbliżona objętościowo do HD820. 820 na pewno będą miały większą rozdzielczość, ponieważ 800S były dla mnie bardziej "brudne" na basie niż 800-tki. Nie zmieni się jednak fakt, że 800S mogą wydać się bardziej naturalne i nieskrępowane "forsownym zamknięciem" jak 820. 

Powiem Ci Mateuszu tak: jeśli ja osobiście idę w słuchawki zamknięte, to nie ma problemu z tym, że dana para będzie przejawiała jakieś kompromisy względem modelu otwartego. Musi mi jednak dać coś w zamian. Wiesz czemu tak lubię np. K270 Studio? Bo dają mi dużą izolację i faktycznie jestem w stanie wykorzystać ich zamkniętość w taki sposób, skupiając się na nagraniu, detalach, szczegółach. Potrafię w nich ładnie odciąć się od świata, więc wybaczam im niektóre cechy typowe dla modeli zamkniętych. Z HD820 mam natomiast ten problem, że wraz zaoraniem konwencji otwartej, prócz wygody nie dają mi specjalnie izolacji. Nie jest ona tak wielka, abym mógł zaakceptować ich kompromisy, idące zresztą zbyt daleko ponad zwykłymi HD800/S. Poświęcają zbyt wiele, żeby dać dosyć mało. 

Taki bilans zawsze warto sobie wykonać: co mi dana para da w zamian za swoją zamkniętość? Izolację? Wygodę mimo wszystko? Jakieś unikalne cechy akustyczne? 820 dają tylko wygodę. Izolacja jest przeciętna, a unikalnych cech nie mają - przegrywają tu nawet z DSR9BT, które grały podobnie, ale miały za to interfejs cyfrowy i robiącą wielkie wrażenie głębię sceny. Dlatego nie dziwię się że na SBAF ludzie pisali, że większość użytkowników mająca styczność z HD820 nie była nimi oczarowana. U mnie pierwszy efekt faktycznie był na WOW, ale gdybym miał wydać 10 k na takie słuchawki, to jeśli nie musiałyby to być zamknięte, dopłacam 4k albo umawiam się na mniejszą dopłatę lub jakąś potestówkę LCD-MX4 i kończę temat, mam end-game. Natomiast jeśli miałyby to być faktycznie zamknięte, LCD-XC Creator Edition i po Revealu masz podobny sprzęt klasowo o wyraźnie większej poprawności i referencyjności, nieco lepszej izolacji, niestety sporo gorszej wygodzie. ALE 5k w suchym. 

• Like 1

Przeczytane przy porannej kawie. Cóż wydźwięk recenzji jednoznacznie wskazuje, ze słuchawki nie są warte swojej ceny i autor wybrałby inne słuchawki zarówno tańsze jak i droższe dostając znacznie lepsza jakość dźwięku. Jedyny plus dla Senka to próba zmierzenia się z zaprojektowaniem flagowej konstrukcji zamkniętej.

• Like 1

Uff przebrnięcie przez recenzję trochę zajmuje. Wniosek taki, że przed zakupem koniecznie trzeba się z nimi zaznajomić, posłuchać. Ale jak zwykle szacunek w ogrom pracy dla autora, piękne zdjęcia.

• Like 1

@Corvin74 Stąd w recenzji podsumowanie, wady i zalety :). W zasadzie to przy każdych słuchawkach z takiej półki cenowej trzeba się z nimi zaznajomić i posłuchać, ale akurat przy Sennheiserach jest to bezwzględnie konieczne. Są zbyt specyficzne.

@Palpatine Tak. Gdybym miał wydać 10000 zł, to jeśli miałyby to być zamknięte, wolałbym LCD-XC z Revealem. Wyraźnie gorzej z wygodą, ale jednak brzmienie sporo poprawniej konstruowane. Może Ether Flow C też się tu zapalają, ale nie znam tej pary. Gdyby konstrukcja słuchawek byłaby bez znaczenia, to już wolałbym Odiny, LCD-3, dopłatę do MX4 lub jakieś STAXy. Zwłaszcza że HD820 nie izolują aż tak mocno i nie wybijają się ponad przeciętną, więc straty względem konstrukcji otwartych są mniejsze i nie tak dotkliwe. Już moje K270 S izolują znacznie lepiej.

• Like 1

Jedno muszę przyznać, bardzo mi się podobają wizualnie.

Przynajmniej na zdjęciach.

Chociaż wiem, że @EvilKillaruna potrafi wydobyć ze słuchawek ich piękno i na jego zdjęciach prezentują się lepiej niż na żywo (np. moje Edition X). :)

• Like 1

@Compton Bardzo dziękuję za komplement. Co prawda nie mam czasu na zaawansowane fotoszopki, także jedyne co robię na zdjęciach, to:

• usuwanie tła (ciągnięcie do czystej bieli, #FFFFFF)
  • korekta kontrastu
  • korekta przebarwień i temperatury kolorów
  • usuwanie drobnych pyłków

Przed sesją słuchawki dokładnie czyszczę, usuwam ślady palców, poleruję elementy metalowe, staram się maksymalnie doczyścić pady. Prawda jest taka, że jeśli masz solidnie rozstawiony sprzęt, dobrze zrobione oświetlenie i fotografowany sprzęt odpowiednio przygotujesz przed zdjęciami, to masz załatwione przynajmniej 50% roboty.

Na pierwszym tylko parasol się odbija ale to pewnie ciężko zrobić ujęcie tego szkła.

Trzeba będzie kiedyś się o nich nausznie dowiedzieć co tam wymyślili.

Edited by saudio

Tak, miałem pisać że to jedyna słabość zestawu foto jaki mam. Parasolki się odbijają na wszystkich połyskliwych elementach. Jak będę miał czas i środki to popróbuję sił z softboxami lub przesłonami.

Naprawdę Stefanie byłbym ogromnie zdziwiony gdyby słuchawki Ci przypadły do gustu. Co najwyżej byłby to kandydat na parę dodatkową-zamkniętą, ale biorąc pod uwagę 10 000 zł i przeciętną izolację, to raczej trochę drogo by wychodziła taka "odskocznia".

4 minuty temu, vonBaron napisał:

Mi też się bardziej podobają od 800.

Wizualnie mogą, ale jednak chyba wolałbym ostatecznie swoje 800-tki. Jakoś tak schludniej trochę to wygląda. Brzmieniowo też mają kilka aspektów unikatowych.

1 minutę temu, saudio napisał:

Na razie mam najlepsze zamknięte dynamiki Sówki;)

he,he :lol:

Nie no, Sowy są całkiem spoko, zwłaszcza jak na swoją cenę po promocji. Cały czas jednak mi w nich czegoś brakowało jak ich słuchałem. jakiegoś takiego składnika angażującego. Nie wiem.

Ostatnio słucham sobie byle jakich grado i mogę powiedzieć, że one dewastują prawie każde Sennki :evilgrin:

A tak serio to te GS1000 naprawdę ciekawe, sam styl grania bardzo w moim guście ... oprócz tego ich piekielnego basu. Midbas brzmi jakby gdzieś miały wbudowane nagranie dźwięku wybuchającej bomby i jak tylko cokolwiek w utworze zahaczy o te częstotliwości, obrywamy po uszach falą eksplozji.

Normalnie idzie się traumy nabawić. Za to powietrza jest sporo, wszystko jest dobrze rozłożone, nie czuć ograniczeń. Ogólnie podobają mi się jako słuchawki, ale miejsca u mnie na pewno nie zagrzeją.

One mają podbicie na basie w okolicach 70-100 Hz i mocny spadek od 50, za to zniekształcenia to poezja twórczości Grado. Fakt robią dobre wrażenie potęgi na basie i beskresnej przestrzeni, ale wygoda?, mi latały na głowie, no i gąbeczki w słuchawkach za ponad 100zł. No i legendy z wygrzewaniem, zmianą kołoru membrany itd.

Sony wypuszczą drugą wersję MDR-Z7. Moim zdaniem ciekawa opcja jak ktoś chce tańsze Z1R. Poprawili dużo rzeczy, które wytykano w internecie. Z1R pewnie głównie scenicznie będą lepsze.

Wygoda nie jest jakaś tragiczna. Jakby jeszcze pałąk od Shipibo sobie załatwił to już w ogóle by było dobrze. Chociaż kurcze dziwnie mieć gąbkę naokoło uszu, nawet nie wiedziałem, że ona taka droga :D

Ale ten bas mnie dobija, wolę dół z Bosshifi B8 za 250zł