Jump to content

Fx-Audio DAC X3 vs. X6 vs. SMSL M2 vs. M3 vs. FiiO E10K

Recommended Posts

Na początku o moim sprzęcie:

Takstar PRO80, AKG M220, Edifier R1700BT, Moto X Force

Fx-Audio DAC X3 na plus: cena, brak szumów, scena (?)

Fx-Audio DAC X6 - ponoć gra równo, wiem o nim relatywnie mało

SMSL M2 - na plus: mobilność (?), 

SMSL M3 - to ponoć lepsza wersja M2

FiiO E10K - chyba najbardziej klasyczny, bezpieczny wybór

I teraz tak:

- DAC X3 ma neutralny, wyważony dźwięk,  na pierwszego DACa chyba w taki dźwięk powinno się celować, ale pobicie średnicy SMSL do mnie chyba bardziej przemawia. Co lepiej zgra się z moim sprzętem?

-o DAC X6 :)  Ktoś ma ten sprzęt i porównanie do innych wymienionych? Zakładam że to ulepszony x3

- o SMSLach można nietrudno znaleźć jakieś narzekania o rzekomym złym działaniu, szumach, trzaskach, awaryjności, a tego bardzo bym chciał uniknąć

- FiiO E10K to najbezpieczniejszy wybór? Recenzja na Audiofanatyku bardzo przychylna, tylko pisana 4 lata temu, czy od tego czasu wymagania w tej cenie wzrosły?

- Mając głośniki R1700BT aktualnie przez BT właśnie ich używam. Czy dźwięk poprawi się po połączeniu ich kablem i czy jest różnica czy ten kabel będzie miał końcówkę/i minijack czy RCA? Odpowiedzi się domyślam, ale pytam w upewnienia.

Która opcja będzie najlepsza w kategoriach opłacalności, bezawaryjności, jakości dźwięku? Sam skłaniam się do FiiO E10K i X6.

Ja miałem przelotem FX Audio DAC X6 i byłem zadziwiony jakością dźwięku w systemie stereo przy użyciu porządnego zasilacza zewnętrznego (Abasco) oraz lepszego opampa na wyjściu LM4562HA lub Muses8820. Grało super w dość porządnym torze, byłem zadziwiony.

Te sprzęty wogóle nie grają na standardowych badziewnych zasilaczach i najtańszych opampach (był OPA2134 który za bardzo się "darł" ).

Darł czyli dźwięk krzykliwy, ostry. CHyba każdy DAC bez normalnego zasilania będzie grał słabo niestety. Ja kupiłem zasilacz ABASCO 12v/3A i wystarczył z dużym zapasem. Generalnie standardowe opampy w chińskich DACach są zazwyczaj do wymiany, na jakie tutaj trzeba sobie dobrać do preferencji. 

Jako że brak odzewu to może przeformułuję swoje pytanie.

Potrzebny mi budżetowy DAC do napędzenia głównie AKG M220, ewentualnie Takstar HI1200, Takstar PRO80 i Edifier R1700BT.
Lubię ciepły dźwięk z dobrą sceną, raczej ciemny (od wysokich tonów oczekuję raczej precyzji i detaliczności niż zalewania innych pasm).
Ponad wszystkie preferencje dźwiękowe cenię jednak niezawodność, bezawaryjność, brak szumów (muzyki słucham często w nocy, bardzo cicho). Mile widziana jest opcja grania z telefonu po OTG, tak samo mile widziana jest możliwość dobrej jakości  połączenia do ww. głośników aktywnych. Jeśli jakiś sprzęt jakościowo zagra lepiej od innych - chciałbym to wiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie

Wymaganie budżetowe jest jednak pryncypialne, że tak powiem. Wydawanie dwóch tysięcy na DAC do słuchawek za 200zł to jeśli się nie mylę nienajlepszy pomysł. "Profil" dźwiękowy byłbym w stanie porzucić na rzecz neutralności, jeśli poprawi to obiektywną jakość dźwięku.

Fiio E10K na przykład: "Nie nagrzewa się, nie wiesza, nie buczy" i ma "całkiem zrównoważone i przestrzenne brzmienie". Podłączę go po OTG, sam jestem ciekaw jak wyglądałoby porównanie BT vs. kabelek jeśli chodzi o głośniki, ale sumując wszystkie wymagania to egzamin na papierze E10K zdaje na 4. Do mnie takie opisy przemawiałyby, gdyby była komuna i jeden DAC w sklepie, a że jest kilka - stąd pytam czy jest coś lepszego, jakiś "killer" za 200zł, którego zamianę usłyszałbym dopiero kupując sprzęt za 1000zł.

Prawdopodobnie inaczej odbieramy sformułowania typu "dobra scena", stąd takie rozbieżności co do klas sprzętu, proszę wybaczyć ale nie mam takiego doświadczenia w styczności z dobrym sprzętem audio jak Pan, stąd też i wymagania proporcjonalnie mniejsze.

Ale spełniający Pana wymagania w całości. Nie jest to kwestia doświadczenia czy robienia na złość, ale jeśli dane wymagania krystalizują się wokół sprzętu droższego, takowy też staram się zasugerować, gdyż po prostu nie jest to dla mnie problemem.

Cały sprzęt jaki jestem w stanie ze swojej strony polecić i mam w pełni zweryfikowany znajduje się w Polecanych na blogu. Co do słyszenia zmian itd., to tak samo gdyby żądał Pan ode mnie gwarancji, że odróżni Pan pieprz zwykły od syczuańskiego lub lampung :). Odróżnienie i później w konsekwencji polubienie takiego pieprzu to już sprawa naprawdę indywidualna. Lubię tłumaczyć to często na płaszczyźnie kulinarnej, bo daje to miejscami znacznie bardziej dosadne wyobrażenie o problematyce, w jakiej się tu poruszamy (tak naprawdę wszystkie są do siebie podobne, choć syczuański jest bardziej aromatyczny i moim zdaniem najsmaczniejszy, ale dla większości ludzi pieprz to pieprz i dopiero jak sypnie się chilli to czuć różnicę).

Suma summarum, wylistował Pan 5 urządzeń które są często polecane i popularne pośród użytkowników. SMSLe jeśli mają nie szumieć bym skreślił. DACa X6 nie testowałem jeszcze i nie umiem zagwarantować, że to nastąpi. X3 i E10K to już kwestia wyboru indywidualnego.

Nie żądam wcale gwarancji, że pieprz rozróżnię, ale liczę, że dowiem się od doświadczonego smakosza, który jest najsmaczniejszy.
Jako tę świnię posyłam kogoś z ostrzejszym węchem, żeby mi trufle spośród maślaków wynalazł, a skoro trufli nie ma w lesie, a w sklepie są - ale drogie, to idę sam do lasu po owego grzyba, mając atlas może uniknę muchomora i się nie otruję.

Dziękuję bardzo za krótką, acz pouczającą wymianę zdań

Pozdrawiam serdecznie

Guest MichalW

Tylko tak sprawa wygląda, że jednemu ten pieprz smakuje, drugiemu inny i trudno powiedzieć który dla Pana będzie najlepszy :lol:

• 1 year later...

Piszę jako świeżo upieczony posiadacz dac-x6. Przy pierwszym odsłuchu grał świetnie. Dzwięk był precyzyjny w stosunku do tego co do tej pory słyszałem. Nawet trochę zbyt precyzyjny jak na mój gust. Nie pozwoliłem kondensatorom się nawet wygrzać i wymieniłem ję na te bardziej ze stajni audio a opampa na muses8820. Teraz gra pięknie ;-)