Jump to content

Budowa od podstaw systemu stereo


Recommended Posts

Witam.

Niedawno byłem zdecydowany na zakup zewnętrznego DAC-a oraz słuchawek z możliwością późniejszego dodania do tego wszystkiego jeszcze jakichś dobrych głośników w niedalekiej przyszłości. Szukałem więc głośników komputerowych w polecanych, w opisie bodajże Microlabów 7c trafiłem na wspominkę o Yamaha NS-333, że w tej cenie warto się nad nimi zastanowić (co prawda gdy ma się wzmacniacz, ale mniejsza z tym). Postanowiłem przemyśleć temat i w sumie zawsze chciałem zbudować sobie przyzwoity system stereo.

Nie wiem natomiast czy jest sens inwestować w całość załóżmy ok. 2000 zł przy pomieszczeniu odsłuchowym o metrażu 10m2 i wysokości nieco ponad 2m. O akustykę oczywiście zadbam w miarę możliwości i zrobię co tylko mogę aby wycisnąć z pomieszczenia ile się da. Tu w tej kwestii jestem ciekaw czy np. miejsca wymagające lekkiego wytłumienia mogę okleić wytłaczankami zgodnie z przekonaniami niektórych osób - ponoć mają jakąś wartość akustyczną.

Źródłem miałby być komputer oraz pliki FLAC. Muzyka to głównie Black Metal oraz Death Metal, czasem inne gatunki ale wszystko oscyluje wokół muzyki metalowej/hard rockowej. Produkcja albumów często nie jest zbyt dobra, najczęściej gra u mnie ostatnio Szwecja i Norwegia z lat 90.

Jak pisałem wcześniej myślałem o DAC-u z początku, ale potem przeczytałem recenzję AIM SC808, a tak się składa że mam wolne sloty PCI-E oraz markowy zasilacz XFX z certyfikatem 80+ i zapasem mocy więc chyba nie powinno być problemów. Pomyślałem, że po co mam kupować DAC-a skoro po testowaniu ww. karty wewnętrznej Pan Jakub zbierał się z podłogi, więc nastąpiła zmiana planów :) Z tego co widzę w sklepie Audeos można nabyć tę kartę w cenie ok. 500 zł ze zmienionymi op-ampami i tu bym prosił o podpowiedź który wariant byłby lepszy.

Oprócz tego jak mniemam potrzebny będzie wzmacniacz i tu załóżmy, że fajnie byłoby się zmieścić w 1000 zł. Czytałem recenzję dość neutralnej brzmieniowo Yamahy A-S201. Może będzie coś lepszego w podobnych pieniądzach lub bardziej pasującego do pozostałego sprzętu.

Ostatnim etapem byłyby chyba jakieś kolumny i tu znalazłem wymienione wcześniej Yamahy NS-333 oraz jak rozumiem pewnie okablowanie do nich jakiejś przyzwoitej jakości.

Nie wiem i dlatego chcę się doradzić czy tego typu wydatek ma sens w przypadku takiego pomieszczenia jakim dysponuje, czy może sama karta i np. Microlab Solo 7C będzie wystarczający bo droższy sprzęt będzie mocno ograniczany przez pomieszczenie?

Przepraszam za ścianę tekstu, ale tak jakoś mi się rozpisało. Mam nadzieję, że ktoś znajdzie chwilę czasu i mi podpowie :)

Edited by Osimaru
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Osimaru said:

po testowaniu ww. karty wewnętrznej Pan Jakub zbierał się z podłogi, więc nastąpiła zmiana planów

Dopisując: w tej konkretnej cenie ;). Na co dzień używam DACa za 3400 zł i przewijają mi się również przez ręce integry słuchawkowe w podobnych cenach, także wszystkie pochwały w swoich konkretnych przedziałach należy rozpatrywać :).

W przypadku bardzo małych pomieszczeń niestety zasmucę, ale sens jest mały. W przypadku głośników zawsze punktem spornym jest akustyka pomieszczenia, która robi przynajmniej 50% dźwięku kolumn. Resztę robią same przetworniki, jakość, format, sprzęt źródłowy, okablowanie itd. Plus jest jeszcze konflikt takiego pomieszczenia z toczącym się w nim życiem - umiejscowienie głośników niemal zawsze jest niepraktyczne i niewydajne w zakresie zagospodarowania miejsca. Być może ten artykuł się Panu przyda: http://www.audiofanatyk.pl/kolumny-kontra-sluchawki/ jak również od razu poradnik odnośnie rozstawu http://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Gdybym był na Pana miejscu, to te 2000 zł przeznaczyłbym po prostu na porządne słuchawki. I dopiero do nich najlepiej byłoby dobierać układy. W przypadku duetu AS-201 + NS-333 decydowałbym się na niej na LM6172IN. Proszę też pamiętać o mojej słabości, tj. znacznie większym doświadczeniu w sprzęcie słuchawkowym niż kolumnowym (stąd też nazwa blogu taka a nie inna). Używam swojego zestawu wraz ze starymi KEFami Q80 z lat 90-tych bardziej na zasadzie dodatku i odskoczni od prezentacji słuchawkowej, gdy nie mam ochoty rozkładać się z K1000. Od lat byłem związany właśnie ze słuchawkami, jako sprzętem bardziej dyskretnym, osobistym, dającym żyć innym i nieskrępowanym wielkością pomieszczenia odsłuchowego czy też rozstawu.

Pozdrawiam.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za cierpliwość w wyjaśnieniach i za szybką odpowiedź ;) Oczywiście biorę poprawkę na to, że oceny są wystawiane przez pryzmat półki cenowej urządzenia ;)

Oba artykuły czytałem, próbowałem również mniej więcej jak ulokować ewentualne kolumny i jedyne sensowne rozwiązanie według mnie to zamontowanie ich na takich uchwytach - ramionach przykręconych do ściany, oczywiście nie przy samej ścianie tylko właśnie aby były od niej odsunięte chociaż te 60 cm.

Ogółem w jakieś źródło tak czy siak muszę zainwestować - czy to do słuchawek czy to do kolumn. Zastanawia mnie tylko czy wewnętrzna karta jest dobrym wyborem w przypadku słuchawek, nie mam tam pokrętła do regulacji głośności tak jak w DAC-u oraz fakt, że dla lepszej jakości wypadałoby je podłączać z tyłu czyli dochodzi niewygoda oraz konieczność słuchawek z dłuższym kablem. Czy może oprócz karty przydałby się wzmacniacz również do słuchawek?

Co do karty poleca Pan wariant: 2 szt. LME49720 (kanały) i 1 szt. LM6172IN (bufor)?

Co do głośników to obecnie mam wysłużone Logitech X-230 i jakieś głośniki muszę mieć, mówiąc szczerze te nie grają zbyt czysto (przynajmniej z obecnej karty dźwiękowej). Stąd też moje wątpliwości co tutaj będzie optymalnym rozwiązaniem, nad akustyką w miarę możliwości oczywiście popracuję i zrobię co tylko się da. Pytanie co się opłaci kupić. Jakieś mieć muszę, bo lubię od czasu do czasu odpocząć od słuchawek, których również nie ma możliwości nosić na głowie non stop przy wszystkich czynniściach :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Karta dźwiękowa to również DAC, jak rownież nie każdy zewnętrzny DAC posiada regulację głośności oraz wejscie słuchawkowe. Generalnie wszystko rozbija się o to czego konkretnie potrzebujesz. Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest zewnętrzny DAC, bo za zródlo służy mi nie tylko komputer i potrzebuję wygodnie przelączać się między wejściami oraz mogę sobie żonglować wzmacniaczami słuchawkowymi. Ale czy tobie wzmacniacz się przyda to w głównej mierze zależy od tego jakie wybierzesz słuchawki więc od tego wypadałoby zacząć.

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Słuchawki prawdopodobnie zakupie brzmieniowo ciemne i będą to Rockmastery OE lub jeżeli się szarpnę to DT-150... Ale oprócz słuchawek i źródła będą mi jednak potrzebne również przyzwoicie brzmiące głośniki i nie wiem czy tutaj lepszym wyboru będą głośniki komputerowe pokroju Solo 7C (który co jest zabawne cenowo jest w tej chwili niewiele droższy od Solo6C i nie wiem czy tu nie pozmieniali czegoś "pod maską") czy np. monitory studyjne Np. Behringer MS40 (z tym, że w moim przypadku musiałyby być aktywne bo inaczej potrzebny będzie również wzmacniacz)?

Chodzi mi o to na jakim typie głośników uzyskam lepsze efekty w kiepskich warunkach i niezbyt dużym polu manewru jeśli chodzi o ich rozstawienie.

Edit. Na 90% zdecyduje się póki co na Rockmastery, z tym że potrzebuję przynajmniej 2,5-3m kabla... jaki i gdzie najlepiej kupić?

Edited by Osimaru
Link to comment
Share on other sites

W Pana przypadku albo monitory bliskiego pola wchodzą w grę, albo właśnie rozwiązania komputerowe. Osobiście spróbowałbym najpierw tego drugiego, jako że zawsze jest od razu szansa na ich zwrot do sklepu w razie gdyby to nie było kompletnie to. O Behringerach pisałem np. tutaj: http://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/topic/42-g%C5%82o%C5%9Bniki-20-do-komputera/#comment-129

Więc raczej komputerowa rozwiązania będą się kłaniały.

Swoje kable nabywam w sklepie Audeos. Od nich również testowałem jeden z Rockmasterami i efekty były przyznam bardzo dobre. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

W takim razie napiszę do sklepu Audeos czy mogą mi sprzedać kabel o długości 3m, ponieważ w ofercie takiego nie widziałem. Sprawdzę w recenzji jakiego Pan używał i zamówie taki razem ze słuchawkami zostając chwilowo na integrze po czym dopasujemy jakieś lepsze źródło oraz głośniki. Ile zł mniej więcej może mnie kosztować takiej jakości 3 metrowy kabel?

Rozumiem, że rozwiązania komputerowe będą się kłaniały przez wzgląd na bardziej basowe brzmienie? :)

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za podpowiedzi.

Edited by Osimaru
Link to comment
Share on other sites

Kable które posiadam również nie były dostępne na sklepie, ale wykonane zostały na moje zamówienie i oczywiście za dodatkową dopłatą z tytułu większej ilości/jakości materiału. Ile w tym konkretnym wypadku będzie taki kabel kosztował trudno powiedzieć, to już sklep musi Panu się określić. 

Tak, a przynajmniej będą znacznie bardziej bezkarne wobec akustyki. W moim przypadku przyznam ratuje mnie z Q80 tylko fakt, że producent od początku projektował je pod małe pomieszczenia o średniej akustyce - dlatego to konstrukcja zamknięta oparta o membrany bierne. Proszę więc sobie wyobrazić co by było przy konstrukcji z portami BR i wymogiem większych minimalnych odstępów od ścian.

Proszę uprzejmie i pozdrawiam.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Słuchawki już u mnie.

Jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem zarówno jakości wykonania samych słuchawek jak i dźwięku. Dźwięk jest dużo czystszy nawet z mojego Realteka w porównaniu do poprzednich SHP1900. Czuć całkiem sporo przestrzeni, brzmienie mi odpowiada, jest dość ciemne. Perkusja brzmi super, szwedzkie gitary jeszcze lepiej :)

Podejrzewam, że jak trochę pograją to będzie jeszcze lepiej - tutaj zapytam czy bawi się tu ktoś w wygrzewanie za pomocą zapętlonych odpowiednich częstotliwości czy po prostu powinienem je wygrzać normalnie słuchając muzyki? Moja playlista nie jest zbyt zróżnicowana gatunkowo, zwłaszcza ostatnio.

Pozdrawiam!

Edited by Osimaru
Link to comment
Share on other sites

W takim razie wraca temat źródła do 500 zł. Preferowałbym zewnętrzne ze względu na możliwość analogowego regulowania głośności oraz po prostu wygodę, aczkolwiek AIM 808 kusi. W moim poprzednim temacie sugerował Pan Audiotraka Prodigy Cube, który synergicznie pasowałby do słuchawek.

Kostka ta występuje w dwóch wersjach i myślę która będzie najlepsza - ta srebrna wycofana obecnie ze sprzedaży, aczkolwiek dostępna w kilku sklepach, black edition z innym op-ampem czy może używana srebrna, ale z wymienionym op-ampem  np. na muses 8820 (nie wiem ile maksymalnie dać za taką po gwarancji).

Dobrze by było, gdyby nowo nabyta karta pasowała również do przyszłych głośników. Grzebałem trochę w temacie głośników komputerowych i monitorów studyjnych i jedni lubią brzmienie np. Behringer MS40, drudzy twierdzą że lepszym wyborem byłby np. Edifier R2600 lub Solo6/7c. Ja nie bardzo się orientuje, które rozwiązanie będzie optymalne na moim metrażu 10m2 przy lekko ponad 2m wysokości pomieszczenia.

Link to comment
Share on other sites

Może będzie to trochę kontrowersyjne z mojej strony co powiem, ale testując u siebie od tygodnia AIM SC808 z dwoma Bursonami SS V5 i MUSESem 8820 muszę powiedzieć, że słyszałem gorzej brzmiące DACi w cenie 2-3x większej, niż wynosi koszt całościowy karty i rzeczonych układów. Także potencjał tego urządzenia jest na tyle ogromny, że dla mnie osobiście dylematy wyboru oraz braku regulacji analogowej w dużej mierze przestają istnieć.

W głośnikach jest tak samo jak w słuchawkach. Myślę, że bardziej praktyczne będą w Pana przypadku właśnie wspomniane Edifiery lub Solo.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie Edifiery wydają mi się lepszym wyborem przez wzgląd na bass reflex z przodu.

Co do źródła to generalnie czytałem co nieco o komputerze jako odtwarzaczu muzyki i zwróciło moją uwagę to co gdzieś znalazłem, a mianowicie że cyfrowa regulacja np. w foobarze lub w systemie "ucina bity" i jest strata na jakości/szczegółowości dźwięku i muszę się z tym zgodzić, przynajmniej ja mam wrażenie że dźwięk sporo traci. O ile w przypadku głośników tego problemu nie będzie bo mają własne pokrętło to w przypadku słuchawek już nie jest tak kolorowo ;) Chyba, że gdy ustawiona jest natywna rozdzielczość karty dźwiękowej (24 bit np.), a w foobarze również ustawię 24 bity to ucinane są te dodatkowe, dopisane zera?

Chyba, że mogę słuchać bezpiecznie na słuchawkach na pełnej głośności i nic się im nie stanie. Póki co przegrane mają ok. 25h i maksymalna głośność jest dla mnie w sam raz - ale na integrze. Podejrzewam, że na AIM808 będzie wyższa przez wzgląd na wzmacniacz słuchawkowy.

Przepraszam jeżeli napisałem jakieś herezje, tak po prostu drążę temat i chcę rozwiać wszystkie wątpliwości przed zakupem :)

Edited by Osimaru
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o EQ, to tak, korekcje tego typu wprowadzają mnóstwo artefaktów. Co do regulacji głośności - nie spotkałem się z tą teorią. Być może chodziło o obejście systemowej warstwy procesu kreacji dźwięku i stosowanie trybów WASAPI/ASIO. Osobiście nie zauważyłem strat jakościowych w związku z regulacją głośności z poziomu odtwarzacza. 

Na SC808 głośność jest bardzo wysoka, dlatego tam systemowo warto zejść z nią na np. 10% i wtedy dopiero dostosowywać ją do własnych potrzeb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...