Jump to content
Sign in to follow this  
pawbuk6

Słuchawki wokółuszne do gier i muzyki do 250 - 300 zł

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

to mój pierwszy post na tym forum, specjalistą od dźwięku i sprzętu dźwiękowego na pewno nie jestem, jednak kiedy zamierzam kupić jakikolwiek sprzęt staram się wybrać coś porządnego. Od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą słuchawek - obecnie posiadam Superlux HD681 EVO (MKII) i nie jestem zachwycony jakością wykonania oraz komfortem użytkowania - skóropodobne pady są strasznie twarde (porównuję do posiadanych przeze mnie CAL! oraz SS Siberia, z których jednak w ogóle nie korzystam), a docisk zbyt mocny, przez co już nawet po dość krótkim odsłuchu czuję dyskomfort.

Zainteresowały mnie słuchawki Encore Rockmaster OE (cena/jakość), jednak w komentarzu do recenzji wyczytałem, że do muzyki klasycznej nadają sie mocno średnio. Tak się akurat składa, że ostatnio coraz częściej słucham tego rodzaju muzyki, więc zaniepokoiła mnie ta informacja. Generalnie wykorzystuję słuchawki i do gier (różne gatunki, od sieciowych FPSów, w których pozycjonowanie dźwięku jest istotne, do RPGów, w których ścieżka dźwiękowa nagrywana jest często przez orkiestry symfoniczne), i do muzyki (klasyczny i współczesny rock, muzyka klasyczna).

Jakie słuchawki polecilibyście (w cenie mniej więcej do 250 - 300 zł) do takich zastosowań? Nie pytam o najlepsze słuchawki w tej cenie, ale o subiektywne odczucia :D Chodzi mi o słuchawki wokółuszne, raczej półotwarte lub zamknięte.

Słuchawki mam podłączone do FiiO E07K Andes, który podłączony jest do komputera.

Pozdrawiam

Witam również serdecznie,

W muzyce klasycznej często liczy się nacisk na sopran, aby wszelkie partie smyczkowe miały swój wydźwięk oraz iskrę. W Rockmasterach ten gatunek brzmi średnio głównie ze względu na ich ciepłotę i muzykalność, z której klasyka często nie korzysta, a bardziej gatunki popularne. Dopiero po np. odjęciu basu owa ciepłota mocno ustępuje i wtedy sumarycznie wraz z głębią sceny Rockmastery potrafią w takiej muzyce sprawdzić się znacznie lepiej, niż wyjęte wprost z pudełka. Mając E07K Andes będzie Pan mógł skutecznie wykonać taką korekcję i tym samym dostosować sobie RMOE do własnych potrzeb. Sam byłem pod wrażeniem tego jak ładnie reagują właśnie na proste cyfrowe korektory pasma. 

Na moje uszy alternatywą byłyby K240, choć w nieco wyższym budżecie niż opisany.

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Jeśli rzeczywiście te słuchawki tak dobrze reagują na korektę, to w tej chwili są moim faworytem. Mam jednak jeszcze kilka pytań - jak wygląda sprawa z wygodą skóropodobnych padów - czy są wystarczająco miękkie, nie uciskają uszu? Wiem, że lepiej byłoby skorzystać z tych padów welurowych, jednak z doświadczenia wiem, że odkurzanie tego rodzaju padów nie jest najprzyjemniejszą czynnością :D 

Jak jest też z wielkością muszli (porównując np z Superluxami HD681 EVO)? Nie lubię słuchawek nausznych, a niewielkie muszle odrzuciły mnie od CAL!. Nie są one zbyt małe? 

Ostatnio ogromną popularnością cieszą się również Superlux HMC631 - jak wyglądałoby porównanie tych słuchawek z Encore? Lepiej wziąć wg Pana tańsze Rockmastery? Prawdę powiedziawszy zintegrowany mikrofon nie jest dla mnie specjalnie istotny, wygląd też nieszczególnie (ważne, żeby słuchawki były ciemne - czarne, szare itp.).

Jeszcze jedno pytanie odnośnie kabla pokazanego w recenzji Encore Rockmaster - czy jest to jeden z proponowanych gotowych kabli sklepu Audeos, czy "składak"? A jeśli jest to kabel robiony na zamówienie, to mógłby Pan napisać z czego jest wykonany? Muszę powiedzieć, że bardzo mi się spodobał z wyglądu, jestem ogólnie miłośnikiem oplatanych kabli :)

Pozdrawiam

Proszę uprzejmie.

Jeśli dany model jest dosyć dobrze wyrównany lokalnie, to tak właśnie się dzieje, że przy prostych korektorach cyfrowych sprawy przybierają pozytywny obrót. Więcej trzeba byłoby się męczyć np. z korektorami wielopasmowymi, które każdy zakres muszą mieć indywidualnie ustawiony. Możliwości większe, ale bardziej mozolna praca i konieczność posiadania często pary wzorcowej słuchawek do kontroli.

Nie uciskają uszu, ponieważ uszy wchodzą do środka muszli. RMOE to model bowiem wokółuszny a nie nauszny, także format słuchawek mimo kompaktowości (np. na tle moich K501) jest z tych większych. Miękkie są, ale czy takimi pozostaną do końca - trudno jest mi ocenić. Recenzja musiałaby obejmować używanie ich non-stop przez kilka miesięcy. RMOE nie posiadają nausznic welurowych, a materiałowe. 

Muszle są nieco mniejsze od EVO średnicą, ale głębsze i dające więcej miejsca na samo ucho. Wygoda EVO była przy moich kilkukrotnych potem stycznościach z tym modelem drogą przez mękę. RMOE w kwestiach wygody stawiam znacznie wyżej. Jako jednak że mam wolność wyboru i nie muszę się nawet dla bezpieczeństwa ograniczać do produktów nowych, słuchawki pokroju RMOE w tak niskim przedziale cenowym nie są obiektem mojego zainteresowania.

Brzmieniowo HMC631 bardziej mi pasują, jednak RMOE wciąż wygrywają wygodą i niższą awaryjnością (piloty na kablach w HMC631 psują się ponoć na potęgę). 

Jest to kabel gotowy ze sklepu - widać etykiety z logiem. Wszystkie takie kable są bądź co bądź wykonywane na zamówienie. Tutaj jak pamiętam jest to para czarnych Neutrik NYS-231BG, zaś za przewód powinien robić japoński Canare StarQuad, który ma świetne właściwości w klasie budżetowej i średniej, jeśli chodzi o okablowanie. Niestety nie wiem co to za oplot, tu już trzeba było zapytać w sklepie i najlepiej powołać się na recenzję: po zdjęciach na pewno poznają własny produkt :).

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Jeszcze raz dziękuję za cierpliwość i konkretne odpowiedzi ;) 

Zamówiłem ostatecznie RMOE, mam nadzieję, że będę z nich zadowolony i po raz kolejny będę mógł powiedzieć, że dzięki temu blogowi i forum dokonałem słusznego wyboru :D

Jeśli chodzi o kabel to muszę się zorientować ile by kosztował, gdybym zlecił jego wykonanie Audeos, a ile by kosztowały tylko części gdybym postanowil sam go zrobić.

Pozdrawiam

Witam ponownie,

dotarły dzisiaj do mnie RMOE i początkowe wrażenie jest jak najbardziej pozytywne - wyglądają na naprawdę porządnie wykonane, są wygodne, pady są miękkie, a przy stosunkowo niewielkim rozmiarze słuchawek uszy mieszczą sie bez problemu w muszlach. Jedyne wątpliwości mam co do systemu regulacji wysunięcia - rzeczywiście jest to dość dziwne rozwiązanie i mam tylko nadzieję,że z czasem się nie wyrobi :) 

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to porównanie mam do HD681 Evo - w stosunku do Superluxów na pewno brzmienie jest bardziej wyważone, bas jest mniej mięsisty i jest go ogólnie nieco mniej, średnica jest bardziej wysunięta. Pewnie po dłuższym czasie będę w stanie więcej na ten temat powiedzieć :)

Mam pytanie odnośnie utworów na jakich testuje Pan słuchawki - czy podawał Pan kiedyś choćby skróconą ich listę w którymś z wpisów? Czy też nie ma Pan stałego zestawu? 

Jestem bardzo ciekaw jakie utwory dobrze nadają się do testów porównawczych ;) 

Pozdrawiam

Witam również,

Miło słyszeć, że słuchawki wpadają w ucho. 

Utwory zawsze są inne, listowałem jednak w informacjach na blogu listę gatunków, wokół których oscyluję:
– Abstract
– Acoustic
– Ambient
– Ambientronica

– Black Metal
– Classical
– Dark Ambient
– Downtempo
– Drone
– Dubstep
– Electronic
– Electropop
– Experimental
– Goa Trance
– Hard Rock
– Heavy Metal
– IDM
– Industrial
– Progressive Rock
– Psychedelic Trance
– Score
– Traditional Electronic

Zaznaczone są najczęściej używanymi przy odsłuchach. Przy RMOE wykonawcami byli bodajże m.in. Offthesky, Melorman, Maluns, Hecq, Tineidae, ale też standardowo Two Steps From Hell, Hans Zimmer oraz specjalnie dla nich Five Finger Death Punch i XYZ

Pozdrawiam.

• Upvote 1

Bardzo dziękuję za taką listę gatunków i wykonawców. 

Postaram się część przesłuchać, może wpadną mi w ucho ;)

Udało mi się dzisiaj ściągnąć FLACi ze ściężką dźwiękową z Wiedźmina 3  - naprawdę jest fantastyczna, aż się na koncert do Tauron Areny wybieram, żeby posłuchać :D A teraz testuję na niej RMOE.

Słuchawki sprawdzają się świetnie, nie męczą uszu, grają naprawdę czysto, ten bas jest mniej wyeksponowany, co tylko jest zaletą przy tego typu muzyce. Nadal jest to jednak dość ciepłe brzmienie, góra nieco schowana. Dla mnie po prostu idealne :) Bardzo dziękuję za polecenie tych słuchawek.

Pozdrawiam

Proszę uprzejmie. 

Generalnie Rockmastery najlepiej sprawdzają się w muzyce popularnej i mieszanej. W testach jednak bardziej zwracam uwagę na radzenie sobie nie tyle z konkretnymi gatunkami, co z częstotliwościami. Tak jak przystało na osobę z wykształceniem inż., a więc bardziej technicznie i naukowo. 

Cieszę się że udało się strzelić trafnie. To zawsze trudna sztuka będąc po drugiej stronie monitora najpewniej na drugim końcu Polski i nie mając żadnej namacalnej styczności z osobą, która będzie zamiast nas przecież korzystała z poleconych słuchawek. Zachęcam do zabawy sopranem w E07K - będzie miał Pan bardzo ciekawe efekty. A także do późniejszego zakupu kabla, on również daje tu kilka punktów więcej do dźwięku. Ale to już na spokojnie i bez pośpiechu.

Również pozdrawiam.

• Upvote 1

Nad kablem sie jeszcze zastanawiam - najchętniej bym go sam zrobił, ale muszę zakupić lutownicę. Oprócz lepszego dźwięku będę miał jeszcze satysfakcję oraz nowe umiejętności :) Jednak jest on w planach ;)

Natomiast postanowiłem skorzystać z pańskiej rady i pobawić się korektorem. Bardzo mi się podoba efekt uzyskany na Treble +6, przynajmniej w dotychczas przesłuchanych utworach. 

Rzeczywiście słuchawki bardzo dobrze reagują na korektor, choć lepiej na zmiany sopranu niż basu. 

Pozdrawiam

• Upvote 1