Jump to content

Słuchawki otwarte, muzykalne, lekko \/ z dobrą sceną. Moje poszukiwanie idealnego dźwięku do 5K zł

smog11
 Share

Recommended Posts

Witajcie.

Używany przeze mnie Matrix m_stage 2 DAC/AMP zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Dlatego przymierzam się do zakupu wzmacniacza zintegrowanego z przetwornikiem, podłączanego do komputera poprzez USB.

Zastanawiam się nad NuForce DAC 80 lub Aune X1S.

Zdaję sobie sprawę, że są to urządzenia z całkiem innych półek cenowych, jednak zastanawiam się, czy warto dopłacać do tego droższego, czy może jednak Aune będzie wystarczająco dobry do HIFIman HE4XX i Fostex TH-X00 (te są dopiero w drodze do mnie).

Muzyka - metal i pokrewne, ale też elektroniczna, alternatywna i ambitniejszy pop. Więc mocny rozrzut. Również pod względem jakości materiału spore wahania - od Flack do Youtuba.

Edited by smog11

Dziękuję za odpowiedź. Czyli wszystko jasne. Dokładanie wzmacniacza przekroczyłoby akceptowalny budżet. 

Pozostaje w takim razie pytanie: Aune X1s czy do około 3k zł za DAC/AMP, znajdzie się coś, co zagra zauważalnie lepiej?

Edited by smog11

5 minut temu, Compton napisał:

Do tej kwoty warto rozejrzeć się za Qustyle CAM400i lub Aune S6.

Questyle CMA400i - mały błąd :P 
Po wpisaniu "Qustyle CAM400i" google nie znalazło żadnego odnośnika. Już dawno nie spotkałem się z tym, żeby google czegoś nie wiedziało haha

Edited by LoCzekk

1 godzinę temu, smog11 napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Czyli wszystko jasne. Dokładanie wzmacniacza przekroczyłoby akceptowalny budżet. 

Pozostaje w takim razie pytanie: Aune X1s czy do około 3k zł za DAC/AMP, znajdzie się coś, co zagra zauważalnie lepiej?

Aune S6/S16 w sumie możesz brać w ciemno.

• Like 1

Aune S6 rzeczywiście mnie zaciekawił. Nieco tańszy i wydaje się mieć to, czego mi trzeba.

Dziękuję za odpowiedzi..

Dam znać jak skompletuje wszystko.

Pozdrawiam.

Jeszcze mam pytanie niedoświadczonego użytkownika. Z przodu poza jackiem mamy wyjście XLR 4 pin. Rozumiem, że to jest zbalansowane? Czy warto szukać przejściówek z XLR4 na jacka? Czy lepiej podłączyć takie słuchawki jak mam prosto do wyjścia Jack?

Edited by smog11

Nie ma przejściówek z XLR na jacka, a jeżeli są, to nie powinno się ich stosować. W drugą stronę już tak.

Lepszym rozwiązaniem jest zakup symetrycznego kabla zakończony wtykiem 4 pin XLR.

W przypadku HE-4xx będzie to miało istotne znaczenie, gdyż ten ich fabryczny jest średniej jakości.

Akurat miałem okazję posłuchać HE-4xx na FAW Claire XLR i różnica była znacząca, nie tyle od strony słuchawek co od wzmacniacza, dając większe wypełnienie i energię.

Nie mówię żeby od razu do słuchawek za 800 zł brać kabel za 500 ale z czasem można o tym pomyśleć w tańszej wersji.

• 2 weeks later...

Dziękuję za linki. Pobrałem od Pana, jak i te która wymieniłem wyżej. Najlepiej wszystko działa na wersji 3.34.

Próba zainstalowania 3.2 na Win10 skończyła się informacją o braku cyfrowego podpisu dla sterownika.

Po kilku godzinach porównań na słuchawkach AKG Q701 (głównie) i HE-4XX mam wrażenie, że jednak dla mnie przyjemniej brzmi Matrix M-Stage HP2 Amplifier/DAC. Nie wiem jak to dokładnie określić. Jest jakby bardziej muzykalny a S6 jest chyba dla mnie zbyt neutralny. Może jak by łączyć go z innymi słuchawkami byłoby inaczej...

Nie wiem, czy po prostu jestem głuchy, ale mam wrażenie, ze zwłaszcza na dole Matrix pokazuje nieco więcej niż S6.

Czy w takim razie ma sens, podejmowanie próby polubienie teoretycznie lepszego Aune S6?

Gdzie ewentualnie można udać się ze swoimi słuchawkami i laptopem, żeby przesłuchać różne integry? A może nie ma sensu szukać na siłę nowego DAC/AMP tylko bardziej potestować różne słuchawki z posidanym Matrixem?

Im bardziej się człowiek wkręca, tym więcej pytań się pojawia.

Czy w takim razie ma sens, podejmowanie próby polubienie teoretycznie lepszego Aune S6?

Na pewno sens ma wybranie sobie takiej konfiguracji z którą będzie się zadowolonym. W cenie S6 jedyną alternatywą jaką jeszcze osobiście bym rozważał jest Chord Mojo. S6 sporo zyskuje na balansie, ale rodzi to konieczność posiadania takich słuchawek lub przerabiania ich na takowe.

Gdzie ewentualnie można udać się ze swoimi słuchawkami i laptopem, żeby przesłuchać różne integry?

Do salonu audio po wcześniejszym ugadaniu się co do wizyty.

A może nie ma sensu szukać na siłę nowego DAC/AMP tylko bardziej potestować różne słuchawki z posidanym Matrixem?

Słuchawki zawsze mają priorytet jeśli chodzi o brzmienie oraz ergonomię. Pod K702 i HE4XX wypadałoby mieć coś cieplejszego. Pod TH-X00 - wprost przeciwnie. W takiej sytuacji trzeba szukać kompromisu. O wybieraniu sprzętu pod siebie pisałem to i owo w formie całościowego poradnika:

http://www.audiofanatyk.pl/jak-samodzielnie-wybrac-sluchawki/

Wniosek jest jeden - kupić raz a dobrze. Zwłaszcza jeśli jest się po prostu zwykłym użytkownikiem a nie audiofilem z nielimitowanymi funduszami.

A więc  trzeba zacząć zbierać zaskórniaki. Tylko na co?

Preferencje - koszt - do wydanie będzie tyle, ile trzeba by nie musieć już szukać dalej. Nie mówię jednak o 20k. Myślę, że graniczna kwota to do 5k słuchawki i 3k zł za wzmacniacz jeśli będzie trzeba. Powyżej tych kwot, to ja z pewnością już różnic na +, nie zauważę.

Dźwięk - Plan \/. Słucham głównie metalu, rocka, ale też sporo elektroniki, chillout. Rzadziej muzyki poważnej, czy pop. Chociaż czasami zdarzy się coś pokroju Raz Dwa Trzy -Trudno nie wierzyć w nic - czasami przez 2 godziny mogę to i podobne słuchać w kółko. Nie chcę jednak by było to zbyt mocne V gdzie środek byłby zbyt pomijany. Podoba mi się jak ogólnie grają Q701, zwłaszcza na Matrixie. Ale i tak cały czas czegoś temu kompletowi brakuje. Na Aune S6 brakowało im dołu. Szukam więc czegoś co będzie miało dobrego kopa, z dobrą detalicznością i w miarę szeroką sceną.

Zastanawiam się jak złożyć zestaw. Czy przede wszystkim zostać z Matrixem czy z Aune S6. Dla słuchawek które mam aktualnie na stanie, Matrix na moje ucho gra bardziej muzykalnie. Testowane z AKG Q701, AKG K550 MKII, HiFiman HE-4XX (wspomniane Fostexy jeszcze nie dotarły - utknęły na cle). Ale jeśli wszystkie komplety mam zamiar sprzedać albo porozdawać po dzieciakach i celuję w coś znacznie droższego, to czy nie lepiej jednak zostawić Aune S6 i pod niego szukać słuchawek, zwłaszcza że S6 ma złącze zbalansowane.

Słuchawki, które mnie w jakiś sposób zaciekawiły to Audeze LCD-X, LCD-2F, Beyerdynamic T5p II. Po przeczytaniu poradnika wiem, że nikt za mnie decyzji nie podejmie a polecane zestawy będą bardziej indywidualną opinią polecanego, ale liczę na jakieś nakierowanie. Zwłaszcza proszę o to Pana Jakuba, ale oczywiście i innych użytkowników.

Jeszcze pojawia się myśl z ostatniej chwili -  a może Fostex TH-X00 Purpleheart jak w końcu do mnie dotrze, oczaruje mnie na tyle, że zakończę poszukiwania.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za cierpliwość i ewentualne rady.

10 minut temu, smog11 napisał:

Zwłaszcza proszę o to Pana Jakuba

Cały czas rozmawiamy ;), z tą tylko różnicą że na forum piszę trochę bardziej anonimowo, bo spod pseudonimu.

Przeświadczenie że audiofil ma nielimitowane fundusze jest bardzo mylne. Przykładowo posiadam w tym momencie kilka par drogich słuchawek, uśredniając ok. 5k zł każda, do tego całą szafkę innych, pomocniczych modeli, ale każda była bardzo długo rozważaną decyzją i skrupulatnym liczeniem środków na przestrzeni lat. W Pana przypadku jest o tyle dobrze, że nie mówimy o sprzęcie zabytkowym lub branym np. na firmę bez prawa zwrotu, a o zwykłych zakupach przez Internet, a tu przysługuje Panu ustawowe 14 dni na zwrot.

Rozwinięciem Q701 mogą być K812 PRO, Sennheisery HD800, STAX SRS-3100 oraz Beyerdynamic T5p v2, tudzież używane Enigmacoustic Dharma D1000 lub LCD-XC (w promocji bez kufra są teraz jako nowe za 5555 zł). Osobiście bardzo lubię LCD-2F, do tego stopnia że posiadałem je parokrotnie i jeden egzemplarz mam po dziś dzień, ale one zapalą się Panu jako opcja dopiero wówczas, gdyby tak jak Pan napisał TH-X00 coś konstruktywnego zwojują. 

Również pozdrawiam.

W przypadku gdy Q701 z Aune S6 nie grają tak jakbym chciał, to czy K812 Pro zagrają z większym kopem? HD800 - czy nie będą z S6 zbyt jasne? Nie braknie głębszego dołu, zwłaszcza gdy zagra konrtabass albo gitara basowa?

Używane raczej odpadają, bo jeśli mam zamiar kupić je już na dłuuuugi czas, to chciałbym nowe.

LCD-2F = czy wersja  LCD-X nie jest bardziej \/ ?

A może jednak zostawić Matrixa a Aune S6 odesłać?

Może pozostawmy ten temat do momentu gdy dotrą do mnie Fostex'y i je wygrzeję. Mam nadzieję że do końca przyszłego tygodnia będę mógł już coś o nich napisać.

Tak. K812 PRO mają mocny wygar i są bardziej basowe od fabrycznych Q701 oraz HD800. Te ostatnie - zależy gdzie będzie granica tolerancji, ale HD800 ogólnie są dosyć jasnymi słuchawkami, na tle Q701 bardziej basowymi, ale czy jaśniejszymi - po prostu "jasnymi w innym miejscu".

dv5Gbq2.jpg

Dlatego warto korzystać z nich przy pomocy Foobara oraz instalowanego w niego pluginu Reveal od Audeze, który działa jak cyfrowy DSP. Do ilości basu człowiek się przyzwyczaja i trudno jest jednoznacznie powiedzieć czy bas będzie ogólnie odpowiedni. Ale jeśli punktem odniesienia miałyby być fabryczne Q701, to tak, bas w HD800 jest mocniejszy.

Nie, LCD-X w wersji którą testowałem były od nich ciemniejsze i z większą głębią sceny.

To już niestety decyzja która musi być podjęta samodzielnie.

Dokładnie tak.

Przyszły Fostex TH-X00 Purpleheart. Jeszcze nie nie wygrzane, dlatego poniżej to tylko pierwsze wrażenia:

Na nich słychać znacznie bardziej różnicę między Aune S6 a Matrixem. O dziwo całkiem nieźle (jak na telefon) zgrywają się z Samsungiem S8.

W skrócie: na matrixie zdecydowanie za dużo basu  i góra jak by opuszczała się nieco w kierunku środka.

Na Aune basu nadal bardzo dużo, ale już nie ma dudnienia i "nie walą tak po głowie". Zauważalnie lepsza góra i środek ale nadal jak by nieco za nisko. W każdym bądź razie pod względem dźwiękowym zbliżają się do tego, czego oczekuję.

Niestety konstrukcja zamknięta - a więc mała scena. I co niestety ważne - z standardowymi nausznicami dość szybko męczą uszy. Dobre za to do biura bo izolacja od otoczenia i w drugą stronę na tyle dobra, by nie przeszkadzać współpracownikom. 

Zbieram zaskórniaki na Audeze LCD-2. I chyba będę szukał z zamszowymi nausznicami. Chociaż cały czas AKG K812 nie dają mi też spokoju.  Można gdzieś odszukać wykresy pomiarów dla tych Audeze?

Edited by smog11

Dziękuję.

Czy dobrze to czytam, że K812 będą bardziej \/ niż lcd-2? Czy nie zabraknie w nich środka. Albo nie będą aż zbyt basowe? Wracam jeszcze raz do recenzji. Mam kilka miesięcy na ochłonięcie i przemyślenie. A może uda się ich gdzieś posłuchać.

ps. moderator może przenieść dla porządku mój temat bo z kilku postów o DAC/AMP przeszliśmy na słuchawki :)

Edited by smog11