Jump to content

Hip Hop/Rap

Recommended Posts

Jeżeli mam być szczery to cieszę się @Palpatine, że masz swoje zdanie. Fajnie, że liczy się dla Ciebie warstwa liryczna i masz czas oraz chęci na jej dogłębną analizę. Ja muzyki używam jako bariery od świata zewnętrznego gdy muszę się skupić. Najczęściej jedyne co mogę powiedzieć na temat utworów danego artysty to tytuł płyty z jakiej pochodzą, bo jak się nazywają nie mam pojęcia. Szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy miałem czas żeby usiąść i porządnie przeanalizować jakąś piosenkę. Poza tym jak pisałem, szczególnie nie szukam przekazu w tej muzyce, bo rzadko kiedy zawarte są w niej wartości jakimi się kieruje w życiu. 

W razie wątpliwości w tym wpisie nie ma sarkazmu.

Kiedy przestałem mieć czas na słuchanie muzyki, skończyłem też swoją pogoń za sprzętem, bo nie ma on dla mnie olbrzymiego znaczenia. Tak długo, jak nie męczy mnie to jestem zadowolony. Wybór gatunków u mnie opiera się bardziej na samej warstwie podkładu. Dlatego bardzo często mam w słuchawkach, nowo odkryty przeze mnie gatunek, czyli Lo-fi.

• Like 1
  • 4 weeks later...

Rapu słucham od pierwszych płyt Wzgórza Ya-Pa 3 i chyba zrobiłem się już muzycznym zgredem, bo coraz gorzej trawię nowych raperów. Przez to nie mam nawet ochoty sprawdzać co wychodzi na rynek i zazwyczaj nie jestem na bieżąco. Gdy będę miał możliwość odsłuchu to sprawdzę co wrzuciliście w temacie. Ostatnio mocno mnie wciągnęła najnowsza płyta Ostrego "Instrukcja Obsługi Świrów". Zawsze ceniłem jego płyty za świetne bity i sample, na szukaniu których musiał spędzić mnóstwo czasu. Tym razem produkcja Killing Skills to bity MIDI, co było dla mnie sporym zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że zabrzmi to tak świetnie - jednocześnie oldschoolowo i nowatorsko.

Kolejnym mocno spóźnionym odkryciem (tym razem zza oceanu) jest Czarface - czyli nowy projekt Inspectah Deck.

Edited by Alaundo
  • Like 2

@Alaundo dobrze kojarzę, że  Inspectah Deck to jeszcze z pierwszego składu Wu-Tang Clan? To były czasy dzisiaj to już nie ma czasów ;)

Z Polskiego hip hopu toleruje Wzgórze, Kaliber, Paktofonikę, Molesta, OSTR i Sokoła plus dawne WWO.

Ze wszystkiego co było polecane w tym temacie techniką zaimponował mi Bedoes, ale tekstami już nie, sorry ale co może mi przekazać nastolatek (nic?). Cała reszta to bardziej pop z domieszką bitów - za moich czasów 18L tak grał i widzę, że wciąż jest to w modzie

Edited by Palpatine

Zgadza się, stary dobry Wu-Tang. B| Słucham sobie Czarface na razie na YT i mam wrażenie, że ich płyty klimatem bardziej pasują do klimatu starego Wu-Tangu niż solowe płyty poszczególnych członków starego składu.

Jeśli chodzi o polski hip-hop to od siebie dorzuciłbym: Eldo (bardzo dojrzałe teksty, coś dla ludzi w naszym "podeszłym" wieku :D) i Gramatik, Pokahontaz (czyli PFK bez Magika ale na generalnie lepszych bitach), DonGURALesko i kilka rodzynek np. Pyskaty. Powiem szczerze, że nie potrafię już tak jarać się kawałkami WYP3 albo Molesty (choć to nadal dobry kawał rapu) jak 20 lat temu. Czasami słucham z sentymentu. Prawie zapomniałbym o wciąż świetnych płytach DJ 600V - mam wrażenie, że muzycznie nic nie straciły ze świeżości i oryginalności.

Ostatnio nadrabiam zaległości w Pokahontaz - kupiłem album Reset, w najbliższym czasie mam zamiar nabyć Renesans. Ta pierwsza płyta jest dobra jak mało która, rzadko zdarza się żeby podobały mi się prawie wszystkie kawałki. Z Renesansu słyszałem kilka na prawdę dobrych utworów np. "Z innej bajki". Nawet mój syn zaczyna rapować teksty z tego kawałka.:D

Żałuję, że mam tak mało czasu aby być w miarę na bieżąco przynajmniej z polską sceną. Na pewno znalazłoby się kilku dobrych raperów, których nie słyszałem. Czasami ktoś pojawia się gościnnie na płycie np. O.S.T.R. albo Poka ale to za mało aby wyrobić sobie opinię.

Edited by Alaundo
  • Like 2

Posłuchałem kilku polskich kawałków z tego tematu i przestaję się dziwić, że O.S.T.R. na ostatniej płycie tak pojechał po nowych raperach w kawałku "Wersy w pysk". Nie wiem, może te przykłady nie są reprezentatywne, ale jak tak wyglądają nowe produkcje to ja zostaję przy starych. Posłucham, poszukam ale na razie nie widzę nadziei dla rapu w nowym pokoleniu.

Godzinę temu, Alaundo napisał:

Posłucham, poszukam ale na razie nie widzę nadziei dla rapu w nowym pokoleniu.

No cóż, trudno się nie zgodzić. Aktualny rap o ile można to tak nazwać opiera się na rapowaniu o dupach, samochodach, pieniądzach i narkotykach. Przekazu tutaj nie uswiadczysz. Aktualnie jest to takie hip-hop-olo. Ma być wpadający w ucho podkład i tyle. Takie kawałki produkuje np. Malik Montana. Wypuścił swoją nową płytę jakoś tydzień temu a ostatnio ktoś mu zadał pytanie "czy pracuje już nad następna płyta". Odpowiedział że następna płyta jest już gotowa. Także o czym my tu mówimy? Beat, wersy napisane w 15min. Na refren wrzucę jakieś jęczenie i gotowe. Mamy hit :)

Aktualnie jest moda na to co Tede robił już kilkanaście lat temu, wtedy wszyscy też na niego najeżdzali że się sprzedał itd. A teraz co mamy? 😂 

A Ruchu nie był gorszy i poszedł do Agenta :E

Tutaj się zgodzę. Kurt rollson, fajna wakacyjna płytka. To samo vanillahajs ale np. KEPTN to jakaś padaka. Nie wiem nawet czy jeden utwór mi się spodobał, to samo z Noji. W ogóle nie kojarzę żadnego tytułu z tej płyty. Karmaggedon taki średnio. Kilka utworów lepszych, kilka gorszych. Chciałbym żeby kto inny mu zaczął bity robić bo Sir Mich niektóre też średnie wypuszcza. 

17 godzin temu, LoCzekk napisał:

No cóż, trudno się nie zgodzić. Aktualny rap o ile można to tak nazwać opiera się na rapowaniu o dupach, samochodach, pieniądzach i narkotykach. Przekazu tutaj nie uswiadczysz. Aktualnie jest to takie hip-hop-olo. Ma być wpadający w ucho podkład i tyle. Takie kawałki produkuje np. Malik Montana. Wypuścił swoją nową płytę jakoś tydzień temu a ostatnio ktoś mu zadał pytanie "czy pracuje już nad następna płyta". Odpowiedział że następna płyta jest już gotowa. Także o czym my tu mówimy? Beat, wersy napisane w 15min. Na refren wrzucę jakieś jęczenie i gotowe. Mamy hit :)

Aktualnie jest moda na to co Tede robił już kilkanaście lat temu, wtedy wszyscy też na niego najeżdzali że się sprzedał itd. A teraz co mamy? 😂 

Znaczenie częściej to właśnie podkłady są dobre ale rap słaby. W Polsce mamy na prawdę dobrych producentów np. Magiera, ale poziom trzymają nieliczni raperzy. I nie chodzi mi tylko o warstwę treściową (ta w rapie zawsze miała duże znaczenie) ale przede wszystkim o umiejętności i głos. Jak to powiedział Guru: "But if your voice ain't dope then you need to chill... ". Ostry ma sporo kawałków, których treść można by zmieścić w jednej zwrotce, a które służą głównie popisaniu się umiejętnościami. Jak dla mnie raper może tekst brać z gazety (jeśli nie jest bezdennie głupi) o ile potrafi to dobrze nawinąć. No dobra, nie każdy dobrze zarapowany tekst zniosę, z wiekiem straciłem pewną naiwność, która pozwalała mi słuchać kawałków takich jak na płycie Kali x Magiera "Chudy chłopak". Beaty Magiery oczywiście świetne, Kali potrafi rapować ale jakoś specjalnie mnie nie wciągnął.

• 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Avi x Louis zacząłem słuchać z 2 lata temu, jeszcze przed wydaniem ich pierwszej płyty. Wtedy prawie nikt ich nie znał i mieli po max kilka tysięcy wyświetleń. Cieszę się że udało się im wypłynąć na otwarte wody.

@LoCzekk Brzmią nieźle ale do mnie jakoś nie trafiają.

Ostatnio najczęściej słucham płyt Czarface: "A Fistful of Peril", "Czarface Meets Ghostface" i "Every Hero Needs A Villain". Zwłaszcza tej ostatniej. W międzyczasie wydali kolejną "The Odd Czar Against Us", więc pewnie za jakiś czas ją kupię, w ciemno. Mam też zamówioną w przedsprzedaży O.S.T.R. "Gniew" (premiera 27.02), więc na razie będzie czego słuchać.

Płyta Evidenca "Weather or not", z której jest ten kawałek jest świetna. Prawie każdy kawałek mi się podoba, a to rzadko się zdarza.

• 4 months later...
  • 3 weeks later...

No to prawdziwy oldskul i i uliczny rap. Tak się właśnie kształtował polski rap. Dla mnie większość tych dzisiejszych pseudo rapsów to śmiech na sali i tylko niewielu trzyma jakiś tam poziom. Do dziś pamiętam jak dorwaliśmy z kuzynem "Zwykłą codzienność" i całą kasetę przesłuchaliśmy na raz a potem jeszcze raz i tak całe kolejne dni... :)  Chyba nie ma sensu, żeby wrzucać większość kozackich numerów z tego albumu, jak ktoś będzie chciał to i tak przesłucha :D  i te skrecze Decksa na innych kawałkach ... CIARY!!!

https://tidal.com/browse/track/55273321

• Like 2