Jump to content

DAC do tabletu i monitorów aktywnych (?)

Recommended Posts

Czy mozna wykorzystac DAC w zestawieniu z tabletem i monitorami aktywnymi? Czy te 3 urządzenia da się w ogóle połączyc i czy nastąpi poprawa dźwięku.

Mam wolną parę dobrych monitorów aktywnych bliskiego odsłuchu i nieużywany tablet (Lenovo YOGA). Zainstalowałem chwalony foobar2000, niestety jakość odtwarzania nie jest zadowalająca. Czy DAC pomoze? Jeśli tak, to jaki model? W tablecie jest tylko wyjście słuchawkowe, micro USB na nic się chyba nie przyda?

Witam,

Da się, o ile DAC będzie wspierał funkcję USB OTG. Fajnie też gdyby miał własną regulację głośności, na wypadek gdyby monitory takowej nie miały. DAC może pomóc, jeśli kabel nie jest niskiej jakości, a i same monitory BP mają ku temu potencjał. Przykładem takiego sprzętu jest chociażby Shanling UP.

Jedni słyszą różnicę jakościową między aplikacjami, inni nie. Popróbuj z innymi aplikacjami, ale to i tak sprzęt będzie decydować.
Zewnętrzny DAC powinien poprawić jakość brzmienia. Jeżeli masz monitory aktywne, to warto szukać sprzętu z wyjściem liniowym - pominięciem wewnętrznego wzmacniacza. Skoro monitory mają swój wzmacniacz, to w miarę możliwości lepiej unikać bi-ampingu (najpierw wzmacniacz DACa czy tabletu, potem kolumny), zawsze to dodatkowe zmiekształcenia.
Ile możesz/chciałbyś przeznaczyć na zakup?

Panowie, wielkie dzięki za podpowiedzi i proszę o więcej. Z zawodu jestem muzykiem (pianistą). Potrafię zagrać, ocenic to, co słyszę, ale jeśli chodzi o sprzęt, konfiguracje, nowinki - tu wyprzedzają mnie gimnazjalisci.
W salonie mam jakieś leciwe, ale dające radę, klocki Denona. Słuchawek nie zliczę. Ten zestaw z monitorami stałby w sypialni i służył do cichego słuchania wyłącznie klasyki (fortepian, orkiestra).

Rzeczone monitory to delikatne Kurzweil KS-40A. Mają regulację głośności i barwy. Kiedy pracowały ze stage piano Yamahy, PC oraz interfejsem audio Steinberg UR-22, dawały radę.
Podpięte do tabletu Lenovo YOGA2 grają średnio.
Pomyślalem, że albo przy niewielkiej inwestycji monitory do czegoś się jeszcze przydadzą, albo przeznaczę większe środki na zakup jakiegoś mini zestawu (typu najniższy model PianoCrafta).
Dlatego nie chcę przekraczać budżetu 300-350zł. Polecone Shanling UP są ok 2 razy droższe. Czy istnieje coś tańszego?

Guest MichalW

Jak podłączy D03K do tabletu? On ma tylko optyka i koaksjalne wejście. USB tam jest do zasilania tylko. Może Dragonfly Black, obsługuje OTG i kosztuje 400 zł.

1 minutę temu, wojtczakowy7 napisał:

Jak podłączy D03K do tabletu? On ma tylko optyka i koaksjalne wejście. USB tam jest do zasilania tylko. Może Dragonfly Black, obsługuje OTG i kosztuje 400 zł.

A to mój błąd, myślałem że i sygnał i zasilanie pójdzie.

• 4 weeks later...

W takim budżecie i konfiguracji za dużo się nie wymyśli, ja bym poszedł np w iFi Audio iDSD nano LE, za jakieś 500zł  idzie  kupić. Działa z telefonami po OTG, zasilanie ma z  baterii,  poza przyzwoitym wzmacniaczem słuchawkowym ma też wyjście RCA, obsługuje też DSD, ale przy tej konfiguracji i klasie reszty sprzętu to bez znaczenia raczej .Te monitory z tego co widzę tylko po RCA sięda  podłączyć więc grać to powinno jakoś razem. Zasilanie jest z baterii i wystarcza na 6-7h odsłuchu na słuchawkach,  po RCA może 8h.   Konieczność odpinania do ładowania jest pewną upierdliwością, z  drugiej strony trzeba się pogodzić z jakimiś  kompromisami w takiej konfiguracji.

Nuforce Udac ... obecnie są dostępne wersje Udac 2, Udac 3, Udac 5 ;) Powinien śmigać USB OTG i ma wyjścia RCA. Proszę pamiętać, że to jest zasilane ze złącza USB co skraca czas baterii na urządzeniu. Za to jakość dźwięku bardzo fajna.