Jump to content
Sign in to follow this  
Palpatine

Fanklub Focal

Recommended Posts

Fanklub Focal

e393d30270ceab01gen.jpg

Z racji faktu posiadania dwukrotnie Listen oraz obecnie Elear zakładam wątek na forum.

Dzisiaj na blogu pojawiła się recenzja modelu Focal Elear 

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-focal-elear/

Z tego co mi wiadomo, to najbardziej wyczerpująca recenzja tego modelu w internecie i chyba najbardziej krytyczna. Później się odniosę do samej recenzji.

Co ciekawe zarówno @Compton @EvilKillaruna @vonBaron wszyscy słuchaliśmy tej samej sztuki, więc jeszcze łatwiej o ocenę samej recenzji jak i różnicę w ocenie tego modelu.

U mnie przez wiele miesięcy był użytkowane wraz z Aune S6, obecnie słucham na Questyle CMA400i

a590e8cab10ce60egen.jpg

• Like 5

I to jest właśnie problem, że jako osoba, która już oddała swój głos i wyraziła swoje zdanie (w formie recenzji) nie za wiele może powiedzieć już o tym konkretnym przedmiocie :). Najbardziej intryguje mnie w nich brak górki na zakresie 2-3 kHz, który w wielu recenzjach oraz pomiarach obserwowałem. Z kolei jeszcze bardziej intryguje mnie fakt, że widziałem ją w innych. A więc słuchawki dają się zmierzyć tak jak u mnie i jest to pomiar powtarzalny, nieobarczony błędem wynikającym z nieprawidłowej instalacji na fantomie lub specyfiki sprzętu pomiarowego (na innych słuchawkach pomiary miałem całkiem zgodne). Teoretycznie nie powinno się porównywać pomiarów między systemami pomiarowymi, ale niemniej było to bardzo ciekawe w kontekście tego, że inne modele potrafiły wypaść bardzo podobnie (możliwe że sam kształt sztucznej głowy ma na to wpływ w koniunkcji z padami na takim a nie innym podłożu). 

Ja je odebrałm trochę inaczej jak Ty, choć równie dobrze można założyć, że Ty je odebrałeś inaczej jak ja. :)

Dla mnie są to mocno basowe słuchawki o bardzo wyraźnej dynamice i masywności dolnego zakresu.

Średnica dla mnie nie jest ani bliska ani ciepła. Czuć dystans i ochłodzenie temperatury. Głębia przekazu jest mocno zaznaczona z zachowaniem umiarkowanej szerokości.

Wysokie są bardzo fajnie przyciemnione, coś w stylu AQ, gdzie detale nie biją po uszach, a są wyraźnie osadzone w tle przekazu.

Ja bym je kupił, nawet za 4,5 k, gdyby miały tylko cieplejszą średnicę. Niestety, żaden dynamik (dla mnie) nie ubarwia i nasyca tak śrenicy jak planary, z zachowaniem odpowiedniej artykulacji i separacji dźwięków.

Dynamik to albo chłód albo buła.

Edited by Compton
  • Like 2

Dla mnie średnica nie jest ani chłodna ani ciepła, jest taka w punkt. Bas też nie jest przewalony, może trochę na początku znajomości z Elearami a później ładnie komponuje się z resztą pasma.

Fakt scena nie powala, takie T1v2 mają ją lepszą ale tragedii nie ma.  Ze wszystkich dynamików jakie słyszałem u siebie to właśnie Eleary podobają mi się najbardziej (jutro testy K812 więc może zmienię zdanie).

No i są śliczne :x

T1v2 to studnia

Ale jak widać, każdy z nas inaczej odbiera brzmienie słuchawek. A to w głównej mierze zależy od reszty toru.

Chyba

Pragnę jeszcze zauważyć że nie potrzebują bóg wie jakiego sprzętu do dobrego grania, u mnie grają równie dobrze z Opusa #1 co ze stacjonarki za kilka tysięcy.

No moja córka co jakiś czas się dopytuje, kiedy będę miał te fajne słuchawki, co to na nią tak pasowały idealnie. :)

Przed chwilą, Compton napisał:

T1v2 to studnia

Ale jak widać, każdy z nas inaczej odbiera brzmienie słuchawek. A to w głównej mierze zależy od reszty toru.

Chyba

Mnie tam się podobały ale za cholerę nie mogłem pozbyć się tej sykliwości z wokali.

Przed chwilą, vonBaron napisał:

Mnie tam się podobały ale za cholerę nie mogłem pozbyć się tej sykliwości z wokali.

TOR, Tor, tor...

1 minutę temu, Compton napisał:

No moja córka co jakiś czas się dopytuje, kiedy będę miał te fajne słuchawki, co to na nią tak pasowały idealnie. :)

Kupuj, ostatnio jest wysyp używanych Elearów ;)

Kupuj, ostatnio jest wysyp używanych Elearów ;)

Wiesz, że o tym myślę?

A co z HE5, licytujesz je?

1 minutę temu, Compton napisał:

TOR, Tor, tor...

Dlatego już ich nie mam, lepiej zmienić słuchawki niż cały tor.

Może kiedyś do nich wrócę jak przejdę na lampy albo Beyer wypuści T1v3 :D

2 minuty temu, Compton napisał:

Wiesz, że o tym myślę?

A co z HE5, licytujesz je?

Sam nie wiem już, ponoć są ostrzejsze i jaśniejsze od HE-4?

No jacha, jak nie siedzą, to po co je trzymać.

6 minut temu, vonBaron napisał:

Sam nie wiem już, ponoć są ostrzejsze i jaśniejsze od HE-4?

Ponoć grają jak HE5LE, a te chciałbym mieć, no i te drewniane dekle.. xD

Dlatego posiadam kilka torów. I na każdym był z Elearami ten sam pattern. Posiadam bardzo mocno średnicowe słuchawki, mam też takie, które ją dystansują do neutralności lub wręcz traktują po macoszemu. Stąd pisałem o plastyczności i zależności tego wrażenia od położenia uszu od przetwornika. Było jej więcej i gęściej na Elearach niż na LCD-2F i każdych moich dynamikach, które są uznawane przeze mnie za ciepłe (K280 = AQNH, K240 M = OPPO PM3 itd.). Średnica stawała się taką jak opisywałeś tylko wówczas, gdy lekko odciągałem nausznice od uszu, symulując zmniejszony docisk i zmniejszając tym samym odległość uszu od przetwornika. Poniekąd pokazuje to również pomiar, w którym silikonowe uszy na fanotmie nie poddają się tak jak prawdziwe, ludzkie. Nie dopatrywałbym się więc w różnicach ani naszych błędów, ani torów, a bardziej właśnie anatomii. To też powód dla którego z reguły nie lubię słuchawek specjalnie nadwrażliwych na nausznice (Beyery).

Moim zdaniem średnica w Elearach nie jest ani chlodna, ani ciepła. A w zasadzie mówię jedynie o wokalach męskich i żeńskich. Myślę, że ich odbiór głównie zależy od punktu odniesienia. @Compton ma co dzień słucha planarów, a wiadomo że tam srednica zwykle jest ciepła i dociążona.

Natomiast zgodzę się o czym pisałem na sąsiednim forum, że dla mnie są to słuchawki o bardzo dużej dynamice i solidnej podstawie basowej i to też tej najniższej. Muszę powiedzieć, że taka prezentacja basu przypominającą uderzenie gromu z jasnego nieba w sluchawkach otwartych jest mi nieznana w innych modelach. W zasadzie z recenzji @EvilKillaruna to nie wynika, a spodziewałem się że akurat to pasmo najłatwiej ocenić bo to jest ich "wow factor". 

@EvilKillaruna wspomniałeś o innych ppmiarach i pewnym wzgorku na paśmie 2/3h. W praktyce jak to powinno się przekładać na brzmienie?

I jeszcze ciekaowstka. @vonBaron wspomniał, że sluchawki grają dobrze nawet ze sprzętów portable, nastomiast dodam od siebie, że to jedne z najbardziej responsywnych słuchawek na tor. Przykładowo z Aune S6 dół w nich był twardy i bardzo punktowy, średnica bardzo neutralna i lekko podbita średnica z wysokimi. 

Natomiast celowo zmieniłem źródło na Questyle CMA400i. Uzyskałem dzięki temu bardziej zmiękczony bas o wiekszej ilości faktur wraz z lekkim wybrzmiewaniem, średnica.o krok bliżej bardzo ciepła i dociążona, góra otrzymała ładnie zaoblone kontury.  Pojawiła sie piękna głębia kosztem sceny na szerokość.

Edited by Palpatine

W zakresie średnicy wszystkie trzy pary słuchawek jakie posiadam z klasy wyższej to modele prezentujące jakiś tam pomysł na jej brzmienie, od zdystansowanego (HD800) po bliski (K1000). W ramach tych ostatnich potrafi być na niektórym sprzęcie (Copland) prezentowana aż do przesady blisko. Eleary zachowywały się tak, jakby starały się trochę od prezentacji K1000 odsunąć w stronę LCD-2F, ale za to bardziej dociążyć średnicę i ją posklejać ze sobą. Stąd taka właśnie plastyka. Tak grają moje KEFy i to brzmienie rozpoznać mogę z zamkniętymi oczami (bo uszami to tak trochę trudno by było). I owszem, właśnie to jest w nich tym efektem "wow" i tym samym "złapały" mnie KEFy. LCD mają znacznie bardziej rozsunięte dźwięki na środku, dlatego sprawiają wrażenie aż rozwodnionych na konsystencji, że tak to ujmę.

Czytelność wysoko prowadzonych wokali (głównie żeńskich) i wrażenie większej jasności. Tego bym się spodziewał patrząc tylko na wykres. Możliwe że doszukalibyśmy się tego w ramach modelu Clear, ale na tą chwilę można tylko spekulować. Recenzję dostrzegł na łamach FB oficjalny dystrybutor Focala, ale nie wiem czy dojdą po nitce do kłębka i zechcą zaproponować kontynuację już po swojej stronie w ramach innych modeli. 

2 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

Recenzję dostrzegł na łamach FB oficjalny dystrybutor Focala, ale nie wiem czy dojdą po nitce do kłębka i zechcą zaproponować kontynuację już po swojej stronie w ramach innych modeli. 

Byłoby świetnie, szczególnie że model Clear wydaję się być oczywistym wyborem, jeśli komuś podoba się przekaz Elearow.

Niestety cena w Polsce nie zachęca (w USA na święta była promocja 1200$). Inna sprawa jest taka, że musi być ich naprawdę ograniczona ilość w Polsce, skoro w salonach Denona możemy spotkać albo model Elear albo Clear. Salony muszą się wymieniać jeśli ktoś chcę sprowadzić parę do odsłuchu.

To już niestety nie zależy ode mnie, bo choć z mojej strony nie ma problemu innego poza wygospodarowaniem trochę wolnego czasu, to jeszcze dystrybutor musi w ogóle chcieć u mnie takie testy przeprowadzić. A ponad wszystkim zaakceptować fakt, że recenzja nie będzie typową treścią reklamową na zasadzie autoryzacji. Sądząc jednak po reakcji z FB, ma tego świadomość i podejście tak dokładne jak na AF im się podoba. 

Kwestia jakie u samego producenta są warunki. W skrajnym przypadku możemy uwzględnić jeszcze uwarunkowania międzynarodowe.

4 godziny temu, Compton napisał:

Ja bym je kupił, nawet za 4,5 k, gdyby miały tylko cieplejszą średnicę. Niestety, żaden dynamik (dla mnie) nie ubarwia i nasyca tak śrenicy jak planary, z zachowaniem odpowiedniej artykulacji i separacji dźwięków.

Dynamik to albo chłód albo buła.

Moim zdaniem przeciwieństwem tej tezy są  HD800S oraz najprawdopodobniej (ale to ty już wiesz lepiej) Clear.

Eleary i T1 rev2 też bym umieścił w tej grupie bo 22 st. to jednak nie chłód ;)

Zresztą dzięki koledze @FIREGON (bardzo dziękuję) miałem okazję drugi raz przymierzyć się do T1 rev2 i po raz kolejny okazało się, że najistotniejszy w opisach słuchawek jest nasz punkt odniesienie. Bo pomimo wspaniałej holografii, dość zwartego i szybkiego basu (do poziomu Elearów jednak trochę brakuje), fajnie odsuniętej i absolutnie nie chłodnej średnicy (buły też tam nie było ;) ) to po raz drugi się nie polubiliśmy przez pogłosowość oraz syczenie.  Dla mnie na przełomie średnicy z wysokimi i na wysokich było za jasno. Ale pewnie w dużej mierze przez przyzwyczajenie do Elarów, za to @FIREGON sam o nich piszę, że są ciemne w odniesieniu do He6.

@EvilKillaruna a propos recenzji to warto jeszcze pomyśleć o Listen. Te małe słuchawki są naprawdę wielkie :)

9 minut temu, Palpatine napisał:

Eleary i T1 rev2 też bym umieścił w tej grupie bo 22 st. to jednak nie chłód ;)

He he, co ucho to inny odbiór.

I fajnie, jest o czym pisać, dopóki nie wyzywamy się od pedałów itp... :)

Dla mnie Eleary to temp 18 st max i pochmurny dzień.

Takie HD800s czy T1v2 to ok 15 st i chłodny wiatr i słońce wychodzące zza chmur.

HE-6 to 21 st i słońce w pełni.

:)

Edited by Compton
  • Like 1

21 minut temu, Compton napisał:

He he, co ucho to inny odbiór.

I fajnie, jest o czym pisać, dopóki nie wyzywamy się od pedałów itp... :)

Dla mnie Eleary to temp 18 st max i pochmurny dzień.

Takie HD800s czy T1v2 to ok 15 st i chłodny wiatr i słońce wychodzące zza chmur.

HE-6 to 21 st i słońce w pełni.

:)

Zgadza się. Ucho, przyzwczajenie, tor i pewnie cała masa innych zmiennych. 

Co do wyzwisk to mam nadzieję, że tutaj nikt nie będzie pedałem ani idiotą ? 

Co do samych temperatur to HD800S nie wydały mi się chłodniejsze niż Eleary.

A jaką temperaturę mają Clear?

Clear według mnie były jaśniejsze i bardziej przestrzenne. barwowo podobnie. Dla mnie takie neutralne.

26 minut temu, Palpatine napisał:

Co do wyzwisk to mam nadzieję, że tutaj nikt nie będzie pedałem ani idiotą ? 

W takiej sytuacji na pewno można będzie spodziewać się jednoznacznej reakcji i katapultowania delikwenta na żółte, gdzie najwyraźniej jego miejsce. Cechą nadrzędną FAF jest elementarny szacunek dla drugiej osoby, bez względu na jej preferencje. Na ten przykład osobiście naprawdę nie mam problemu że chociażby Compton opisuje Eleary inaczej niż ja. Ma do tego święte prawo, a ponad wszystkim - własne uszy i punkty odniesienia. Nawet jeśli stwierdzi że grają inaczej, to ani to ujma dla niego, ani dla mnie dyskomfort. Choć oczywiście człowiek zawsze czuje się pewniej jeśli odsłuchy się pokrywają. Na żółtym byłbyś zaraz głuchy, głupi, niedoświadczony, z wadliwym torem i zerowym prawem do wypowiedzi. Takie coś w dużym uproszczeniu usłyszałem przy okazji Ultrasone Edition 5 Limited. Żeby było śmieszniej - głównie od ich właściciela, od którego miałem również HD800S. Do nich nie było już żadnych pretensji. Wniosek = najwyraźniej jestem głuchy i głupi tylko w określonych godzinach. 

Co do Listenów - jest to taka sama sytuacja jak z każdym innym produktem Focala. Słuchawki to moja pasja więc wiem jakie modele w trawie piszczą :), nie wiem tylko jak piszczą i kiedy nastąpi sposobność aby się dowiedzieć. 

• Like 1

Ja też się z @Compton nie zgadzam...różnią Nas całe 4 st. Celsjusza ;) A tak na poważnie to w opisie jako takim się zgadzamy w 90%.

Chyba największe rozbieżności w Naszej wspólnej ocenie (Evil, Compton, ja) dotyczą dynamiki.

A tak na poważnie to każdy ma prawo do własnej opinii i preferencji. Gdyby wszystkim podobała się ta sama para słuchawek byłoby nudno.

Pozostając w temacie Focal Elear dzisiaj dzięki koledze @vonBaron będę miał okazję przetestować dwa kolejne dwa kable:

- FAW Noir MK2 BAL

- Whiplash Audio TWAg V2 SE

Póki co SREBRO BAL od Jimmy Dragon  pogoniło FAW Noir Hybrid oraz stock ;)

• Like 1