Jump to content

Beyerdynamic DT-990 250 Ohm - płaski dźwięk

jarul777
 Share

Recommended Posts

Cześć, kupiłem właśnie słuchawki Beyerdynamic DT-990 w wersji 250 Ohm i mam z nimi problem. Podczas słuchania muzyki, dźwięk jest kompletnie pozbawiony dynamiki, jest płaski. Przez chwilę myślałem, że może tak grają słuchawki z wyższej półki (do tej pory takich nigdy nie miałem na głowie), ale kompletnie inna sytuacja jest podczas oglądania filmów. Obejrzałem film z dużą ilością muzyki, że ścieżką dźwiękową DTS i tam dźwięk był taki, jakiego od tych słuchawek oczekiwałem.

Czytałem też trochę o dynamice dźwięku w filmach, że jest duża, większa niż albumów muzycznych, ale różnica chyba nie powinna być aż taka. Czy to oznacza, że mam coś źle skonfigurowane na komputerze, czy też tak powinno być/jest? Co gorsza podobnie jest w grach (głównie do tego kupowałem słuchawki), co prawda nie sprawdzałem jakoś bardzo dużo, ale w Wiedźminie 3 jest dokładnie tak samo. Jako źródła wspomnianego płaskiego dźwięku używałem FLACów odtwarzanych w AIMPie, dla porównania też w PotPlayerze. Oprócz tego taka sama sytuacja występuje w TIDALu, również w utworach w wersji Masters.

W PC mam SupremeFX S1220, to jest przeróbka ASUSa ALC 1220. Ale ponieważ myślałem, że to wina tej integry, kupiłem Aune T1 SE i nie słychać różnicy (poza głośnością, która na Aune jest dużo większa). Podobnie jest też z amplitunera Denon.

No właśnie wiem, że dobre :) Ale taka różnica między filmem i muzyką chyba nie powinna występować, nawet jeżeli jeszcze potrzebują czasu, to w obu przypadkach powinno być tak samo słabo/dobrze, nie? A tutaj jest po prostu różnica ogromna. Z tym, że ja wcześniej nie miałem nigdy sprzętu z tej półki, do tej pory używałem Creative Fatality i taka różnica tam nie występowała.

No tak, tylko żeby to był problem ogólny to można kombinować, ale to jest coś innego, bo czasem jest OK. Nie wiem czy za dużo oczekuję (czy oczekuję czegoś innego niż powinienem) czy to jakaś inna rzecz.

To może inaczej zapytam: czy ten sam utwór np. ze źródła DTS z napisów końcowych filmu i z FLACa albo tego TIDALa powinien brzmieć prawie tak samo czy powinna być duża różnica i ja się nie znam i szukam rzeczy nieistniejących? :D

Guest MichalW

Jakość muzyki z Tidala może być różniąca się od tego samego wydania CD, ponieważ stosują Watermarking. Co do różnicy DTS-FLAC nie wiem, może utwór w ścieżce dźwiękowej filmu jest w lepszej realizacji niż ten, którego słuchał Pan z FLACa. 

Można też zmierzyć zakres dynamiki np. programem TT Dynamic Range z pliku przy użyciu programu lub ich wtyczki do Foobara. Można też sobie poszukać i porównać danego albumu na stronie http://dr.loudness-war.info/. Ja na przykład posiadam album muzyczny pewnego rockowego zespołu z roku 1984 z dynamiką od 12-14, a remaster z 2015 dostępny na Tidalu ma w okolicach 5-6 i słychać różnicę że ten starszy jest dużo lepszy, ale to przez loudness na remasterze. 

Różnice spore mogą wynikać albo z włączonych ulepszaczy albo z kiepskiej jakości nagrań. Obecnie często mastering jest kiepski i muzyka jest skompresowana mocniej.