Jump to content

DAC + OP-AMP a programowe EQ

Recommended Posts

Witam serdecznie, niesiony wpisem na blogu n/t polecanych słuchawek przekonałem się do kupna HD669 by po dyskusji z użytkownikiem HD681 (bałem się wyciekania dźwięku na zewnątrz) nabyłem HD681B.

Jako, że w tym momencie posiadam jedynie kartę zintegrowaną ALC892 w dodatku przez obudowę tuż nad kartą grafiki leci kabel do przedniego panelu to nawet na biedronkowych słuchawkach (proszę się nie śmiać, zawsze uważałem że słuchawki za mniej niż 300zł grają tak samo a klasa "najniższa" z w miarę dobrych zaczyna się od tego poziomu) słychać zakłócenia.

Swojego czasu byłem użytkownikiem kart SB od Live! 5.1 poprzez Audigy2 a skończywszy na Z (zastąpił X-Fi Platinum po przejściu na W10).

Niestety chłodzenie mojej grafiki padło a rozmieszczenie gniazd na mojej płycie albo skutecznie ograniczyło wydajność nowego chłodzenia albo wykluczyło używanie jakiejkolwiek karty rozszerzeń.

Jak już wspomniałem dotychczas używałem tandetnych słuchawek wspomagając się efektami dźwiękowymi z oprogramowania karty muzycznej (nawet teraz to robię).

Polecono mi zakup zewnętrznej karty i teraz pojawia się dylemat.

Chciałbym wydać na nią jak najmniej a jednocześnie uzyskać dobry stosunek cena/jakość no i przeglądając bloga trafiłem na wpadającego mi w gusta SB G5 ze względu na programową możliwość sterowania pasmem (EQ). Tylko tak średnio mi się widzi wydawać 500zł na kartę.

Jako jej alternatywę wynalazłem sobie AudioTrak Prodigy Cube BE przy czym to jest DAC z wymiennymi OP-AMPami.

Moje pytanie wobec tego brzmi czy kupując Cube i wymieniając stockowy AMP dam radę wysterować sobie dźwięk w taki sam lub podobny sposób co stosując programowy EQ?

Zgodnie z tym co pisze na temat HD681B to podobnie jak HD681 mają one "podbitą" górę i niby tendencje do dania po uszach wobec czego czy OP-AMP powinien być ciężki i ciepły żeby to zniwelować?

W programie normalnie dałbym sobie zadana wartość pasma górnego poniżej i powinno grać. Czy dobrze rozumiem?

Nie wiem czy to ważne ale w kwestii gustów muzycznych to przoduje muzyka elektroniczna, nieco rocka i bluesa skończywszy na wszechobecnej radiowej komercji.
Wybrałem HD681 również ze względu na lepsza względem HD669 scenę, mam nadzieję że dobrze zrobiłem (chciałem coś do okazyjnego grania w FPSy)?

Z tego co przeszukałem forum to takiego tematu nie było a jeśli był to przepraszam.

Witam,

4 godziny temu, Sezzam napisał:

Moje pytanie wobec tego brzmi czy kupując Cube i wymieniając stockowy AMP dam radę wysterować sobie dźwięk w taki sam lub podobny sposób co stosując programowy EQ?

Nie. Wzmacniacz operacyjny nie jest substytutem equalizera. Jego efekt co do tonalności bardzo często bywa losowy i uzależniony od elektroniki towarzyszącej oraz warunków w jakich pracuje. Znacznie szybciej można od niego oczekiwać np. zwiększenia mocy wyjściowej albo poprawy czystości sygnału. 

4 godziny temu, Sezzam napisał:

Zgodnie z tym co pisze na temat HD681B to podobnie jak HD681 mają one "podbitą" górę i niby tendencje do dania po uszach wobec czego czy OP-AMP powinien być ciężki i ciepły żeby to zniwelować?

Teoretycznie tak, ale często odbywa się to pogłębieniem wrażenia analogowości brzmienia, a więc zniekształceń, ograniczonej czytelności i mniejszej sceny. Tak działa np. OPA2604, w zasadzie jedyny faktycznie ciepły znany mi OPA.

5 godzin temu, Sezzam napisał:

Wybrałem HD681 również ze względu na lepsza względem HD669 scenę, mam nadzieję że dobrze zrobiłem (chciałem coś do okazyjnego grania w FPSy)?

Teraz już trochę po ptakach jeśli zakup został dokonany. Jeśli tylko słuchawki zostały uznane za model lepszy od HD669, to tylko sam posiadacz może teraz stwierdzić trafność swojego wyboru. Tak samo jeśli słuchawki jeszcze nie przyjechały, najlepiej będzie się z nimi na spokojnie oswoić i dopiero wtedy ruszać na dalsze zakupy, krok po kroku, nigdy na hurra. 

Czy po ptakach to nie wiem bo sam Pan zauważył (tudzież zauważyłeś, jeśli można), że odsłuch zależy od posiadacza - czyli jest subiektywny.

Te tanie słuchawki przeważnie były przytłumione, nawet na SBZ i zawsze musiałem korygować je poprzez EQ. Zobaczymy jam będą grały te 681 na integrze na flacie i po korekcji EQ.

Jeśli mogę tu zapytać to czy gdybym potrzebował lepszego (a przede wszystkim lepiej izolowanego) źródła od integry czyli zewnętrznej karty dźwiękowej, za czym się rozglądać?

Z EQ:

X-Fi HD wystarczy czy jednak potrzeba zainwestować co najmniej dwukrotnie więcej na G5?

DAC:

X6 mógłby być czy wtedy lepiej Cube BE ze względu na możliwość wymiany OP-AMPa?

(znalazłem gdzieś widok rozebranego X6 i tam chyba też idzie wymienić OP-AMP)