Jump to content

Słuchawki do spokojnej muzyki - 1000 PLN

Julian
 Share

Recommended Posts

Witam.

Proszę o poradę jakie słuchawki zakupić.

Budżet: ok. 1000 PLN

Preferowany typ: wokółuszne, otwarte lub półotwarte

DAC: Focusrite Scarlett 2i4

Słucham głównie spokojnej muzyki oraz coverów akustycznych jak np.:

Malukah - Auld Lang Syne

Billy Boyd - The Last Goodbye

Jeff Buckley - Hallelujah

Seal - Stand by me

Ponadto słucham muzyki filmowej oraz orkiestry symfonicznej np.:

Pirates of the Caribbean - He's a Pirate

David Garrett - Smooth Criminal

Zależy mi na dobrym analitycznym wyłapywaniu instrumentów, zwłaszcza w muzyce akustycznej i orkiestry symfonicznej. Cenie sobie też wyraźny przekaz wokalu. Ponadto próbuje uczyć się grać na gitarze elektrycznej, którą podłączam pod DACa w trybie Direct monitor. Słuchawek używam głównie w nocy, aby nie pobudzić domowników oraz gdy rozmawiam przez Team Speaka, przy czym w tle odpowiednio ciszej zawsze gra muzyka. 

Od sprzętu natomiast wymagam, aby był jak najbardziej naturalnie oddawał brzmienie. Natomiast charakterystykę dobieram poprzez korektor, ustawiony na cały system poprzez oprogramowanie VoiceMeeter. Klasyczna V najbardziej mi odpowiada, co świetnie słychać na kolumnach Edifier R2600, które dla mniej grają znacznie lepiej niż CALe o ile można porównywać głośniki do słuchawek.

image.png

Od paru lat posiadam nierakablowane CALe, aczkolwiek ich barwa nie przypada mi do gustu. Lepsze brzmienie dla mnie mają tanie słuchawki douszne Panasonic RP-HJE120, których używam poza domem, chociaż słychać że jakość dźwięku jest o klasę niższa od CALi. Kiedyś miałem Koss Porta Pro, które sobie bardzo ceniłem za barwę dźwięku. Niestety nie były szczególnie wygodne ani wytrzymałe.

Zastanawiałem się nad polecanymi słuchawkami Sennheiser HD600. Jednakże przy ich impedancji 300 Ohm obawiam się, że mój DAC Scarlett 2i4 może sobie nie poradzić. Dla CALi, które mają 32 Ohm, słucham muzyki w miarę cicho (głośność rozmowy), przy potencjometrze ustawionym na 20%. Przy 30% przestaje słyszeć rozmowę domowników, a maksymalnie gdzie można jeszcze słuchać, jest to poziom ok. 60% potencjometru. Jednak dla Sennheiser HD600 może to być za mało.

Drugą opcją którą biorę pod uwagę są HiFiMAN HE-300.

Proszę o pomoc w wyborze, może widzicie dla mnie jakiś inny model, który będzie wkomponowywał się w moje gusta i wymagania.

Edited by Julian

Witam,

Obawiam się, że żaden z podanych modeli się nie sprawdzi. HD600 będą naturalnie grające, mogą okazać się zbyt relaksujące w przekazie i neutralne. HE-300 zaś to ciepłe granie, więc narzekać będzie Pan podejrzewam na scenę i sopran. Definitywnie radziłbym spojrzeć zatem na ofertę Beyerdynamica, zwłaszcza DT990 PRO i Edition. Te ostatnie może Pan dobrać w trzech różnych impedancjach, toteż najbezpieczniej byłoby zdecydować się na model 250 Ohm. To wydajne słuchawki, więc Scarlett powinna sobie poradzić. No i poza tym - szukana sygnatura na planie V z dobrą głębią sceniczną. 

Pozdrawiam.

• 2 weeks later...

Kupiłem wedle porady słuchawki Beyerdynamic DT990 250. Jestem z nich bardzo zadowolony. Po paru dniach odsłuchu sprawdzają się bardzo dobrze. Barwa dźwięku przypada mi do gustu, znacznie lepiej niż CALe. Są od nich też istotnie większe. Dla ucha zostaje ponad centymetr miejsca w przód i tył oraz pół centymetra do góry. W CALach małżowina uszna praktycznie cały czas dotyka nausznika. Z DT990 trzeba troszkę poeksperymentować aby poprawnie ustawić je na uszach, ponieważ drobne przesunięcie potrafi zmienić całkowicie brzmienie, gdy środek membrany nie jest wprost naprzeciwko wlotu ucha.

Porównanie Creative Aurvana Live z Beyerdynamic DT990 (duże zdjęcie)

IMG_1158.jpg

Scarlett daje radę. Przy 60% jest mniej więcej jak 30% na CALach. Przy 100% jest już całkiem głośno, więcej nie potrzebuje. W ramach ciekawostki, nawet Iphone 5 daje rade z wersją 250 Ohm, ale na ulicę to raczej za cicho.

Dziękuje za trafną poradę i pozdrawiam :)

Edited by Julian
  • Upvote 1