Jump to content

Pierwszy, niedrogi DAC/AMP

Recommended Posts

Witam,

Bardzo cenię sobie Audiofanatyka, dzięki tej stronie kupiłem sobie głośniki Fenda R30BT oraz słuchawki Superlux HD669 i jestem z nich bardzo zadowolony. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc teraz przydało by się zadbać o źródło dźwięku lepsze niż zintegrowana karta dźwiękowa.

Spośród polecanych DAC-ów najciekawszą dostępną dla mnie opcją wydaje się Audiotrak Prodigy Cube Black Edition. Ponieważ jednak jestem gadżeciarzem i często zamawiam różne rzeczy z Chin, szukając dalej trafiłem na FX Audio DAC-X6. DAC ten jest nieco tańszy i możliwy do kupienia na Allegro, zbiera bardzo dobre opinie (z poprawką na jego cenę) i w przeciwieństwie do Cube ma kilka wejść (USB, optyczne i coaxial).

Jakby tego było mało trafiłem jeszcze na Dilvpoetry DAC-X6, który wydaje się tym samym urządzeniem, tylko z kilkoma wymienionymi scalakami:

FAX Audio: DAC: CS8416 + CS4398 + OPA213, AMP: OP275 + TPA6120

Dilvpoetry: DAC: CS8416 + AK4452 + JRC5532, AMP: N5532 + TPA6120

Niestety nie ma o nim zbyt wielu opinii a nie potrafię ocenić która kombinacja jest lepsza...

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Crocodil

Guest MichalW

Ja na Pana miejscu kupiłbym coś sprawdzonego w Polsce, żeby mieć spokój z gwarancją. A jeśli zdecyduje się Pan na zakup przez Allegro, to radzę zobaczyć od jakiego sprzedawcy. Po wyszukaniu tego FX DAC-X6 znalazłem kilka ofert z gwarancją na 2 miesiące, a też od Hard PC i Redcoon z normalną 2 letnią. Poza tym, zadałbym sobie pytanie czy te dodatkowe wejścia będą mi potrzebne. 

Poza tym, to że któryś ze sprzętów ma lepszy/inny układ DAC nie znaczy że będzie on lepszy i zgra się z Pańskimi słuchawkami lub głośnikami. 

@wojtczakowy7: Dziękuję bardzo za cenne wskazówki co do sprzedawców. Zdecydowanie nie warto oszczędzać 20 czy 30 zł kosztem gwarancji...

Wydaje mi się, że dodatkowe wejścia w X6 przydadzą mi się bardziej niż cyfrowe wyjścia w Cube. Mogę podłączyć komputer stacjonarny przez wejście cyfrowe (co daje najwyższą jakość), a laptopa czy komórkę przez USB. Wyjścia cyfrowe zupełnie mi się nie przydadzą, bo nie mam do czego ich podłączyć ;-) 

Jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o różne układy przetwarzające dźwięk. Po szybkim wyszukaniu wygląda na to że te w Dilvpoetry są w większości porównywalne lub minimalnie lepsze (np. DAC AK4452) poza opampem N5532, który jest produkowany przez różne firmy i może mieć bardzo nierówną jakość...

Nie testowałem co prawda modelu X6, ale ich tańszy X3 nie był wcale taki zły. Choć należy pamiętać że to "chińczyk" ze wszystkimi tego konsekwencjami, dlatego również decydowałbym się na wariant krajowy z naszą polską gwarancją. Na wszelki wypadek. 

Zasada w sprzęcie audio jest taka, że o ile nawet zna się brzmienie poszczególnych układów, o finalnym dźwięku płynącym z danego urządzenia decyduje całościowa aplikacja. Jak mawia brzydkie, ale prawdziwe porzekadło: "i najlepszy DAC d*pa, jeśli reszta elektroniki k*pa" :).

Wejście cyfrowe nie zawsze jest gwarantem jakości. USB i COAX owszem, najczęściej nie ma tu problemu. Ale przy optyku wystarczy najtańsza kostka z plastikową soczewką + niskiej jakości kabel optyczny o nienajlepszej czystości i już układy buforujące zaczynają wariować, pogarszając brzmienie. Jednocześnie jest to jedyne gniazdo, które pozwala na uniknięcie przebić idących z komputera. 

• Like 1

@EvilKillaruna Dziękuję za bardzo cenne uwagi. Chyba zdecyduję się na FX Audio DAC-X6 z polskiej dystrybucji, właśnie ze względu na gwarancję. 

Dilvpoetry kusi niską ceną (ok. 210 zł, o ile nie trafi się VAT) i podobno poprawionymi komponentami (jak zarzeka się sprzedawca) ale chyba nie warto ryzykować.

Co do jakości, to oczywiście jest wiele zmiennych ale miałem na myśli to że według tego co wyczytałem na Head-Fi przez USB przetwarzany jest sygnał 24 bit/96 kHz, a przez wejście cyfrowe 24 bit/192 kHz. Pewnie i tak nie usłyszałbym różnicy :-D

Raczej nie jest tu kwestia tego jaki bitrate Pan osiąga, a jaki układ sygnał ten przetwarza. W X3 było tak, że USB było obsługiwane przez układ C-Medii z maksymalnym próbkowaniem 16/48, zaś po S/PDIF szedł pełny sygnał 24/192 bezpośrednio. To właśnie ten drugi był właściwym medium komunikacyjnym dla tego urządzenia i USB traktowałem bardziej jako dodatek. W X6 może być podobnie, ale wyższy bitrate sugeruje, że użyto tam lepszej klasy układu.

Rzeczywiście, w X6 jest to rozwiązane podobnie z tym że wykorzystano układ VIA VT1630. Na tym diagramie dobrze widać przepływ strumieni audio (dotyczy wersji japońskiej ale różnice są niewielkie):

DAC-X6J.thumb.png.7c93ce46f0320393ec26faf68c5b2288.png

Czy można gdzieś przeczytać coś więcej o X3? Udało mi się znaleźć tylko zapowiedź recenzji ale już samej recenzji niestety nie...

Otrzymałem odpowiedź z firmy SunnyLine:

Cytat

Tak oczywiście model DAC-X6 również jest dostępny w PL.

Proszę skontaktować się z jednym z naszym partnerów handlowych:

www.hard-pc.pl

www.redcoon.pl

Obaj mają ten produkt dostępny.

Czyli oficjalnie w Polsce sprzedają DAC-X6 własnie te firmy które polecił mi wcześniej @wojtczakowy7 :-) Nie wiem niestety jak wygląda kwestia użyczenia sprzętu do testów...

Edited by Crocodil

Czyli bardzo fajnie się złożyło. Co do testów - nie jestem pewien jak to wygląda w przypadku użytkownika prywatnego. Oczywistą sprawą jest, że proces taki różni się od tego co mam ja, a więc osoba recenzująca. To zupełnie inne relacje i dla nas zaś - użytkowników - ewentualna recenzja to kolejna sprawdzona opcja zakupowa, na której nie popłyniemy po potencjalnym zakupie, gdyż wszystko będzie jasne i opisane faktycznie takim jakim jest w rzeczywistości.

DAC-X6 jest ze mną już od kilku dni i jestem z niego bardzo zadowolony. To moje pierwsze tego typu urządzenie więc trudno mi jakoś obiektywnie je ocenić ale gra bardzo ładnie. Słuchawki Superlux HD669 są znacznie żywsze niż na integrze i zdecydowanie nie brakuje im teraz głośności ;-) Obudowa, wszystkie pokrętła i przełączniki są dobrej jakości.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania, postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości :-)

Edited by Crocodil
  • Like 2

• 3 weeks later...

@rysiul: Niestety nie potrafię odpowiedzieć, bo jestem raczej laikiem w kwestiach audio... U mnie ten DAC napędza Superluksy HD669 (zamknięte) oraz HD668b (półotwarte) i jestem szczerze zachwycony, zwłaszcza jeśli chodzi o ten drugi model. Oba te modele mają impedancję 56 Ohm, a Twoje AKG K702 mają 62 Ohm, więc jeśli chodzi o samo zasilenie słuchawek to na pewno nie będzie z tym problemu.

Guest MichalW

To że słuchawki mają podobny opór nie znaczy, że dany wzmacniacz napędzi obydwie pary. Ważny jest jeszcze współczynnik SPL, im wyższy tym łatwiej napędzić słuchawki.

30 minut temu, wojtczakowy7 napisał:

To że słuchawki mają podobny opór nie znaczy, że dany wzmacniacz napędzi obydwie pary. Ważny jest jeszcze współczynnik SPL, im wyższy tym łatwiej napędzić słuchawki.

Wiadomo. Ten dac/amp raczej da radę je napędzić. Chodzi bardziej o brzmienie, czyli jak się zgrają. A może jakieś inne propozycje?

Cześć jestem nowy na forum odkupiłem okazyjnie akg m220 pro  tylko oczywiście nie pomyślałem że będę potrzebował czymś to specjalnie napędzić a słuchawki grają po prostu cicho  dlatego mam pytanie  co za stosunkowo małe pieniądze a jednocześnie nie będąc szrotem nada się do tych słuchawek  używał ich będę do laptopa i okazjonalnie telefonu. Pozdrawiam