Jump to content

"Nieczystoći" w utworze

audiofanatyktomek
 Share

Recommended Posts

Witam,  mam dziwny problem podczas słuchania niektórych utworów, chodzi o nieczystości, trzaski, pyknięcia i tym podobne. Wydawało mi się, że to wina sprzętu, testowałem na początku na she3590 - tanie słuchawki philipsa, później kupiłem słuchawki (in ear monitor 1more triple driver)- to samo z tym, że jakość i separacja instrumentów jest lepsza, następnie myśląc, że może chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową pożyczyłem od kumpla DAC SMSL M2. To samo, nieczystość wciąż słyszalna. Może to wina mp3, ale chciałbym się upewnić czy inni też to słyszą. Dla przykładu podaję link

We fragmencie 3:31-3:33 w okolicy 3:32 słyszę nieczystości gdy wokal nakłada się z innym dźwiękiem o bardzo wysokiej częstotliwości. Dla ciekawskich dodam również, że gdy słuchałem tego utworu około godziny 19 słyszałem pewien dźwięk którego nie słyszałem o 24 zaraz przed pójściem spać. Ten tajemniczy dźwięk brzmi jak ten z linka poniżej z tym, że jest trochę "pofalowany".

Podobny dźwięk można usłyszeć gdy ziewamy w wyciszonym pomieszczeniu lub gdy wkładamy palec do ucha i mocno przyciskamy blokując dźwięki zewnętrzne. Nie rozumiem tych zjawisk i nie wiem czy to moja wyobraźnia płata mi figle ale wydaje mi się, że jakiś ekspert potrafił by to jakoś sensownie wytłumaczyć. Wydaje mi się jakby na wieczór pod wpływem zmiany ciśnienia niektóre częstotliwości były mniej lub niesłyszalne. Słuch miałem badany i lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku, nie słyszę żadnych pisków i szumów dopóki nie zacznę sobie naciskać na ucho, z tego co czytałem to normalne, że gdy naciskamy na nerwy słuchowe możemy usłyszeć pisk.

Poza przesterem w 3:31 nie słyszę szumów/trzasków w pierwszym materiale. Zalecałbym dokonać odsłuchu tych samych materiałów na zupełnie innym komputerze. Możliwe, że jest to ogólnie spowodowane czymś w warstwie systemowej.

Co do słuchu, nie jestem co prawda lekarzem, ale tak, człowiek słyszy inaczej w zależności od zmęczenia, ciśnienia atmosferycznego, pory dnia, a także pod wpływem adaptacji do poziomu hałasu otoczenia.

Postanowiłem zrobić małą analizę, której wynik umieszczam niżej. :) Zaznaczę, że porównania były dokonywane z wykorzystaniem własnego materiału źródłowego.

W skrócie:
-pobrałem ścieżkę audio źródła z Youtube (format *.M4A)
-przy pomocy FFMpeg  przekonwertowałem strumień do PCM (*.WAV) [log dostępny TUTAJ]

5a4776c4a3021_porwnanie.png.d0c2b97ba4f929cfed3ab629841abfd5.png

Jak widać na załączonym obrazku, ścieżka audio z YT jest znormalizowana (wartość Peak Amplitude wynosi 0 bB), co powoduje przester. W całym utworze prawdopodobnie znajduje się 18 próbek, w których może wystąpić Clipping.

Niestety Youtube ma tę wadę, że nigdy nie wiadomo jakiej obróbki dokonano podczas tworzenia materiału zwłaszcza wtedy, kiedy nie jest to coś z oficjalnych kanałów. :)