Jump to content

Creative Sound BlasterX AE-5 czy AIM sc808?

Recommended Posts

Witam.

W niedalekiej przyszłości chciałbym kupić nowy PC do którego planowałem kupić kartę dźwiękową AIM sc808 ale sporo z nią problemów, dodatkowo z tego co wyczytałem to ma słaby wzmacniacz słuchawkowy i może byc problem z AKG K702.

Teraz creative wydał nową kartę sound blaster ae-5 która całkiem nieźle sie prezentuje ale czy warto dopłacić +200zł do tej gejmingowej karty względem aim sc808?

Pozdrawiam

Witam,

SC808 nie ma słabego wzmacniacza słuchawkowego. Jest to kłamstwo. To, że sprzęt nie komponuje się do końca synergicznie z K702 to już inna kwestia, dlatego układ ten koryguje się poprzez (drogą) wymianę wzmacniaczy operacyjnych.

Recenzję AE-5 mam aktualnie w produkcji. Jej układ wzmacniacza jest słabszy mocowo od SC808 i do tego jaśniejszy. Synergicznie więc lepiej wypada SC808. AE-5 jest za to dobrym rozwiązaniem w przypadku rozwiązań wielokanałowych i nagrywania.

Pozdrawiam.

Osobiście używam SC808 z 2x Burson SSv5 jako układy kanałowe i (od 15 minut) z V5i na buforze (wcześniej Muses8820) z K702 i jak dla mnie - mimo połączenia jasnego Aima z jasnymi słuchawkami - w moim odczuciu gra to bardzo fajnie, może i dość jasno ale tak to idzie w parze (środek pasma z górną częścią), że chyba nigdy nie odczuwam ukłuć wysokimi tonami czy ogólnego dyskomfortu podczas słuchania, co ostatnio zdarzyło mi się na odsłuchu testowym słuchawek za ponad 8000zł z grajkiem za 17 000zł (mam nadzieję, że ze względu na totalny brak synergii - zweryfikują to dalsze odsłuchy na stacjonarnym sprzęcie).

Wszędzie poleca się te Burson SSv5 które kosztują tyle co cała karta sc808... Czy są wzmacniacze w rozsądnej cenie które dodadzą nieco basu?

Druga sprawa to w jakim sklepie kupić takiego AIMa zeby trafic na nowy model. Nie usmiecha mi sie reklamowac tej karty zaraz po kupnie z uwagi na stare modele ktore sie sypia

Tak, standardowe JRC4580D. Poza tym nie kupił Pan w ogóle jeszcze tego układu i nie wie jak będzie się sprawował, więc jakiekolwiek poszukiwania basu już na tym etapie są zamartwianiem się nad wyraz.

Nie wiem, to pytanie należałoby zadać bezpośrednio sklepom. SC808 z tego co wiem jest tak czy inaczej niedostępny w tej chwili w sklepach i ponoć pojawić się ma gdzieś na początku lutego.

Dnia 28.12.2017 o 23:35, EvilKillaruna napisał:

Jej układ wzmacniacza jest słabszy mocowo od SC808 i do tego jaśniejszy. Synergicznie więc lepiej wypada SC808. AE-5 jest za to dobrym rozwiązaniem w przypadku rozwiązań wielokanałowych i nagrywania.

Powyższy fragment powinien dawać dosyć dobry pogląd na to czego można się spodziewać. Na temat AE-5 napisałem również trochę w recenzji Audinsta HUD-DX1 na blogu. Można ją przeczytać i wyłowić odpowiednie ustępy opisujące brzmienie tej karty.

EDIT: sprawdziłem również pozostałe możliwości AE-5 - jednak okazuje się, że karta potrafi zagrać dwojako. W trybie Direct HP brzmienie jest zgodne z tym co zawarłem wyżej. Natomiast w trybie Headphones karta dostaje mocnego i bardzo ładnego basu. W efekcie więc w DHP gra słabiej basowo od SC808 z JRC4580D, zaś w trybie HP mocniej basowo. Być może więc to trochę ułatwi wybór.