Jump to content

Superlux HD681, a wzmacniacz

Recommended Posts

Chciałbym poprawić jakość dźwięku z moich superluxów, z tego co czytałem o wzmacniaczach do nich to Xonar DX oraz Prodigy Cube, jednak były one rekomendowane do wersji EVO tychże słuchawek, więc moje pytanie brzmi, czy z wersją zwykłą również będą się zgrywały?

• Upvote 1

• 1 month later...

Mnie też gnębi to pytanie.

Te słuchawki mają w zasadzie podstawową wadę krzykliwość (wręcz bolesną dla ucha) występującą przy zintegrowanej karcie dźwiękowej na pc. Poczytałem na ten temat i wnioskuję, że potrzebny jest wzmacniacz. Pytanie czy można nabyć tani (w przedziale cenowym tychże słuchawek) wzmacniacz słuchawkowy, który zniwelowałby te przykre doznania. Znalazłem np coś takiego: https://www.olx.pl/oferta/avtmod07-wzmacniacz-sluchawkowy-CID99-IDrgxcD.html#8d84b49b5f . Nie mam pojęcia jak ugryźć temat.

Wystarczyłoby przeczytać recenzje, czy nawet opisy w Polecanych na blogu, aby zauważyć, że EVO i nie-EVO to zupełnie inaczej grające słuchawki. Nie wiem gdzie Panie Eligiuszu wypisują takie rzeczy ale wzmacniacz słuchawkowy pełni rolę jak sama nazwa wskazuje wzmacniającą, a nie korekcyjną. Owszem, może wpływać na tonalność słuchawek poprzez własny styl grania, ale jeśli notuje Pan nieprzyjemny sopran do tego stopnia, że odczuwa Pan aż ból, to należy zmienić słuchawki. To co podlinkował Pan na aukcji nie ma szans, aby nie wpłynęło na brzmienie i jako że jest to sprzęt niewiadomego pochodzenia - efekt dla słuchawek może być losowy.

"Cały balans między zakresami brzmieniowymi idzie w rozsypkę, niskie tony brzmią twardo, jakby nie było w nich życia i kontroli, średnica najczęściej stanie się oschła, zaś góra krzykliwa i wyeksponowana na tle pozostałych – tak można najczęściej opisać problem niedoboru mocy w słuchawkach"

Read more http://www.audiofanatyk.pl/kiedy-i-czemu-potrzebny-jest-wzmacniacz-sluchawkowy/

Oczywiście nie mądrze się, że mam rację etc., tylko powyższy opis odpowiada moim odczuciom, przy czym rozumiem że brak mi niezbędnego doświadczenia do oceny pewnych aspektów dźwięku. Jak widać moja wiedza jest znikoma stąd radzę się "starszych i mądrzejszych", a nowe słuchawki kupię, zresztą polecone przez Szanownego Interlokutora.

Po prostu interesuje mnie, czy można niskim kosztem naprawić wcześniej wymienione mankamenty słuchawek.

Edited by Eligiusz N.

Czy jest Pan w stanie odróżnić w/w opis od sytuacji, w której słuchawki po prostu tak grają? Moim zdaniem i na tyle ile znam ten konkretny model słuchawek, aby wzmacniacz dał Panu taki efekt, musiałby wykraczać poza swoją pierwotną funkcję i przeciągać dźwięk w drugą stronę: zamiast go normować, sztucznie domulać i przyciemniać. Obawiam się że próbując naprawić jeden element, zepsuje się po drodze 3 inne. Stąd moja sugestia za zmianą słuchawek na inne, bowiem to może okazać się rozwiązaniem po prostu prostszym i kto wie czy nie najlepszym. Przykładem takich słuchawek niech będą chociażby JVC RX700. To są właśnie takie dosyć ciepłe, muzykalne słuchawki o łagodnej górze, które nigdy nie powinny doprowadzać Pana do bólu głowy. Jeśli mimo wszystko chciałby Pan pozostać przy opcji wzmacniacza, wyjdzie trochę drożej, bo minimalną opcją jaką bym tu rozważał byłby FiiO A3. 

• Like 1