Jump to content

[ROZWIĄZANE] Głośniki komputerowe upgrade z Creative T3100


Recommended Posts

Hej,

posiadam obecnie Creative Inspire T3100. Są to bardzo przyjemne kolumny 2.1 z głośnikiem średnio- i wysokotonowym w kolumnach oraz subwooferem.

Satelitki mają 6W, głośnik basowy 17. Szczerze powiedziawszy jest to dla mnie dosyć, nawet jeśli rzadko mam ochotę posłuchać AC~DC, to i tak mieszkają pode mną ludzie ;)

Zwykle słucham cicho jakiegoś kojącego uszy ambientu. Chciałbym jednak już coś lepszego, bo obecne kolumny posiadam ok. 10 lat i przeżyły parę lutowań jacka wejściowego, czasem mają problemy ze stykiem, poza tym stać mnie na coś lepszego i jestem melomanem. Korzystam z karty Audiotraka Prodigy HD2 Advance DE (tylko stereo).

I teraz pytanie. W związku z tym, że jestem informatykiem i komputer działa u mnie zwykle po 12-14h dziennie, podobnie jak muzyka, starałem się złożyć dosyć energooszczędny zestaw. Jestem pewien, że moje creativy też nie są w stanie pobierać zbyt dużo energii choćby z powodu maksymalnych mocy. Zapoznałem się ze stroną http://www.audiofanatyk.pl/polecane-glosniki-komputerowe-2-0-2-1-5-1/ i zastanawiam się czy zakup kolumn z mocą (choćby tych microlabów) 2x 50W to dobre rozwiązanie w moim przypadku. Nie zależy mi tak bardzo na mocy, raczej na jakości dźwięku. Kolumny stoją przy telewizorze na wprost kanapy, dzieli mnie od nich jakieś 2,5 metra. Jestem świadomy, że tego typu sprzęt działa zwykle na ułamku swojej mocy, ale zastanawiam się nad stratami, które będą powodowane przez konieczność trzymania ciągle naładowanych kondensatorów. Ostatecznie ten sprzęt musi skądś być w stanie wziąć natychmiast moc w razie potrzeby. Zapewne to także jest niewiele, ale chciałbym wiedzieć ile w skali roku może mnie to kosztować. Poza tym przeprowadzam się średnio raz w roku, więc im mniej mniejszych mam rzeczy, tym lepiej ;)

Aha, sprzęt służy też co jakiś czas do oglądania filmów. Te creativy ogólnie nie dają do końca sobie z tym rady, no ale trzeba pamiętać o sąsiadach z dołu.

Prośba zatem o polecenie czegoś lepszego od Creative T3100 i rozwianie wątpliwości co do pobieranej mocy.

Edited by mkkot
Link to comment
Share on other sites

Guest MichalW

Nie napisał nam Pan w jakim budżecie mają się zmieścić nowe głośniki. Do oglądania filmów dobrze nadałoby się kino domowe albo głośniki 5.1 aby uzyskać dźwięk przestrzenny, ale przy muzyce będzie grało stereo. Poza tym przy przeprowadzkach mogłoby to sprawiać problem. Microlaby z racji większej mocy będą pobierały więcej prądu podczas pracy i trochę podczas spoczynku.

Ja bym Panu zaproponował może któreś z tańszych Edifierów z Polecanych głośników na blogu np. R1280 lub R1600

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Na głośniki przeznaczone miałem 300-350zł. Po długim zastanawianiu się wybrałem Edifiery R1600TIII. Właściwie chciałem z początku 1280T, bo wystarczyłyby na moje potrzeby, ale... one są zwyczajnie droższe. 1600 można kupić za 419zł z wysyłką. Mam tylko nadzieję, że nie przeżyję niemiłego rozczarowania w filmach w związku z utratą 17W głośnika basowego. Teoretycznie moc tych kolumn powinna to nadrobić z naddatkiem.

Link to comment
Share on other sites

No i przyszły te kolumienki. I powiem szczerze, jestem rozczarowany. Być może sam sobie jestem winny, bo powinienem był celować w model z subwooferem. Mam do nich następujące zarzuty:

1. Nierówne rozprowadzanie niskich tonów po pomieszczeniu. W zależności od tego czy się stoi, czy się siedzi, dźwięk jest zupełnie inny.

2. Podkręcenie basów, czy to na korektorze, czy na kolumnie, powoduje że środek się gdzieś gubi, a bas zresztą też jest taki sobie na siłę bez większej głębi i jakby nie odnajduje się we właściwych momentach, za to pojawia w niewłaściwych (choć z pewnością tak nie może być, ale takie mam wrażenie). Jak dla mnie rozmiar tej membrany basowej nadaje się co najwyżej na głośnik średniotonowy.

Bardzo ładnie za to grają te kolumienki, jeśli chcemy posłuchać liniowo muzyki, bez podbijania czegokolwiek (może lekko soprany tylko).

Z zalet na pewno mogę też wymienić głośność przy której zestaw zaczyna charczeć. Jak dla mnie jest ona o wiele za duża, ale bardzo rzadko słucham głośno muzyki.

 

Żalę się w sumie dlatego, że spodziewałem się po zapłaceniu 400zł usłyszeć sporą (najlepiej czterokrotną ;) )różnicę w porówaniu z plastikowymi kolumienkami za 130zł. Tymczasem szczerze się zastanawiam czy tych kolumn nie zwrócić i nie zamontować poprzednich.

Edited by mkkot
Link to comment
Share on other sites

Guest MichalW

Przy głośnikach wpływ na brzmienie ma przede wszystkim akustyka pomieszczenia... Rozstawione byle jak nie zagraja dobrze. Moze Pan zwrocic do sklepu i wziac cos z subwooferem. Brzmienie glosnikow moze sie zmienic gdy pograja przez pewien czas, ale nie wiem czy beda odpowiadac. Ten proces nazywamy "wygrzewaniem"

Link to comment
Share on other sites

Tak, zauważyłem, że po zagraniu paru kawałków na cały regulator głośniki zaczęły się inaczej zachowywać. Co do rozstawienia -- 130cm od siebie i 2,5m od słuchacza. Wysokość stolika 35cm. Tak też właśnie myślałem, że po nowym roku chyba będę chciał zamienić na zestaw z subwooferem.

Edited by mkkot
Link to comment
Share on other sites

Tak z osobistego doświadczenia - przy takich kolumnach warto trochę bardziej je rozstawić, niż 130cm, jakieś 2m minimum myślę byłoby dobrze, zwłaszcza, że stoją dość daleko od miejsca w którym Pan siedzi :)  Aczkolwiek tak jak wyżej - to w dużej mierze kwestia akustyki pomieszczenia.

Edited by deeze
Link to comment
Share on other sites

Zwróciłem te Edifiery. Zauważyłem jednak, że stare głośniki nie mają tak pięknej średnicy i góry jak Edifiery. No ale przynajmniej bas mnie teraz nie męczy, kiedy subwoofer jest schowany za telewizorem i rozprowadza niskie tony po całym pomieszczeniu.

Założyłem sobie, że kupię podobne kolumny jak R1600TIII, ale tym razem miałyby być tylko wysoko-średniotonowe + osobny subwoofer. Na http://www.audiofanatyk.pl/polecane-glosniki-komputerowe-2-0-2-1-5-1/ istnieje parę propozycji, ale mam wrażenie, że satelity będą za małe i zbyt słabe na moje potrzeby. W zasadzie mógłbym nawet postawić coś większego od tych Edifierów. Z tego co wiem większy rozmiar idzie w parze z jakością dźwięku. Głośniki będą stały koło telewizora, więc typowy rozmiar głośników komputerowych to jednak odrobinę za mało. Satelitki oczywiście muszą mieć co najmniej 1 osobny gwizdek i osobny głośnik średniotonowy, ale gdyby tego było więcej, to też bym nie narzekał. Subwoofer nie musi mieć nie wiadomo jakiej głośności, ale fajnie gdyby schodził dosyć nisko w razie potrzeby.

Zależy mi przede wszystkim na jak najpiękniejszym dźwięku, głośność jest drugoplanowa. Jakieś propozycje? Budżet wzrasta do 800zł. Dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie nie mam możliwości rozstawienia tych kolumn tak szeroko, żeby to miało sens. Nie mam za to problemu z odstępem od ściany, także te 10 czy 15cm na bass reflexy z tyłu mogłoby się znaleźć. Bass reflex z tyłu to chyba dobry pomysł w przypadku, kiedy kolumny grają zbyt punktowo i w zależności od pozycji na kanapie słyszę więcej lub mniej basów, gdy bass reflex jest z przodu.

Z zestawów 2.1 nie znalazłem niczego, co miałoby satelitki o odpowiedniej wielkości. Być może moje założenie jest złudne, ale mam wrażenie, że satelitki zestawów 2.1 są po prostu za małe, żeby zagrać dobrze. Z pokojem mam jeszcze taki problem, że na własne życzenie chciałem mieć skośny dach, także u góry dźwięk o wiele szybciej odbije się od ściany. Nie wiem czy to problem czy nie.

Z racji braku sensownych zestawów 2.1 zacząłem się znowu rozglądać za kolumnami 2.0 i stawiałbym na microlaba solo 6C lub 7-9C (tylko że tutaj może być problem, gdy muzyka będzie grała zbyt cicho).  Alternatywą są Edifiery R2600 oraz R2730DB. Tylko że one mają bass reflexy z przodu. Mimo, że R2730DB wyglądają bardziej sensownie ze względu na 3-drożny dźwięk, to z tego co piszą w recenzjach, problemem jest znowu brak nisko schodzącego basu (no i te przednie bass reflexy + znowu problem przy zbyt cichej muzyce).

Podsumowując, trochę z ciężkim sercem, bo zdążyłem polubić Edifiera, skłaniałbym się w kierunki Microlab Solo 6C. Dobry pomysł? Jak myślicie?

Edited by mkkot
Link to comment
Share on other sites

Przednie BR pomagają w sytuacjach z mocnymi falami odbitymi. Najlepiej radzą sobie natomiast konstrukcje bez portów BR. Nisko schodzący bas nie jest domeną systemów 2.0, a przynajmniej nie wszystkich i kwalifikujący się na wydawanie znacznych kwot, do Pańskiego budżetu tak z jednego zera więcej minimum (np. KEF R300). Charakterystyka głośników oraz słuchawek zmienia się natomiast zawsze w kontekście głośności z jaką pracują, dlatego np. niektóre słuchawki lepiej radzą sobie na większych poziomach, inne na mniejszych. W przypadku głośników jest to samo + od pewnego momentu kopie akustyka. U Pana zdaje się, że jest to bardzo losowe, toteż trudno powiedzieć czy aby na pewno na 100% 6C będą dobrym wyborem, ale to tak czy inaczej dobre, muzykalne i często chwalone głośniki, które możliwe że sprawdzą się idealnie. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Niestety nie odpowiem Ci na pytanie, ale mam porównanie MHF60U do Edifierów R1600TIII. Po zakupie zestawu 2.1 bas wreszcie przestał być męczący i zmienny w zależności od lokalizacji słuchacza. Edifiery poza tym grały lepiej jeśli chodzi o średnicę i górę, ale Modecomy też nie były aż takie znowu najgorsze. Tyle że znowu muszę zwrócić głośniki. Niestety, okazało się, że transformator w subwooferze buczy. Jest to niezależne od poziomu głośności czy podłączeń i na tyle irytujące, że ostatecznie zdecydowałem się na zwrot. Zapewne kupię je jeszcze raz, no chyba że polecicie coś innego.

Link to comment
Share on other sites

Zadam jeszcze inne pytanie. Czy powiedzmy do 1000zł jestem w stanie sam złożyć jakiś sensowny zestaw 2.1? Nie znam się na tym kompletnie, więc jeśli to ma sens, prosiłbym o przykładowe elementy takiego zestawu lub skierowanie do jakiegoś artykułu na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zakupiłem ostatecznie zestaw mało znanego polsko-niemieckiego "producenta" (bo wyprodukowane w Chinach) Taga inTone mini: http://sklep.polpak.com.pl/produkt/10861/System_2.1_TAGA_HARMONY_inTONE_2.1_mini

Akurat jest promocja na 399zł, więc zmieściło się w budżecie.  Kolumienki po tygodniu grania wreszcie się jakoś rozegrały i oto co mogę o nich powiedzieć.

Wygląd:

Zdecydowanie lepszy niż na zdjęciach. Na zdjęciach wyglądają bardzo tandetnie i od razu widać, że firma powinna zatrudnić porządnego fotografa (oraz popracować nad marketingiem, bo są naprawdę mało znani). Kupiłem czarny wariant. Gwizdek satelitek otoczony jest plastikową obręczą i przykręcony 3 śrubami imbusowymi, co nie prezentuje się świetnie, ale na pewno lepiej niż na zdjęciach. Jakość okleiny jest bardzo wysoka, choć na spodzie satelitek widać jej łączenie (czyli w praktyce nie będziemy tego oglądać). W zestawie są zdejmowane maskownice oraz nóżki do podklejenia satelitek.

Subwoofer:

Mniejszy gabarytowo niż w Modecomie MC-MHF60U, choć średnica głośnika niskotonowego niby taka sama. Basy są jednak bardzo dynamiczne, a przy głośnej muzyce klubowej można poczuć je na kanapie i na ciele. Nie jest to może rozmiar wystarczający do głośnego oglądania filmów akcji z efektami podobnymi jak w kinie (do tego jest lepszy zestaw Taga inTone z 8-calowym głośnikiem, jednak jego cena jest dużo wyższa - 799zł, a wygląd na zdjęciach przeraża), jednak okazjonalnie mniejszy zestaw także powinien dać radę. Membrana znajduje się z boku, a z tyłu umieszczony został otwór bass reflex.

Satelitki

Posiadają gwizdek oraz głośnik średniotonowy. Z tyłu znajduje się otwór bass reflex. Satelitki mają przycięte pasmo, tak że nie przenoszą niskich tonów. Przy AC-DC Thunderstuck w wersji cyfrowo poprawionej potrafią zagrać naprawdę głośno i dosyć czysto. W porównaniu do moich poprzednich Creativów jest to przepaść.

Elektronika i procesor dźwięku

W subwooferze znajduje się czytnik USB oraz bluetooth (nie korzystałem), a także korektor dźwięku. Tego ostatniego obsługuje się tylko z pilota. Można albo wybrać z predefiniowanych ustawień (rock, pop, soft, normal), albo ustawić ręcznie treble i bass. Do włączenia jest także efekt loudness, który na pewno zwiększa głośność basów, ale tak dokładnie nie udało mi się jeszcze odkryć jak to działa. Wbudowany wzmacniacz (klasy D) posiada także możliwość regulacji głośności każdego z 3 głośników z osobna. Obsluga tego jest mało intuicyjna, bo wyświetlacz ma aż 3 pozycje składające się z dwóch kwadracików w kształcie 8, ale mimo wszystko da się z tego w miarę sensownie korzystać kiedy się już załapie o co chodzi. Duży plus dla producenta -- zestaw pamięta wszystkie ustawienia po odłączeniu zasilania.

Jakość dźwięku

Zestaw gra moim zdaniem trochę "ciemno" przy niższych głośnościach. Pomaga ustawienie treble na 1 lub 2 (można kręcić do 7). Przy większych głośnościach całość nabiera lotów i dynamiki, tak że gra dobrze bez żadnej regulacji. W sumie może to być nieprawdą, bo jak napisałem wyżej,  z akustyką w moim pokoju jest na bakier. O separacji sceny nie będę się także wypowiadał. Mam jednak wrażenie, że moje poprzednie modecomy, mimo buczenia transformatora i gorszych satelitek, grały jakoś przyjemniej, bardziej muzycznie. Być może jest to kwestia analogowego wzmacniacza w modecomach.

Podsumowanie

+ efektowny wygląd, lepszy niż modecomy

+ bardzo dobra dynamika całego zestawu (w tym basu)

+ relatywnie dobre wysokie tony

+ bardzo duże możliwości regulacji

+ przystępna cena w promocji

- subwoofer nie nadaje się do przenoszenia kinowych efektów (np. w nagraniu Life z Prometeusza słychać charakterystyczne "pierdzenie")

- chyba mała muzyczność i duża analityczność zestawu (tak mi się wydaje, nie jestem do końca kompetentny, żeby to ocenić)

- po podgłośnieniu zestawu do wartości bliskich maksymalnym słychać cichy szum

 

Ogólnie jestem zadowolony z zakupu i jak dla mnie temat można zamknąć.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...