Jump to content

Zamiennik dla SONY MDR-CD370

tomasz_kw
 Share

Recommended Posts

Jak napisałem w temacie używam słuchawek Sony MDR-CD370 i doszedłem do takiego etapu w życiu, że chciałbym coś lepszego - zwłaszcza odkąd zmieniłem kartę dźwiękową na Asusa Xonar DX. Muszą to być słuchawki zamknięte - co raczej utrudnia sprawę. Dodatkowo chciałbym napisać, że nie jestem audiofilem, specjalistą, muzykiem, ani nikim podobnym - po prostu "dużo" słyszę i choć mogę przyzwyczaić się do braków w jakimś paśmie (lub skorygować EQ), to dziadostwa nie akceptuję.

Lubię "ciepły" dźwięk (ale równy, bo słucham nieomalże wszystkiego: hard rock, rock, elektronika pop, klasyka i smooth jazz) więc w pierwszej kolejności skuszony recenzjami - zacząłem myśleć o Sennheiserach HD380 Pro. Problem w tym, że mieszkam "na zadupiu" i nawet wycieczka do tzw. profesjonalnego sklepu skończyła się tym, że mogłem posłuchać jedynie Sennheiserów HD569. Przy okazji zobaczyłem, że przy prośbie o odsłuch sprzedawca miał taką minę, jakbym prosił go o wypożyczenie żony lub córki... HD569 oceniłbym jako bardzo fajne - problem jednak w tym, że chwilami pojawiało się jakieś plastikowe echo, które spowodowało, że ręce mi opadły, bo myślałem, że takie rzeczy to tylko w słuchawkach z marketu... Sprzęt odsłuchowy to ogromne coś marki Oppo, więc myślę, że tu nic zarzucić nie sposób. Z racji, że nie sposób wziąć peceta na odsłuch - miałem ze sobą swoje Soniaki i wykonały one spektakularny nokaut ww. Sennheiserów po wpięciu na zamianę. Biorąc pod uwagę opisaną powyżej postawę sprzedawcy - podziękowałem i wyszedłem, bo odniosłem wrażenie, że jeśli poproszę o inne słuchawki, koleś wezwie policję...

Potem szukałem dalej w necie. Wiadomo co jest w recenzjach - subiektywne opinie. Zacząłem więc oglądać wykresy Frequency Response. Tak, wiem - to tylko półśrodek, ale pozwolił mi na wyeliminowanie kilku słuchawek. Tak np. dotarłem do słuchawek Sony MDR-1A, ale ich mogłem nistety posłuchać tylko na telefonie - pliki FLAC Hi-Res bardzo wysokiej jakości (polecane przez Sony jako demo - dostępne za free po zalogowaniu). Okazało się jednak, że na telefonie moje stare Soniaki grały równiej: mniej basu, mniej sopranu, jakoś tak więcej przestrzeni - nie jest to w pełni miarodajne, ale skoro są sprzedawane jako super słuchawki do mobile - to nie powinny potęgować wszystkich negatywnych cech moich MDR-CD370 przy dowolnych niedociągnięciach telefonu.

Dodatkowona tej stronie trafiłem na recenzję AKG K550 MK II i siedziałem z opadniętą szczęką. Potem poczytałem opinie autora o innych słuchawkach, żeby choć trochę poznać "standardy" autora. Wynik był taki, że mam wrażenie, że mamy podobny gust i teraz mocno skłaniam się do ich zakupu. Wcześniej jednak chciałbym poznać opinię szerszego grona, czy K550 MKII zgrają się z moim Xonarem DX.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Tomek

Edited by tomasz_kw

Guest MichalW

Możliwe, że AKG K550 MK2 przypadną Panu do gustu, basu tam nie ma dużo, często widzę opinię, że jest go aż za mało. Nie są wymagające co do mocy, więc bez problemu Pański Xonar DX powinien z nimi zagrać wystarczająco głośno. Jeśli dokona Pan zakupu słuchawek przez Internet, ma Pan prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni w razie gdyby okazały się nadal złym wyborem. 

Dnia 18.12.2017 o 15:10, wojtczakowy7 napisał:

"...często widzę opinię, że jest go aż za mało..."

Tego się właśnie obawiam... chciałbym słuchawki ne utralne lub neutralny efekt (po podłączeniu do Xonara), a skoro basu jest za mało lub wcale - to nie jest też to o co mi chodzi. Nie jestem bassheadem, ale bas ma swoje miejsce w utworach. Są takie bez basu i są piękne - dlatego, że tak zostały napisane, ale jeśli weźmiemy kawałek "oparty" na basie i wytniemy z niego bas - to co zostanie...

W rekomendacjach sprzętu, autor bloga pisze, że Xonar ma tendencję do grania jasnego (co jak rozumiem oznacza granie raczej górą) - więc jeśli do tego dopnę słuchawki które mają mało basu lub wcale, to trochę lipa...

Z drugiej strony, na ww. wykresach Frequency Response widać, że pasmo basowe w K550 MKII jest wręcz lekko podbite względem średnich tonów - powstaje zatem pytanie komu wierzyć... wykresom, czy ludziom opisującym te słuchawki.

AKG_K550 MKII_All_-_-_HDM-X_-_90_10-45k_-_fr_impedance.png

Guest MichalW

Pisał Pan, że Sony 1A mają więcej basu i sopranu niż Pańskie słuchawki. Ja gdy je posiadałem stwierdziłem że basu a zwłaszcza sopranu jest stosunkowo mało, ale jeśli to nadal jest za dużo to K550 powinny być odpowiednie moim zdaniem. Niestety każdy z nas słyszy inaczej i ma inne preferencje więc nie mogę Panu niz polecić jako 100% pewniak.