Jump to content
bachankas

Top 2017

Recommended Posts

Cześć,

Nadchodzą święta, zaraz koniec roku.
Może jakieś małe podsumowanko? Wrzucajcie, co z tegorocznych premier najbardziej zapadło w pamięć :)
W tym roku wyjątkowo mało nowych albumów słuchałem, toteż może się to trochę zmienić, ale poniżej albumy, które dla mnie są co najmniej wyróżniające

Ex Eye - Ex Eye
Kapitalne, awangardowe nieco granie, gęsto, jazzowo, ale i ciężko
https://exeyeband.bandcamp.com/

In This Moment - Ritual
Fanem zespołu nie byłem nigdy, ichnie melodeathowe wyczyny mnie nie porywały. Jednak od jakiegoś czasu zmienili kierunek, bardziej industrialowo, mniej ciężko, Ritual ma fajny klimat, a cover Phila Collinsa palce lizać

Stone Sour - Hydrograd
Ze Stone Sour za Pan brat jestem od dawna, na Slipknocie się wychowałem, ostatnio częściej słucham SS. Nie ukrywam, od zawsze mieli mocno radiowe brzmienie, jednak z zachowaniem pazura. Hydrograd to jedna z bardziej różnorodnych płyt w ich karierze, z jednej strony wokal Coreya Taylora potrafi zasięgnąć agresji z czasów "Iowa", z drugiej znajdziemy balladę w klimatach country. Wykopanie Jima Roota nie zaszkodziło zespołowi.

The Midnight - Nocturnal
Tutaj przeogromne podziękowania dla forumowego synthmastera @Hir0. Genialne połączenie syntezatorów z saksofonem i gitarą, palce lizać. Pora głębiej ten gatunek zbadać.
https://themidnight.bandcamp.com/album/nocturnal

Sikth - The Future in Whose Eyes?
Progresja, mathcore i świetne szaleńcze wokale.

Decapitated - Anticult
Porzućcie wszelką nadzieję poszukujący "starego dobrego" Decapitated. Era post-VItkowa to ciężka odmiana groove metalu. Rewelacyjnie bujające riffy Vogga kojarzą się z klimatami Sepultury, Lamb of God czy Pantery, jednak czuć świeżość, luz i własny styl. Rewelacja znad Wisły :)

I na koniec... Tytuł najlepszego album 2017 i zarazem jednej w moim mniemaniu z najlepszych płyt (jeśli nie najlepsza) co najmniej ostatnich kilku lat...

Trivium - The Sin and the Sentence
Po obłędnym "Shogun" zaczęły się częste rotacje perkusistów, grupa wciąż szukała czegoś nowego, niestety "awaria" głosu Matta Heafiego nie pomagała. Wydany w 2015 roku "Silence in the Snow" dzielił fanów - niektórych niepokoiła obrana ścieżka, inni (w tym ja) polubili to brzmienie.
W międzyczasie pojawiły się dwa kluczowe czynniki - Matt odzyskał wokalną "moc", a za bębnami usiadł Alex Bent. Te dwa zapalniki + dużo czasu spędzonego produktywnie na pisaniu nowych utworów zaowocowało wg mnie najlepszym albumem w ich karierze.
Jest szybko, jest ciężko, ale nadal muzyka naszpikowana jest pięknymi melodiami. Zmiany tempa, melodii, przenoszenie ciężaru z instrumentu na instrument - bo wielokrotnym odsłuchu te wszystkie rzeczy tylko potęgują. Coś pięknego!

I naskrobałem co nieco. Jak widać głównie ciężkie brzmienia. Czekam na Wasze opinie!

Edited by bachankas
  • Like 3

Ja również w tym roku wybitnie nie szukałem muzyki, głównie grały zespoły które już wcześniej znałem. Poza wspomnianym już The Midnight - Nocturnal który to uważam za album roku, zagrało u mnie:

DANCE WITH THE DEAD B-Sides: Volume 1 

Nie znam innego synth zespołu który ma lepszego drajwa i potrafi zagrać tak dynamicznie, że włos jeży się na głowie. Jest to jedna z moich ulubionych kapel, a ten album zaszokował mnie tym, że na 15 utworów praktycznie każdy bardzo mi się podoba. Co niestety nie zdarzyło się w przeszłości. Obok The Midnight - Nocturnal absolutny must have dla fanów synthu.

Daniel Deluxe - Desync (Original Soundtrack, Vol. 1) 

Jak dla mnie jest to odkrycie roku i bardzo mocny zawodnik na synth scenie. Chociaż brzmienie dla niektórych wyda się bardzo minimalistyczne to jednak potrafi zaczarować gęstym jak smoła klimatem i atmosferą. Właśnie za ten swój mroczny i niepowtarzalny styl ma we mnie wiernego fana.

Synthspiria - Memories of Giallo 

Darmowy zbiór utworów nawiązujący tematem do gatunku filmowego Giallo, czyli włoskich horrorów z lat 70 oraz 80 które były inspiracją do powstania ich amerykańskiej odmiany czyli slasherów - filmów w których morderca po kolei wykańcza swoje ofiary. Kto raz widział film spod znaku Giallo ten wie jak bardzo dobrze oddana jest atmosfera tajemniczości i misterności w tym albumie. 

Futurecop! - Return to Alvograth

Futurecop ma u mnie swoje lepsze i gorsze albumy ale to co pokazali w Return to Alvograth to mistrzostwo. Wspaniały klimat innego świata oraz przygody ukryty w muzyce. Rzadko mogę znaleźć album który tak mocno działa na moją wyobraźnie. 

Utwór Into the Darkness ma tak bajeczną holografię, że przy dobrym sprzęcie potrafi zapierać dech w piersi:

Jed Kurzel - Alien Covenant

Na sam koniec zostawiłem sobie moje najmilsze soundtrackowe zaskoczenie tego roku. Chociaż jestem fanem serii Alien to jednak nie przykładałem większej wagi do filmu Alien Covenant i jak się okazało - nie myliłem się. Film jest co najwyżej średni i praktycznie podobał mi się w nim jedynie klimat. Za to wydany razem z nim soundtrack bardzo trafił w mój gust. Atmosfera obcej planety i zagrożenia jest w nim wspaniale oddana. Jako, że soundtracków słucham głównie podczas czytania to Alien Covenant zagości u mnie na znacznie dłużej przy tych mroczniejszych książkach.

Edited by Hir0
  • Like 1

Guest

Album roku

Miejsce 2

Takie wyróżnienie na co dzień nie słucham tego typu muzyki ale bardzo relaxujący album i godny uwagi.

No i wiadomo The Midnight Nocturnal ale już był wymieniany w temacie

Futurecop jest nie równy jego albumy są przeciętne albo mierne, nie trzyma takiego mocnego poziomu jak Daniel, The Midnight czy Dance With The Dead

Jest jeszcze kilka dobrych albumów ale nie wszystkie utwory trzymają równy poziom

np

Z Ep to nr 1

Dużo tego w 2017 nie było, przynajmniej u mnie. ;)

---

Soundtrack z NieR: Automata
To mi chyba najbardziej zapadło w pamięć, jako całość. Istny majstersztyk.