Jump to content

Godne zastąpienie CALi!

memixi
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich audiofanatyków!

Odwiedzam stronę regularnie, i nadszedł taki czas, że muszę zdecydować się na kupno nowych słuchawek. Moje stare, wysłużone Creative Aurvana Live są u schyłku 'życia'. Szukam godnego następcy moich CALi. W trakcie moich poszukiwań stanąłem w kropce. Jakie słuchawki spełnią moje oczekiwania?

Na wstępie, muzykalność CALi jak najbardziej mi odpowiada. Chciałbym znaleźć słuchawki co grają w podobnym stylu, ale o 'klasę' wyżej. Preferuję zamknięty typ słuchawek. Moje aktualne typy, które nie są już stricte określone, są następujące:

Shure SRH840
AKG K550

Cenowo: Celuję w przedział pomiędzy 500 - 600 złotych.
Źródło: Nie mam pojęcia. Muszę zdecydować które słuchawki kupię.
Gatunek: Zależnie od nastroju. Słucham przeważnie rocka, metalu, a i sporo ambientu, idm, electronic.

To chyba wszystko. Jestem otwarty na wasze propozycje. Mogą być nawet te typu 'półotwarte'. Chociaż szczerze powiedziawszy, nigdy takich słuchawek nie miałem na głowie. 

Pozdrawiam, memixi.

Edited by memixi

Również witam,

Obawiam się, że tylko Pan jest w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Istotą bloga jest bowiem dać możliwości samodzielnego i świadomego podjęcia decyzji, jedynie nakierowując na konkretne pozycje oraz tłumacząc wszelakie zagadnienia mogące narosnąć po drodze. 

W podobnym stylu raczej na Pana miejscu zamiast obu pozycji spróbowałbym Beyerdynamiców DT150. Mają najwięcej moim zdaniem predyspozycji do określenia mianem kontynuatorów CAL. Oczywiście są modele jeszcze wyższe klasowo, ale znacznie już droższe. Jedyne zastrzeżenie - słuchawkom absolutnie trzeba dać te parę dni na dojście do siebie. 

Z drugiej strony do ambientu i pochodnych najlepiej sprawdzają się modele w pełni otwarte i przeciwne do CAL: lżejsze, bardziej przestrzenne, szybsze, np. K612 PRO. Mówię to jako miłośnik tej muzyki, z tym że ze swojej strony korzystałem przez lata w niej albo z drogich słuchawek elektrostatycznych, albo tak jak dziś - otwartych modeli AKG z dawnych lat na czele z K1000, które ze swojej sceniczności i jej konfigurowalności słyną. Przede wszystkim zyskałby Pan w konstrukcji semi-open na wrażeniu otwartości i oddechu w dźwięku, ale stracił izolację i możliwość skupienia się na detalach w sytuacji np. dużego hałasu w pomieszczeniu odsłuchowym.

Najbardziej scenicznym modelem zamkniętym, jaki miałem okazję do tej pory testować, były ATH A2000X, ale model ten przekracza budżet i jest niedostępny na naszym rynku krajowym - jedynie w Japonii.

Pozdrawiam serdecznie.

• Upvote 1

A co Pan sądzi o modelu Beyerdynamic DT 770 PRO? Pomiędzy tymi dwoma modelami (Beyerdynamic DT 770 PRO i Beyerdynamic DT 150) jest duża różnica? Mam na myśli, czy brzmienie tych słuchawek jest kompletnie inne?

Jeśli zaś chodzi o model AKG K612 PRO. Czy zdadzą one egzamin przy słuchaniu muzyki z rodzaju rocka, metalu? Czy jednak są przeznaczone tylko do gatunku muzyki elektronicznej, ambientu itp.? 

Chciałbym zadać Panu pytanie. Jako, że jest Pan specjalistą w tym temacie. To może mi Pan odpowiedzieć czy ja, osoba która nigdy nie miała na głowie słuchawek półotwartych, otwartych, szybko zaadoptuje się do tego stylu słuchawek? Czy przejście z typu zamkniętego w inny to będzie dla mnie drastyczny szok?

Tak, jest to inne brzmienie o bardziej zaznaczonych skrajach od DT150 ale kosztem wokalizy, do tego w DT770 bardziej wrażliwe na stan nausznic. Dlatego też preferuję osobiście DT150.

Powinny sobie poradzić, o ile realizacje nie będą złej jakości. Jednakże faktem jest, że do muzyki ambientowej nadają się z marszu bardziej.

Jest to bardzo trudne pytanie, na które nie sposób znaleźć jednoznacznej odpowiedzi ze względu na bardzo indywidualne podejście każdego użytkownika do swoich słuchawek i przez pryzmat znanych mu przez lata wzorców. Najlepiej byłoby przekonać się samemu, choć możliwe, że będzie to miłość od pierwszego założenia i pełna adaptacja niemal od razu, ale też po czasie będzie Panu brakowało jednak np. izolacji od hałasu z otoczenia. Wiele rzeczy potrafi wtedy przeszkadzać, np. zbyt głośny komputer, ale tylko w sytuacjach, gdy faktycznie wyje on okrutnie. Bardziej martwiłbym się o innych domowników, gdyż to oni najczęściej przeszkadzają najmocniej. Drastycznym szokiem jednak nie powinno być samo przejście na inny typ konstrukcji. Najwyżej scenicznie będzie Pan pod wrażeniem, bo to jednak wciąż uczucie znacznie większej otwartości brzmienia ponad modelami zamkniętymi.

Często ze względu na wybór między spokojnym odsłuchem po cichu, a izolacją od otoczenia, część osób decyduje się trzymać więcej niż jedną parę słuchawek różnego typu. Decydują tu po prostu względy czysto ergonomiczne. Normalnie używają modeli niezolujących dających im takie brzmienie, jakie lubią, ale gdy idą np. na miasto, wyciągają model zamknięty. Sam również ulegam takim praktykom, ponieważ w sytuacji gdy nie mogę użyć kolumn, sięgam po słuchawki. A gdy i tych nie mogę - jako że używam tylko modeli pół-otwartych lub w pełni otwartych o zerowej izolacji - trzymam pod ręką jeszcze dwie pary słuchawek dokanałowych, które od modeli zamkniętych pełnowymiarowych dają większą izolację z racji zamykania szczelnie kanału słuchowego. Ostatnim modelem dynamicznych słuchawek zamkniętych pełnowymiarowych, jaki miałem na własność, były AKG K550. Zaś z tych wyższego lotu: Audeze LCD-XC. 

Dobrze, czyli mam już wybrane dwa modele na które w najbliższym czasie się zdecyduję i wybiorę ten jeden, słuszny. Są to:

Beyerdynamic DT150 i AKG K612 PRO.

Czy mógłby mi Pan doradzić jakie źródło kupić do tych słuchawek? Podkreślę, że musi to być źródło zewnętrzne. I cena w okolicach 300 złotych. Tak żebym mógł zamknąć się w cenie do 1000 złotych wraz z kupnem słuchawek jak i źródła.

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Takim podejściem do użytkowników, potwierdza Pan, że audiofanatyk to profesjonalna strona.

Proszę pamiętać, że w razie czego może Pan sprzęt zakupiony w internecie na osobę prywatną oddać w terminie 14 dni bez podania przyczyny. Także nawet jeśli okazałoby się, że np. K612 PRO jednak nie są pożądanym kierunkiem, zawsze można odkręcić decyzję i spróbować szczęścia wtedy z DT150.

Do 300 zł ciężko o sensowne urządzenie do obu słuchawek i sugerowanym pułapem cenowym byłyby okolice 800-1000 zł (odpowiednio Aune X1S dla DT150 i Aune T1 MK2 dla K612 PRO). Przy rozwiązaniach skrajnie budżetowych, do DT150 w zasadzie pozostaje się głównie FiiO E10K Olympus 2. Do K612 PRO można spróbować szczęścia ze starszym E10 Olympus lub E07K. 

Proszę uprzejmie i dziękuję za ciepłe słowa.

• Upvote 1

ja zaczynałem od Superlux HD 681F Flat słuchawki studyjne półotwarte (32ohm)
nie byłem z nich zadowolony, ponieważ ich przesadna jasność w górny partiach muzycznych "cięła" mi uszy - zepsuły się po jakimś czasie

znajomy zaproponował zakup CAL! - słuchawki zamknięte, do dzisiaj je mam, grają REWELACYJNIE za tę cenę
do tego dokupiłem, z ciekawości, KOSS UR40 - świetne! otwarte słuchawki za niską cenę
do kompletu mam LCD-2 - ukochane pod każdym względem, tym niemniej nie zamierza się pozybywać swoich starych słuchawek

tak to niestety jest ze mną, że jak coś mi się podoba, to trzymam, a przecież są to trzy różne pary słuchawek
chcę przez to powiedzieć, że można mieć różne słuchawki i używać ich w zależności od nastroju lub rodzaju muzyki

jeśli chodzi o źródło to do 300zł będzie kiepsko,
można AIM808, ale to karta wewnętrzna i ponad 300zł,
trzeba rozważyć uzbieranie na AUNES16 (zresztą osobiście tak zrobiłem, a nie przelewa mi się) - w Twoim przypadku będzie to kres poszukiwań, uważam, że rozdrabnianie się na kwestie pośrednie tylko zwiększa koszty związane z audio
tymczasem można działać na integrze

pzdr

Edited by Blondie

Już bardziej w moim zasięgu są wymienione przez EvilKillaruna źródła. Bardzo możliwe, że na początku zbiorę pożądaną sumę i dopiero wtedy kupię słuchawki wraz z konkretnym pod nie źródłem. Na chwilę obecną muszę poważnie zastanowić się nad półotwartym typem słuchawek. Idea posiadania dwóch różnych typów słuchawek nie jest wcale taka zła.

ja po rozmowach z EvilKillaruna, plus własne doświadczenia, wyznaczyłem sobie taki cel:
1) Aune S16 (ok 2849 zł)
2) LCD-2 (ok 4000)
następnie sprzedałem wszystko co miałem zbędnego od lat zbierane - gry planszowe, sprzęt audio, itd, itp...
dozbierałem kaski (źródła różne)... cierpliwie ciułałem i po dłuższym czasie kupiłem Aune, a potem LCD-2

oczywiście aby nie zostać na lodzie z audio miałem CAL! i Koss UR40 plus integra

Tym samym pokazuję, że koszty audio można sobie rozplanować w czasie, bo kupowanie pod wpływem emocji - tu i teraz kończy się wydatkami znacznie większymi w tym samym czasie. Najważniejsze jest skrupulatne wyznaczenie sobie celów i uparte dążenie do nich. Ja wziąłbym na cel AUNE S16. Póxniej do tego możesz sobie żąglować słuchawkami jak chcesz i co chcesz. Inaczej będziesz błąkał się po świecie audio jak we mgle. Solidna podstawa czyli dobre źródło powinno być dla Ciebie priorytetem.

cierpliwości życzę

Edited by Blondie