Jump to content

Budżetowe słuchawki planarne?


Magnikus
 Share

Recommended Posts

Witam.

Mam zagwozdkę jak w temacie. Czy istnieje coś takiego? Google na pierwszych miejscach wypluwa HE-400 jako najtańszy planarny high-end (1-2k zł?). Czy są zatem jakieś modele typu premium w granicach 500-1000 zł? 

Kolejne pytanie - w komisach i na allegro pojawiają się co jakiś czas ortodynamiki (głównie) Yamahy (HP-2, HP-50) sprzed XX lat. Najczęściej kosztują w granicach 200-400 zł. Czy jest "sens" pakowania się w takie leciwe i wysłużone konstrukcje jeśli chciałbym sprawdzić po prostu planarny styl grania? Czy jednak trzeba dołożyć do HE400, żeby uzyskać jako taką jakość planarną?

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Generalnie należy rozróżnić dwie kwestie - słuchawki ortodynamiczne vintage i magnetostatyczne współczesne. Plus wyszczególnić, że potoczna nazwa "planarne" bardziej tyczy się planarności fali akustycznej, choć w nomenklaturze przylgnęła właśnie do tego typu słuchawek. 

Vintage w ortodynamikach to przede wszystkim średnica i duże wymagania odnośnie ich poprawnego napędzenia. Większość tych konstrukcji jest kupowana przez znawców tematu, często jako element większej kolekcji i z opcją na naprawę / odrestaurowanie. Istnieje też naturalnie duże ryzyko zakupu, jeśli sprzęt ma wady ukryte. Notorycznie zużyte są nausznice, które niekoniecznie łatwo jest dosztukować. W przypadku Yamah, najczęściej poleca się albo bardzo mocne wzmacniacze, albo firmowe modele vintage z serii CR.

Współczesne konstrukcje mają już bardziej "współczesne" brzmienie i zamiast ducha tamtych lat serwują bardziej techniczność, ale z typowymi na ogół cechami: dociążonym brzmieniem, masywnością, nasyceniem, mniejszym bądź większym ubytkiem w scenie, jeśli mowa zwłaszcza o tańszych modelach. 

Z modeli premium w zasadzie najpopularniejsze są Fostex T50RP. Czasami można je spotkać u nas w kraju, a ich koszt spokojnie nie powinien wynosić więcej jak 1000 zł. Służą również jako baza moddingowa oraz fundament dla słuchawek MrSpeakers: Mad Dog i Alpha Dog. Sugerowałbym zacząć właśnie od tego modelu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mayster

Teraz jest dobry czas na rozglądnięcie się za HE-400i, bo na wyprzedażach black friday-owych sporo ludzi je kupiło w dobrej cenie. Nie wiem czy 1000 zł. jest realne, ale takie ~1200 już myślę jak najbardziej, a słuchawki bardzo fajne.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Magnikus said:

Super. Jest już jakaś baza, wokół której można się kręcić. Te Fosteksy przewijały się gdzieniegdzie na forach, zwrócę na nie uwagę. Pisząc "bardzo mocny wzmacniacz" ma Pan na myśli ile W na kanał? Tak pi razy oko.

Już taka Aune T1 MK2 sobie powinna z nimi spokojnie dać radę, a więc 1W + gain. Dobrze powinny sprawdzić się również wyższej klasy integry pokroju Aune S16, ale też wzmacniacze z dużą mocą i stabilnym obciążaniem, jak np. Matrix HPA-3B. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...